live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Портников Віталій 4 вересня, 2018 вівторок

Віталій Портников: Росія і США близькі до прямого зіткнення у Сирії

Військове втручання США з метою запобігти наступу військ Асада на Ідліб або мінімізувати його наслідки - цілком реальне

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп попередив, що Росія та Іран зроблять серйозну помилку, якщо підтримають сирійського диктатора Башара Асада в його намірі атакувати провінцію Ідліб.

Ідліб - остання велика територія, яка знаходиться під контролем опозиційних сил і Дамаск зацікавлений у встановленні хоча б формального контролю над нею. У цьому підході Асад може розраховувати на повну підтримку своїх покровителів. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков в своєму недавньому інтерв'ю Російському телебаченню говорив про "кулак терористів" в Ідлібі і про те, що ситуація в цій провінції буде одним з головних питань в робочому розпорядку російського президента.

Для Трампа така ситуація є неприйнятною. По-перше, тому що вона може прогнозовано призвести до гуманітарної катастрофи в Сирії - і на її тлі американський президент буде виглядати "слабаком", нездатним запобігти таким трагедіям.

Читайте також: Логіка війни

По-друге, тому що захоплення асадовськими військами Ідлібу може привести до посилення іранських позицій у Сирії - а це вже важливе для Трампа питання безпеки Ізраїлю.

По-третє, тому що при наступі на Ідліб сирійські війська цілком здатні використовувати хімічну зброю, більш того, вони і не приховують своїх намірів. Міністр закордонних справ режиму Валід Муаллем вже сказав, що волонтери гуманітарної організації "Білі каски" викрали 44 дитини з метою імітувати хімічну атаку. У перекладі з бандитської мови Асада і його підручних це означає, що рішення про хімічну атаку ухвалене і завдання Муаллема - ще до початку операції придумати прийнятну для Дамаска версію. Те, що в таку нісенітницю не повірить ніхто, крім Путіна і іранських аятол, Асада не цікавить.

А Трампа - цікавить, тому що застосування хімічної зброї - та сама "червона лінія", яку диктатор в жодному разі не повинен переступати.

Тому військове втручання американців з метою запобігти наступу військ Асада або хоча б мінімізувати його наслідки є цілком реальним. Питання в тому, якими будуть наслідки такого удару для сирійських військ і їхніх союзників і як будуть розвиватися події після такого удару. Потрібно розуміти, що в Сирії - на відміну від України - Росія і США завжди знаходяться на межі прямого зіткнення. Путін повинен або відступити, щоб дати Трампу можливість зберегти обличчя, або погодитися з новими серйозними наслідками конфронтації зі Сполученими Штатами.

Незважаючи на те, що адекватність російського президента в ухваленні рішень викликає серйозні сумніви, так далеко він ще не заходив.

Введіть слово, щоб почати