Три тижні "Панамського скандалу": кого покарали, а хто процвітає

23 квітня, 2016 субота
16:00

З дня публікації викривальних матеріалів "Панамського архіву" минуло 20 днів. За цей час деякі фігуранти залишились без роботи, та більшість особливо не постраждала

Зміст

Коротко нагадаємо про суть скандалу. У неділю, 3 квітня, на весь світ прогриміла публікація розслідувань про власників офшорів, які мали справи з панамською юридичною фірмою Mossack Fonseca. Витік її документів власне й став базою для викривальних журналістських матеріалів по всьому світу.

З'ясувалося, що офшорами володіють чи володіли в минулому 12 чинних та колишніх світових лідерів, серед яких український президент Петро Порошенко.

Ще 17 світових лідерів виявились причетними до офшорів через родичів чи близьких друзів. Також журналісти розкрили дані про офшори 42 публічних осіб – високопосадових чиновників, політиків, олігархів.

До речі, опубліковано лише частину матеріалів. Другу порцію ініціатори розслідування з Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) обіцяють у травні. Її планують опублікувати синхронно з проведенням у Лондоні антикорупційного саміту G20.

Враховуючи причетність до скандалу й українських можновладців, цікаво подивитися, які наслідки мав скандал для його найбільш прикметних фігурантів.

Путінський віолончеліст

З усього оточення Путіна, яке потрапило в опубліковану частину розслідувань, найбільше уваги дісталося його другу віолончелісту Сергію Ролдугіну. Через його офшорні компанії прокручувались мільярди доларів.

Навряд чи хтось всерйоз розраховував, що особисто для Путіна чи його оточення скандал матиме наслідки всередині країни. Спочатку прокремлівські російські ЗМІ взагалі не згадували про "Панамський архів". Але в епоху інтернету приховати інформацію майже неможливо. Тож почались спроби відбілювання іміджу російського президента.

Телеканал "Россия 1" показав у своєму ефірі сюжет майже на 20 хвилин, де автори намагались розповісти як Ролдугін чесно розбагатів. Глядачів намагались переконати, що колись якісь меценати запропонували музиканту невелику долю в бізнесі, аби він мав власні гроші на підтримку та розбудову "величної російської музичної школи".


Путін також кілька разів коментував дані про офшори свого друга. З його слів випливало, що всі гроші, які зі свого бізнесу мав Ролдугін, віолончеліст витратив на купівлю музичних інструментів.


Путін, до речі, навіть назвав який саме інструмент купив Ролдугін. Це віолончель "Стюарт" 1732 року, яку зробив Страдіварі. Найцікавіше, що аукціонний дім, який продав інструмент другу російського президента, видалив зі свого сайту всю інформацію про це.

Журналіст Олександр Коляндр припускає, що продаж інструменту вже не є предметом для гордості компанії, а, навпаки, від факту "пахне зовсім не трояндами".

Втім, Путін жодного слова не сказав щодо звинувачень про отримання компаніями Ролдугіна незабезпечених кредитів від "доньки" ВТБ та їхню причетність до сумнівних позабіржових угод. Також одній з його офшорок досі належить доля в компанії, яка є одним з найбільших продавців реклами на телебаченні.

І от це значно підвищує ризики особисто для Путіна на міжнародній арені. Вже чути голоси про запровадження санкцій особисто проти російського президента. Принаймні, в інтерв'ю для сайту Еспресо канадський політик Джеймс Безан згадав саме про офшори, як привід додати Путіна в санкційний список.

Відставка прем'єр-міністра Ісландії

Прем'єр-міністр Ісландії Сігмюндюр Гюннлейгссон через офшорний скандал змушений був піти у відставку, хоча спочатку не збирався цього робити.

Але після масових протестів його таки попросили з посади. Ісландія вже має нового прем'єра та готується проводити дострокові вибори. Сайт Еспресо.TV днями докладно писав про те, як поламалася кар'єра Гюннлейгссона.

