Яким буде новий голова НБУ? Експертне опитування Еспресо

Ольга Чайка
16 липня, 2020 четвер
16:08

Верховна Рада 332 голосами нардепів призначила Кирила Шевченка очільником Національного банку України. Цю кандидатуру підтримали усі парламентські політсили, окрім “ЄС” і “Голосу”

Зміст

Сам Кирило Шевченко у виступі перед нардепами заявив, що НБУ і далі продовжуватиме заходи щодо посилення фінансової стійкості банків та висловився за подальше використання інструменту інфляційного таргетування. Але економічні експерти не вірять у незалежність нового очільника нацрегулятора і чекатимуть на рішення Шевченка щодо правління НБУ. Про це свідчать їхні коментарі Еспресо.TV.

Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

Зараз голова Національного банку перебуває у такому двоїстому становищі - з одного боку, є зобов’язання, які Україна взяла перед Міжнародним валютним фондом (МВФ) та іншими міжнародними фінансовими організаціями. І ці зобов’язання треба виконувати. При цьому мова йде не тільки про макроекономічні параметри. Керівник Нацбанку повинен і надалі захищати незалежність НБУ, що є однією із передумов співробітництва між Україною та МВФ.

З іншого боку, ми розуміємо, що кандидатура нинішнього голови Національного банку стала результатом різного роду політичних і навколополітичних домовленостей. І в цьому сенсі матиме велике значення, яку особисту позицію займе новий керівник Національного банку. Зараз важко сказати, якими саме будуть перші кроки керівника Національного банку. Для мене буде показовим, що трапиться із нинішнім складом правління. З моєї точки зору, це досить професійний склад правління. І якщо напрацювання цього правління будуть втрачені для української банківської системи, то це буде дуже й дуже погано.

Я думаю, що керівник НБУ мусить бути здоровим консерватором. Різного роду пропозиції стосовно накачування грошей в економіку, я б сказав, якісь такі екзотичні способи залучення Національного банку до відновлення економічної активності не працюють і не можуть працювати.

Загалом ситуація навколо керівника Національного банку в політичному плані нікуди не поділася. Є певні лобістські інтереси, тому яку б сторону не займав керівник НБУ, він завжди буде стикатися з певним політичним тиском.

Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU:

На ринку пана Шевченка знають як керівника Укргазбанку, який за попередні кілька років більш аніж вдвічі наростив портфель кредитів на фоні низьких темпів кредитування в банківському секторі загалом. Тому з такого боку внесення його кандидатури президентом, який жалівся на недоступність кредитів, виглядає логічною.

З іншого боку, поки не ясно, якою буде його політика, як Голови НБУ. У ринку поки не сформувалася думка щодо його бачення монетарної політики, питання повернення боргів екс-акціонерами збанкрутілих банків, зокрема Приватбанку.

Тараc Козак, президент інвестиційної групи “Універ”:

Голова Нацбанку, яким би він не був розумним та мудрим, не може визначати політику нацрегулятора. Тому що за новим законодавством політику НБУ визначає правління, яке складається з шести членів - голова плюс п’ятеро заступників. І поки що більшість цих заступників - це представники команди Гонтаревої-Смолія. Тому не думаю, що до зміни членів правління щось зміниться. Тобто ще протягом тривалого часу політика буде такою, як вона була до цього, тобто політика інфляційного таргетування, політика плаваючого курсу, політика невтручання у курсоутворення, політика дуже обережних кроків.

Кирило Шевченко не зможе змінити політику НБУ, навіть якщо дуже захоче, без зміни членів правління. Вже вичерпався термін повноважень Олега Чурія, заступника голови Нацбанку, який відповідав за валютну, курсову політику, за операції з ОВДП тощо. І був скандал, коли пан Смолій вніс його кандидатуру повторно на посаду заступника, а рада Нацбанку спочатку не стала його розглядати, а потім відхилила. Питання, чи внесе Кирило Шевченко ще раз кандидатуру Чурія, чи він внесе якусь іншу кандидатуру. Якщо це буде інша кандидатура, тоді вже можна буде зрозуміти, якою він бачить цю політику - це буде залежати від кандидатури на посаду заступника, який буде займатися валютною і курсовою політикою.

Сергій Фурса, представник інвесткомпанії Dragon Capital:

Наразі невідомо, якою буде політика Нацбанку за керівництва Кирила Шевченка. Бо ми нічого не знаємо про його погляди. Скоріше за все, Національний банк вже не буде незалежною інституцією. Але вони не будуть це демонструвати принаймні в певний проміжок часу.

Щодо заяв Кирила Шевченка депутатам - він же не може казати нічого іншого, правильно? Ми б здивувалися, якщо б він сказав: “Зараз надрукуємо грошенят і всім роздамо”. У той же час він каже на комітеті, що Нацбанк має допомагати економічному зростанню. А це вже якраз відсилка до того, що “давайте друкувати кошти і допомагати уряду вирішувати його проблеми”. Це не задача Національного банку.

Буде дуже показаво, чи перепризначить Шевченко Чурія. Якщо ні - це значить, що ми рухаємося в бік керованого Національного банку. Скоріш за все, Чурія не перепризначать.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна, економіст:

Я думаю, що політика Нацбанку тепер буде визначатися в Офісі президента. Для того, щоб зрозуміти, якою вона буде, треба читати заяви. Президент хоче більше дешевих кредитів, менше обмежень для кредитів, емісію гривні з певною девальвацією. Я думаю, що у нас немає причин сумніватись у цих кроках. Скоріш за все, у найближчі місяці, зокрема до жовтня, я так розумію, що орієнтир - місцеві вибори, - економіка отримає багато свіжонадрукованої гривні і, скоріше за все, будуть ослаблені критерії видачі кредитів. Це, очевидно, матиме наслідком підвищення інфляції.

Ще одним фактором буде процес виходу нерезидентів. Зрозуміло, що вони будуть виходити, не зрозумілі тільки масштаби. Скоріш за все, левова частка грошей, які зайшли до нас минулого року, будуть виведені з країни. Тому що це замороження співпраці з МВФ через порушення незалежності інституції. В меморандумі з МВФ чітко сказано, що сильний Нацбанк - це досягнення, і відходження від цього досягнення є порушенням меморандуму. Зараз я думаю, що принаймні до кінця року програма буде заморожена, далі будуь дивитись по ситуації.

Можливо, Кирило Шевченко вразить всіх своєю незалежністю і зможе сказати президенту “ні”. Хоча враховуючи, як знімали Смолія, я не думаю, що будуть якісь сюрпризи.

Дарина Марчак, керівниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KSE (заявила під час онлайн-заходу KSE):

Мені б хотілося зробити два зауваження: перше - Кирило Шевченко останні роки працював у конфігурації, коли Міністерство фінансів було його керівником. Бо він був керівником державного банку, повноваження власника якого виконує міністерство фінансів. Мені здається, що вкрай важливо, щоб він, перейшовши на роботу в Національний банк, зрозумів, що тепер він зовсім в іншій ролі.

Колись у 2010-2013 роках була теза, що Міністерство фінансів заходило у Національний банк, не стукаючись. Тобто могло приходити і давати вказівки. Мені дуже хочеться вірити, що ситуація не повториться. Що Міністерство фінансів та Національний банк будуть партнерами, які поділяють спільні цінності, в тому числі цінність забезпечення фінансової незалежності, стійкості в країні.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.08
    Продаж 43.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після взлому провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:44
обстріл, вибух, війна
Росіяни вдарили артилерією по Херсону: важко поранено двох літніх жінок
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
11:05
ЗРК С-400 РФ
Сили оборони уразили ЗРК "С-400" окупантів на Курщині
11:01
FT: РФ завербувала в армію сотні єменських хуситів через операцію з торгівлі людьми й відправила їх на війну в Україну
10:49
Фінляндія
У Фінляндії скасовують 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
10:24
Ексклюзив
Утримувати території на Курщині стратегічно недоцільно, - генерал армії Маломуж
10:03
швидка
На окупованій Луганщині з 2022 року кількість бригад швидкої зменшилася на третину, - ОВА
10:00
OPINION
Чому Єрмак прибрав людей Федорова з Міноборони
10:00
церква
День великомучениці Катерини: історія, прикмети, традиції та заборони
09:47
Макс Ферстаппен
Нідерландець Макс Ферстаппен четвертий раз поспіль став чемпіоном Формули-1
09:30
безпілотник, дрон
Росіяни заявили про збиття двох ракет і 36 безпілотників над 5 областями
09:29
Уламки північнокорейських ракет
У ракетах, які КНДР надає РФ для ударів по Україні, виявили компоненти, вироблені у США та Європі, - CNN
09:23
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
Сили ППО збили 50 з 73 дронів, якими росіяни атакували Україну
09:04
Румунія, прапор Румунії
У Румунії стартував перший тур президентських виборів
09:00
стрілянина
В Йорданії біля посольства Ізраїлю сталася стрілянина: троє постраждалих
08:40
COP29
На Кліматичному саміті ООН країни погодили щорічну фінансову допомогу у $300 млрд країнам, що розвиваються
08:39
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія за три місяці виробляє стільки ж зброї та боєприпасів, скільки ЄС за рік, - Пісторіус
08:16
ЗСУ, зброя, Міноборони
На фронті за добу сталося 227 боєзіткнень: Генштаб звітує про складну ситуацію
08:00
OPINION
Блокада на кордоні з Польщею: кому на руку?
07:43
Інфографіка
втрати окупантів
Понад 1000 окупантів, 4 танки і 5 артсистем: втрати РФ за добу війни в Україні
07:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія вночі атакувала Київ безпілотниками: тривога тривала понад 3 години
07:20
Країни-учасниці саміту з продбезпеки заявили про виділення $44 млн на програму "Зерно з України"
06:00
OPINION
Не тільки питання перемовин: Рютте переконує Трампа
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
Більше новин