Грузія позаду України: У Брюсселі оцінили рівень виконання вимог Тбілісі щодо членства в ЄС
У Брюсселі вважають, що Грузія повністю виконала 3 з 12 рекомендацій для отримання статусу кандидата на вступ до Євросоюзу, в той час, як Україна 2 з 7
Про це пише грузинська служба "Радіо Свобода".
Цього тижня у ЄС представлять усну оцінку Україні, Молдові та Грузії щодо виконання ними вимог, пов'язаних з кандидатським статусом. Згідно з робочою версією усної оцінки, у ЄС кажуть, що Грузія має зосередитися на політичній деполяризації, судовій реформі, деолігархізації, свободі ЗМІ.
Зокрема, у ЄС вважають, що Грузія виконала рекомендації щодо обрання незалежного Народного захисника, гендерної рівноправності та виконання рішень Європейського суду з прав людини.
Рекомендації, за якими Грузія має "частковий прогрес":
- деолігархізація;
- політична поляризація;
- функціонування та підзвітність державних інститутів і виборчої системи;
- інклюзивна та ефективна судова реформа;
- боротьба з корупцією;
- боротьба з організованою злочинністю;
- захист прав людини;
- участь громадянського суспільства в ухваленні рішень.
У Брюсселі вважають, що у Грузії немає прогресу за однією рекомендацією – плюралізм ЗМІ. У ЄС заявляють про необхідність внести поправки до Закону про мовлення, забезпечити безпеку журналістів, підвищити рівень захисту журналістики та власників ЗМІ.
Проміжний звіт щодо виконання Україною, а також Молдовою та Грузією рекомендацій Єврокомісії, буде представлений послам держав ЄС у середу, 21 червня, й на зустрічі міністрів з питань європейських справ у Стокгольмі в четвер.
Що відомо про вступ України до ЄС
28 лютого 2022 року Україна звернулася до Євросоюзу щодо негайного вступу за спеціальною процедурою.
23 червня 2022 року Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС.
У травні прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна має бути готовою до вступу в Європейський Союз через два роки – країна розраховує отримати політичне рішення про початок перемовин щодо вступу вже цього року.
За даними джерел Еспресо, у Європарламенті припускають імовірність початку переговорів про вступ України до ЄС восени цього року.
Нині Україна має виконати сім вимог Єврокомісії, поставлених у червні 2022 року, необхідних для збереження статусу кандидата:
- завершити реформу добору суддів Конституційного суду;
- продовжити судову реформу, включно з перевіркою доброчесності членів Вищої Ради правосуддя (ВРП) та провести добір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС);
- продовжити боротьбу з корупцією, призначити голов Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та Національного антикорупційного бюро (НАБУ);
- продовжити боротьбу з відмиванням коштів та правоохоронну реформу;
- боротися із впливом олігархів;
- привести законодавство про ЗМІ у відповідність з європейським аудіовізуальним законодавством;
- внести зміни в законодавство про національні меншини.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук також зазначив, що Україна налаштована вступити до Євросоюзу раніше, ніж до НАТО, і перемовини щодо членства планує розпочати до кінця поточного року.
19 червня за даними іноЗМІ стало відомо, що Україна, за оцінкою Європейської комісії, виконала дві з семи умов для початку переговорів про членство в Європейському Союзі, водночас у Брюсселі відзначають прогрес, досягнутий попри повномасштабну війну РФ.
- Актуальне
- Важливе