Читайте також: Перша жертва Панамського архіву. Історія падіння ісландського прем'єра

Батько британського прем'єра

Британський колега ісландця Девід Кемерон відбувся поки що переляком. Нагадаємо, "Панамський архів" виявив, що він отримав зиск з офшорної компанії, якою володів його батько.


Усі втрати для Кемерона поки що – іміджеві, тобто це удар по політичній репутації в очах виборців. Юридичних наслідків для нього, як видається зараз, не буде. Зокрема, не буде розслідування щодо порушення стандартів, якого вимагала опозиція.


Про це, як пише 21 квітня The Independent, заявила спеціальна уповноважена британського парламенту по стандартам Кетрін Гудзон. Причини вона не пояснила.

Кемерон стверджує, що траст його батька був заснований легально і сплати податків не уникав. Також він визнав, що поводив себе неправильно, коли інформація про офшор тільки но з'явилася та висловив готовність надати всю інформацію про свої персональні фінанси парламентському уповноваженому по стандартам.

Також він розповів, що продав свою долю в трасті у січні 2010 року, за п'ять місяців до того, як став прем'єр-міністром. За словами Кемерона, він це зробив, щоб уникнути звинувачень у конфлікті інтересів".

Відставки високопосадовців у Вірменії та Іспанії

Міністра промисловості, енергетики і туризму Іспанії Хосе Мануеля Сорію відправили у відставку приблизно за таким же сценарієм, як і прем'єр-міністра Ісландії.

Спочатку високопосадовець спростовував, що має стосунок до офшорів. Але коли з публікацій у ЗМІ його причетність стала очевидною, уряд звільнив його. Сорія пішов з усіх постів – окрім міністерського портфеля він здав свій депутатський мандат та залишив посаду керівника відділення правлячої Народної партії на Канарських островах.

Це сталося на фоні урядової кризи – в парламенті збирають голоси за відставку прем'єр-міністра Маріано Рахоя, який є ще й партійним шефом Сорії. Брехня тепер уже екс-міністра про офшори сильно нашкодила репутації всієї партії та посилила опозицію.

Сам Сорія в листі, де пояснює причини відставки, визнає, що "його ситуація" нанесла шкоду Народній партії, уряду та виборцям.

У Вірменії у відставку пішов голова Служби примусового виконання судових актів вірменського Мін'юсту Мігран Погосян. Зробив він це добровільно і з дуже цікавою мотивацією.

"Шкодую, що моє ім'я згадується поряд з сім'єю президента Азербайджану Ільхама Алієва, яка дійсно привласнила мільярди доларів. Вважаю неприйнятним проведення будь-яких цивілізаційних паралелей між моєю країною і диктаторським Азербайджаном через мою персону. Саме з цієї причини я подав сьогодні прохання про відставку", - йдеться в офіційній заяві Погосяна.

Спочатку він, як і всі інші фігуранти скандалу, заперечував причетність до офшорів. І якби ця інформація не спливла у час загострення збройного конфлікту в Нагірному Карабаху, навряд чи пішов у відставку. Але зараз у Вірменії дуже чутливі до теми зміцнення країни.

Авторитарні лідери спокійні

Для авторитарних лідерів, схоже, офшорний скандал не матиме значних наслідків. Акції протесту в їхніх країнах придушуються в зародку. Тому й не переживає через офшори онука президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, спокійно почуваються президент Азербайджану Ільхам Алієв і король Саудівської Аравії Салман.

Навіть у Гонконзі, де на відміну від материкового Китаю, присутня свобода слова, звільнили головного редактора газети "Мінг Пао" після публікації на першій шпальті статті про "Панамський архів".

Формально приводом стало урізання бюджету. Журналісти видання в це не вірять та заявляють про утискання свободи слова.

У Китаї інформація про офшорний скандал не публікується та видаляється з соцмереж. Адже розслідування виявило офшори у членів сімей нинішніх та колишніх керівників Компартії Китаю. Серед них є родич і чинного лідера Китаю Сі Цзінпіня. 

