Маніпулювати, заробляючи мільярди. Чому курс біткоїна "скаче" на десятки тисяч доларів

Марія Гурська
25 січня, 2018 четвер
12:59

Хто маніпулює курсом, як уряди намагаються приборкати біткоїн та чи буде грандіозний обвал. Найважливіше про те, що коїться в крипто-економіці

Брати Тайлер і Кемерон Уінклвосс зробили свої перші інвестиції в біткоїн, коли його курс був на позначці $120. Для інвестицій вони використали гроші, які в 2008 році  після суду їм заплатив засновник Facebook Марк Цукерберг.

Брати Уінклвосс звинуватили творця соцмережі в крадіжці ідеї і копіюванні коду сайту ConnectU, який також замислювався як соціальна мережа. В результаті брати відмовилися від претензій і отримали від Цукерберга компенсацію в розмірі $65 млн, яку пізніше використали для покупки 120 тисяч біткоїнів.

У 2017 році біткоїн "потовстішав" більш ніж у сто разів, зробивши братів мільярдерами. Крім них, єдиним біткоїн-мільярдером вважався засновник цієї криптовалюти, що ховається під ніком Сатоші Накамото.

Але нестабільність курсу біткоїна - його характерна риса. Біткоїн, який у свої пікові моменти досягав $20 тисяч, тепер повернувся до позначки, на якій був на початку грудня 2017 року - приблизно $10-11 тисяч.  Business Insider пише, що через це брати Уінклвосс втратили більш ніж $600 млн.

Щоправда, якщо вірити тому, що вони говорили раніше, це не повинно їх сильно хвилювати. Вони й досі в плюсі ​​і при цьому розглядають біткоїн як довгострокові інвестиції, чекаючи, що $20 тис. - лише половина від того, на що здатна криптовалюта.

То від чого ж залежить курс біткоїна, хто насправді ним керує та яке майбутнє криптовалюті пророкують експерти. Еспресо.TV зібрало факти, теорії та дослідження щодо "найчеснішої валюти у світі".

Хто керує курсом біткоїна

Вважається, що брати володіють приблизно 1% всіх біткоїнів, - і це теж характерна риса криптовалюти. При уявній децентралізації її курс вельми керований.

Нещодавно швейцарський банк Credit Suisse опублікував дослідження, в якому повідомляється, що близько 97% провідної криптовалюти належать 4% користувачів.

null

Згідно з іншим дослідженням історія схожа: близько 40% всіх існуючих на сьогоднішній день біткоїнів знаходяться в руках всього тисячі осіб - так званих "китів".

Колишній керуючий директор і керівник відділу фінансових ринків AQR Capital Management Аарон Браун вважає, що так звані "кити", можуть координувати дії між собою, піднімаючи або опускаючи курс криптовалюти за власним бажанням та вигодою. Будь-якої заборони, контролю або чогось іншого для них просто не існує.

 

Саме через вище зазначені причини, деякі експерти активно застерігають інвесторів від сучасних крипто-бірж. Так, згідно з результатами дослідження, опублікованого в Journal of Money Economics, факт різкого підвищення вартості біткоїнів в 2013 році (а в кінці 2013 року стався перший стрибок - зі $150 до $1000) був результатом шахрайства - а отже і нинішні стрибки криптовалюти можуть бути змодельовані.

Автори звіту - Нейл Гандан, Джон Хамрік, Тайлер Мур і Талі Оберман провели аналіз транзакцій, які мали місце на сумнозвісній біржі Mt. Gox. В кінці 2013 року на Mt. Gox відбувалося більше 70% транзакцій біткоїнів.

До квітня 2014 біржа була ліквідована через звинувачення в хакерстві і крадіжці близько 600 тис. біткоїнів загальною вартістю (на той час) у $188 млн.

У дослідженні говориться, що два торгових бота - Маркус і Віллі - "несуть відповідальність" за маніпулювання транзакційною діяльністю, хоча насправді стояли за ними люди, що не володіли біткоїнами, якими торгували.

