Христос Хрещається! Головна причина святкувати Водохреще і фахові поради пірнути ідеально

Тетяна Зінченко
18 січня, 2020 субота
17:04

19 січня православні святкують Водохреще. Як це було далеко до нас і як ми святкуємо його нині: легенди великого Водосвяття, народні звичаї, смачні традиції, а також поради лікарів пірнути підготовленим - у святковому дайджесті Еспресо.TV

Зміст

Зима цьогоріч нас тішить і радує - і сонцем, і безвітряними днями, і навіть бруньками на деревах і кущах. Старші люди пояснюють весняні процеси взимку тим, що в природі все мудро і гармонійно, головне, аби ми, люди,  їй не заважали.  Про йорданські морози наразі навіть не йдеться, а от приказка "Тріщи - не тріщи, а минули Водохрещі" усе одно актуальна, бо як-не-як, а пів зими уже минуло. А з Водохрещем минають і різдвяні свята - головні річні свята православних. 

Водохреще - з тих свят, які по-справжньому очікувані всіма: і тими, хто ревно вірує і слідкує за кожним церковним святом, і тими, хто по-своєму розуміє перехресні зв'язки у всесвіті. Це і святкове надвечір'я, і Богослужіння, і родинні та дружні гостини, і занурення в ополонку. 

Минулорічне Водохреще в Ковалівці на Полтавщині

Зрештою, в цьому ми наслідуємо наших давніх пращурів: далеко до наших днів народ цього дня збирався у великі громади, щоб відсвяткувати  хрещення в річці Йордан Ісуса Христа святим Іоанном Хрестителем.

Парубки вирізали з криги хрест, фарбували його соком буряка і прикрашали ялинковим гіллям - свято було барвистим і дуже значимим. Особливої сили набувала вода - вона зміцнювала здоров’я,  зцілювала від недуг, відновлювала і додавала чоловікам сил, а дівчатам - краси.

Водохреще, або Хрещення Господнє збігається з Богоявленням (19 січня), але ці свята слід розрізняти, хоча дві події двох свят відбувалися в один день на честь народження, хрещення і  явлення Сина Господнього.

"Він стоїть серед вас...". Святе Писання 

Слова Івана: "Він стоїть серед вас" заставили серця прискорено битися. І в цей час серед юрби на березі з'явився Чоловік з Назарету. Ісус опинився між грішниками. Він разом з всіма готувався прийняти хрещення від Івана. Ніхто не знав Його, навіть сам Іван, але мав якесь передчуття. Голос Святого Духа дав йому пізнати хто був Месія. Коли Іван підійшов до води, всіх вразили дивні слова, звернені до Галилеянина: "Я повинен хреститися від Тебе і чи Тобі йти до мене?".

Відповідь Ісуса: "Допусти це тепер, бо так годиться нам виповнити усю правду" нічого не пояснила оточенню, але для Івана мали певний зміст і переконали його охрестити й тоді його передчуття перемінилось у певність. Він погодився здійснити обряд. У ту мить, коли Ісус стояв у річці і молився, сталося щось таємниче, знак розпізнавання.

Ісус сходить, як і інші у воду, але не виявляє жодного гріха, а коли виходить з висоти Дух у вигляді голуба зійшов на Нього і почувся голос "Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!".  

І свідчив Іван, промовляючи: "Бачив я Духа, що сходив, як голуб, із неба, та зоставався на Ньому. І не знав я Його, але Той, Хто хрестити водою послав мене, мені оповів: Над Ким Духа побачиш, що сходить і зостається на Ньому, це Той, Хто хреститиме Духом Святим. І я бачив, і свідчив, що Він Божий Син!

 Надвечір’я Водохреща - другий Святий Вечір

Чи Голодна кутя - вечір 18 січня. Знову за столом зі святковими, але пісними, стравами збирається вся родина і чекає на першу вечірню зорю. Вареники, маківники, квашенина, а головне - кутя та узвар і буханець рум’яного домашнього хліба створять атмосферу радості хрещення Господнього Сина, яке відбудеться наступного дня.

Фірмовими рецептами дуже смачної куті та пісного маковика ділиться у відео наша топ-майстриня Лілія Цвіт. 

Читайте також: Щоб наступний рік був смачнішим! 15 оригінальних рецептів на Новий рік та Різдво

Коли вся вода стає святою

За переказами, у ніч на Водохреще і звичайна вода отримує цілющу силу, тому її можна набрати і пізніше, після освячення. Її освячують і ввечері 18 січня також, вода має однаково особливу, цілющу, силу в ці дні.  Освячують у церквах або просто на річках, озерах, водоймах, джерелах. Вважається, що така вода не псується і не має запаху, вона зберігається весь рік і більше. Набирати воду можна в будь-які ємності, але зберігати краще в скляній посудині.

