Три тижні "Панамського скандалу": кого покарали, а хто процвітає

Дмитро Гомон
23 квітня, 2016 субота
16:00
Зміст

З дня публікації викривальних матеріалів "Панамського архіву" минуло 20 днів. За цей час деякі фігуранти залишились без роботи, та більшість особливо не постраждала

Коротко нагадаємо про суть скандалу. У неділю, 3 квітня, на весь світ прогриміла публікація розслідувань про власників офшорів, які мали справи з панамською юридичною фірмою Mossack Fonseca. Витік її документів власне й став базою для викривальних журналістських матеріалів по всьому світу.

З'ясувалося, що офшорами володіють чи володіли в минулому 12 чинних та колишніх світових лідерів, серед яких український президент Петро Порошенко.

Ще 17 світових лідерів виявились причетними до офшорів через родичів чи близьких друзів. Також журналісти розкрили дані про офшори 42 публічних осіб – високопосадових чиновників, політиків, олігархів.

До речі, опубліковано лише частину матеріалів. Другу порцію ініціатори розслідування з Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) обіцяють у травні. Її планують опублікувати синхронно з проведенням у Лондоні антикорупційного саміту G20.

Враховуючи причетність до скандалу й українських можновладців, цікаво подивитися, які наслідки мав скандал для його найбільш прикметних фігурантів.

Путінський віолончеліст

З усього оточення Путіна, яке потрапило в опубліковану частину розслідувань, найбільше уваги дісталося його другу віолончелісту Сергію Ролдугіну. Через його офшорні компанії прокручувались мільярди доларів.

Навряд чи хтось всерйоз розраховував, що особисто для Путіна чи його оточення скандал матиме наслідки всередині країни. Спочатку прокремлівські російські ЗМІ взагалі не згадували про "Панамський архів". Але в епоху інтернету приховати інформацію майже неможливо. Тож почались спроби відбілювання іміджу російського президента.

Телеканал "Россия 1" показав у своєму ефірі сюжет майже на 20 хвилин, де автори намагались розповісти як Ролдугін чесно розбагатів. Глядачів намагались переконати, що колись якісь меценати запропонували музиканту невелику долю в бізнесі, аби він мав власні гроші на підтримку та розбудову "величної російської музичної школи".


Путін також кілька разів коментував дані про офшори свого друга. З його слів випливало, що всі гроші, які зі свого бізнесу мав Ролдугін, віолончеліст витратив на купівлю музичних інструментів.


Путін, до речі, навіть назвав який саме інструмент купив Ролдугін. Це віолончель "Стюарт" 1732 року, яку зробив Страдіварі. Найцікавіше, що аукціонний дім, який продав інструмент другу російського президента, видалив зі свого сайту всю інформацію про це.

Журналіст Олександр Коляндр припускає, що продаж інструменту вже не є предметом для гордості компанії, а, навпаки, від факту "пахне зовсім не трояндами".

Втім, Путін жодного слова не сказав щодо звинувачень про отримання компаніями Ролдугіна незабезпечених кредитів від "доньки" ВТБ та їхню причетність до сумнівних позабіржових угод. Також одній з його офшорок досі належить доля в компанії, яка є одним з найбільших продавців реклами на телебаченні.

І от це значно підвищує ризики особисто для Путіна на міжнародній арені. Вже чути голоси про запровадження санкцій особисто проти російського президента. Принаймні, в інтерв'ю для сайту Еспресо канадський політик Джеймс Безан згадав саме про офшори, як привід додати Путіна в санкційний список.

Відставка прем'єр-міністра Ісландії

Прем'єр-міністр Ісландії Сігмюндюр Гюннлейгссон через офшорний скандал змушений був піти у відставку, хоча спочатку не збирався цього робити.

Але після масових протестів його таки попросили з посади. Ісландія вже має нового прем'єра та готується проводити дострокові вибори. Сайт Еспресо.TV днями докладно писав про те, як поламалася кар'єра Гюннлейгссона.

