Чому вбили Павла Шеремета: всі версії
Можливі версії вбивства журналіста Павла Шеремета
О 7:45 ранку автомобіль Subaru, що належить керівнику та одній із засновниць “Української правди” Олені Притулі, вибухнув у центрі Києва. За кермом був цивільний чоловік Притули журналіст Павло Шеремет. Від отриманих поранень він загинув.
Читайте також: Ким був загиблий журналіст Павло Шеремет
Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що загибель Павла Шеремета від вибуху автомобіля в центрі Києва є вбивством. А радник голови МВС Зорян Шкіряк розповів, що журналіста підірвали саморобним вибуховим приладом.
Правоохоронці кваліфікували інцидент як “навмисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб”.
Еспресо.TV зібрало основні версії вбивства Шеремета.
Офіційні версії
Основні версії слідства - вбивство через професійну діяльність та дестабілізація ситуації в центрі України. Про це заявив генпрокурор Юрій Луценко під час наради із силовиками у президента.
"Крім версії вбивство через професійну діяльність ми розглядаємо можливість версії дестабілізації ситуації в центрі столиці", - сказав Луценко.
Очільник Служби безпеки України Василь Грицак повідомив, що силові структури залучили найкращих фахівців до розслідування цієї справи.
"Ми маємо базу даних застосування саморобних вибухових пристроїв. Розраховуємо на допомогу і консультативну, і практичну наших іноземних партнерів", – зазначив він, додавши, що СБУ буде працювати над версією, що метою вбивства журналіста була дестабілізація ситуації в Україні.
Версію щодо вбивства через професійну діяльність підтримує головний редактор “Української правди” Севгіль Мусаєва-Боровик. Також в ефірі "Радио Весті" вона повідомила, що за Шереметом стежили.
Російський слід
Медіаексперт Наталія Лігачова у своєму Facebook зазначила, що у цій справі може бути російський слід.
“Павло був знаковою особистістю для Кремля. Мабуть, навіть в більшій мірі, ніж для української журналістики - при всій моїй глибокій повазі до того, що він робив у нас. Полярні фігури - Бузина і Шеремет. А зацікавленість путінських стерв’ятників у їх вбивстві проглядається. Шокувати, залякати, дестабілізувати”, - написала вона.
Міністр юстиції Павло Петренко також натякнув на “руку Москви” у цьому вбивстві.
"Я думаю, що це одна зі спроб дестабілізації ситуації в Україні. Можливо, комусь із наших східних сусідів не подобається, що у нас є свобода слова", - наголосив Петренко.
Російська сторона підозри у свій бік не коментує, проте теж видала офіційну заяву.
"Вбивство російського громадянина і журналіста в Україні - це привід для дуже серйозного занепокоєння в Кремлі", - сказав прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.
За його словами, у Москві сподіваються на неупереджене і швидке розслідування, аби притягнути до відповідальності тих, хто стоїть за цим вбивством.
Ціллю могла бути Притула
Президент Петро Порошенко висловив співчуття родичам загиблого та журналістському колективу “Української правди” , а також під час телефонної розмови із головним редактором видання Севгіль Мусаєвою-Боровик повідомив, що до розслідування вбивства Шеремета долучиться американське ФБР.
Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк повідомив, що серед інших розглядають версію замаху на керівника "Української правди" Олену Притулу, адже автомобіль належав саме їй. На нараді із силовиками президент доручив надати їй охорону.
Пізніше журналіст Матвій Ганапольський, який також раніше працював на "Радио Вести", в ефірі телеканалу “Дождь” розповів, що версія замаху на Притулу виглядає не надто правдоподібно.
“Ті люди, які за ним слідкували, якщо слідкували, прекрасно знали, що Олена цією машиною не користувалася, користувався нею виключно Паша, який зранку відправлявся на “Радио Весті” з 8 до 11 вести ефір”, - сказав Ганапольський.
Ювілей правління Лукашенка
Рівно 22 роки тому до влади в Білорусі прийшов нинішний президент Олександр Лукашенко. Павло Шеремет був його особистим ворогом, - розповіла головний редактор білоруського сайту charter97.org Наталія Радіна.
“Хто його вбив - не знаю. Але замовники можуть бути звідки завгодно, в тому числі із Мінська”, - зазначила вона.
Радіна також нагадала про долю оператора “Першого каналу” Дмитра Завадського, з яким працював Павло Шеремет. 7 липня 2000 року, він поїхав до аеропорту зустрічати Шеремета на службовій автівці та зник.
За викрадення оператора засудили двох колишніх офіцерів білоруського МВС Валерія Ігнатовича та Дмитра Маліка до 10 років ув’язнення. Вбивство Завадського в суді довести не вдалося, проте його тіло не можуть знайти ось вже 16 років.
“Сама я після загибелі засновника charter97.org Олега Бебеніна, інсценованого під самогубство, не вірю ні в які кримінальні версії загибелі журналістів. В наших країнах журналістів вбивають за слово”, - додала Радіна.
- Актуальне
- Важливе