Віряни переконані, що під час освячення води зцілюються від хвороб. Але, звичайно, тільки за умови, що приймається вона з молитвою і вірою. Відтак потрібно не просто прийти в храм за пляшкою або банкою води, або ж зануритися в крижану купіль і сфотографуватися  "для історії", а й  взяти участь в службі, помолитися з усіма.

Повернувшись додому з храму потрібно обов’язково прочитати молитву і випити воду, але не з банки чи бутилки, з зі склянки чи кухлика. Упродовж року водохресна вода п’ється  при хворобах лише натщесерце і після прочитання молитви.  

Йорданські занурення   

Багато людей виявляють бажання зануритися в ополонку, щоб вилікуватися чи просто оздоровитися душею і тілом. Священики та віряни йдуть до водойми з прорубаною ополонкою як символу річки Йордан. Після того, як священик освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і читаючи молитву, бажаючі занурюються у воду з головою три рази, хрестяться і промовляють молитву.

Хрещенське купання засвідчує готовність вірян піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Ця дія цілком добровільна, оскільки немає жодного обов'язку занурюватися в крижану воду.

Насправді віряни щиро чекають на цей день і з вірою і молитвами мріють пірнути у святу крижану купіль для очищення насамперед душі. Та й навіть не глибоко віруючі люди вважають корисним для здоров'я зануритися в святкову ополонку взимку. До речі, є повір'я, що в хрещенській воді неможливо застудитися. Та все ж слід дотримуватися певних правил, щоб усе пішло на здоров’я.

Пірнай, але не нашкодь!

На сайті Міністерства охорони здоров'я даються дієві рекомендації щодо цієї дуже важливої для здоров'я справи: зимового занурення у крижану воду. "Одноразове купання в ополонці навряд чи оздоровить вас, навпаки - купання в крижаній воді без підготовки може стати причиною проблем зі здоров’ям. Водночас, холодна вода загалом має добрий вплив на організм, за умови, що загартовуватись ви будете правильно і поступово" - відзначають у МОЗ.

Правила безпеки: це треба знати!

Ці правила МОЗ настійливо рекомендує на своєму ресурсі.

1. Обов’язкова умова перед зануренням у воду - енергійна розминка. Не варто застрибувати у воду одразу: спочатку намочіть обличчя, груди, живіт та спину і лише після цього занурюйтесь по шию. Не варто пірнати з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму.

2. Безпечне перебування у крижаній воді - 3-5 секунд. Для людей, які роками практикують загартування водою, не рекомендується перебувати в ополонці довше 1,5 - 2 хвилин.

3. Після купання одразу зніміть мокрий одяг, швидко розітріться рушником і одягніться у теплі речі. Одяг має бути просторим, з мінімальною кількістю ґудзиків та застібок, а взуття - зручним і бажано без шнурівок. Якщо у вас оніміли пальці рук, потримайте їх на шиї або животі декілька секунд, зігрійте подихом і продовжуйте одягатися.

4. Не “зігрівайтеся” перед чи після купання в ополонці алкоголем. Попри ефемерне відчуття тепла, яке дає алкоголь, ви втрачатимете тепло значно швидше, а це - великий ризик для здоров’я.

5. Так само не куріть до чи після купання, якщо маєте таку звичку. Куріння істотно порушує кровообіг, збільшуючи охолодження. Викурювання лише однієї сигарети знижує температуру шкіри пальців ніг на 1°С.

Ні в якому разі не пірнайте в ополонку, якщо у вас:

  • запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити),
  • захворювання серцево-судинної системи (вроджені та набуті вади серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії, перенесений інфаркт міокарда, важкий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба ІІ та ІІІ стадії),
  • хвороби центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа, виражений склероз судин головного мозку, енцефаліт, арахноїдит),
  • захворювання периферичної нервової системи (неврити та поліневрити),
  • захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз),
  • хвороби органів зору (глаукома, кон'юнктивіт),
  • хвороби органів дихання (туберкульоз легень - активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема),
  • захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит),
  • захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит),
  • шкірно-венеричні захворювання,
  • наявність великих післяопікових рубців.
  • Якщо вирішили пірнати в ополонку - порадьтесь зі своїм сімейним лікарем чи терапевтом, як це зробити без шкоди для здоров’я.

Кандидат медичних наук Наталя Іванівна Лопушенко вітає гарну традицію українців пірнати в цей святковий день, каже, що якщо зробити це правильно, то справді можна відчути приплив сил та енергії. Вона радить для пірнання обов'язково обирати визначені місця, такі, як, приміром у Києві, Гідропарк, озеро Тельбін, пляж Сатурн. Головні поради Наталі Іванівни полягають у тому, що в жодному разі цей святковий момент не слід перетворювати на лазню. Тобто усе робиться швидко, красиво і святково: підготувати зручний одяг, який можна швидко зняти і так само швидко вдягнути, рушник, щоб розтерти тіло після пірнання. Головне у цьому дійстві - свято духу! І, що цікаво навіть для медика-науковця: навіть спеціально не загартовані для зимового пірнання люди після святкового занурення почуваються чудово: все-таки вода цього дня особлива. Але, знову ж таки, наголошує лікар Наталя Лопушенко, про обов'язковому дотримання цих простих вимог.

Лідія Володимирівна Тараленко, пульмонолог, терапевт клініки АЦМД Медокс, наголошує на протипоказаннях купатися на Водохреще: "Не слід пірнати при гострих захворюваннях чи загостренні хронічних, при епілепсії чи перенесених черепно-мозкових травмах. Взагалі, у випадку наявності будь-якої хвороби варто проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем з приводу доцільності занурення в ополонку, - каже Лідія Володимирівна. - Купання не повинне бути спонтанним - до нього варто готуватися не лише духовно, як радять священники, а й фізично: підготувати сухий одяг, розігріти тіло перед зануренням, не вживати спиртного, мати напоготові гарячий чай. Купатися потрібно в облаштованому місці, та не забувати: під впливом адреналіну, що виробляється в організмі під час купання, може захотітись побути в воді довше потрібного часу. Більше трьох занурень для незагартованого організму можуть обернутися серйозними наслідками для здоров'я. Занурення в воду з головою не є церковним каноном, а радше нашою традицією, тому перш ніж пірнати з головою, варто передбачити можливість висушити волосся, а ще краще уникати цього"- підсумовує лікар-пульмонолог.

Із загальних порад МОЗ також треба знати й таке:

Очікувати, що разове купання в ополонці зробить вас здоровим раз і назавжди, не варто. Холодна вода насправді може бути корисною, але - лише при систематичному загартовуванні, тобто при щоденному контакті з холодною водою.

Починати загартовуватись краще поступово, у теплу пору року, повільно знижуючи температуру води. Так взимку ви зможете зайти в ополонку без шкоди для здоров'я.

Один із найпростіших варіантів, з яких можна розпочати загартовування водою у будь-яку пору року - контрастний душ.

Зверніть увагу, що реакція на холод може бути індивідуальною. Чутливість до холоду та реакції на охолодження залежать від статі і віку, конституції, рівня фізичного розвитку та деяких інших чинників. Тому при однаковому за тривалістю перебуванні у воді однієї і тієї ж температури діти віддають на 10-20% більше тепла, ніж дорослі, чоловіки - на 10-18% більше, ніж жінки.

Що взяти з собою для купання:

  • Термос з теплим напоєм.
  • Теплий сухий одяг.
  • Великий махровий рушник і махровий халат.
  • Тепле зручне взуття.
  • Купальник, плавки.

Іван Предтеча забрав свята на плечі

Так кажуть наступного дня після Водохреща - 20 січня, коли вшановується Іван Хреститель (Іван Предтеча). Завершуються свята, люди переходять до звичних робіт.  А ще починається сезон весіль.