"Збільшивши обсяг транзакцій, боти змогли впливати на ціну біткоїнів, заробивши на цьому мільйони доларів", - сказано в публікації.

Дослідники застерігають тих, хто торгує на сучасних криптовалютних біржах: враховуючи різке зростання кількості видів криптовалюти і скачки курсу, повторення історії 2013 року цілком можливе.

"Чисельність видів криптовалюти за аналізований період збільшилася з 80 до 843, - говориться в дослідженні. - Багато з цих ринків ще зовсім невеликі, з низьким обсягом торгів і піддані ціновим маніпуляціям".

"Падати" криптовалюту змушує страх

На думку аналітиків Deutsche Bank Масао Муракамі, Хіроші Торі і Тао Ху, в перші три тижні 2018 року зв'язок між індексом волатильності (VIX, його ще називають "індексом страху") і курсом біткоїнів зріс грандіозно.

Зараз Volatility Index знаходиться на рекордно низькому рівні, що означає низьку волатильність на американських біржах - акції повільно і спокійно ростуть без різких "стрибків" вгору або вниз.

У зв'язку з цим інвестори шукають нові, більш ризиковані і потенційно більш вигідні шляхи заробити, що приводить їх на криптовалютний ринок, вважають аналітики.

"В умовах низьких процентних ставок, низьких спредів і низької волатильності з'являються нові ризиковані похідні інструменти, наприклад, ставки на коливання ринку (на волатильність) і крипторинки стають все більш популярними", - кажуть вони.

На графіку наведено коливання курсу біткоїна в період з грудня 2016 по січень 2018 року.

Якщо кореляція збережеться, то, навпаки, саме криптовалюта може стати барометром для ринку акцій і облігацій. До них вже придивляються інституційні інвестори.

Так, ринком криптовалют зацікавилася компанія Intercontinental Exchange (ICE), яка володіє Нью-Йоркською фондовою біржею (NYSE).

До березня вона збирається підключити 15 криптовалютних бірж до своєї високошвидкісної системи обміну інформацією, яку використовують трейдери.

Це дозволить професійним учасникам класичних фінансових ринків відстежувати біткоїн і інші криптовалюти, інформація про які поки знаходиться в руках аматорів і тому не завжди надійна.

Як Азія намагається взяти біткоїн контроль

Китай

Китай - один з епіцентрів криптоторговлі і майнінгу хоче жорстко регулювати будь-які криптовалютні операції на законодавчому рівні.

Тамтешня влада навіть планує заборонити громадянам доступ до місцевих і закордонних інтернет-платформ, які дозволяють займатися торгівлею біткоїнів на централізованій основі. Новина спровокувала падіння курсу найпопулярнішої криптовалюти на 15%.

Як пояснює Bloomberg, Китай ввів заборону на роботу криптобірж в країні ще в минулому році, але криптоінвестори стали користуватися альтернативними майданчиками для проведення операцій.

За даними анонімних джерел, обмеження торкнеться не тільки платформ для криптоторговлі. Влада КНР також буде боротися з фізичними та юридичними особами, які надають таким платформам різні фінансові послуги.

До цієї категорії відносяться і провайдери електронних гаманців. Приватні угоди купівлі-продажу криптовалюти між окремими громадянами заборонені не будуть.

Заяви джерел підтвердив заступник голови Народного банку Китаю Пан Гуншен. За його словами, уряд і центробанк готують нові, більш жорсткі закони для регулювання криптовалютного ринку. Влада вже провела нараду, за підсумками якої був складений меморандум - він знаходиться в розпорядженні Reuters.

Пан Гуншен також зазначив, що контролювати обмеження буде як центральна, так і муніципальна влада. Саме на місцеву владу уряд Китаю покладе боротьбу з майнерами криптовалют.

