ОПОРА, ЧЕСНО та 100 громадських організацій виступили проти виборів під час війни
100 громадських організацій виступили проти виборів в Україні під час війни, зазначивши, що формальний акт голосування не дорівнює демократії
Відповідну заяву опублікувала Transparency International.
"Вибори й повномасштабна війна — несумісні. Ця ідея вкрай небезпечна та призведе до втрати легітимності як процесу, так і виборних органів, а з високою імовірністю — і до значної дестабілізації держави в цілому", - йдеться у заяві.
Громадські організації вказують на те, що в разі, якщо конкурентна політична боротьба неможлива в умовах війни, то вибори не є вільними.
До того ж законодавство забороняє проведення виборів під час воєнного стану, а спроби внести зміни до Конституції суперечитимуть міжнародним стандартам.
Окрім того, під час війни неможливо повністю забезпечити свободу слова і преси, що є запорукою вільної та чесної конкуренції на виборах, зазначають ГО.
У заяві, яку серед інших підписали Transparency International Ukraine, рух "ЧЕСНО", "ОПОРА", Одеська обласна організація Комітету виборців України, Центр протидії корупції, Київська школа економіки та інші, Верховну Раду закликають "не йти на такий небезпечний і необдуманий крок, як проведення виборів під час війни, а натомість терміново розпочати повноцінну експертну роботу над подоланням викликів у проведенні повоєнних виборів".
Водночас міжнародних партнерів закликають "збільшувати системну підтримку у військовій, гуманітарній та економічній сферах, щоб війна закінчилася якнайшвидше перемогою України, а демократичні вибори стали можливими".
Вибори під час війни: що відомо
У травні очільник Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс заявляв про необхідність провести в Україні вільні та чесні вибори, попри війну. На це секретар Ради нацбезпеки й оборони України Данілов категорично відповів: "Жодних виборів, включно з президентськими й парламентськими, в Україні під час дії воєнного стану бути не може".
А 28 липня голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що Конституція України не забороняє проведення виборів під час дії воєнного стану, але нині необхідно тримати баланс.
У серпні віцеспікер Ради Корнієнко сказав, що є щонайменше три категорії людей, які не зможуть узяти участь у виборах. Перша категорія — біженці. За словами Корнієнка, такої кількості інфраструктури, яка дасть змогу проголосувати всім охочим, за кордоном просто немає. Друга категорія — внутрішньо переміщені особи. Тут можуть виникнути проблеми з обліком і формуванням списків. Третя категорія — військові.
7 вересня секретар РНБО Данілов сказав, що Україна програє війну, якщо проведе вибори. "Я можу сказати: щойно агітатори зайдуть в окопи — ми програємо. Не може агітація бути в окопах, а наші люди перебувають в окопах. А завдання держави досить просте — забезпечити голосування кожного", — сказав він.
14 вересня колишній представник Держдепу США у справах України Курт Волкер заявив, що вибори під час війни неможливі. Спершу потрібно вигнати окупантів, наголосив він.
- Актуальне
- Важливе