Ексклюзив

100 років від початку Першої світової. Як попередники Оланда та Меркель "утихомирили" Росію до війни

19 липня, 2014 субота
05:00

Сто років тому німці вважали Росію надто слабкою і не думали, що та оголосить війну

Поки на Балканах наростала політична криза, а Відень заручившись підтримкою Німеччини завершував підготовку ультиматуму уряду Сербії, французи вирішили, що негоже їм залишатися в стороні. Тому 15 липня 1914 року  з порту Дюнкерк курсом на базу військово-морського флоту Російської імперії місто-фортецю Кронштадт вийшла ескадра французького флоту на чолі з флагманом лінійним кораблем «Франс». На борту флагмана знаходилась представницька делегація, разом з президентом Французької республіки Райномом Пуанкаре. Візит був далеко протокольним.

Французька ескадра прибуває в Кронштадт

Навіть обраний французами морський маршрут мав глибоко символічне значення

Незважаючи на те, що залізницею до Петербурга можна було потрапити швидше, проте французька делегація , по-перше, аж ніяк не хотіла пересікати територію Німеччини, а по-друге, бажала підкреслити союз морських сил Антанта, потрійного союзу Франції, Росії і Великобританії.

На той час вже чверть віку французи мали тісні союзницькі відносини з Росією, то ж склад делегації був вельми представницьким окрім президента ще й прем’єр-міністр і міністр іноземних справ Рене Вівіані. Вже через 5 днів, 20 липня французька ескадра кинула якір на рейді Кронштадту. Попередньо було вирішено, що візит буде тривати 81 годину і хоча, ніяких особливо важливих документів під час візиту не підписали, зате пропагандистський ефект був шалений: Російська імперія продемонстрували підтримку союзників, підкреслила свій статус великої держави.

Французька делегація в Санкт-Петербурзі

Навіть пішли чутки про формування морської конвенції між союзниками, яка повинна була скріпити Антанту, а це  було у сприйнятті Німеччиною як відкритий виклик.

Німецький імператор Вільгельм II зустрівся з послом Австрії запевнив його в повній підтримці. А оскільки імператор був переконаний, що Росія наразі до війни не готова, то австрійцям слід користатися моментом і остаточно навести порядок в Сербії. Тим паче кайзер був переконаний, що це взагалі незрозуміло що за держава, скоріше збіговисько бандитів (чи як тепер би сказали - терористів).

Передвоєнна французька карикатура на кайзера Німеччини Вільгельма II

Кайзер, на той час був свято переконаний, що при підтримці Німеччини Австро-Угорщина, користуючись тим, що вона сторона постраждала, так би мовити жертва теракту, зможе максимально дотиснути сербів і відновити свій престиж як великої держави. Зрозуміло, що відчуваючи підтримку з боку Німеччини, спостерігаючи за патріотичним запалом мешканців Австро-Угорщини, які вимагали просто таки негайно покарати винних, а окрім того маючи моральну підтримку світу, австрійський уряд заходився редагувати ультиматум сербам, мріючи скористатися моментом і раз і назавжди забезпечити мир і порядок своїх південних кордонах.

Кайзер Вільгельм II

Слід відзначити, що і у Відні, і тим паче в Берліні, розуміли, що запорукою успіху повинна стати локалізація конфлікту. Саме  таке завдання стояло в той час перед німецькими дипломатами. Щоб ніхто не поспішив захищати сербський режим.

Німцям здавалося, що у них навіть є певні успіхи.

Так, німецький посол в Парижі навідався в МЗС Франції і поцікавився, що вони собі думають з цього приводу? На що вони відповіли, що хочуть миру і готові бути посередниками в переговорах між Австро-Угорщиною і Росією, а от якщо виникнуть проблеми між Німеччиною і Росією, то французи осторонь не залишаться. Німці залишилася задоволені – вони вирішили, що французи так собі кажуть, а насправді слабкі і не сьогодні, так завтра їх статус як великої держави залишиться лише в підручниках з історії XIX сторіччя.

Залишалося з’ясувати позицію Великобританії, проте тут кайзер Вільгельм був переконаний, що зуміє переконати свого двоюрідного брата, короля Георга V зберігати нейтралітет. Сербія, загалом не цікавила британців, натомість дуже цікавила Франція і спроби німців перетворити її на другорядну державу, м’яко кажучи, їм не подобалися.

