Далекобійні ракети SCALP: технічні характеристики і як вони допоможуть Україні на фронті
Президент Франції Емманюель Макрон на саміті НАТО у Вільнюсі повідомив, що українські військові отримають від його країни ракети великої дальності для боротьби з російськими окупантами
Еспресо розповідає про ракети SCALP, що їх для ЗСУ передає Франція, їхні технічні характеристики, вартість та для враження яких цілей їх використовуватимуть.
Що таке ракета SCALP?
SCALP EG – це авіаційна крилата ракета класу "повітря-земля". Вона призначена для знищення важливих стаціонарних цілей, що добре захищені засобами ППО. SCALP можна використовувати за складних погодних умов та в будь-який час доби. Ракети не бояться засобів радіоелектронної протидії противника.
Фото: The MBDA
Розробку ракети розпочали в 1995 році, а перші успішні випробування відбулися наприкінці 2000-го. В експлуатацію ракета була введена в 2003 році.
Французький та британські варіанти ракети в цілому ідентичні, відмінності полягають лише в програмному забезпеченні та літаках — носіях ракет.
SCALP EG є аналогом британських ракет Storm Shadow, відмінності полягають лише у програмному забезпеченні та літаках-носіях ракет. Storm Shadow вже є на озброєнні в ЗСУ. Про надання цих ракет Україні Велика Британія оголосила в травні цього року.
Технічні характеристики ракет SCALP
Заявлена дальність пуску цієї крилатої ракети становить понад 250 км в експортному варіанті – і до 560 км у варіанті для армій Франції та Британії. Невідомо, які саме зразки передадуть Україні, але навіть експортний варіант із заявленою дальністю польоту у 290 км дозволяє вражати будь-яку ціль на окупованих Росією територіях.
Ракети SCALP мають довжину понад 5 метрів і діаметр корпусу 63 см. Вага ракети складає 1300 кг, а корисне навантаження складає 450 кг. Така бойова частина дозволяє залишати ями, завглибшки до 30 метрів.
Керується SCALP потрійною навігаційною системою, яка використовує інерційну навігацію, GPS та референсну навігацію місцевістю. У поєднанні з інфрачервоною системою самонаведення та алгоритмами автоматичного розпізнавання це дозволяє ефективно вражати цілі навіть у важких умовах.
Технічні характеристики:
- Дальність стрільби - від 250 км.
- Швидкість польоту ракети - 1050 км/год
- Стартова вага ракети (без твердопаливних прискорювачів) - 1230 кг
- Довжина корпусу - 5100 мм
- Ширина корпусу - 630 мм
- Висота корпусу - 480 мм
- Боєголовка - 450 кг, типу BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented Charge)
- Висота польоту - 0-40 м
Як це працює
Defense Express у матеріалі про аналог "скальпа" – ракету Storm Shadow – називав її довершеною сучасною крилатою ракетою. Оглядачі звертали увагу на подолання насиченої протиповітряної оборони в Сирії, де протидіяти ракетами намагались не лише сирійці з численними радниками, а й самі росіяни на авіабазі Хмеймім з С-400, "Панцирями" та іншими ЗРК.
"По-перше, сама по собі Storm Shadow створена для маловисотного прориву протиповітряної оборони, що характерно для будь-якої дозвукової крилатої ракети, а до того ж сконструйована з використанням технологій малопомітності. По-друге, має довершену систему наведення, яка складається з інерціальної, супутникової, а також DSMAC, коли ракета сканує під собою земну поверхню та злічує з еталонним зображенням", – йдеться в матеріалі.
Зниженню ймовірності виявлення ракети в польоті сприяє те, що всю маршову ділянку траєкторії вона проходить на висоті 100-150 м, а перед атакою призначеного об'єкта знижується ще нижче.
Головною особливістю системи наведення є тепловізійна головка, яка знаходиться під обтічником, що скидається у районі цілі. Завдяки цьому ракета шукає закладену у пам'ять ціль й доводить до неї, а не просто б'є по координатах.
