Хто зможе надалі отримувати житлові субсидії

Уляна Букатюк
4 травня, 2018 п'ятниця
16:13

Якщо приховуєте статки, маєте нове авто, будинок чи квартиру, на субсидії розраховувати не варто. Як та чому держава змінює порядок призначення субсидій

Кабінет міністрів вніс зміни до програми призначення субсидій: з наступного опалювального сезону кількість отримувачів субсидій в Україні може скоротитися на 15-20%. То що змінюється в нарахуванні

Півкраїни субсидіантів

Уряд вирішив кардинально змінити підхід до призначення комунальних субсидій, щоб допомога від держава надходила до тих, хто справді її потребує, а не просто намагається за рахунок державного бюджету зекономити на своїх видатках.

Зараз ситуація з субсидіями в Україні парадоксальна як для бідної країни. Приміром, допомогу від держави отримуюють люди, які можуть собі дозволити купувати техніку Apple на загальну суму в 189 тисяч гривень, до того ж разовим платежем в понад 50 тис грн, як це нещодавно сталося на Буковині.

Ще одна проблема - так звана субсидіальна голка. Коли людина, задля того, щоб не втратити субсидію, навмисне не йде працювати, навіть на роботу з відносно високою зарплатнею. Така ситуація виникла в місті Немирів на Вінниччині, де японська компанія Fujikura відкрила новий завод, але не могла знайти працівників на зарплатню в понад 7 тис грн.

Читайте також: Нація утриманців. Як субсидії підкладають величезну міну під майбутнє України

Близько 60% українських домогосподарств отримують субсидії.

Такі дані наводить Міністерство енергетики станом на 2017 рік. В 2018 році ситуація дещо змінилася - близько 46% українських домогосподарств отримують субсидії. В сусідніх країнах це зазвичай 2-5% населення.

По своїй суті, субсидія - це кошти, зібрані з платників податків, тобто, нас із вами. Виходить, що одна частина населення готівкою дотує іншу. Й замість роздавати ці гроші людям, що можуть вкласти майже 200 тис. грн в техніку, для економіки та майбутнього благополуччя країни краще вкласти їх в розвиток.

Втім субсидіальна дірка щороку “висмоктує” все більше коштів з українського бюджету.

null

Видатки на субсидії з бюджету щороку зростають

Наприклад, у 2015 році, на який припав перший стрибок підвищення тарифів, на субсидії призначили 18 млрд грн. Через два роки сума виросла втричі - 47 млрд грн, але впродовж року уряд визнав, що на комунальні субсидії потрібно виділити ще 14 млрд грн. Тож по суті було в 4 рази більше коштів.

Оціночні видатки на комунальні субсидії в 2018 році - близько 55 млрд грн. Хоча на них цьогоріч можуть витратити й 71 млрд грн. А це близько 7,2% державного бюджету.

Для порівняння, реформа освіти, згідно планів уряду, обійдеться українському бюджету 2018 року майже в 5 разів дешевше.

Що зміниться в нарахуванні субсидій

В КМУ вирішили прискіпливіше ставитися до отримувачів державної допомоги для сплати комунальних послуг. Субсидію й надалі зможуть отримати більшість українських родин, якщо їхні комунальні витрати перевищують в середньому 15% щомісячного сукупного доходу. Однак критерії для нарахування субсидії стали жорсткішими.

Зокрема, претендувати на державну допомогу не варто, якщо:

• маєте автомобіль, якому менш ніж п'ять років, крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення,

• отримуєте доходи від здачі в оренду квартири (ці доходи необхідно буде вказувати в деклараціях про доходи в графі “інші доходи”).

• ви є власником квартир, площа яких перевищує 120 кв. м, і будинків у понад 200 кв. м, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей,

• ви є фіктивно безробітними (ті, хто працюють без оформлення в Україні, або ж ті, хто працюють за кордоном).

Якщо ви особа працездатного віку та не реєструєтеся в центрі зайнятості як безробітний, а в декларації для отримання субсидії в графі доходи пишете нулі, держава автоматично припише вам три прожиткові мінімуми – 5286 гривень. Тож з такими “доходами” претендувати на допомогу з бюджету - зась.

Читайте також: Як зекономити на комуналці з державною допомогою

"У містах-мільйонниках нерідкими стали випадки здачі квартир в оренду з своєрідним бонусом - оформленою субсидією на комунальні послуги”, - пояснюють в КМУ рішення скасувати допомогу для орендодавців житла. - “При цьому власники житла не тільки отримують доходи, а й мають транспортні засоби або інші предмети розкоші”.

Якщо раніше субсидію перепризначали на новий період раз на рік у травні і окремо розраховували її розмір на літній і зимовий період, то тепер  це відбуватиметься двічі на рік – у травні і жовтні.

Змінилися також норми споживання. З 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення буде наближена до реальних обсягів споживання  і становитиме 4,5 куб.м на 1 кв.м площі (зараз - 5,5 кубів на один метр опалювальної площі).

Для опалення електроприладами також застосовуватиметься новий норматив - 30 кВт.год (зараз - 65 кВт·г на один метр опалювальної площі).

"При призначені субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більш ніж на 30%", - йдеться у повідомленні КМУ.

Внутрішньо-переміщені особи відтепер зможуть оформити субсидію без договору оренди житла – лише на підставі заяви і декларації, з вказанням складу домогосподарства.

Також спрощено процедуру отримання субсидії для жителів об’єднаних територіальних громад: відтепер ОТГ мають право приймати від громадян документи для оформлення  субсидії для передачі їх органам соцзахисту населення, механізм повторює практику звернень до сільських і селищних рад.

Що робити та як контролюватимуть

Приблизно 15-20% тих, хто сьогодні отримує субсидії, можуть втратити право на пільги з початку нового опалювального сезону, пояснив директор департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко

Громадянам, які підпадають під нові критерії, потрібно буде звернутися до органів соцзахисту за переоформленням субсидії.

Тож з 1 травня 2018 р. переоформлювати субсидії потрібно:  

 - Орендарям житла;

- Внутрішньо переміщеним особам;

- Тим сім’ям, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а фактично проживаючих в помешканні осіб;

- Тим сім’ям, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати;

- Тим сім’ям, в який відбулися зміни у складі сім’ї протягом останнього року;

- Тим сім’ям, які саном на травень 2018 року матимуть понад двомісячну заборгованість за житлово-комунальні послуги і не погасять її до червня 2018-го.

Для отримання державної допомоги у сплаті житлово-комунальних послуг необхідно заповнити лише Заяву та Декларацію про доходи.

Жодних інших документів не потрібно. Готові документи можна:

 • самостійно подати до місцевих управлінь праці та соціальної політики;

 • самостійно подати до сільських і селищних рад;

 • надіслати рекомендованим листом до органів соціального захисту населення за місцем проживання.

 • відправити через Інтернет (заповнити заяву та декларацію можна на сайті subsidii.mlsp.gov.ua).

Виникає логічне запитання, як уряд збирається контролювати тих, хто отримує субсидії. Нещодавно в Мінфіні представили законопроект, який передбачає трьохетапну перевірку всіх субсідіантов. За задумом Мінфіну, перевіряти людей, які отримують домомогу від держави, потрібно навіть три роки після її закінчення.

В Мінсоці пропонують інший варіант - соціальні інспектори ходитимуть по квартирах пільговиків і здійснюватимуть аудит матеріального становища.

Окрім того, Кабмін затвердив положення про створення в Україні єдиного державного реєстру отримучів субсидій. Саме це дасть змогу сповна запустити в Україні монетизацію субсидій, коли “живі гроші”  видаватимуть людям в руки.

Коли чекати на монетизацію для домогосподарств

З 1 січня 2018 року в Україні почався перший етап монетизації субсидій - на рівні підприємств ЖКГ. Отримані кошти підприємства можуть витратити лише за цільовим призначенням, тобто на оплату спожитих енергоносіїв.

Етап, коли кошти повинні направлятися з бюджету не підприємствам, а громадянам, які будуть оплачувати житлово-комунальні послуги, планується ввести з 1 січня 2019 року.

Спочатку планують провести монетизацію для домогосподарств, які мають індивідуальне опалення, тобто використовують газ або електроенергію для опалення приміщень. Другий етап буде стосуватися тих, хто отримує субсидії, проживаючи в багатоквартирних будинках, де є централізоване опалення.

Читайте також: Як відбуватиметься монетизація субсидій для домогосподарств. Пояснення Мінсоцполітики

Міністр соцполітики Андрій Рева пояснює, що в цьому випадку планується ввести спецрахунок, щоб уникнути випадків, коли за несплату послуг деякими мешканцями багатоквартирних будинків відключають весь будинок.

Після закінчення сезону, якщо людина розрахувалася і у неї залишилися кошти, вона може їх зняти і використовувати так, як вважає за потрібне.

В Мінсоцполітики розраховують, що практика монетизація зекономлених субсидій стимулюватиме людей до енергозбереження.  В Мінфіні монетизацію вважають ефективним інструментом боротьби з корупцією:

"Монетизація субсидій на рівні домогосподарств остаточно унеможливить маніпуляції та завищення показників. Ми вже зараз бачимо, куди йде кожна гривня”,- заявив міністр фінансів Олександр Данилюк.  

Втім систему монетизації й критикують: “Мало того, що безкоштовно дали газ, та ще й компенсувати живими грішми. На все енергозбереження в цьому році виділили 200 мільйонів гривень, а на так звану монетизацію вже обіцяють у десятки разів більше. Може, навпаки треба робити?” - пояснює в ефірі Еспресо колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.

Читайте також:
Київ
-4°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.91
  Купівля 39.91
  Продаж 40.59
 • EUR
  Купівля 42.6
  Продаж 43.59
 • Актуальне
 • Важливе
2023, неділя
29 січня
07:32
Санкції
США попередять ОАЕ та Туреччину за обхід санкцій проти Росії
07:15
окупанти
Генштаб: у шпиталь на Луганщині привезли до 300 вагнерівців, медики відмовляють їм у лікуванні
06:45
Петр Павел з дружиною
Новообраний президент Чехії планує відвідати Україну разом із президенткою Словаччини, - ЗМІ
06:30
ЧВК «Вагнер»
ISW: війська РФ замінюють найманців Вагнера, аби посилити наступ на Бахмут
02:03
Ізраїль завдав ударів
Ізраїль розпочав військову операцію в Ірані, - Al Arabia
01:17
паспорт РФ
На Донеччині росіяни примусово паспортизують працівників державних та комунальних підприємств
00:25
ЗСУ
ЗСУ завдали удару по вокзалу в Іловайську, там відбувалось розвантаження живої сили й техніки РФ
2023, субота
28 січня
23:56
Руслан Малиновський, "Марсель", Ліга 1, чемпіонат Франції
Малиновський допоміг "Марселю" зіграти внічию з "Монако"
23:05
HIMARS
У Німеччині заговорили про власне виробництво HIMARS заради України, - Reuters
23:04
Ексклюзив
Віталій Портников
Час, коли можна було тринькати гроші, для представників української влади закінчується, - Портников
22:39
Артем Далакян, бокс
Далакян переміг Хіменеса у бою за титул чемпіона WBA в найлегшій вазі
22:25
Ексклюзив
Дмитро Медведєв
Медведєв виконує функцію подразнювача для Заходу, - Фейгін
22:20
Ексклюзив
Крим
Масові обшуки та арешти у домах кримських татар відбулися у Джанкойському районі окупованого Криму, - Чубаров
21:59
Володимир Зеленський
Припинити російський терор було б можливо, якби в України були далекобійні ракети, - Зеленський
21:49
Ексклюзив
ЗСУ
У нас війна буде довгою, тому Україні треба формувати резерв, - офіцер ЗСУ Гай
21:45
Азовсталь
У Маріуполі окупанти перетворили Азовсталь на вертолітну базу
21:27
Роб Бауер
Країни НАТО мають перейти на режим воєнної економіки, - адмірал Роб Бауер
20:54
Сумщина, ракетний удар
Росія завдала авіаудар по дитсадку та спорткомплексу на Сумщині
20:49
прапор України
Цей день в історії: армія УНР заволоділа середмістям Одеси, Верховна Рада затвердила державний прапор України
20:40
наркотики
Іспанська поліція вилучила кокаїн на $114 млн доларів на кораблі для перевезення худоби
20:31
Педрі
"Жирона" Циганкова програла "Барселоні" у Ла Лізі
20:30
Ексклюзив
росія мобілізація окупанти
Без мобілізації російська армія воювати не зможе, - Фейгін
20:19
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
Ми стоїмо на боці України без жодних "якщо" і "але", - глава Єврокомісії перед самітом Україна-ЄС
20:13
Юрій Ігнат
Україна готує аеродроми для винищувачів F-16
20:01
Російське судно
У Чорному морі Росія тримає три ракетоносії з 20 "Калібрами", - Братчук
20:01
OPINION
Галина Пагутяк
Львівське метро
19:45
ДТП
Неподалік від Лубен мікроавтобус врізався у вантажівку: троє загиблих, 8 поранених
19:36
СРСР. Ілюстративне зображення
Ходила в одязі з символікою СРСР та пропагувала комунізм: поліцейські повідомили про підозру жительці Кам`янського
19:29
Пекка Гаавісто
Глава МЗС Фінляндії натякнув на причетність Росії до зриву вступу Швеції в НАТО
19:24
Енергодар, Запорізька АЕС
Працівникам ЗАЕС, які не підписали трудовий договір з окупантами, заблокували перепустки, - Генштаб
19:22
Ексклюзив
Путін та Сі Цзіньпін
Китаю потрібна сильна РФ для присмирення США, - британський політолог Шерр
18:50
Володимир Зеленський
Зеленський звернувся до новообраного президента Чехії
18:30
Ексклюзив
путін путлер
Розуміння програшу викликає істеричну реакцію у Путіна, - російський опозиціонер Фейгін
18:20
Мікрочіп
Нідерланди через посередників постачають Росії мікрочіпи, - ЗМІ
18:05
ЗНО
Абітурієнти з тимчасово окупованих територій зможуть дистанційно вступити до українських вишів
18:03
OPINION
Ростислав Павленко
Росіяни вже платять за вторгнення в Україну
17:56
український безпілотник Punisher
Міноборони уклало 16 державних контрактів з українськими виробниками безпілотників
17:39
Петер Сіярто
Заяву МЗС Угорщини про "жорстку" мобілізацію серед закарпатських угорців спростував їхній представник
17:24
Екоактивісти перекрили ключову трасу до Гааги
Екоактивісти перекрили ключову трасу до Гааги
17:08
Стівен Кінґ
Путін повинен піти у відставку, - Стівен Кінґ
Більше новин