Читайте також: Перша жертва Панамського архіву. Історія падіння ісландського прем'єра

Батько британського прем'єра

Британський колега ісландця Девід Кемерон відбувся поки що переляком. Нагадаємо, "Панамський архів" виявив, що він отримав зиск з офшорної компанії, якою володів його батько.


Усі втрати для Кемерона поки що – іміджеві, тобто це удар по політичній репутації в очах виборців. Юридичних наслідків для нього, як видається зараз, не буде. Зокрема, не буде розслідування щодо порушення стандартів, якого вимагала опозиція.


Про це, як пише 21 квітня The Independent, заявила спеціальна уповноважена британського парламенту по стандартам Кетрін Гудзон. Причини вона не пояснила.

Кемерон стверджує, що траст його батька був заснований легально і сплати податків не уникав. Також він визнав, що поводив себе неправильно, коли інформація про офшор тільки но з'явилася та висловив готовність надати всю інформацію про свої персональні фінанси парламентському уповноваженому по стандартам.

Також він розповів, що продав свою долю в трасті у січні 2010 року, за п'ять місяців до того, як став прем'єр-міністром. За словами Кемерона, він це зробив, щоб уникнути звинувачень у конфлікті інтересів".

Відставки високопосадовців у Вірменії та Іспанії

Міністра промисловості, енергетики і туризму Іспанії Хосе Мануеля Сорію відправили у відставку приблизно за таким же сценарієм, як і прем'єр-міністра Ісландії.

Спочатку високопосадовець спростовував, що має стосунок до офшорів. Але коли з публікацій у ЗМІ його причетність стала очевидною, уряд звільнив його. Сорія пішов з усіх постів – окрім міністерського портфеля він здав свій депутатський мандат та залишив посаду керівника відділення правлячої Народної партії на Канарських островах.

Це сталося на фоні урядової кризи – в парламенті збирають голоси за відставку прем'єр-міністра Маріано Рахоя, який є ще й партійним шефом Сорії. Брехня тепер уже екс-міністра про офшори сильно нашкодила репутації всієї партії та посилила опозицію.

Сам Сорія в листі, де пояснює причини відставки, визнає, що "його ситуація" нанесла шкоду Народній партії, уряду та виборцям.

У Вірменії у відставку пішов голова Служби примусового виконання судових актів вірменського Мін'юсту Мігран Погосян. Зробив він це добровільно і з дуже цікавою мотивацією.

"Шкодую, що моє ім'я згадується поряд з сім'єю президента Азербайджану Ільхама Алієва, яка дійсно привласнила мільярди доларів. Вважаю неприйнятним проведення будь-яких цивілізаційних паралелей між моєю країною і диктаторським Азербайджаном через мою персону. Саме з цієї причини я подав сьогодні прохання про відставку", - йдеться в офіційній заяві Погосяна.

Спочатку він, як і всі інші фігуранти скандалу, заперечував причетність до офшорів. І якби ця інформація не спливла у час загострення збройного конфлікту в Нагірному Карабаху, навряд чи пішов у відставку. Але зараз у Вірменії дуже чутливі до теми зміцнення країни.

Авторитарні лідери спокійні

Для авторитарних лідерів, схоже, офшорний скандал не матиме значних наслідків. Акції протесту в їхніх країнах придушуються в зародку. Тому й не переживає через офшори онука президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, спокійно почуваються президент Азербайджану Ільхам Алієв і король Саудівської Аравії Салман.

Навіть у Гонконзі, де на відміну від материкового Китаю, присутня свобода слова, звільнили головного редактора газети "Мінг Пао" після публікації на першій шпальті статті про "Панамський архів".

Формально приводом стало урізання бюджету. Журналісти видання в це не вірять та заявляють про утискання свободи слова.

У Китаї інформація про офшорний скандал не публікується та видаляється з соцмереж. Адже розслідування виявило офшори у членів сімей нинішніх та колишніх керівників Компартії Китаю. Серед них є родич і чинного лідера Китаю Сі Цзінпіня. 