"Далі вступає у справу бойова частина вагою 450 кг, яка у базовій версії є двоступеневою спеціально розробленою бойовою частиною під назвою BROACH. Її суть полягає у тому, що спочатку спрацьовує кумулятивний заряд, який пробиває землю, армований бетон чи іншу перешкоду, а вже у цей отвір потрапляє основна бойова частина", – пояснюють у Defense Express.
Хто і де використовував ракети SCALP
Вперше ракета була використана британськими ВПС під час Іракської війни у 2003 році. У 2011-му британські, французькі та італійські літаки за допомогою Storm Shadow/SCALP завдавали авіаудари в ході військової інтервенції проти режиму Каддафі в Лівії (було використано не менше 15 ракет). Також ракети використовували для ударів по ІДІЛ у 2015 році та для ударів по об'єктах хімічної програми режиму Башара Асада в Сирії у 2018 році. Під час ракетного удару по Дамаску та Хомсу союзні сили випустили 105 ракет, серед яких було щонайменше 8 Storm Shadow і 9 ракет SCALP.
Саудівські ВПС застосовували Storm Shadow під час військових дій в Ємені. Наразі ракетами використовують 9 країн. Крім України та головних користувачів (Франції та Британії), це Італія, Греція, Єгипет, Катар, ОАЕ та Саудівська Аравія.
Як SCALP використовуватимуть в Україні
Першочерговим завданням для українських військових буде адаптація французьких ракет під літаки Повітряних сил ЗСУ. Ракети SCALP/Storm Shadow призначені для запуску із бойових літаків західного зразка (Tornado, Rafale, Mirage 2000 та Eurofighter). Однак ще до російсько-української війни Польща модернізувала під них бомбардувальники Су-24. Раніше українська сторона також уже адаптувала літаки радянського виробництва й із них ракети Storm Shadow. Відповідно, із французьким аналогом особливих проблем також не виникне.
Головними цілями ракет SCALP стануть найбільш важливі об'єкти противника: командні пункти, авіабази, склади палива чи боєприпасів, бази зберігання техніки, кораблі. Цілі для знищення визначатимуть, зважаючи на доцільність з огляду на вартість самої ракети.
Ціна за одну ракету складає від 1,35 млн до понад 2 млн євро. Зокрема у 2011 році її вартість становила 850 тисяч євро, повідомляють у Defense Express, а орієнтовний й не підтверджений цінник ракети на експорт у 2021 році для Єгипту був оцінений у 1,35 млн євро. Наразі британська преса зазначає ціну у 2 млн фунтів стерлінгів (2,3 млн євро) за одну ракету. Тому, реальні цілі для ракети SCALP повинні бути виправданні, з огляду на її вартість.
Кількість ракет, що її передадуть Україні, офіційно не озвучують. Reuters, з посиланням на французьке дипломатичне джерело, переконує, що Франція передасть Україні 50 ракет SCALP. Інше джерело зазначило, що деякі ракети вже доставлені в Україну. За даними французького видання Le Monde, всього в розпорядженні збройних сил Франції є 400 ракет цього типу.
Невелику кількість ракет можна буде компенсувати завдяки їхній ефективності, яку міністр оборони Олексій Резніков у травні назвав стовідсотковою:
Фото: Reuters
"Я можу сказати, що зі всієї кількості пусків Storm Shadow, які вже відбулися, всі 100% - влучні ураження по цілях, визначених Генштабом. 100 на 100, абсолютно результативна".
У повітряних силах ЗСУ також високо оцінили можливості "скальпів".
"Якщо такі ракети як SCALP, а можливо пізніше ще й ракети Taurus, які теж є аналогом Storm Shadow, з'являться у нас у достатній кількості, то ми зможемо завдавати більш потужних ударів по противнику. Сподіваюся, що далекобійної високоточної зброї у нас буде ставати дедалі більше, особливо за результатами саміту НАТО у Вільнюсі", – наголосив в етері Еспресо речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
- Актуальне
- Важливе