Чокнутись з Обамою
Навколо переговорів Путіна з Обамою на Генасамблеї ООН наплели багато інтриг, та в результаті світ почув стримані коментарі Путіна і небагатослівну реакцію Білого Дому
Інтриги вирували навколо кожного руху і жесту Путіна й Обами.
Російський президент, нагадаємо, не був присутній в залі ООН під час промови Обами, бо лише прибув до Нью-Йорка. Запізнення для нього стало вже нормою, яка межує зі зневагою до "західних партнерів".
Втім, Обама також не слухав промову російського президента.
Потім багато говорили про фото з ланчу, на якому Путін та Обама п’ють шампанське, чи що там їм наливають у келихи. Звернули увагу і на посмішки, і на те, що після тосту генсека ООН Пан Гі Муна вони чокнулись, а після того, як свій тост виголосив Обама, чокання з Путіним вже не було.
Фото: Reuters
Фото: Reuters
Звичайно, що задумка була саме така, щоб Обама й Путін опинились під час ланчу неподалік один від одного. Між ними сидів генсек ООН Пан Гі Мун, символізуючи роль ООН як посередника у залагодженні конфліктів.
Перед зустріччю віч-на-віч Обама й Путін швиденько потисли один одному руки на камери та пішли говорити, не промовивши ані слова до натовпу журналістів.
Фото: Reuters
Та весь цей символізм – всього лише антураж. Найбільш відверто Путін і Обама вели себе там, де їх не бачили журналісти, – у кімнаті для переговорів. Зустріч замість запланованих 55 хвилин тривала майже удвічі довше. Що вони там сказали один одному, ніхто не знає. Та, судячи зі слів, сказаних для широкого загалу, Путін почув там щось таке, що змусило його глибоко замислитись.
Тон його після переговорів був стриманим і набагато більш миролюбним, ніж під час промови з трибуни ООН чи інтерв’ю для CBS, де він прямо звинуватив США в організації перевороту в Україні та появі "Ісламської держави".
За словами Путіна, зустріч була "дуже конструктивною, діловою і на диво дуже відвертою".
І він, і Білий дім повідомили, що говорили про Сирію та Україну. Вашингтон уточнив, що час розподілили порівну між обома питаннями.
Від початку вся риторика Путіна в ООН була спрямована на те, щоб перекинути увагу світової громадськості з України на Сирію. Та цей план не спрацював – йому нагадали і про Мінські угоди, і про санкції, і про курс рубля та низьку ціну нафти.
Читайте також: Виступ Путіна: без "кузькіної мами" і "фашистської хунти"
Путін, звичайно, не утримався, щоб не нагадати після зустрічі з Обамою про "руку американців": "Що стосується участі США в урегулюванні кризи в Україні, вони й так беруть участь, стоять за спиною Києва". Та як для Путіна – це дуже стримані формулювання.
"Дві промови, один прийом та зустріч пізніше – і жодного натяку на те, що двоє лідерів змогли звузити прірву між собою з приводу принципового розходження – подальшої долі Асада", - пише The New York Times.
А російська Газета.Ru зазначає, що єдина конкретна ініціатива, якою Путін поділився після зустрічі з Обамою, – це створення Москвою інформаційного центру для координації боротьби з ІДІЛ спільно з Іраком, Іраном та Сирією.
"Ми говорили про взаємодію між США та Росією на цьому антитерористичному треці, є розуміння, що треба посилити цю роботу на двосторонній основі", - сказав Путін.
Втім, як зазначає джерело газети The New York Times, обидві сторони так і не подолали свої протиріччя з питання майбутнього Башара Асада.
"США вимушені йти на діалог, але всі розуміють, що коаліція по сирійському питанню неможлива", - розповів газеті "Ведомости" російський політолог Дмитро Орєшкін.
Також цікаво, що Путін виключив участь російських військових у наземній операції в Сирії. Та останні дані, як потрапили в ЗМІ, свідчать про інше: російські "інструктори" вже у Сирії та беруть участь в бойових діях.
Тож можна зробити висновок, що під час зустрічі Обама розпитав Путіна, що конкретно його "зелені чоловічки" робитимуть в Сирії, нагадав про санкції та виконання Мінських угод і дав зрозуміти, що подальші контакти залежатимуть від поведінки Росії.
У Вашингтоні не задоволені наміром провести інспіровані Росією "вибори" в "ДНР" та "ЛНР". Попереду - зустріч "нормандської четвірки" в Парижі, призначена на 2 жовтня. Є надія, що вихід з ситуації буде знайдено саме там.
- Актуальне
- Важливе