Як розповів заступник голови Народного банку, чиновники на місцях будуть вводити обмеження на використання електроенергії та земель, а також встановлювати податки для компаній, залучених до криптовалютної діяльності.

Раніше влада КНР взагалі заявляла, що там мають намір вигнати майнерів з країни. "Не можна підтримувати псевдофінансові інновації, які не мають жодного відношення до реальної економіки", - сказав Пан Гуншен.

Після заяви китайського регулятора курс біткоїнів впав на 15%. Це відбулося вранці 16 січня - курс опустився до $11 500. Вартість інших популярних криптовалют також впала.

Втім, криптоінвестори знаходять падінню курсу і інші пояснення. Наприклад, на Reddit пишуть, що інвестори з азіатських країн почали продавати біткоїни, щоб здійснювати покупки перед китайським Новим роком, який відзначають 16 лютого.

"В останні 4 роки активний розпродаж біткоїнів завжди починався за три тижні до китайського Нового року", - пише користувач eclipsegum. Однак, користувачам Reddit ця теорія не здалася переконливою.

Південна Корея

Минулого тижня влада Південної Кореї заявила, що готує законопроект, який забороняє торгівлю криптовалютою, проте врешті там обмежились введенням податків на криптовалютні біржі, які раніше діяли, по суті, поза правовим полем.

За даними Fortune, біржі повинні будуть заплатити 24,2% податку на прибуток (22% корпоративного податку і 2,2% місцевих податків на прибуток) з доходів, отриманих у минулому році, за умови, що оборот конкретної біржі перевищив $18,8 млн.

Зокрема, біржі Bithumb доведеться заплатити 60 млрд вон ($56 млн) податку до кінця березня. Уряд Південної Кореї намагається таким чином приборкати зростаючий ринок криптовалюти.

Читайте також: Суперінвестиція чи фінансова бульбашка. Чи можна довіряти біткоїну

Місяць тому він зобов'язав розкривати імена біткоїн-трейдерів, а також заборонив місцевим інвесторам створювати нові криптовалютні гаманці.

Власне, ці заборони так само як і події в Китаї вельми вплинули на нещодавній обвал курсу біткоїнів і інших криптовалют. Однак той факт, що чутки про повну заборону криптоторгівлі в Південній Кореї поки не виправдався, позитивно позначився на ринку.

Нещодавно видання Yonhap процитувало посадовця, який заявив, що скоро уряд зобов'яже криптобіржі передавати дані про транзакції банкам -  ще один крок у бік підвищення податкового контролю, але вже для інвесторів.

Найжорсткіший варіант минулого тижня виклав у своєму виступі в парламенті голова комісії з фінансових послуг Південної Кореї. За його словами, уряд як і раніше розглядає можливість закриття всіх місцевих криптовалютних бірж.

Реальна вартість біткоїна - $ 0 ?

Команда експертів відомого банку Morgan Stanley на чолі з Джеймсом Фосеттом провела власне дослідження біткоїна, і прийшла до думки, що реальна вартість криптовалюти - $0.

На думку аналітиків, оцінити криптовалюту досить складно: біткоїн не схожий ні на валюту, ні на золото, у нього немає процентної ставки і є проблеми з масштабуванням, хоча його можна назвати "цифровим золотом".

"Він не має ніякого внутрішнього використання, як золото в електроніці або ювелірних виробах. Але інвестори, схоже, приписують йому якусь цінність", - вважає Фосетт.

Він зазначив, що за останні грудень 2017 року середньодобовий обсяг торгів біткоїном склав $3 млрд, в той час як показник на валютному ринку склав $ 5,4 трлн.

При цьому експерт підкреслив, що якщо криптовалюту ніхто не буде використовувати як платіжний засіб, то її вартість буде дорівнювати нулю.

Щоб краще зрозуміти дану аргументацію, варто нагадати, що таке біткоїн.

Отже, біткоїн - це нове покоління децентралізованої  цифрової валюти, створеної і діючої тільки в мережі інтернет. 

