"Кіборг" з ідеальною англійською: що відомо про Іллю Самойленка - офіцера, який давав історичну пресконференцію з "Азовсталі"
Пресконференція бійців "Азову" з "Азовсталі", яку окупанти взяли в облогу, стала історичною подією в рамках російсько-української війни. Військових, які й раніше розповідали про справжній стан справ в підземних катакомбах заводу, впізнають українці
Особливу увагу звернули на спікера з ідеальною англійською – офіцера управління розвідки полку "Азов" Іллю Самойленка.
Бойовий досвід
Хоча "кіборгом" українці звикли називати захисників Донецького летовища, Іллі Самойленку це прізвисько також пасує. В бойових діях він втратив ліву руку – її замінив титаново-сталевий механічний протез. Також Ілля втратив праве око, тепер користується штучним.
"Я вибухнув на власному боєприпасі при установці розтяжки через те, що поруч упав ворожий снаряд. Раптово почався обстріл, коли я мінував територію. У мене в руках був запал від боєприпасу, і він, від вибухової хвилі, детонував. Мені – все відразу в обличчя, в руку, в ногу. Поруч були товариші, вони мене перев’язували. Тоді я відчув, наскільки важливі медичні курси для солдатів. Думаю, якби зі мною це сталось в 2014-му році, я б загинув", – згадував епізод із пораненням Самойленко в інтерв'ю в 2019-му.
Осколок застряг біля сонної артерії, руку – перемололо. Однак після поранення знову повернувся до служби, бо не досяг тих цілей, які перед собою поставив – закінчити війну. Ще до лютневого загострення побоювався компромісу від політиків, який не дозволить повернути всі захоплені росіянами землі.
"Якщо не дуже вмілі дипломати домовляться про якийсь мир, то ми всі, військові, залишаємося з носом. Тому що ми тут воювали, кров проливали, гинули. А вони такі: "Ну все, пацани, вистачить. Згортайте лавочку". Я боюся, що обійдемося сценарієм якихось незрозумілих переговорів і не силовим рішенням. А ми при цьому не будемо мати ніякого права голосу і вибору. Дуже неправильно витрачається ресурс вмотивованих людей. І дуже страшно, що всі 5 років можуть пройти даремно", – казав Самойленко три роки тому.
До і після війни
Воювати Ілля Самойленко пішов у 2015 році, коли йому був 21 рік.
"У мене тут вже були друзі, які кликали. І моє бажання воювати – це розуміння себе як громадянина. Як у Стародавній Греції: Хочеш бути громадянином? Ласкаво просимо на військову службу. У 2015-му остаточно вирішив – іду".
Древні часи Самойленко згадує не просто так. За фахом він – історик. Хоча завершити навчання на історичному факультеті Київського університету ім. Тараса Шевченка наразі не зміг. Мріє зробити це після перемоги.
А ще в Іллі – відома мама, принаймні в кіноколах. Аллу Самойленко називають найвідомішою кастинг-директоркою українського кіно. Спрямовувала українських акторів для участі у проєктах у Польщі, Німеччині, Болгарії, Італії, Великій Британії, знайшла акторів для понад 60 стрічок, в тому числі фільми останніх років "Віддана" та "Мої думки тихі".
Зараз Алла Самойленко не лише переживає за сина, але боїться, що з часом правду про сьогоднішні події в Маріуполі почнуть приховувати."Спостерігаю за тим, як зачищається мережа від "незручних" питань до влади, пов'язаних з Маріуполем і Азовом. Раджу усім, хто робить дописи чи коментує на цю тему копіювати написане, щоб мати можливість поновлювати, в разі видалення. Героїзація потрібна суспільству. Рідним потрібні їхні сини, батьки, брати живими. Коли я дивлюся на Іллю, на його друзів, думаю про те, що вони мають будувати нову Україну. Розумні, освічені, вільні від совка, ідейні, з гострим почуттям справедливості, з чіткою картиною світу, з відповідальністю за слова і вчинки. Вони потрібні нам, як суспільству - живими. Сподіваюся, диво станеться", – написала мама Іллі Самойленка.
Битва за Маріуполь
Побоювання Самойленка щодо підготовки до війни частково справдились у 2022 році, коли "азовці" опинилися в оточенні.
"Нашій державі не вдалося захистити Маріуполь, нашу підготовку саботували офіційні представники. Ми не отримали жодного "Джавеліна", ніякої нової зброї, нового транспортного засобу. Ми не отримали ніякої підтримки", – зазначив Самойленко під час пресконференції з "Азовсталі".
За його даними, захисники Маріуполя з 24 лютого до 15 квітня ліквідували понад 2500 російських окупантів та поранили 5000. І все це – без підтримки авіації і артилерії.
"Проблема у тому, що багато представників влади саботували оборону України протягом останніх кількох років. Ця війна почалася не в лютому, не 24 лютого. І ми постійно на цьому наголошуємо. Наша підготовка була саботована - офіційними особами, урядом. Усі просто нам заважали готуватися до оборони", - наголосив Самойленко.
Офіцер наголосив – оскільки оборона Маріуполя не була підготовленою, "азовцям" довелося взяти відповідальність за місто на себе. І вони готові нести її до кінця.
"Так, можна відкласти зброю і просто здатися... ми весь цей час знали, що полк "Азов" немає високих шансів на виживання, якщо нас візьмуть у полон. Та й здатися для нас - це неприйнятно, тому що ми не можемо зробити такий великий подарунок ворогові... для бійців полку "Азов" полон означає смерть", – наголосив Самойленко.
Для тих, хто не встиг подивитися: пресконференція полку "Азов" 8 травня 2022-го року з території "Азовсталі" в Маріуполі, оточеної російської окупантами, яку транслював телеканал "Еспресо".
- Актуальне
- Важливе