Ексклюзив

Герої України. Зв'язківиця Надія: радіостанція воїна – "ниточка", яка дає шанс на життя

Христина Парубій
9 лютого, 2023 четвер
08:01

Надія могла три доби передавати інформацію з окопів, а також прослуховувала полонених побратимів та передавала позивні ворогів. Зв'язківиця з позивним Професор з перших днів війни долучилася до боротьби із ворогом. Супроводжувала іноземні делегації на фронт, а згодом почала працювати із радіостанціями на полі бою

Історію Надії з позивним Професор розповідає Еспресо.

Надія – військова Збройних Сил України. Спочатку у війську була перекладачем, супроводжувала іноземні делегації у зону бойових дій. Згодом стала зв'язківицею. Перепрошивала рації та покращувала зв'язок між військовими групами.

До війни Надія вчилася у Сполучених Штатах Америки. Після повернення в Україну – вступила на філософський факультет Київського університету імені Тараса Шевченка. Зізнається, після США на іноземні мови принципово не пішла. Застерегла сестра, яка навчалась у тому ж ВНЗ, мовляв, рівень викладання був украй непрофесійним.

"Пішла на філософський, бо в школі з чудовою вчителькою писала роботи з філософії на Малу академію наук, — розповідає Надія. - Дуже сподобалась концепція сродної праці Григорія Сковороди. От і вирішила дослухатися до поклику серця. На той час він був таким". 

Військовий комісар ледь не знепритомнів, коли я обрізала волосся

Втім на першому курсі навчання в Україні почалася війна і плани змінилися. Надія почала активно волонтерити. На той час вона вже підробляла репетиторкою з англійської та перекладачкою-підрядницею посольства. А працювати у війську почала, коли у Силах спеціальних операцій створили перший кваліфікаційний курс. Надія розповідає, друг, який там навчався, писав про те, як бракувало перекладачів, і як іноземні інструктори перекладали тести з медицини онлайн-перекладачем. У результаті питання звучали як "господар хворий нога", а хлопці, замість попросити командира дозволити цивільного перекладача, просто по-тихому сфотографували правильні відповіді. 

"Я вчилась у Штатах, думаю й бачу сни двома мовами. Тоді твердо вирішила, що хай там що – піду військовою перекладачкою, раз не пускають цивільною, - зізнається дівчина. - Військовий комісар ледь не знепритомнів, коли я обрізала волосся. Люди, які йшли на спеціальність військових перекладачів у ВНЗ, часто думали, що це "найлегша" робота. Але до міжнародної співпраці нікого не готували достатньо. Перекладачки приїздили на полігони на підборах і очікували "кабінетної" роботи, - так само й більшість військових хлопців, просто без підборів. Фаховий рівень почав поступово підійматись, - кілька років тому мала честь працювати з фахівцями, які складають словники, працюють із комп’ютерними системами, уніфікацією термінології, затвердженням стандартів за зразками НАТО. А в перші роки іноземні делегації через бюрократію й затягування з дозволами доводилося возити суто на особистих домовленостях із силовими структурами. Десь так я прогулювала пари нинішнього ректора КНУ, який на заняттях з філософської пропедевтики розповідав про різницю між еротикою та порнографією. Насправді краще ризикувати життям без офіційного визнання своєї роботи, ніж це слухати. І попри його коментарі зі звертанням "нешановна випускнице", я не боюся сказати про це на всю країну". 

Читайте також: Герої України. Анна з позивним Гайка – евакуйовує поранених з найважчих ділянок фронту

Була єдиною курсанткою, яку допустили до створення прошивок на фронт

Допомога військовим та служба у Збройних Силах України також не подобалася батькам Надії. 

"Коли мої батьки дізналися, що я волонтерю на допомогу військовим, вони вже тоді висловили свою відверто русофільську позицію, - каже Надія. -  Почали погрожувати, батько викрав мої документи. Подав мене на еміграцію без моєї згоди й не погодився допомогти з операцією, яка мені була вкрай необхідна. У результаті на операцію за дві години всю суму назбирали військові, знаючи мене, як волонтерку. У разі необхідності переливання - вишикувалась черга з вояків. Саме тоді я вирішила, що моя родина у війську. Лікарка сказала, що так швидко в неї ще ніхто не відновлювався. Влітку відновила здатність говорити, а восени вже була в військкоматі з документами".

Коли Надія призивалася на військову службу, їй запропонували дві посади – діловод або радист. Паперову роботу дівчина страшенно не любила, а от з радіостанціями Harris працювати було дуже легко. У прошивці немає української, а англійська - друга рідна для Надії, у той час, як більшість навіть найбільш професійних офіцерів не дуже добре нею володіли.

