OPINION

Машина обурення

Костянтин Москалець
6 грудня, 2023 середа
20:01

Я зі здоровим скепсисом ставлюся до дебютних книжок, однак "Машина обурення" (оригінальна назва "Outrage Machine") Тобіаса Роуз-Стоквелла стала найважливішою і найцікавішою лектурою цього року

Зміст

Я читав її у поїздах і в підземних переходах, де ховався від ракетних обстрілів, захоплено розповідав про неї на презентаціях власної книжки – може, навіть більше про "Машину обурення", ніж про свої тексти.

Тобіас Роуз-Стоквелл – письменник, дизайнер і технолог, який живе у Нью-Йорку, він публікувався в The Atlantic, WIRED, NPR, BBC, CNN та багатьох інших виданнях. Його дослідження спрямоване на зменшення токсичності та поляризації в рамках провідних технологічних платформ, зокрема неусувного сьогодні фейсбуку. Раніше він очолював гуманітарні проєкти в Південно-Східній Азії, зосереджені на зусиллях з подолання руйнівних наслідків громадянської війни (зокрема, у Камбоджі), за що був ушанований нагородою від Далай-лами XIV.

У цій книзі розповідається про радикальний вплив соціальних медій на суспільство і політику.

Наводячи чимало яскравих прикладів, аналізуючи застосування малопомітних і, здавалося б, не надто впливових чинників, от як створення "лайків" або кнопки поширення контенту, Роуз-Стоквелл аналізує, як саме вони впливають на наш спосіб мислення, спричиняючи загальносуспільну кризу довіри.

Читайте також: Дощ війни

Автор занурюється в історію друку і журналістики (від Мартіна Лютера, поширенню поглядів якого сприяло створення друкарського верстата – та аж до занепаду й зникнення місцевих газет, які не витримали конкуренції з соціальними медіями), переконливо доводячи, що сьогодні ми маємо справу з неабиякою загрозою раціональному мисленню і зваженому прийняттю рішень.

Розповідь Тобіаса Роуз-Стоквела викликає тим більшу цікавість, що він сам брав участь у розробці та прикручуванні згаданих кнопок, створенні алгоритму ранжування, який почав збільшувати охоплення емоційно забарвленого контенту. Більшість цих функцій були створені із цілком позитивними намірами (зробити поширення контенту вірусним, закликати людей до солідарності, співпраці та взаємодопомоги, стимулюючи благодійні та політичні акції тощо). "Ми були одержимі ідеєю емпатії як інструменту для зміни людської поведінки. Я був переконаний, що будь-яке збільшення кількості емпатії зробить світ кращим, що емпатія – це буквально одне з найважливіших почуттів, яке може відчувати людина. Популярним рефреном тієї епохи стала промова Обами про так званий дефіцит емпатії та про те, що сама по собі емпатія – це "якість характеру, яка може змінити світ". Соціальні мережі були найважливішим новим інструментом, який ми мали для пробудження емпатії. Хоча сьогодні це важко помітити, оптимізм навколо цих інструментів був відчутним і заразливим у перші роки їхнього використання. Ми вважали, що ця технологія була доброчесною сама по собі", – згадує автор.

Однак не так сталося, як гадалося. Соціальні показники, стрічки фейсбуку, створені алгоритмом, можливість ділитися контентом в один клік – докорінно змінили типи інформації, доступні для всіх, і в сукупності спричинили кардинальні зміни в тому, як ми аналізуємо та обробляємо нову інформацію. Адже вся архітектура соціальної мережі працює з урахуванням вірусності, з конкретною метою привернути нашу увагу якомога швидше. За відсутності тертя між імпульсивними думками наших сусідів і нашими власними, за відсутності неквапливої рефлексії швидке мислення має перевагу.

Читайте також: Похвала мужності

Відчуття потоку інформації такого типу є відчуттям терміновості – все стає критично важливим. Наш мозок не знає, як відрізнити емоційно нагальне від того, що справді важливо.

Ось чому, коли ми заходимо на фейсбук, то майже одразу стикаємося з потоком негативу, чварами, сварками, образами, відфренджуванням і блокуванням: "Вперше більшість інформації, яку ми споживаємо як біологічний вид, контролюється алгоритмами, створеними для захоплення нашої емоційної уваги. Як наслідок, ми чуємо більше розлючених голосів, які вигукують страшні думки, і бачимо більше загроз і страшних новин просто тому, що це історії, які, найімовірніше, нас зацікавлять".

Тепер, коли в гру вступив штучний інтелект, справи наші стали ще драматичнішими. Мережею поширюється фейковий контент, створений машиною, і відрізнити правду від вигадки, реальних людей від вигаданих, події, що сталися, від подій, яких ніколи не було і не буде, практично неможливо. Як приклад можу згадати нещодавнє вірусне поширення фотографії під назвою "Авдіївка просить молитви", де воїни моляться на колінах у снігу біля розп'яття. Мало хто звернув увагу, що в жінки на передньому плані недомальований автомат, що форма солдатів невідомого жодній відомій армії зразка, а той, хто висить на хресті, з доброго дива вбраний у щось, що ненав'язливо нагадує балетну пачку... Тисячі репостів і лайків (щоправда, згодом чимало користувачів, з якими емпатія і штучний інтелект зіграли недобрий жарт, видалили згенеровану картинку зі своєї стрічки).

Читайте також: Іспит сумління

Чи кращі справи з висвітленням реальних подій? Сьогодні ми навряд чи побачимо заголовок, який не пройшов би серйозного спліт-тесту для оптимізації залучення аудиторії (принаймні в американських виданнях). Сумна правда полягає в тому, що війна, терористична атака або жахливе масове вбивство – кожна з цих подій принесе реальні гроші компанії, яка продає новини. Або ж тисячі лайків і поширень у соціальних мережах, які поруч із засобами масової інформації стали прожекторами, що висвітлюють ці історії, відкидаючи величезну тінь, яка не раз набагато страшніша за реальні події, бо викликає надмір люті, гніву, ненависті та обурення.

"Машина обурення" – це черговий точний і невтішний діагноз нашого цифрового часу, заклик до вироблення реальних інструментів зменшення галасу та шаленства. Тільки від нас залежить, одужаємо ми чи ні, знайдемо вихід із лабіринту алгоритмів – а чи залишимося там назавжди, швидко втрачаючи людську подобу і гідність.

Спеціально для Еспресо

Про автора.  Костянтин Москалець, письменник

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+5.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.78
    Купівля 41.78
    Продаж 42.32
  • EUR
    Купівля 43.69
    Продаж 44.44
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
27 січня
21:46
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила БПЛА по Україні: ситуація ввечері 27 січня
21:36
Білорусь, вибори, Лукашенко
"Політичне шоу однієї людини": МЗС України відреагувало на псевдовибори у Білорусі
21:27
Ексклюзив
транзит газу, газ
Ексочільник Оператора ГТС Макогон: в Азербайджану немає додаткових 15 млрд кубометрів свого газу для транзиту Україною до ЄС
21:06
Нафтопереробний завод у Рязані зупинився після атаки українських дронів, - