Попри війну, торгівля між Україною та Росією зростає. Чому так відбувається
Статистика свідчить - попри війну на сході країни, Росія й надалі залишається нашим ключовим торговельним партнером. Більше того, експорт-імпорт між Україною та РФ останнім часом зростає. Чому так відбувається
Ключовий партнер
Попри те, що головним торговельним партнером України однозначно є ЄС, друге місце впевнено залишається за Росією.
Торгівельні партнери України
А якщо рахувати експорт-імпорт за окремими країнами, то з східним сусідом ми торгуємо значно більше, аніж з будь-якою країною Європейського Союзу. Тож в такому випадку Росія опиняється взагалі на першому місці.
Й тенденція тяжіє до нарощування торговельних відносин між Україною та РФ. За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за 8 місяців 2017 року Росія посіла третє місце серед країн, до яких найбільше зріс український експорт.
Читайте також: 7 фактів про те, як українська економіка пробивається в ЄС
За цей період ми змогли заробити на експорті з РФ на $394 млн більше, ніж за аналогічний період 2016 року. Щоправда експорт України до ЄС в 6 разів більше, ніж в Росію - на $2,4 млрд (порівняно з січнем-серпнем 2016 роком).
Джерело: Міністерство економічного розвитку і торгівлі
Загалом на експорті товарів до Росії за січень-серпень 2017 року Україні вдалося заробити вже $2,6 млрд. Тож частка РФ в структурі українського експорту - 9,5%.
За 8 місяців 2017 року експорт з України до Росії зріс на 17,7%, якщо порівнювати з аналогічним періодом в минулому році.
Імпорт товарів з Росії за січень-серпень також збільшився на 37,2% - до $4,2 мільярда. Про це повідомляє Державна служба статистики.
Тож купуємо в РФ ми все ж більше, аніж продаємо - різниця між імпортом та експортом складає 1,58 млрд доларів.
Чому так відбувається
Торговий представник України, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська в ефірі Еспресо пояснила зростання імпорту з РФ перш за все тим, що Україна змушена закуповувати енергоносії, добрива та запчастини.
"Щодо імпорту, найбільша стаття - це енергетичний імпорт, у тому числі паливо. Друга стаття - добрива, третя стаття - запчастини для машинобудування", - сказала Микольська.
Це так званий “критичний імпорт”, від якого Україна не може відмовитися навіть попри агресивну політику Москви.
До прикладу, нафтопродукти Україна досі змушена закуповувати саме з Росії. Але певне скорочення є й тут. За даними Державної служби статистики, в 2016 році Україна імпортувала із Росії за статтею "палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки" на $1,867 млрд. А це приблизно на 50% менше, ніж у 2015 році. Але все ж становить понад третину загального імпорту із РФ.
Від прямих постачань газу з РФ наша країна відмовляється 693 дні. Російське вугілля ми намагаємося замінити американським. Щоправда за даними Державної фіскальної служби, за перші півроку 2017 Україна купила в Росії 50% вугілля.
Частково зменшити ж імпорт з Росії за іншими статтями Україна спромоглася завдяки громадянам, які відмовлялися від купівлі російських товарів в магазинах.
Читайте також: 7 помилок, які калічили економіку України
Першою причиною, чому Росія займає таку значну частку в торгівлі України є її географічна близькість. Країни-сусіди завжди є найбільшими торговельними партнерами - це правило не раз доводить економічна практика.
Друга причина - попит. Попри війну чимало українських підприємств досі залишаються залежними від постачань сировини з Росії. Купувати саме в РФ їх змушує нижча ціна та швидша доставка. Подекуди аналогів російській продукції немає.
Та залежні від української продукції й російські виробники.
“Російські імпортери спочатку спробували купувати аналоги української продукції в інших країнах. Виявилося, що українська продукція навіть після сплати ввізного мита більш вигідна. Статистика зростання українського експорту свідчить, що російські виробники не можуть обійтися без українських продуктів”, - пояснює Микольська в інтерв’ю Інтерфакс-Україна.
Політика, а не економіка
Микольська переконана, що Україні не варто повністю відмовлятися від торгівельних відносин з Росією. "Потрібно не зменшувати імпорт, а збільшувати експорт", - заявила вона виданню “Економические известия”.
Та все ж Росія - непевний партнер. РФ любить маніпулювати санкціями: сьогодні ти туди експортуєш, а завтра на твої товари можуть накласти заборону, знайти щось небезпечне.
Через незаконні обмеження купівлі українських товарів Росією Україна втратила $400 млн.
Як розповіла Наталя Микольська в ефірі Еспресо.TV росіяни аргументують свої санкції нібито невідповідністю українських товарів російським вимогам якості.
Через це Україна подала вже третій позов проти Росії та вживатиме заходів, щоб Росія все ж відкрила доступ нашим товарам на російський ринок.
- Актуальне
- Важливе