"Я буквально поселилась на кафедрі радіозв’язку. Була єдиною курсанткою, яку допустили до створення прошивок на фронт, і полюбила цю роботу, - каже Надія. – У перші місяці на фронті працювала живим прийомопередавачем. Ретранслятора ми не мали, тому виставляли проміжний пост радиста, де по три доби в окопі я приймала інформацію від хлопців, які йшли на штурм чи "прогулянку" і передавала командуванню або навпаки. Програмувала, розподіляла, відстежувала радіостанції. А, якщо втрачали станції – "гасила", тобто дистанційно вимикала пристрій. Якщо воїн потрапляв у полон – дистанційно прослуховувала та передавала позивні ворогів. Зараз я перевела майже все на автоматику: ретранслятор, сервер, роботу станцій".

Станції – як живі. Іноді, на жаль, вони з плоті й крові буквально

Неодноразово доводилося рятувати військових за допомогою зв'язку. На думку Надії, засоби зв’язку зберігають таїнство життя і таїнство смерті. По суті, радіостанція кожного пораненого – це "ниточка", яка дає шанс на життя.

"Без цього один наш важкопоранений просто не добрався б із групою до точки евакуації. Старший вузол тоді не чув групу, доводилося приймати-передавати, аби за ними відправили машину й прикрили димами відхід, - пригадує військова. - Один загиблий, один критичний. Коли кілька годин вела по радіо цю евакуацію – плакала. Від офіцера штабу потім отримала на горіхи за те, що була в термусі і флісці – вискочила до станції в чому була. Коли загинув наш перший, довелося виїхати "погасити" станцію, яка була на ньому. До тіла підбиралися вороги. Хлопці змогли забрати тіло нелюдськими зусиллями, привезли станцію в крові зі залишками плоті. Він загинув, як боєць, і станція мала "померти" разом із ним, аби вберегти живих. Для мене станції – як живі. Іноді, на жаль, вони з плоті й крові буквально". 

Всі фото: особистий архів Надії

Надія зізнається, до 2014 року ніколи не уявляла себе військовою. Але у 15 років вже знала азбуку Морзе. Нині, крім того, що залишається у війську, ще й працює перекладачкою - синхроністкою у Жіночому ветеранському русі. А також пише статті про те, як живеться жінкам у Збройних силах України.

"Я розумію, що війна зламала нас назавжди, - переконана Надія. - На мій погляд, не буде такого, що ми повернемося до якогось мирного життя. Мені здається, що мирного життя для нас більше не існує. Це не обов'язково синдром ветерана чи ПТСР. Це готовність до такої самої ситуації та готовність почути від людей якісь неприємні речі типу "вас туди не посилали". Ми розуміємо, що це буде далі й після війни у нас буде ще більше роботи". 

Читайте також: Герої України. Дмитро Париж: У мене всі хлопці повернулися живі та здорові

Надія залишається у війську і робить все, щоб Україна перемогла у війні. Тож хоче вивчитись ще на мережевика й ремонтника, а також освоїти дистанційне програмування та супутникові технології окрім "старлінків". Після року на бойовій службі, жінка почала також задумуватися про власну сім'ю. Хоча боїться виховувати дитину сама або ж навіть не дожити до відчуття материнства, але зараз сім'я — це особлива мрія. 

