Забутий мир: перша дипломатична перемога УНР

9 лютого, 2018 п'ятниця
09:16

9 лютого 1918 року сталася важлива для визнання української державності історична подія. Делегація Української народної республіки підписала у Брест-Литовську мирну угоду з країнами Четверного союзу

Зміст

Після цього для України завершилась Перша світова війна, а Центральна Рада отримала союзників для боротьби з Радянською Росією.

Переговори у Бресті

Наприкінці 1917 року в Європі вже відчувалась втома від виснажливої війни, яка тривала четвертий рік. Росія входила до блоку країн Антанти. Разом з Францією, Британією та США вона вела війну проти країн Четверного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина, Болгарія). Однією з арен цієї війни були українські землі, а самі українці були змушені стріляти один в одного, воюючи у складі двох ворожих блоків. Тому припинення Першої світової війни для українців було пов’язано ще й з закінченням братовбивчих бойових дій.

Після Жовтневого перевороту більшовики відмовилися від участі у війні на боці Антанти і виступили з пропозицією сепаратних мирних переговорів з німцями та австрійцями. Такі переговори розпочалися у грудні 1917 року і виникла ситуація, коли долю України могли вирішити без її участі. Тому влада УНР була змушена приєднатися до цих переговорів та вголос заявити про своє право на дипломатичне та політичне визнання.

На нараді керівників українських есерів і соціал-демократів було визначено делегацію УНР у складі прем'єр-міністра Всеволода Голубовича, Миколи Левитського, Миколи Любинського, Михайла Полоза і Олександра Севрюка. 1 січня 1918 року делегація прибула до Брест-Литовська, де наполягала на окремій участі у переговорах.

Участь делегації УНР поставила у скрутне становище більшовиків. Офіційно вони визнавали право націй на самовизначення і тому були змушені погодитися на участь делегації УНР у переговорах.

В той же час більшовики, яких очолював Лев Троцький, робили все можливе, щоб самостійно вирішити питання про післявоєнні кордони на сході Європи. Міністр закордонних справ Австро-Угорської монархії Оттокар Чернін визнав делегацію УНР учасником переговорів, але не визнав Україну як самостійну державу. Було вирішено, що таке визнання відбудеться вже після укладення мирного договору.

Потім Росія запропонувала зробити перерву у переговорах до кінця січня 1918 року. Затягуючи переговори, більшовики хотіли виграти час, щоб захопити більшу частину української території. В цей час вже тривала війна Радянської Росії проти УНР. Війська більшовиків двома колонами наступали на Київ. Маючи військову перевагу, вони планували захопити українську столицю та заявити про повалення влади УНР.

Тоді зміни мусили статися і на переговорах у Бресті, де делегацію УНР довелося б замінити підконтрольною росіянам делегацією українських більшовиків.

Читайте також: Бій під Крутами: трагедія добровольців, які воювали проти Росії

Молоді дипломати

На нечисленних фото, які залишилися після переговорів, видно, якими молодими були українські дипломати. Голубовичу було 32 роки, Левицькому — 37, Любинському — 26, Полозу — 27, Севрюку — 24 роки. Зрозуміло, що їм було дуже складно, не маючи відповідного політичного та дипломатичного досвіду, брати участь у переговорах з німецькими та австро-угорськими генералами. Зі свого боку на хід переговорів агресивно тиснула делегація російських більшовиків. Отже, представникам УНР було непросто з самого початку.

Цікаво, що початок мирних переговорів у Бресті викликав конфлікт в уряді УНР. Прихильник орієнтації на Антанту, міністр закордонних справ Олександр Шульгин подав у відставку через намагання Центральної Ради домовитися з країнами Четверного союзу. Прихильником співпраці України з країнами Антанти був і військовий лідер УНР Симон Петлюра.

Однак домовитися з Антантою було практично неможливо. Практично одразу після початку революції 1917 року представники Антанти заявили, що підтримують збереження єдиної Росії та не визнають українську незалежність. Зокрема, про це говорили у середині січня 1918 року співробітники французької місії у Києві.

