Як Афанасьєва і Солошенка обміняли на одеських сепаратистів
Історія обміну українських політв'язнів Геннадія Афанасьєва і Юрія Солошенка
25 травня, в день повернення Надії Савченко до України, на спільній прес-конференції президент Петро Порошенко заявив, що скоро варто очікувати звільнення наступних в’язнів Кремля.
“Але це лише початок, бо ми чекаємо повернення додому Солошенка, Афанасьєва, Сенцова, Кольченка, багатьох-багатьох українців, які знаходяться зараз заручниками, як в Російській федерації, так і на окупованій території”, - порядок, у якому Порошенко розставив імена засуджених у Росії українців, вже тоді назвали невипадковим.
Читайте також: Чи чекати Україні повернення ще двох політв’язнів
Хто такі політв'язні Солошенко та Афанасьєв
74-річного Юрія Солошенка засудили в Росії до 6 років ув’язнення, звинувативши у шпигунстві. У серпні 2014-го року на запрошення знайомого він поїхав до Москви протестувати обладнання оборонного комплексу, де його і заарештували.
Тоді у ФСБ заявили, що пенсіонер намагався нелегально придбати комплектуючі до зенітно-ракетних комплексів. Хоча ще до винесення вироку Солошенко попросив про помилування, проте йому відмовили. В колонії у нього діагностували рак.
26-річний кримчанин Геннадій Афанасьєв був заарештований як один із учасників так званої “групи терористів Сенцова”.
У травні 2014-го року ФСБ розповсюдило інформацію щодо причетності режисера Олега Сенцова, Геннадія Афанасьєва, Олексія Чирнія та Олександра Кольченка до організації “Правий сектор”.
Наприкінці того ж року Афанасьєва засудили до 7 років ув’язнення по статті “тероризм”. У колонії йому постійно посилювали умови відбування покарання, відправляючи до одиночної камери. У лютому 2016-го року правозахисники забили на сполох, адже у Афанасьєва виявили зараження крові, проте медичної допомоги йому не надавали.
Передісторія обміну
Наприкінці березня адвокат Надії Савченко Ілля Новіков у інтерв’ю Еспресо.TV зауважив, що на його думку Юрій Солошенко один із перших кандидатів на обмін, саме через проблеми зі здоров’ям.
В списку тих, кого потрібно витягувати із російської в’язниці в першу чергу, тоді ж звучало прізвище Станіслава Клиха, проте у його випадку обмін виглядає більш проблематично, адже він проходить по так званій “чеченській справі”. Його звинувачують у масових вбивствах російських солдат у Чечні в 1994-1995 роках.
30 травня стало відомо, що Афанасьєв та Солошенко написали президенту РФ Володимиру Путіну прохання про помилування. За словами адвоката Афанасьєва Олександра Попкова, звернення до президента з проханням про помилування було запропоновано "для спрощення процедури передачі на Україну, як найбільш простий спосіб".
Зранку 14 червня у російських ЗМІ з’явилися повідомлення із посиланням на джерела у Кремлі, що сьогодні Афанасьєва та Солошенка доправлять до Києва українським військовим літаком. Також зазначалося, що після прибуття вони будуть госпіталізовані.
Обмін на одеських сепаратистів
Пізніше стало відомо, що українських в’язнів обміняли на сепаратистів Олену Гліщинську та Віталія Діденка, їх звинувачують у спробі створення “Бесарабської народної республіки”. За ними прилетів той же літак, яким до Росії забирали “грушників” Алєксандра Алєксандрова та Євгенія Єрофеєва, під час обміну на Надію Савченко.
Олена Гліщинська
СБУ заарештувала директора телекомпанії "Нова хвиля" Гліщинську в квітні 2015 року. Більше року її тримали в одеському СІЗО. Там вона встигла навіть народити дитину.
Віталія Діденко - головного редактора сайту "Інфоцентр" одеський суд у вересні 2015 року засудив до трьох років обмеження волі.
Віталій Діденко
Їх звинуватили в насадженні та розповсюдженні через засоби масової інформації ідей сепаратизму і в державній зраді. В СБУ розповіли, що вони були частиною плану російських спецслужб по дестабілізації регіону.
За Гліщинською та Діденко прилетів той же літак, яким до Росії забирали “грушників” Алєксандра Алєксандрова та Євгенія Єрофеєва, під час обміну на Надію Савченко.
Хоча до цього наймовірнішими фігурантами обміну називали росіян Євгенія Мефьодова та Максима Сакаулова, обвинувачених у справі масових заворушень в Одесі 2-го травня 2014-го року.
"1 рік і 10 днів я чекав цієї хвилини"
Близько третьої на своїй сторінці у Facebook президент Порошенко повідомив, що Афанасьєв та Солошенко вже летять додому. В операції брали участь прес-секретар президента Святослав Цеголко та перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко.
Пізніше в Кремлі заявили, що українських в’язнів Путін помилував своїм особистим указом.
Близько шостої карети швидкої доставили Афанасьєва та Солошенка до лікарні Державного управління справами з військового майданчику аеропорту “Бориспіль”. Привітати їх зі звільненням приїхав особисто президент Порошенко.
Геннадій Афанасьєв та Юрій Солошенко
“Ми будемо продовжувати для того, щоби і Кольченко, і Сенцов, і ті, хто знаходяться на окупованій території, і ті, хто знаходяться на території Російської федерації, - вони всі повернулися додому”, - заявив гарант.
Юрій Солошенко розповів, що в російських застінках його постійно переконували прийняти громадянство Росії, мовляв тоді він проходитиме по справі не як звинувачений, а як свідок.
“1 рік 10 днів я чекав цієї хвилини, вірив і надіявся, що вона наступить, не дивлячись на те, що мені весь час погрожували, що моя країна мене забула”, - зазначив Юрій Солошенко, додавши, що покладав великі надії на роботу Мінської контактної групи.
Геннадій Афанасьєв в свою чергу закликав міжнародних партнерів України не відмовлятися від санкцій і продовжувати тиск на Росію, аби інші українські політв’язні мали змогу також повернутися додому.
Уповноважений президента з питань мирного врегулювання конфлікту на Сході України Ірина Геращенко додала, що питання ув’язнених в РФ українців піднімається на кожній міжнародній зустрічі.
“Ми боремося за звільнення ще як мінімум 25 наших хлопців. Зараз ми робимо пропозиції, аби звільнили в першу чергу найбільш хворих”, - розповіла вона.
- Актуальне
- Важливе