Тим часом, поки Австро-Угорщина ще тиждень узгоджувала ультиматум, сербський уряд думав як йому викрутитися з ситуації, а патріоти обох країн готувалися вчепитися один одному в горлянку, Росія насолоджувалась великодержавним статусом.

Гортаючи «Ниву» за липень 1914 року можна виявити, що не тільки східноєвропейські сусіди відверто побоювалися росіян. Сто років тому такі емоції не чужі були шведам. Зокрема, в 1914 вони  дуже боялися російського вторгнення, хоча до цього востаннє воювали з Росією більше як 100 років до того, ще в 1809 році, коли зрештою і втратили Фінляндію, а тим не менше страх не покидав скандинавів.

Заспокоювати шведів, після візиту в Росію довелося Пуанкаре. Він завітав в Швецію і  почав доступно пояснювати, що мовляв росіяни союзники французів і англійців, і доки існує потрійний союз, то боятися війни шведам не варто, оскільки росіянам просто не вигідно нападати на них. Варто відзначити, за останню сотню років риторика не дуже змінилася, приблизно в такому ж дусі європейські політики заспокоюють українців, проте поки нам щастить менше ніж шведам.

Загалом,  в такій душевній обстановці Пуанкаре було не складно переконати шведів відмовитися від союзу з німцями і чітко дотримуватися нейтралітету. Звісно, цим дуже тішилися росіяни, мовляв Німеччина не змогла компенсувати впливу на Румунію посиленням союзницьких відносин з Швецією. Тепер за північно-західні кордони можна не переживати і концентруватися на омріяних, теплих і сонячних Балканах, не забуваючи мрії про повернення Константинополя.

Тим часом, наш путівник по 1914 року, журнал «Нива» повідомляв про відкриття в Кронштадті, саме напередодні візиту Пуанкаре найбільшого в світі «Олексіївського» доку. Журналісти «Ниви» були переконані, що це яскраве свідчення відродження військової могутності держави, яка після катастрофи військового флоту в 1905 році у війні з Японією, тепер відроджує морську могутність. От мовляв, тепер будуть не тільки сучасні лінкори, але й місце де їх можна при необхідності полагодити.

Імператор Микола II на відкритті Олексіївського доку в Кронштадті

Традиційна для тогочасної «Ниви» увага до культури. Головна подія для журналу це 70-річчя Іллі Юхимовича Рєпіна. Звичайно, Рєпін при житті користувався визнанням, проте нині годі собі уявити, щоб якийсь з українських тижневиків вважав за головну подію ювілей видатного художника, при тому, що на Балканах криза, рідна держава мріє про відновлення могутності, президент союзної країни прибув з візитом у столицю, а на головній військово-морській базі країни відкривають найкрупніший у світі док. Можливо в такі ситуації відводити перші шпальти художникам? Нині це нереально, а сто років тому, будь ласка.

Перша шпальта «Ниви» - 70 років з дня народження Іллі Рєпіна

При цьому однією першою шпальтою, редакція не обмежилась.

Тут вам і особисті спогади ювіляра про буремні роки дитинства і юності, і розповідь дочки художника, про будні геніального батька. Виглядає на те, що в ті час деталі біографії видатного художника були куди цікавіші для читаючої публіки, аніж перипетії політичної боротьби.

Проте вже за тиждень, півтора все змінилося…

100 років від початку Першої Світової. Йозеф Швейк, Стефан Цвейґ та Сполучені Штати Австрії

100 років від початку Першої світової. Що цар Микола II міг би розказати Путіну

100 років від початку Першої світової. Як у росіян виникли мрії про домінування в Європі