Бразильський імпічмент

Цікаво буде простежити, як вплинуть дані з "Панамського архіву" на ситуацію в Бразилії, де чинний президент Ділма Руссефф опинилася на межі імпічменту. Це сталося через корупційний скандал, пов'язаний з державною нафтогазовою компанією Petrobras. Він триває у країні вже не перший рік.

Читайте також: Бразильський урок для України. Як корупція вбила рейтинг всенародного президента

З "панамського архіву" з'ясувалося, що офшорами володіли 57 бразильців, так чи інакше причетних до скандалу. Русеф там немає, як і чинних політиків з її Робітничої партії.

Проте, там є її колишні партнери по коаліції, які зараз закликають до імпічменту. Тож цілком може статися так, що хвиля кризи спочатку зіб'є Руссефф та її команду, а потім і тих, хто з нею боровся.

Удар по рейтингу Порошенка

З юридичної точки зору українському президенту "Панамський архів" нічим не загрожує. Він, власне, підтвердив, що Порошенко, як і обіцяв, передавав свою долю в "Рошен" в управління сліпому трасту. Rothschild Trust за чотири дні після скандалу підтвердив, що відповідна угода вже укладена. Власне, навіть парламентську комісію Верховної Ради, яка б розслідувала офшорний скандал, не створили.

Читайте також: Чи законні офшори Порошенка

Інша справа – моральна сторона. Не годиться першій особі держави володіти офшорними компаніями в зоні, де ховають свої капітали від податків різні сумнівні особистості з усього світу. Не годиться першій особі фігурувати в скандалі поруч із друзями Путіна. 

На думку політолога Володимира Фесенка, скандал коштуватиме українському президенту кількох процентів рейтингу, який і без того падає. Також це б'є і по рейтингу його партії його імені.

"Точно про втрату рейтингу можна буде говорити, коли побачимо дані соціологічних опитувань. Але ефект падіння вже є. Без сумніву, на нього впливають й інші фактори – наприклад, негативний результат референдуму в Нідерландах. Але офшорний скандал має сильніший вплив", - говорить політолог.

Також, на його думку, скандал впливає на підсилення протестних, радикальних настроїв у суспільстві.

На цьому фоні виник ще й новий скандал з офшорними компаніями свіжопризначеного міністра фінансів Олександра Данилюка. Як з'ясував журналіст Сергій Щербина, він і досі є директором двох компаній на Кіпрі. До того ж, їх заснувала компанія Hermes Guardian Limited, зареєстрована на Британських Віргінських островах.

Власне, там же, де й офшор Порошенка. Ця контора, як пише Щербина, причетна до кількох великих скандалів у Європі. І для репутації Данилюка як міністра фінансів це велика проблема.