Бразильський імпічмент

Цікаво буде простежити, як вплинуть дані з "Панамського архіву" на ситуацію в Бразилії, де чинний президент Ділма Руссефф опинилася на межі імпічменту. Це сталося через корупційний скандал, пов'язаний з державною нафтогазовою компанією Petrobras. Він триває у країні вже не перший рік.

Читайте також: Бразильський урок для України. Як корупція вбила рейтинг всенародного президента

З "панамського архіву" з'ясувалося, що офшорами володіли 57 бразильців, так чи інакше причетних до скандалу. Русеф там немає, як і чинних політиків з її Робітничої партії.

Проте, там є її колишні партнери по коаліції, які зараз закликають до імпічменту. Тож цілком може статися так, що хвиля кризи спочатку зіб'є Руссефф та її команду, а потім і тих, хто з нею боровся.

Удар по рейтингу Порошенка

З юридичної точки зору українському президенту "Панамський архів" нічим не загрожує. Він, власне, підтвердив, що Порошенко, як і обіцяв, передавав свою долю в "Рошен" в управління сліпому трасту. Rothschild Trust за чотири дні після скандалу підтвердив, що відповідна угода вже укладена. Власне, навіть парламентську комісію Верховної Ради, яка б розслідувала офшорний скандал, не створили.

Читайте також: Чи законні офшори Порошенка

Інша справа – моральна сторона. Не годиться першій особі держави володіти офшорними компаніями в зоні, де ховають свої капітали від податків різні сумнівні особистості з усього світу. Не годиться першій особі фігурувати в скандалі поруч із друзями Путіна. 

На думку політолога Володимира Фесенка, скандал коштуватиме українському президенту кількох процентів рейтингу, який і без того падає. Також це б'є і по рейтингу його партії його імені.

"Точно про втрату рейтингу можна буде говорити, коли побачимо дані соціологічних опитувань. Але ефект падіння вже є. Без сумніву, на нього впливають й інші фактори – наприклад, негативний результат референдуму в Нідерландах. Але офшорний скандал має сильніший вплив", - говорить політолог.

Також, на його думку, скандал впливає на підсилення протестних, радикальних настроїв у суспільстві.

На цьому фоні виник ще й новий скандал з офшорними компаніями свіжопризначеного міністра фінансів Олександра Данилюка. Як з'ясував журналіст Сергій Щербина, він і досі є директором двох компаній на Кіпрі. До того ж, їх заснувала компанія Hermes Guardian Limited, зареєстрована на Британських Віргінських островах.

Власне, там же, де й офшор Порошенка. Ця контора, як пише Щербина, причетна до кількох великих скандалів у Європі. І для репутації Данилюка як міністра фінансів це велика проблема.