Її ніхто не контролює (ред, - принаймні, так було задумано), емісія валюти відбувається за допомогою роботи мільйонів комп'ютерів по всьому світу з використанням програми для обчислення математичних алгоритмів. Саме в цьому полягає суть біткоїна.

Детальніше про те, що являє собою біткоїн, читайте у матеріалі:  Що таке біткоїн. Все про найчеснішу валюту

Чи буде грандіозний обвал?

Ветеран Bолл-стріт і директор з інвестицій, що керує активами на $3,5 млрд компанії Bleakley Advisory, Пітер Буквар приєднався до хору пророків криптоапокаліпсису: "Коли щось дорожчає по такій параболі, зазвичай це закінчується там же, де ця парабола починалася"

Він поділився своїми прогнозами в інтерв'ю CNBC: на його думку, ринок біткоїнів - це класична бульбашка: "Не здивуюся, якщо протягом наступного року вартість біткоїнів впаде до $1-3 тисяч.

Стільки найпопулярніша криптовалюта коштувала близько року тому. У вівторок курс коливався біля позначки в $10,6 тисяч. Прогноз експерта означає, що біткоїн втратить близько 90% нинішньої вартості.

Інвестор пов'язує популярність криптовалюти з політикою кількісного пом'якшення, яку проводили регулятори в США і Європі. Центробанки (або Федеральний резерв у випадку з США) при цьому скуповують активи за рахунок електронної емісії, приводячи на ринок більше грошей - своїх, а слідом за ними і натхнених інвесторів.

Буквар вважає, що приплив додаткових грошей в економіку і зробив криптовалюту популярною: інвесторам знадобилися нові активи для вкладень.

Зараз процентні ставки пішли вгору, гроші стали більш дорогими, і це ставить під питання продовження бадьорого зростання. 

Варто ринку криптовалюти одного разу просісти, і ставлення інвесторів до ризикових активів тут же зміниться, прогнозує він.

"Традиційний фондовий ринок теж постраждає, але цей "побічний збиток" буде обумовлено психологією, а не спадом економіки", - вказує Буквар.

За криптовалютою він такого міцного фундаменту не бачить, проте посилення впливу крипторинку на динаміку традиційних цінних паперів відзначають і інші фінансові аналітики.

Зазначимо, що всі експертні думки наведені у матеріалі є лише науковими припущеннями. Точного прогнозу про майбутнє даної криптовалюти просто не існує.

Читайте також:
18 квітня, 2021 неділя
Годі бути наївним з Путіним. Його треба зупиняти, - Макрон
17 квітня, 2021 субота
Канада призупинила роботу своїх інструкторів в Україні. Названо причину, - CBC
18 квітня, 2021 неділя
Джемілєв отримав пропозицію від оточення Зеленського
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.85
  Купівля 27.85
  Продаж 28.09
 • EUR
  Купівля 33.28
  Продаж 33.7
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
19 квітня
19:25
Ексглава СЗР Божок подав заяву на поновлення в МЗС після 10 місяців відставки
19:17
Максим Степанов
В Україні не вводитимуть загальнонаціональний локдаун на свята, - Степанов
19:05
У Києві почали щеплювати COVID-вакциною Pfizer

