Відьми, чорти та ведмеді. Чому потрібно їхати на трешове українське свято Маланки
Чудернацькі звірі, божевільні персонажі і буйні гуляння. Що таке свято Маланки на Буковині і чому воно не гірше за Бразильський карнавал
Що таке Маланка
Маланку можна назвати найяскравішим серед усіх святом. Чудернацькі костюми, велетенські конструкції і повна свобода людей у цей день - усе тут нагадує яскравий карнавал із додаванням справжніх українських традицій.
За звичаєм, Маланку святкують напередодні "старого" Нового року або святого Василія Великого (14 січня). За християнським календарем — це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки).
Вона разом із Василем-Місяцем приходить на Щедрий вечір, щоб розповісти господарям про наступні торжества та справити гостини. Обряди допомагають відганяти злих духів і забезпечити людям врожай та здоров’я.
Фото: Reuters
Святкування розпочинається із приготування другої обрядової куті. Також печуть пироги, вареники та млинці, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників.
Коли стемніє, молодь виходить щедрувати, адже саме ввечері уся нечисть починає володарювати.
Наступного ж дня починається яскраве гуляння. Маланкарі вбираються у свої костюми і виходять на вулиці сіл та міст. Зустріти цього дня можна будь-кого: від традиційних кози, чорта та відьми до президентів, посіпак та сучасних супергероїв.
Фото: Reuters
І якщо раніше люди ходили по вулицях пішки або ж на прикрашених конях, то зараз маланкарі будують велетенські конструкції на своїх машинах. Усе тут нагадує бразильські карнавали, щоправда учасники не в купальниках, а на вулиці - сніг та холод.
Маланкують в Україні не всюди: свято у автентичному вигляді зберегли лише Галичина та Буковина.
Маланка у Вашківцях
Коли: 14 січня
Де: с. Вашківці, Вижницький район, Чернівецька область
Вартість: безкоштовно
Тут Маланку частіше називають переберією. У день свята село перетворюється на суцільний маскарад, де майже не існує правил.
Увесь рік учасники готуються до свята. Вони шиють костюми сучасних та традиційних персонажів (і часто із натуральної шкіри) чи приводять до ладу старе вбрання, у якому - історія кількох поколінь.
Фото: Збруч
Найбільш відчайдушні починають готувати карнавальні конструкції, перетворюючи свої автомобілі у дивні фігури тварин, казкових персонажів або ж реальних героїв.
Читайте також: 5 каверів на українські колядки. Як звучать українські різдвяні пісні в усьому світі
Коли маланкарі виходять на вулиці, розпочинається справжня божевільна гулянка. Люди у костюмах чортів, кіз та відьм, переодягнені чоловіки у циганок та інші епатажні образи відриваються наповну, запрошуючи гуляти із ними усіх, хто навколо.
Фото: Збруч
Для гостей свята у центрі села працює відкритий міні-ярмарок. Там можна не лише придбати сувеніри, а й поїсти та випити чогось гарячого й міцного.
P.S. Якщо по дорозі до Вашківців вас зупинятимуть божевільні перевдягнені люди і вимагатимуть грошей, не лякайтеся — це бешкетують маланкарі.
Маланка у Красноїльську
Коли: 14 січня
Де: с. Красноїльськ, Сторожинецький район, Чернівецька область
Вартість: безкоштовно
Щоб побачити, як святкують автентичну Маланку, варто поїхати до Красноїльська. Жителі цього села не зраджують українським традиціям і притримуються усіх обрядів та правил. Дуже рідко тут можна побачити сучасних персонажів, здебільшого на гуляння виходять традиційні чорти, відьми, циганки, кози та коні.
Читайте також: Найцікавіші традиції святкування Різдва в Україні
Жителі Красноїльська не використовують сучасний транспорт, хода відбувається лише пішки. Учасники традиційної ходи гуляють селом та запрошують усіх охочих святкувати із ними.
Маланка у Чернівцях
Коли: 15 січня
Де: Чернівці
Вартість: безкоштовно
Коли в області вже відмаланкували, уся "нечисть" у костюмах з'їжджається на головний парад до Чернівців. У ньому беруть участь люди не лише із районів Чернівецької області, а й із сусідніх та навіть з-за кордону.
На минулих парадах вулицями у центрі міста "розгулював" величезний півень, Троянський кінь, заввишки три поверхи, велетенський Сфінкс та дракон, який дихав "вогнем". Також тут можна буде побачити традиційні образи, які є символом переберії.
Цього року на МаланкаФест з'їдуться 50 колективів, до яких приєднаються учасники з Польщі, Румунії та Білорусі. І у кожного є чим здивувати публіку. Один із них вже збудував величезного 7-метрового собаку із мультфільму "Скубі-Ду", якого провезуть містом.
Щороку подивитися на свято Маланки приїжджають 40 тис. гостей з України та світу. Тим, хто збирається відвідати свято вперше, варто бути напоготові: маланкарі бешкетуватимь не по-дитячому.
- Актуальне
- Важливе