На згаданому антикорупційному саміті G20, цілком можливо, офшори намагатимуться поставити поза законом. Лавочку хочуть прикрити давно. Україні було б варто долучитися до процесу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.48
    Купівля 39.48
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.37
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
11 травня
05:30
Анонс
Невертон (праворуч) та Олександр Тимчик, Динамо - Шахтар
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 28 туру
04:55
Кримський міст
Партизани пообіцяли "справжній літній сезон" для росіян у Криму
04:13
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Луніну не довірять місце у воротах "Реала" у фіналі ЛЧ, - The Athletic
02:59
Джон Кірбі
США оцінили імовірність серйозного прориву росіян під час нового наступу
02:31
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
Усик прибув на бій з Ф'юрі у Саудівську Аравію
01:53
Херсон
"ЗСУ обстрілюють цивільних, які намагаються покинути Херсон": російські фейки за 10 травня
00:55
Нафтобаза. Ілюстрація
"Нова ціль для удару": партизани "Атеш" розвідали велику нафтобазу окупантів неподалік Сімферополя
00:02
Артем Довбик (ліворуч)
Довбик та Циганков віддали асисти у матчі "Жирони" у Ла Лізі
2024, п'ятниця
10 травня
23:32
Ірина Геращенко, стрибки у висоту, легка атлетика
Геращенко принесла Україні першу в сезоні медаль "Діамантової ліги"
23:15
Ексклюзив
Андрій Яніцький
За часів Зеленського уряд перетворився на "декорацію", - Яніцький про звільнення Кубракова
23:11
Оновлено
знищена ворожа техніка
"Наші воїни, артилерія та дрони дають відповідь окупанту": Зеленський про спробу росіян прорвати українську оборону на Харківщині
23:05
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що прагне укласти угоду про перемир'я, але "Ізраїль хоче війни"
22:43
Вселенський Патріарх Варфоломій
Вселенський Патріарх Варфоломій підтвердив участь у Саміт миру
21:34
Ексклюзив
путін
Це сором для Путіна: дипломат Чалий про лідерів інших країн, які були присутніми на параді 9 травня
21:30
Володимир Зеленський
"По всій лінії фронту – важкі бої": Зеленський заслухав доповідь Сирського
21:29
Кіліан Мбаппе, ПСЖ, Ліга чемпіонів
Мбаппе оголосив, що залишає ПСЖ
21:22
Укрпошта
Укрпошта виставлятиме на аукціонах незатребувані посилки
21:09
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Концентрація військ РФ, загроза рейдових дій у напрямку Харкова та ситуація біля Авдіївки. Воєнні підсумки тижня
20:56
Огляд
Сила "Королівства планети мавп": що подивитися на вихідних
20:52
Оновлено
США Україна
БМП Bradley, ракети для Patriot та NASAMS: Байден підписав указ про передачу Україні військової допомоги на $400 млн
20:51
Канада
Канада виділить $55 млн на закупівлю систем ППО для України
20:51
Інгулець
У Першій лізі визначився другий володар путівки до УПЛ
20:26
У Білорусі будують об'єкт поблизу міста Осиповичі, де можуть зберігати ядерну зброю, - NYT
20:08
Оновлено
Унаслідок російських обстрілів Харківщини загинули троє цивільних, є поранені
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Для кого Єрмак концентрує владу?
20:01
Мая Санду
У МЗС РФ назвали політику Санду геноцидом. Молдова відповіла
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 807-го дня війни: Повітряні Сили отримали перший тренажер F-16, дрони влаштували пожежу на НПЗ у Калузькій області РФ
19:39
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку
19:33
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
В Україні у квітні через обстріли РФ загинули щонайменше 129 цивільних, – ООН
19:26
штучний інтелект
Обманюють, блефують та прикидаються людьми: дослідники попередили про нові здібності ШІ
19:13
Румунія, прапор Румунії
У Румунії заявили, що з початку великої війни до них утекли 11 тис. українських чоловіків
19:01
Американські вчені попередили про найсильнішу за 20 років геомагнітну бурю: як це вплине на Землю
18:53
Андрій Дончик
Держкіно призначило нового директора кіностудії імені Довженка
18:47
Ексклюзив
Керченський міст
Окупанти продовжують переміщувати Керченським мостом важку броньовану техніку, - "Інформаційний спротив"
18:43
окупаційна символіка
Литовські прикордонники не пропустили з Білорусі вагон з намальованим знаком "Z"
18:38
Бельгія
Бельгія виділить Україні €9 млн для відновлення енергетичної інфраструктури
18:31
Дмитро Медведєв
"Полетить не лише до Києва": Медведєв знову погрожує атакувати Велику Британію за допомогу Україні
18:16
Президент України Володимир Зеленський
Снаряди для України: Зеленський відповів Фіцо, який образив словаків за збір коштів
18:12
Віктор Гулевич
Лукашенко звільнив з посади начальника генштабу Білорусі
18:08
Василь Байдак
Комік Василь Байдак буде одним із коментаторів фіналу Євробачення-2024
Більше новин