Корупція для бідних. Як і чому втратила владу президент Бразилії

13 травня, 2016 п'ятниця
10:21

Перша жінка-президент Бразилії Ділма Руссефф за п'ять років правління перетворилася з народної улюблениці на головного корупціонера країни

Зміст

У четвер бразильський сенат погодився на початок процедури імпічменту (оголошення недовіри) президента. З 81 члена верхньої палати парламенту "за" проголосували 55, "проти" – лише 22. Ще у квітні згоду надала й нижня палата парламенту.

Таким чином Ділма Руссефф відсторонена від влади на 180 днів. І хоча вона заявляє, що битиметься, аби довести свою невинність, та називає все переворотом, дуже ймовірно, що до свого робочого кабінету Руссефф не повернеться. Бразильські ЗМІ повідомляють, що вона вже забрала з нього свої особисті речі.


Ситуація навколо президента зокрема та влади країни взагалі у певних деталях нагадує ситуацію в Україні. Головна аналогія, яка простежується, – це великий кредит довіри, який мала влада і який вона примудрилася швидко втратити через гігантську за масштабами корупцію.


Читайте також: Бразильський урок для України. Як корупція вбила рейтинг всенародного президента

У чому звинувачують Ділму Руссефф?

Приводом для імпічменту президента стали звинувачення в порушенні бюджетних правил. Конкретно, Руссефф та її уряд викривили інформацію та приховали реальний дефіцит бюджету напередодні президентських виборів 2014 року.

Зокрема, президента звинувачують у тому, що вона використала мільярди доларів, позичені в державних банках, для латання бюджетних дірок та фінансування популярних соціальних програм. Завдяки їм вона підтримувала на плаву свою популярність у населення і виграла вибори.

Рахункова палата Бразилії вже рекомендувала парламенту визнати фінансовий звіт уряду за 2014 рік необґрунтованим.

Хіба Руссефф не причетна ще й до нафтогазового скандалу?

Як не дивно, найбільший корупційний скандал країни навколо корупції в державній нафтогазовій компанії Petrobras (бразильський аналог "Нафтогазу") не зачепив Руссефф безпосередньо.

Жодних ознак, що брала хабарі чи отримувала відкати, немає. І це при тому, що в період, на який припадають більшість незаконних оборудок, Ділма була міністром енергетики (2003-2005 роки) та входила до складу ради директорів Petrobras (2003-2010 роки).

Але до скандалу причетні її товариші з керівництва Робітничої партії. Крім того, заплямованим корупційними угодами з Petrobras опинився політичний батько Руссефф – колишній президент Лула да Сільви.

Після того, як він побував президентом два терміни підряд, він обрав своєю наступницею Ділму. На виборах 2010 року вона перемогла здебільшого саме завдяки популярності в народі да Сільви.

Тепер політичний батько звинувачується в тому, що отримав кілька розкішних вілл в якості "подяки" за сприяння корупційним оборудкам в Petrobras.

Навесні цього року да Сільву заарештували. Руссефф підлила олії у вогонь, призначивши екс-президента головою своєї адміністрації. Це надавало йому недоторканність від кримінального переслідування. В результаті країною прокотилася чергова хвиля протестів. Врешті-решт призначення да Сільви було скасоване.

Що буде з Ділмою Руссефф далі?

На час відсторонення від влади Руссефф виконувати обов'язки голови держави буде віце-президент Мішел Темер. При владі він лишатиметься мінімум до нових виборів президента, які мають відбутися в 2018 році.

До грудня минулого року Темер був політичним партнером Ділми, а його партія входила до правлячої коаліції. На тлі скандалу союзники посварились, Мішел написав Ділмі емоційного листа зі звинуваченнями. Він писав, що президент використала його лише задля голосів у парламенті, а тепер витискає з активної політики.

Сенат має дослідити докази провини Руссефф, а після цього проголосувати щодо імпічменту. Якщо дві третини проголосують за – Руссефф піде з посади президента остаточно і на вісім років буде позбавлена права обиратися чи бути призначеною на державні посади.