Водночас офіційні представники Великої Британії та Франції в Україні вимагали від української влади продовження участі у Першій світовій війні. УНР не могла одночасно вести війну на два фронти. До того ж продовження бойових дій проти Німеччини та Австро-Угорщини означало подальшу братовбивчу війну для розділених між різними державами українців.

Підписання Брестського мирного договору, незважаючи на поступки українців німцям та австро-угорцям, можна вважати успіхом української дипломатії. Головним у цій ситуації було визнання УНР на міжнародній арені.

Звільнення від більшовиків

Мирний договір проголошував припинення війни між Четверним союзом та УНР. Пункт третій договору передбачав звільнення окупованих Росією територій після ратифікації документу. На той час уряд УНР був змушений відступити до Житомира і сподівався на воєнну допомогу країн Четверного союзу.

До 31 липня 1918 року учасники переговорів зобов'язувалися укласти торговельний договір про взаємне постачання надлишків промислової продукції. Договір також мав таємний протокол. Делегація Центральної Ради домоглася включення до території УНР Холмщини і Підляшшя, де проживало українське населення (зараз – це територія Польщі). Також передбачалося приєднання української частини Східної Галичини до Буковини і створення так званого Коронного краю, який мав би автономію у складі Австро-Угорщини.

Зазначимо, що УНР зобов'язалась постачати в Німеччину та Австро-Угорщину їжу, що була потрібна для населення цих країн.

1 березня 1918 року більшовицькі війська були змушені залишити Київ. Через тиждень до міста прибув уряд Центральної Ради. Центральна Рада готувалася до скликання Установчих зборів, які мали вирішити питання подальшого політичного облаштування молодої держави. Однак, далися взнаки негативні сторони Брестського миру. Австрійські та німецькі війська почали активно втручатися у внутрішні справи УНР.