На згаданому антикорупційному саміті G20, цілком можливо, офшори намагатимуться поставити поза законом. Лавочку хочуть прикрити давно. Україні було б варто долучитися до процесу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.75
    Купівля 41.75
    Продаж 42.26
  • EUR
    Купівля 43.52
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
27 грудня
22:41
Окупанти зберігають мішки з мазутом після аварії танкерів на недобудованій АЕС у Криму, - краєзнавець
22:37
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
DeepState про Курахівський напрямок: після окупації Роздольного росіяни створили зі селища хаб для накопичення піхоти
22:20
психолог Валентин Кім
Як не втратити себе на порозі світового конфлікту: пояснює психолог Кім
21:59
Роберт Фіцо
Фіцо пригрозив Україні припинити постачання електроенергії через відмову від транзиту російського газу
21:53
Петр Павел
Президент Чехії Павел отримав від українських військових подарунок з фронту
21:46
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Відповідь НАТО на "Орешник", нові американські гармати та ситуація на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:40
Володимир Зеленський
"Якщо Китай щирий у своїх заявах, потрібен відповідний вплив на Пхеньян": Зеленський провів Ставку
21:40
PR
Яка в Україні найбільша область?
21:19
електроенергія
У Молдові затвердили заходи, аби знизити споживання електроенергії в години пік
21:00
Оновлено
Бідзіна Іванішвілі
США ввели санкції проти засновника "Грузинської мрії" Бідзіни Іванішвілі: у Тбілісі відреагували
20:57
Ексклюзив
окупанти
Якщо вірити байкам про перемир'я, росіянам принципово бути на правому березі Дніпра на Херсонщині, - офіцер ЗСУ Лапін
20:52
Імовірно, був збитий російською ППО: США запропонували допомогу в розслідуванні авіакатастрофи в Казахстані
20:35
Огляд
Не вмирай: чоловік що хоче жити вічно
"Скляний майстер" не "... чоловік, що хоче жити вічно": що подивитися на вихідних
20:19
Прапор Словаччини
У Словаччині підтвердили готовність країни стати майданчиком для переговорів між РФ та Україною
20:02
OPINION
Авіакатастрофа азербайджанського літака: виклик для тих, хто хоче домовитися з Іродом
19:59
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Для пошуків дезертирів на окуповану частину Херсонщини перекинули росгвардію
19:58
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
У Білому домі підрахували, скільки військових КНДР утратила на війні в Україні за тиждень
19:50
Росія збила Санта Клауса
"Не потрібно нічого іноземного в нашому небі": у РФ поширюють відеоролик, як над Москвою ППО збила Санта-Клауса
19:47
Авіакатастрофа в Казахстані: один із загиблих пілотів навчався в Україні
19:29
У Києві демонтували радянські символи на Алеї міст-героїв
19:15
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
"Військові – це ті самі люди, тільки у формі й виконують інші функції": психолог Валентин Кім про важливість психологічного відновлення для військовослужбовців
19:02
Юнармія
В окупованому Бердянську росіяни залучили 40 українських дітей до "Юнармії", – Лубінець
19:01
Микита Василенко
КНУ ім. Шевченка достроково розірвав контракт із професором Василенком через етичні порушення
18:56
Володимир Зеленський
"Фото та відео красномовно свідчать про відповідальність Росії": Зеленський про катастрофу літака в Казахстані
18:56
Для частини співробітників СБУ, ГУР та офіцерів стане обовʼязковим володіння англійською мовою: уряд затвердив рішення
18:52
Борис Джонсон знявся в українській новорічній комедії "Потяг у 31 грудня"
18:50
PR
Як обрати ідеальну постільну білизну: основні критерії та поради
18:50
ДТЕК отримав першу партію скрапленого природного газу в 100 млн кубометрів від США
18:37
Віктор Циганков, Жирона, Ла Ліга
Футболіста збірної України назвали одним із найбільших розчарувань Ла Ліги
18:11
новини Заходу України
В Україні затверджено 95% місцевих бюджетів, - Мінфін
18:08
У 16-річному віці помер зірка "На драйві" Гадсон Мік, випавши з автомобіля на ходу
18:03
OPINION
Вороги та друзі Офісу президента
17:57
Олександр Усик
Американський тренер порадив Усику завершити карʼєру
17:50
Ексклюзив
Карта грудень 26.12.24
Поновилися механізовані штурми ворога: у 60-й ОМБр розповіли про ситуацію на Лиманському напрямку
17:48
податки
У ДПС запланували провести 5 тис. перевірок платників податків: аналітики з YouControl пояснили, кого це стосуватиметься
17:43
Партнерський матеріал
Євгенія Кузнєцова: "Вівці цілі" – це, як і попередні мої дві книжки, іронічний текст, але з гірким присмаком
17:38
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ використовує ШІ, аби їхні "шахеди" розпізнавали цілі в автономному режимі, - посол України в ЄС Ченцов
17:36
Оновлено
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Франція пропонувала РФ налагодити діалог щодо врегулювання в України без участі Києва. МЗС відреагувало
17:23
Естонія направила корабель ВМС для охорони ліній електропередачі після інциденту в Балтійському морі
17:19
платформа "На зв'язку"
У Генштабі презентували інформаційну платформу "На зв'язку" для військовослужбовців та їхніх сімей
Більше новин