Тобто "за" мають проголосувати 54 сенатори з 81. Враховуючи, що за початок процедури імпічменту у четвер голосувало 55 сенаторів, шансів залишитися при владі у Руссефф не лишилося.

У чому був секрет популярності Ділми Руссефф?

Руссефф продовжила соціально орієнтовану політику Лули да Сільви, і це сприяло її популярності, особливо серед бідних верств населення. Да Сільва прийшов до влади в 2003 році, в період економічного піднесення країни.

Як зазначає експерт Московського центру Карнегі Єлизавета Нікітіна, зростанню бразильської економіки сприяли високі ціни на сою, яка займала 60% бразильського експорту, та налагодження широких торговельних зв'язків з Китаєм.


За 13 років правління Робітничої партії в країні 30 мільйонів людей з категорії бідних перетворились на середній клас, скоротилось безробіття. Країна почала навіть претендувати на роль "другого полюса", увійшовши до геополітичного проекту БРІКС. Він мав стати противагою США та іншим країнам Великої Сімки.


Зараз ситуація інакша. "Процедура імпічменту Ділми не просунулася б настільки вперед, якби Руссефф змогла хоч якось згладити катастрофічну економічну кризу", - пише Нікітіна.

Криза, як зазначає вона, сталася через відсутність "плану Б", який був необхідним на тлі уповільнення темпів розвитку економіки Китаю та загального падіння попиту на сировину.

Газета The Washington Post пише, що країна стикнулася з найбільшим скороченням темпів зростання економіки з 1930-го року. Цього року, за прогнозами, воно сягне 3%, зазначає Reuters.

Інвестиції в бразильську економіку скоротились, реал упав на 40% по відношенню до долара, зростає безробіття, знижуються зарплати. Дефіцит бюджету досяг 10% щорічного обсягу виробництва.

Наскільки впала популярність Руссефф?

Свої перші президентські вибори у 2010 році Ділма Руссефф виграла у другому турі з результатом 56%. На президентських виборах 2014 року вона перемогла з результатом в 51,6%. Останні опитування суспільної думки показали, що рейтинг популярності Руссефф впав до 10%.

Тим не менш, прибічники в неї є. Під час голосування за імпічмент її імпульсивні фанати влаштували бійки з поліцією. Як пише Reuters, вони побоюються, що нова влада скасує соціальні блага, запроваджені да Сільвою та Руссефф.

Що чекає країну далі?

Мішел Темер, який тепер керуватиме країною, планує провести необхідні реформи для подолання кризи. Чи вдасться йому це?

Агентство Reuters, аналізуючи його здібності, пише, що головна риса характеру віце-президента – урівноваженість. Він, на відміну від більшості бразильських політиків, не підвищує голос й уникає активної жестикуляції. Темер може або втихомирити різнобарвну політичну арену країни, або, навпаки, не впоратись з активними суперниками та спровокувати ще більший раздрай.

Цікаво, що Темер, як і багато інших політиків, які вимагали імпічменту Руссефф, причетний до скандалу Petrobras. Втім, слідчі у травні заявили, що його не опитуватимуть, бо доказів провини віце-президента недостатньо.

