live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Соціалізм з китайським обличчям. 5 речей, які треба знати про з'їзд Компартії Китаю


фото: Reuters
Новий Мао, антиТрамп та винищувач корупціонерів - лідер Китаю розповів, що буде робити Китай у наступні роки

З'їзд Комуністичної партії Китаю (КПК) відбувається раз на п'ять років і зазвичай визначає політику Піднебесної на майбутнє. Він триватиме тиждень - до 25 жовтня. Оглядачі прогнозують, що чинний лідер Китаю Сі Цзіньпін зміцнить свою силу, що дозволить йому увійти до пантеону комуністичних лідерів нарівні з Мао Цзе Дуном.

1. Соціалізм з китайським обличчям

У своїй програмній промові Сі Цзіньпін дав зрозуміти, що Пекін не розділяє та не збирається розділяти західну систему цінностей. Вибудувану систему він назвав "соціалізмом з китайськими характеристиками для нової ери".

За словами Сі Цзіньпіня, його країна ніколи не буде копіювати політичні системи інших держав і залишиться відкритою для всього світу. Китай буде послаблювати доступ до ринків для іноземних інвестицій і розширювати доступ до свого сектору послуг, а також поглиблювати ринкову реформу своєї фінансової системи, у той же час зміцнюючи державні підприємства.

Також слова Сі означають, що Компартія Китаю і надалі впливатиме на всі сфери життя китайців. Телеканал CNN зазначив, що за час правління Сі Цзіньпіня відбувся безпрецедентний наступ на свободу слова та дисидентів. А також він кардинально перебудував Народно-визвольну армію - найбільші збройні сили в світі.

2. Винищувач корупціонерів

Одна з прикмет правління Сі Цзіньпіня - нещадна війна з корупціонерами. "Боротьба повинна проводитись і проти мух, і проти тигрів", - заявив Сі Цзіньпін, коли тільки прийшов до влади. Цим він дав зрозуміти, що карати будуть як дрібних хабарників низового рівня, так і високопосадовців.

У жовтні центральна комісія Компартії з перевірки дисципліни повідомила, що з 2013 року було покарано близько 1,34 млн чиновників. Одна з інтриг нинішнього з'їзду полягає в тому, чи залишить Сі Цзіньпін при владі свою праву руку, секретаря Центральної комісії з перевірки дисципліни Ванг Кішана.

Читайте також: Китайські уроки боротьби з корупційними тиграми для України

"Антикорупційному царю", як називають інколи його в ЗМІ, виповнилося 69 років, отже згідно з вимогами Компартії він має піти у відставку. Але цілком можливо, що для нього зроблять виключення.

Це дозволить Сі Цзіньпіню тримати в страху потенційних конкурентів та недоброзичливців у партії. Також це буде приводом йому самому згодом порушити вікове правило - на той момент, коли Сі претендуватиме на третій термін, йому теж виповниться 69.

3. Всемогутній Сі

Згідно з правилами, нинішній з'їзд мав би назвати наступника нинішнього лідера Китаю. Наприклад, на з'їзді 2007 року стало відомо, що в 2012 на замість Ху Цзіньтао країну очолить Сі Цзіньпін.

Але цього разу все може змінитися. Схоже, що цього разу наступника не назвуть, бо Сі Цзіньпін збирається лишитися на третій строк. Його вважають одним з наймогутніших лідерів країни від часів Мао Цзе Дуна. Тож цілком логічно, що політик такого штибу не збирається поступатися владою.

Колишній аграрний міністр та член політбюро Сунь Чженцай, якого багато аналітиків вважали можливим наступником, зійшов з дистанції. Відносно "товариша Сунь" проводиться розслідування - його звинувачують в порушенні партійної дисципліни. Тож, вочевидь, Сі не збирається поступатися владою.

Очікується, що на з'їзді буде змінено значну частину політбюро таким чином, що більшість складатимуть лояльні до чинного лідера функціонери. З верхівки остаточно вичистять людей його попередника Ху Цзіньтао.

Після зміцнення влади очікується, що Китай продовжить свою настирливу міжнародну політику. Зокрема, підсилить тон щодо територіальних претензій у Південно-Китайському морі.

Читайте також: Війна за море. Як Китай та США опинилися на межі небезпечного конфлікту

Оптимісти ж сподіваються, що підсиливши своїх позиції Сі проявить себе як політичний та економічний реформатор.

4. АнтиТрамп

Промова, яку виголосив Сі Цзіньпін перед делегатами з'їзду КПК 18 жовтня тривала три години 23 хвилини. У ній китайський лідер зробив кілька критичних випадів на адресу американського президента та й загалом змалював себе антиподом очільника США. Сі засудив ізоляціонізм та закликав до співпраці націй.

"Жодна країна не може відступити на власний острів, ми живемо в спільному світі та розділяємо спільну долю", - зазначив Сі. Як пише The Guardian, як мінімум раз він зробив натяк на рішення Трампа вийти з Паризької угоди по клімату.

Також Сі Цзіньпін спрогнозував, що у 2050 році Китай "стане провідною глобальною силою". Цікаво, що значну роль для досягнення озвученої мети китайський лідер покладає на збройні сили "світового класу", які можуть воювати та перемагати.

5. Свіже повітря та нуль дисидентів

Задля проведення з'їзду Пекін було очищено від смогу, який зазвичай вкриває 21-мільйонне місто. Металургійні заводи та різноманітні фабрики навкруги китайської столиці були змушені скоротити або зовсім припинити роботу. Зазвичай це практикується, коли в Пекіні відбувається важлива подія міжнародного рівня.

Окрім того з міста агенти спецслужб наказали виїхати всім дисидентам. Окрім того, по всій країні поліція отримала завдання не допустити будь-яких акцій громадської непокори. У Пекіні кількість правоохоронців було суттєво збільшено.

Як пише The Guardian, навіть поміркованим активістам було наказано на час проведення з'їзду не давати інтерв'ю закордонним журналістам. Не дрімає також цензура. Одна з директив вимагає, щоб всі ЗМІ не публікували жодних новин, окрім тих, що надає державне інформаційне агентство Сіньхуа.

новини партнерів

29 січня, 2020 середа

29 січня, 2020 середа

28 січня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати