Сліпі до бруду, але зрячі до трасту
Використання офшорів – поширена практика організації великих фінансових потоків великого бізнесу.
Суспільство знову розділилось. Соціальний вибух. Цього разу стосовно президентських трастів та офшорів. Хоча понад половину обурених навіть не розуміється на цих поняттях. Серйозно! Просто чимало хто ще з радянських часів навіть слово «бізнесмен» дорівнюють поняттю «спекулянт». А «заробляти» замість «отримувати» - це взагалі сором.
Так, найбільш звичний для українського чиновника спосіб – це оформити бізнес на дружину-родину, кума-свата, сина-брата, на доньку, її бабусю по лінії жінки-брата-папи-дідуся за двоюрідною сестрою. На Заході ж вже півстоліття діє система «сліпого трасту» або «blind trust» - система, яка виключає конфлікт інтересів, який може виникнути у держслужбовців, які мають (мали) бізнес.
«Сліпий траст» - система, у якій довіреним особам, яким передають капітал в управління, дають повну свободу дій щодо активів. Поняття «сліпий траст» в українському законодавстві немає. Воно присутнє тільки в правових системах, заснованих на Загальному англо-саксонському праві: Англія, США, Канада, Австралія, Нова Зеландія. У Німеччині чи Австрії поняття «трасту» взагалі відсутнє. А у деяких державах, як Швейцарія чи Панама, існує у специфічних формах.
Я не фахівець з офшорів чи «сліпо-глухонімих» трастів. Але публікація документів панамської компанії Mossack Fonseka – це світовий скандал, який зачіпає світових лідерів і всесвітньо визнаних зірок. Це не лише питання українського Президента Петра Порошенка.
Використання офшорів – поширена практика організації великих фінансових потоків великого бізнесу. Це ризики компаній, які вони намагаються мінімізувати. Загальноприйнятна практика. У випадку із поясненнями команди українського президента – підготовка компанії Roshen до продажу. Чи елемент передачі управління компанією Ротшильдам.
Не так все й суттєво. Для мене важливо, що українці накинулись на Президента у соцмережах і на телебаченні: «Відставка, імпічмент, хай продасть, хай пояснить, хай іде до!..» Та невже? Люди, а ви ще пам‘ятаєте, що 6 квітня нідерландці у Нідерландах, куди Порошенко продав частку статутного капіталу РОШЕН, голосують на референдумі стосовно асоціації України та ЄС?
Невже ви думаєте, що нідерландська преса не пише про те, кого вони теоретично можуть прийняти? А тепер подивіться собі під ноги, українці! Коли вийдете з дому, коли вийдете на зупинку, коли сядете в громадський транспорт.
Подивіться на себе, європейці! Навіщо ви палите на зупинках? Навіщо ви кидаєте сміття під ноги? Подивіться на недопалки на галявинах, клумбах, простих присадибних ділянках та «зелених зонах». Це Президент Порошенко вам розмальовує під’їзди? Чи прем‘єр Яценюк «ходить до вітру» у ліфтах? Чи, може, спікер Гройсман викидає сміття на вулиці?
Так якого ж біса ви вважаєте, що готові до того, аби вас прийняла Європа? Чому ЄС має розкривати обійми людям, які купують «кров‘янку» з підлоги? Або курять у переході? Або заплющують очі на пияцтво неповнолітніх на зупинці? Або зневажають новостворену поліцію? Це ж не якийсь там «Беркут» злочинної влади!
І дуже дивно, що мої колеги дозволяють собі маніпулювати даними напередодні 6 квітня.
P.S.: Для мене важливо те, що я прочитав лише одну тверезу думку від блогера Євгена Галагана: «Не варто очікувати зникнення офшорів. Ця система існуватиме, доки у держав будуть надмірні податкові апетити, а бізнесом керують жадібність та безпринципність. Тебе намагаються знищити у «непідкупних» судах»… Так чому б не ризикнути й не стати в офшорні ряди? З англійським правом, купою банків, клерків, ресторанів і т.д.? Офшорами могли би бути Крим (свого часу – авт.), Волинь, Закарпаття, Івано-Франківськ, Сумська і Чернігівська області. І, можливо, декілька периферійних областей. Тоді всі українські бізнесмени залишали б гроші в офшорах, але в наших офшорах».
От і я думаю – гроші б залишались, а ми б ставали більш привабливими. І безпека наша була б непохитною. Але що ж… президентський траст зараз бачити набагато простіше, ніж бруд і гроші під ногами.
- Актуальне
- Важливе