Опитування

Чи проголосували б Ви на виборах так само, як два роки тому?
18:53
Окупанти здійснили дистанційне мінування українських позицій
18:34
Коронавірус ще випробовуватиме на міцність українців, - Степанов про подвійну мутацію
18:21
Терорист "ЛНР"
На окупованій частині Луганщини найманець РФ стріляв з автомата у дівчинку-підлітка, - розвідка
18:20
Російські окупанти в Криму
Росія стягнула до українських кордонів близько 150 000 військових, - Боррель
18:10
Дмитро Разумков
В Україні може з'явитися медичний омбудсмен: Разумков і "слуги" зареєстрували законопроєкт
18:06
Рональд Куман
Боси "Барселони" визначились з майбутнім головного тренера Кумана
17:40
Максим Степанов
Степанов: Після Великодня очікуємо новий спалах захворюваності на коронавірус
17:37
Адам Кадиров
Дивна перемога: 13-річний син Кадирова "тріумфував" на міжнародному боксерському турнірі. Відео
17:34
ОБСЄ
Окупанти вимагають обшук автомобілів місії ОБСЄ та обстрілюють дрони спостерігачів
17:32
covid
У лютому 2021 року в Україні померло на 9% більше людей, ніж у лютому 2020-го, - Держстат
17:24
коронавірус
МОЗ: Понад 1,2 тис. випадків повторного зараження коронавірусом виявили в Україні за березень
17:23
Давид Шартава
20 квітня у Києві прощатимуться із загиблим грузинським добровольцем Давидом Шартавою
17:10
Ексклюзив
Радники президента не знають як користуватися калькулятором, - Шерембей щодо пропозиції Зеленського створити лабораторію з розробки вакцин
17:06
Карпати
Це афера, а не схема: львівські "Карпати" офіційно відмовились брати участь в Суперлізі
17:06
Азовсталь
У Маріуполі стався вибух на "Азовсталі": госпіталізовано майстра, йому зробили ампутацію
17:03
Ізраїль та Греція підписали рекордну оборонну угоду
16:57
порушення карантину
У Києві закрили три ресторани і два клуби за порушення локдауну
16:51
Park.Art of Rest
Через вечірку в розпал карантину закрили ресторан Дубневичів у Львові
16:51
Ліверпуль
УЄФА схвалив реформу Ліги чемпіонів, - ЗМІ
16:46
Ексклюзив
Єлісеєв
Костянтин Єлісєєв: Мета Путіна – не врегулювати ситуацію на Донбасі, а заграбастати всю Україну
16:42
вакцина
Мобільні оператори надали безкоштовний інтернет медикам, які проводять вакцинацію від COVID-19
16:36
Тудор Белуце
Ні-ні-ні! В жодному випадку, - Луческу відмовився залишити в "Динамо" футболіста з АПЛ
16:32
На Луганщині інтернет-провайдер незаконно підключився до радіообладнання військових ООС
На Луганщині інтернет-провайдер незаконно підключився до радіообладнання військових ООС
16:32
військові навчання в Арктиці
Росія почала масштабні військові навчання в Арктиці
16:05
Сергій Марченко
"Поводиться, як персонаж з "12 стільців": Марченко щодо прохання Степанова виділити додаткові кошти для боротьби з COVID-19
16:03
Фестиваль Atlas Weekend
Фестиваль Atlas Weekend цьогоріч пройде без іноземних музикантів
16:02
Александер Чеферін
УЄФА заборонить футболістам Суперліги грати за свої збірні
15:53
хабар
В "Борисполі" росіянин пропонував хабар у 75 тис. рублів за пропуск через кордон в Україну
15:50
СБУ викрила контрабанду незареєстрованих ліків від ускладнень COVID-19 майже на 6,5 млн грн
15:47
"Укрзалізниця" заявила, що має запасів дизпалива на 4 доби
15:38
вакцина від коронавірусу
Добровольців заново заразять вірусом SARS-CoV-2 для вивчення імунної відповіді, - Оксфордський університет
15:36
Ексклюзив
полігон
Як нардеп-"слуга" прихватизував частину військового полігону
15:34
Мілан
Італійські клуби закликали виключити "Мілан", "Ювентус" та "Інтер" зі Серії А
15:31
вакцина Pfizer
ЄС закупить ще 100 млн доз вакцин проти коронавірусу від Pfizer
15:31
МВФ
Мінфін очікує новий транш від МВФ не раніше вересня
15:30
грип
Захворюваність на грип та ГРВІ у Києві знизилася на 19%, - КМДА
15:29
Смілка
Від Росії потрібно чекати удару в спину, – захисник Донецького аеропорту
Більше новин