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.13
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
1 травня
17:32
Дмитро Табачник
В Україні конфіскували майно Табачника - ексміністра освіти часів Януковича
17:28
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
Ярмоленко допоміг "Динамо" обіграти "Верес" і піднявся у рейтингу найкращих бомбардирів в історії ЧУ
17:22
Посол України в Польщі про припинення консульських послуг для чоловіків: "Вимушений крок"
17:21
Ексклюзив
ракетный корвет проект 22800 "Каракурт"
У Defence Express прокоментували підготовку в Росії до спуску на воду 2 кораблів для ЧФ
17:18
депортація дітей
Росіяни примусово виселяють українців з трьох населених пунктів на ТОТ Херсонщини, - Спротив
17:11
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ, Кубок Англії
"Йому, мабуть, дуже важко через війну": ексфутболіст "Челсі" знайшов виправдання невдачам Мудрика
17:10
На фото: Мохаммад Расулоф
В Ірані допитали творців фільму, який відібрали на Каннський кінофестиваль
17:09
Міноборони працює над обмеженням космічної зйомки території України
17:01
Ракета "Калібр"
У ГУР розповіли, скільки ракет "Циркон", "Онікс", "Калібр" і Х-69 має Росія
16:53
Оновлено
протести у Тбілісі
Закон "про іноагентів": під час протестів у Тбілісі затримали 63 людей, опозиція закликала громадян долучитися до акцій
16:50
Оновлено
Росіяни атакували Калинове й Гірник на Донеччині: загинули троє людей
16:40
Перед судом постане посадовець запорізького військкомату
Обирав авто для вилучення "на свій смак": судитимуть посадовця запорізького ТЦК
16:40
Володимир Путін і Сергій Шойгу
Росія намагається приховати вразливість своїх НПЗ перед атаками дронів, - ЦПД
16:39
Продавали трофейну зброю кримінальним клієнтам: в Україні викрили злочинне угруповання
16:34
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
16:30
У Харкові 7 вулиць перейменували на честь загиблих нацгвардійців, рятувальника та прикордонника
16:30
В Україні суд дав 12 років тюрми окупанту, який ґвалтував мешканку Херсонщини
16:27
Шахтар, Марлон Гомес і Микола Матвієнко
Хет-трик Марлона приніс "Шахтарю" перемогу над "Чорноморцем" в УПЛ
16:07
На фото: Брітні Спірс
Психіатр заявив, що Брітні Спірс повністю дисфункціональна та потребує нового опікуна
16:02
Байба Браже
Україні вже надали західну зброю, яку дозволили використовувати для ударів по РФ, - очільниця МЗС Латвії Браже
16:00
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Дугін та Карлсон. Чому інтервʼю ідеолога рашизму стало провалом
15:47
Федоров показав окопний РЕБ PARASOL українського виробництва
15:43
ДСНС: від російських мін в Україні загинули 297 людей, із них 15 – діти
15:33
Anonymous
Хакери Anonymous підтримали протести опозиції в Грузії та погрожують оприлюднити дані урядовців
15:31
На фото: "Довга доба" на Netflix
Фільм Алана Бадоєва "Довга доба" виходить на Netflix
15:28
Постер фільму "Мій карпатський дідусь"
На Netflix з'явився фільм "Мій карпатський дідусь" режисера Зази Буадзе
15:27
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:17
Армін Паппергер, голова концерну Rheinmetall
У Німеччині ліві радикали підпалили дачний будинок очільника концерну Rheinmetall через допомогу Україні
15:14
Вадим Філашкін
Очільник Донецької ОВА розповів, скільки жителів залишаються в Очеретиному
15:10
Збір на ремонт важкої бронетехніки в зоні бойових дій
15:09
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_3004
Потрібне розслідування щодо втрати Очеретиного, - "Інформаційний спротив"
14:53
OPINION
Микола Княжицький
Потрібно ухвалити заборону діяльності РПЦ
14:53
Обстріл Нікополя 1 травня 2024 рік
Росіяни атакували Нікополь артилерією і дроном: постраждали 4 людини
14:39
Азовське море
Окупаційна влада продає землі Азовського узбережжя російським "інвесторам", - Спротив
14:30
Ллойд Остін
"Триматимемо в полі зору": Остін занепокоєний посиленням зв'язків між Китаєм, Росією, Північною Кореєю та Іраном
14:25
зерно, зернова угода
У квітні Україна експортувала рекордний обсяг продукції
14:06
Георгіївська стрічка
Росіяни змушують школярів у Мелітополі й Генічеську носити "георгіївські стрічки", - "Жовта стрічка"
14:03
OPINION
Віталій Гайдукевич
Арка ярма
14:02
Прокудін розповів, як окупанти тероризують Херсонщину: б'ють навіть по похоронному транспорту
14:00
мільйонери
В Україні зросла кількість офіційних мільйонерів
Більше новин