Так само в корупції підозрюється лідер бразильської опозиції та спікер нижньої палати парламенту Едуард Кунья. Саме він ініціював процедуру імпічменту. Але Верховний суд країни звинувачує опозиціонера в приховуванні 13 рахунків у Швейцарії. Кунья має всі шанси опинитися за гратами, як і його політичні опоненти. Ось така вона примхлива, ця бразильська політика.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
12:50
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по Бейруту: ціллю атаки був головний командир "Хезболли", член Ради Джихаду Мухаммад Хайдар
12:48
Литва профінансує виробництво українських далекобійних БПЛА, - Умєров
12:27
OPINION
Через непрофесійних дипломатів Україна роздає нагороди сумнівним особам
12:17
Газпромбанк
Турецькі банки припинили обслуговування банківських карт системи UnionPay, виданих російським Газпромбанком
12:06
Швейцарія
Швейцарія заборонила експорт боєприпасів польської компанії, тому що вони незаконно потрапили в Україну
12:00
OPINION
Влада Зеленського хакнула незалежність державних інституцій
11:33
ЗСУ
Кабмін: усі відстрочки від мобілізації, видані раніше Мінекономіки та через "Дію", дійсні лише до весни 2025 року
11:22
Дональд Трамп
Трамп хоче, аби мінʼюст шукав докази "фальсифікацій" президентських виборів 2020 року, - WP
10:57
Окупанти наказали провести приховану мобілізацію в Маріуполі
Атеш: у підрозділах РФ зростає кількість конфліктів між російськими військовими та бурятами, є випадки вбивств
10:49
Галущенко попередив, що ситуація на ЗАЕС стає дедалі небезпечнішою через часті перебої електропостачання
10:49
Росія з КНДР
РФ надала КНДР ракети, ППО й нафту в обмін на північнокорейських військових, - ISW
10:44
Анонс
Піккардійська Терція
"Піккардійська Терція" вирушає із різдвяними концертами у всеукраїнський благодійний тур
10:29
діти, злочини росії
ГУР: у РФ діє близько півсотні спецпрограм для перепрограмування свідомості дітей та молоді України
10:19
HSBC
Британський банк HSBC зупинив усі платежі з Росії та Білорусі
10:08
Канада
Канада "дотримається своїх зобовʼязань" щодо арешту Нетаньягу за ордером МКС, - глава МЗС Жолі
10:01
OPINION
Чи є у Трампа план?
09:44
Кирило Буданов
Нинішнє керівництво РФ готувалося до геноциду українців задовго до повномасштабного вторгнення, - Буданов
09:15
Обстріл Запоріжжя 26.09
Унаслідок атаки РФ по Запоріжжю поранений 11-річний хлопчик, в області загинув 55-річний чоловік, - Федоров
08:41
Дональд Трамп
Трамп обрав журналістку телеканалу Fox News Нешейват головною лікаркою США
08:16
Огляд
Сновиландія, більдунґ і ламбрески – 5 книг, де все роз’яснюють
08:16
витинанка "Голодомор", Дар'я Альошкіна
23 листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодоморів
08:13
ЗСУ
Російська армія за добу війни в Україні втратила 1420 військових, 24 артсистеми й 20 танків
08:00
OPINION
Війна триватиме ще багато-багато місяців
07:55
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 20 кораблів, 6 з яких є носіями "Калібрів"
07:40
Дональд Трамп
Трамп розглядає на посаду спецпосланця з питань України колишнього керівника розвідки Гренелла, - Reuters
07:08
Радослав Сікорський
Сікорський заявив, що застосування росіянами нової балістичної ракети є "виявом розпачу Путіна"
06:47
поліція
База даних "Воєнний злочинець" має інформацію про понад 680 тис. причетних до агресії РФ, - Нацполіція
06:26
Прапор США
Китайські хакери готуються до здійснення атак у разі конфлікту з США, - кіберкомандування
05:43
Японія
Японія та ПРООН передали Харкову та Одесі енергообладнання для забезпечення потреб критичної інфраструктури
04:49
Сербія
Катастрофа на залізничному вокзалі в Сербії: у межах розслідування заарештували 11 людей
03:27
Дональд Трамп
Трамп обрав кандидатом на посаду міністра фінансів США інвестора Скотта Бессента
03:10
Еммануель Макрон
Назвав лідерів країни придурками: Гаїті викликала посла Франції через висловлювання Макрона
02:15
національний кешбек
Українцям в Дії виплатили 119 млн грн нацкешбеку, отриманого за жовтень
01:37
Оновлено
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
Більше новин