Еспресо продовжує серію розповідей про Героїв України, які боронили та боронять країну від російських загарбників. Більше історій читайте в нашій однойменній рубриці "Герої України"
Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.28
    Купівля 38.28
    Продаж 39.06
  • EUR
    Купівля 40.26
    Продаж 41.2
  • Актуальне
  • Важливе
2023, вiвторок
21 березня
06:31
Дональд Трамп
Bloomberg дізнався подробиці ймовірного затримання Трампа
06:08
Путін і Сі Цзіньпін у Москві
Сі Цзіньпін під час зустрічі з Путіним: Китай і далі буде відігравати конструктивну роль у врегулюванні українського питання, - Xinhua
05:41
Укрпошта
Укрпошта з квітня знижує тарифи на відправлення в Німеччину
05:34
Фуміо Кісіда
Прем'єр Японії Кішіда 21 березня прибуде в Київ, - Kyodo
05:11
Зеленський показав світлини з Бахмута
Росіяни активізують зусилля, щоб досягти хоч якихось успіхів перед втратою ініціативи на фронті, - ISW
04:43
Мінкульт
Мінкульт повідомив додаткові вимоги для виїзду за кордон чоловіків-артистів
04:15
Путін і Сі Цзіньпін у Москві
Китай не надаватиме Путіну підтримку для подолання невдач в Україні, - ISW
03:37
Матеуш Моравецький
Очільник уряду Польщі виступив за конфіскацію активів РФ на користь України
03:09
Франція
Опозиція у Франції вимагала відставки уряду через пенсійну реформу: парламент двічі проголосував проти
02:42
Євген Пригожин "Вагнер"
ЗСУ готують наступ під Бахмутом, щоб оточити вагнерівців: Пригожин просить допомоги у листі до Шойгу
02:15
росія мобілізація орки окупанти
Мобілізовані росіяни втікають з позицій: їх зупиняють лише загороджувальні загони, - ГУР
01:48
ЄС Україна
У ЄС на 3,5 млрд євро збільшать фонд для закупівлі зброї Україні
01:21
Андрій Гнатов
У Міноборони назвали імена командирів оборони Бахмута
01:18
Фільм Ірини Цілик "Я і Фелікс" покажуть у Гаазі на Міжнародному кінофестивалі
00:54
Міжнародний кримінальний суд
Понад 40 країн виділять майже $5 млн на роботу Міжнародного кримінального суду в Україні
00:52
Оновлено
Leopard 2 від Норвегії
Генштаб ЗСУ показав танки Leopard 2 від Норвегії, які прибули в Україну
00:32
Єнс Столтенберг
Путін хотів менше НАТО в Європі, але кордон РФ з Альянсом збільшиться вдвічі, – Столтенберг
00:27
Польща ЄС
Польща і ще декілька країн не підписалися під планом ЄС із постачання боєприпасів в Україну
2023, понедiлок
20 березня
23:56
коронавірус
Байден підписав закон про розсекречення даних щодо походження COVID-19
23:54
Молдова
Віцепрем'єр Молдови: заява про "запобігання теракту" в Придністров'ї може бути планом РФ з дестабілізації
23:42
Джозеф Байден та Сі Цзіньпін
Білий дім: Байден зацікавлений ще раз поговорити з Сі Цзіньпіном
23:13
Російські окупанти знесли вже близько 300 багатоповерхівок у Маріуполі
23:06
Петер Сіярто
Угорщина заблокувала спільну заяву ЄС щодо ордера МКС на арешт Путіна, – Bloomberg
22:57
Оновлено
Ракета "Калібр"
Вибух у Джанкої знищив російські крилаті ракети "Калибр НК", які везли залізницею, - розвідка
22:42
Причетні до грубого придушення протестів у Ірані: Велика Британія розширила санкційний список
22:14
китай
Українська розвідка не фіксувала постачання Китаєм зброї для Росії
22:07
Ексклюзив
Сумщина, ракетний удар
18 громад на Сумщині перебувають під постійними обстрілами, - політолог Бобиренко
22:06
Ентоні Блінкен
Візит Сі Цьзіньпіна в Москву свідчить про намір надати "дипломатичне прикриття" злочинам РФ, – Блінкен
21:55
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін у Маріуполі, Сі у Москві, а США дають Україні додаткові $350 млн на озброєння. Світові ЗМІ про Україну 20 березня
21:30
Аналітика
Сергій Згурець,  український журналіст, військовий експерт
Україна потребує понад 500 тис. снарядів калібру 155-мм щомісяця. Колонка Сергія Згурця
21:24
Supercam S350
На Миколаївщині за пів години збили два російські дрони Supercam S350
21:11
землетрус у Туреччині
ЄС і міжнародні донори виділять €7 млрд Туреччині й Сирії на подолання наслідків землетрусів
20:53
Оновлено
Володимир Зеленський
Лікування воїнів, посилення обороноздатності, формула миру: Зеленський поговорив з головами урядів Нідерландів, Ірландії та Австрії
20:31
Огляд
Перемога України
Переможні новини 390-го дня війни: мільйон снарядів для ЗСУ, Путін в ізоляції аж до смерті та нова допомога від США
20:18
Оновлено
Путін і Сі Цзіньпін у Москві
У Москві завершилася неформальна зустріч Путіна і Сі Цзіньпіна, яка тривала 4,5 години
20:05
OPINION
Ігор Гулик
Оніксовий Медведєв проти "убогого" МКС
19:46
Чехія
В Україні загинув чеський доброволець
19:46
нафта
Країни G7 повідомили ЄС, що не зацікавлені переглядати стелю цін на російську нафту, - Bloomberg
19:44
Ексклюзив
російський танк
Окупанти обстріляли центр Авдіївки з танка, загинула жінка, - керівник ВЦА Барабаш
19:36
BankID
НБУ отримав нагороду Central Banking Awards за розвиток BankID
Більше новин