Цими днями на вітання "Христос Хрещається!"  відповідають: "У ріці Йордані!". Нехай цілюща вода додає сили та здоров'я! 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.27
    Купівля 41.27
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 44.96
    Продаж 45.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
19 березня
00:57
Пентагон
У Пентагоні планують скоротити до 60 тис. цивільних робочих місць, - Independent
00:38
ЗСУ, ППО
Росія атакує Україну дронами: є влучання у лікарню в Сумах, ППО спрацювала у Києві та області
00:28
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни 18 березня просунулись на двох напрямках, - DeepState
00:27
Кіт Келлог
Келлог заявив, що Трамп "очолить і доведе війну в Україні до кінця"
00:24
"Радіо Свобода" подало на USAGM до суду, щоб заблокувати спробу припинення фінансування
00:18
Володимир Зеленський
Зеленський: Путін фактично відкинув пропозицію повного припинення вогню
2025, вiвторок
18 березня
23:53
Зеленський
"Всі країни максимально збільшують підтримку": Зеленський розповів, як можливе припинення вогню вплине на допомогу Україні
23:15
Ексклюзив
Віталій Портников
Перемовини з Путіним для Трампа невдалі, - Портников
22:53
Оновлено
На фронті зафіксували 120 боїв: найбільше ворог атакує на Покровському напрямку
22:41
Евакуація з Білопілля. Фото: Кордон. Медіа
Мешканців Краснопільської громади на Сумщині закликають евакуюватися
22:07
Володимир Зеленський
Україна завжди підтримувала позицію не бити по енергетиці: Зеленський відреагував на розмову Трампа з Путіним
22:06
Ексклюзив
Микола Княжицький
Це повний провал надій на те, що Путін погодиться на повне перемир'я: Княжицький про розмову Трампа з російським диктатором
22:05
Володимир Зеленський
Путін хоче зробити кілька наступальних дій на Запоріжжі, Сумщині, Харківщині та сході, - Зеленський
22:01
Ексклюзив
Путін та Трамп на російських сувенірах
Дипломат Хара висловив занепокоєння щодо домовленостей Трампа і Путіна
21:57
OPINION
Дорога до перемирʼя дуже складна
21:50
російський гелікоптер Мі-28
У Ленінградській області РФ розбився вертоліт Мі-28, екіпаж не вижив
21:42
Ексклюзив
Дональд Трамп
Це фіаско ініціативи Трампа щодо безумовного припинення вогню, - офіцер ЗСУ Лапін
21:33
ЗСУ
У Торецьку росіяни накопичують свої сили й намагаються звідти здійснювати штурми, - ОТУ "Луганськ"
21:05
Ексклюзив
Верховна Рада
Журналістка Федорів пояснила вимогу ветувати законопроєкт, який обнулив претензії до дерибанників часів Януковича
21:00
Оновлено
Володимир Путін та Дональд Трамп
Трамп і Путін провели переговори: погодилися, що шлях до миру має розпочатися з припинення обстрілів енергетики
20:53
Верещук анонсувала зміни щодо військового обліку українців за кордоном
20:47
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Українські дрони розглядають у Пентагоні. Колонка Сергія Згурця
20:28
ЗСУ прапор
Генштаб спростував заяву Безуглої про "просування РФ вглиб Сумщини"
20:03
OPINION
блог Євген Магда
Зараз ми потребуємо відчуття "єдиного човна"
19:35
З музеїв Сумщини досі не евакуйовані цінні картини та скульптури, - Ірина Подоляк
19:33
У річках на ТОТ виявили високий вміст ртуті, фосфатів і нафтопродуктів, – міськрада Маріуполя
19:25
Андрій Сибіга
Сибіга домовився з угорським колегою Сіярто про двосторонню зустріч
19:15
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Контрактники зможуть обирати, де пройти ВЛК через Резерв+
19:12
гривня тисяча гривень
Видатки держбюджету за перші два місяці року перевищили пів трильйона гривень: на що пішли гроші
19:07
ДБР відкрило справу проти бригадного генерала, якого звинувачують у загибелі військових, - ексзаступник командира 23 ОСБ
18:57
В Україні запустили платформу для працевлаштування ветеранів "Назустріч"
18:52
Ексклюзив
ЗАЕС
Американці звели всю суть перемовин до трьох аспектів, - польський політик Чех
18:46
Оператор Недря, який з росіянами зняв кліп для представника Естонії на Євробаченні, пояснив, що запит на роботу надійшов від естонців
18:38
Ілюстративне фото
У Печерському суді Києва триває засідання у справі екскомбата ЗСУ Іллі Лапіна
18:27
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
РФ готується до конфронтації з ЄС, - фон дер Ляєн
18:16
OPINION
Будь-яка європейська оборонна система буде неможливою без України
18:06
OPINION
Домовленості Росії з Україною зникають у геополітичному "Бермудському трикутнику" Путіна
18:01
Бундестаг
Німеччина виділить 500 млрд євро для спеціального фонду на інвестиції в оборону та інфраструктуру
18:00
Ексклюзив
вагітність
Екстракорпоральне запліднення – шлях до подолання демографічної катастрофи в Україні, - доктор медичних наук Хміль
17:57
Александер Стубб і Володимир Зеленський
Зеленський прибув з візитом до Фінляндії
Більше новин