Другий фронт. Хто і як хотів відрізати Бессарабію від України
Чому Росія обміняла політв'язнів Солошенка і Афанасьєва саме на українських журналістів Гліщинську та Діденка
14 червня в Україну повернулося ще двоє політв'язнів - 74-річний Юрій Солошенко і 25-річний Геннадій Афанасьєв.
Обмін відбувся за схемою “два на два”, проте в Росію полетіли не росіяни, а українські журналісти - Олена Гліщинська і Віталій Діденко.
Еспресо.TV вирішило розібратися, чому Росія погодилася на такий обмін і хто такі Гліщинска і Діденко.
Агенти Кремля
Незважаючи на чутки про обмін Солошенка та Афанасьєва на фігурантів справи "2 травня" Мефьодова та Сакаулова, в Росію полетіли українські журналісти Олена Гліщинська і Віталій Діденко.
Гліщинська і Діденко після прильоту до Москви
Гліщинська (у Facebook Олена Романова) була директором телекомпанії “Нова хвиля”, а Діденко - редактором проросійського сайту "Настправда".
Першу заарештували у квітні 2015 за посягання на територіальну цілісність та державну зраду. У СІЗО вона, до речі, народила дитину.
Діденка ж відправили до слідчого ізолятора після обшуку у його квартирі, де знайшли маніфест про відокремлення Бессарабії та кокаїн. Під час затримання він намагався тікати, вистрибнув із вікна і зламав ноги.
Обидва журналісти - фігуранти справи про так звану “Бессарабську народну республіку”.
Гліщинська і Діденко за сценарієм про відокремлення Бессарабії мали здійснювати інформаційну підтримку цього сепаратистського руху.
За інформацією місцевого проросійського видання "Таймер", Гліщинську звинувачують у:
- створенні належних умов для формування в суспільстві помилкового враження про нездатність державних інститутів виконувати властиві їм функції на території Арцизького, Білгород-Дністровського, Болградського, Саратського, Тарутинського, Татарбунарського, Ренійського, Кілійського та Ізмаїльського районів Одеської області;
- поширення думки про національно-культурну самобутність зазначених районів і можливості на місцевому рівні приймати законодавчі акти;
- виклик загального невдоволення фактом перебування зазначених районів в складі України і створення ґрунту для активних дій по відмежування їх територій”.
Далі в обвинувальному акті сказано про "насадження та розповсюдження через засоби масової інформації наступних ідей":
1. Можливість самостійного прийняття суспільством Бессарабії рішень про участь в мобілізації.
2. Можливість створення непередбаченого Конституцією України законодавчого органу Бессарабії - національного парламенту.
3. Надання Бессарабії особливого статусу”.
Який був план
Відокремлюватися “Бессарабська народна республіка” мала через “Народну раду Бессарабії”, створену у 2014 році після трагічних подій в Одесі. Її мали проголосити на з'їзді, проте його зірвала СБУ, викликавши до себе організаторів та вручивши їм попередження.
Збори "Народної Ради Бессарабії" в Одесі.
Мітинг на підтримку "Народної Ради Бессарабії" біля Верховної Ради Фото: Golos.ua
За інформацією ТСН, пізніше відбувся другий з'їзд, на якому був присутній Діденко та Андрій Бузіла - ще один журналіст з Одеси. Після цього з'їзду СБУ затримала Гліщинську, Діденка і Бузілу (останній вийшов на волю за “законом Савченко” і поїхав до Росії).
За глобальним планом сепаратистів, окрім “Бесарабської народної республіки”, мала бути створена ще одна - “Одеська народна республіка”.
Як передавали ЗМІ, першою мала відокремитися “БНР” через два підірвані мости в одеській області (в Затоці та в селі Маяки). До неї б швидко приєдналися війська з невизнаного Придністров'я та Гагаузії.
Водночас, поки Україна відволікалась на вирішення цієї проблеми, православне козацтво в Одесі захопило б адмінбудівлі і проголосило “ОНР”.
Як писало одеське видання "Думская", одним зі способів дестабілізації ситуації "Народною радою Бессарабії" могли стати політичні вбивства (зокрема, нардепа Олексія Гончаренка). Проте, за словами голови СБУ Василя Грицака всі плани сепаратистів було зірвано.
"Чистий четвер"
У свою чергу голова СБУ Василь Грицак у своєму інтерв'ю Liga.net розкрив нові деталі. Керував проектом "Бессарабія" напряму з Москви Ірнал Ардзиндба - заступник радника президента РФ Путіна Владислава Суркова. Саме з ним напряму контактували Гліщинська і Діденко.
На думку Грицака, Росія погодилася на такий формат обміну, оскільки "ці люди потрібні для того, щоб вони приїхали і розповіли, яку інформацію вони передали слідству, як була організована наша робота з ними, на чому вони прокололися, де провалилися".
"Все це треба, щоб проаналізувати недоліки на майбутнє. Ну і, зрозуміло, щоб одне угрупування впливу в московській верхівці завдала удару по іншому. Зараз між ними розборки - це наша оперативна інформація. І ці люди, яких ми віддали Москві в обмін на наших патріотів, допоможуть цим групам воювати між собою", - сказав він у інтерв'ю.
Очільник СБУ також розповів, що минулої весни, у четвер перед Пасхою, його відомство буквально запобігло відкриттю другого фронту для української армії. Деталі операції силовиків знали лише президент і начальник Генштабу. Навіть тодішній очільник Служби безпеки Валентин Наливайченко не був в курсі.
У ній брало участь 150 співробітників "Альфи" з різних областей. Того дня спеціалісти зі зв'язку взяли Одесу "під ковпак", а "альфачі" майже синхронно відкривали двері у різних куточках міста і затримували підозрюваних.
Лише за перший день затриманих було більше 30 осіб, після чого дещо пізніше пройшли другий і третій етапи "чистки".
Відповідаючи на запитання журналіста, чи загрожує щось Одесі зараз, Грицак відповів, що місто тоді "почистили дуже добре".
Тобто, якщо врахувати той факт, що Росія погодилася на обмін у форматі “українців на українців”, можемо припустити, що Гліщинська і Діденко є справді цінними кадрами для Кремля.
А проект відокремлення Бессарабії та Одещини в цілому розглядався Білокам’яною як ймовірний план Путіна по з’єднанню "Л-ДНР", Криму та Придністров'я спільним кордоном.
- Актуальне
- Важливе