Зокрема, головнокомандуючий німецькими військами Ейхорн попередив селян, щоб вони не перешкоджали діям поміщиків. Це викликало незадоволення соціалістичної Центральної Ради. Вважається, що саме після цього окупаційна влада вирішила здійснити державний переворот, який очолив колишній царський генерал Павло Скоропадський.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.5
    Купівля 41.5
    Продаж 42.05
  • EUR
    Купівля 47.84
    Продаж 48.55
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
21 червня
01:32
Оновлено
БПЛА
Росія запустила дрони по Україні: на Запоріжжі поранена вагітна, у Сумах постраждала жінка
01:27
Голос Америки
Понад 600 працівників "Голосу Америки" отримали повідомлення про звільнення
00:34
Дональд Трамп
"Дуже добре справляється з війною": Трамп сказав, що йому буде важко вимагати від Ізраїлю припинити атаки
00:17
Оновлено
Ігор Жезус (у світлій формі), ПСЖ - "Ботафогу", клубний ЧС-2025
Клубний ЧС-2025: "Бенфіка" розгромила "Окленд Сіті", результати інших матчів 20 червня
00:16
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби 20 червня на фронті зафіксували 157 боїв: майже третина з них - на Покровському напрямку
00:01
"Баварія", клубний ЧС-2025 з футболу
Клубний ЧС-2025: розклад та результати матчів 21 червня
2025, п'ятниця
20 червня
23:15
Російські ЗМІ, що перебувають під санкціями, досі отримують прибуток від Facebook, - Politico
22:51
Реджеп Тайїп Ердоган та Нікол Пашинян
Ердоган запевнив Пашиняна, що Туреччина підтримуватиме мирні зусилля Азербайджану й Вірменії
22:48
Оновлено
Іран
"ЄС сподівається отримати можливість для просування дипломатії": у Женеві відбулися перемовини трьох європейських країн з Іраном
22:37
Ексклюзив
Мар'яна Безугла
Дії Безуглої реально ослаблюють боєздатність армії, і це вписується в певну політичну логіку, - політоглядачка Лень
22:22
Ексклюзив
путін трамп
Шанси на те, що Росія зможе "передати" Іран Трампу практично нульові, - журналіст зі США Ігнатіус
22:22
"Ліверпуль" купив Вірца в "Баєра" й оформив найдорожчий трансфер в історії
22:21
Ексклюзив
ппо
Треба зосереджуватися на відповідних засобах: генерал Романенко щодо протидії масованим атакам ворожих БПЛА
22:04
Парламент Британії схвалив законопроєкт про легалізацію евтаназії за згодою
21:35
Ексклюзив
окупанти
Є обмеження, яке повністю обнуляє мобілізаційний потенціал Путіна, - російський опозиціонер Яковенко
21:23
Оновлено
російський диктатор Володимир Путін
"РФ не вимагає повної капітуляції Києва", а "Ізраїль - майже російськомовна країна": що наговорив Путін на ПМЕФ і реакція України
21:07
Огляд
"28 років по тому"
А далі "28 років по тому": що подивитися на вихідних
20:56
Володимир Зеленський
Зеленський анонсував нові домовленості з НАТО щодо виробництва дронів та артснарядів
20:32
Ексклюзив
Віталій Портников
Москва та Пекін готові цим скористатися: Портников про наслідки втручання США в конфлікт на Близькому Сході
20:16
OPINION
Придністров’я — стара гаряча точка, яка знову загоряється?
20:16
росія спорт
Україна закликала відсторонити російських атлетів з підводного спорту від участі у ХІІ Всесвітніх іграх
19:55
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Командування РФ змушує військових купувати самокати для підготовки до штурму на Херсонщині, - "Атеш"
19:49
міністр оборони Італії Гвідо Крозетто
"НАТО більше не має причин існувати в нинішньому вигляді", - італійський міністр оборони Крозетто
19:36
Антоніу Гутерреш
"Розширення цього конфлікту може розпалити пожежу": Гутерреш закликав до дипломатії між Ізраїлем та Іраном
19:35
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
В Україні є компанії, які створюють дрони, що здатні збивати "шахеди", - Згурець
19:26
Оновлено
Дмитро Пєсков
Пєсков сказав про "стратегічну перевагу", яку РФ "не збирається втрачати". У МЗС України відреагували
19:19
Італія та ПРООН нададуть Україні 1,5 млн євро на гуманітарне розмінування
19:04
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган вважає, що конфлікт Ізраїлю та Ірану "прямує до точки неповернення"
18:33
ЛМР_Ізраїль
Іран випустив по Ізраїлю близько 20 балістичних ракет: поранені щонайменше 19 людей
18:33
Естонія
В Естонії почали зводити першу тестову ділянку Балтійської оборонної лінії
18:32
Латвія
Громадянам Росії й Білорусі заборонили купувати нерухомість на території Латвії
18:30
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп свідомо обрав пасивну позицію, дозволяючи кризам розвиватися, - журналіст зі США Ігнатіус
18:06
Labubu
Виробник іграшки labubu втратив майже $4 млрд після критики в партійній китайській газеті
18:02
Ексклюзив
путін
У Путіна є одна-єдина карта, і вона козирна, - російський опозиціонер Яковенко
17:53
На Нікопольщині затримали підлітка, який побив і пограбував ексвійськового
17:46
оптоволоконний безпілотник
В Україні створили угруповання Сил безпілотних систем ЗСУ: об’єднує військові частини СБС і "Лінії дронів"
17:34
В Україні на 11 років засудили членів міжнародної злочинної організації "Ндрангета"
17:33
OPINION
Знову ця Безугла. Нащо токсична нардепка сварить цивільних та військових
17:28
Дональд Туск
Туск назвав істеричною реакцію Дуди на перерахунок голосів президентських виборів
17:24
Гривня, гривні, гроші
Допомога родинам із низькими доходами: в Україні запускають експериментальний проєкт
Більше новин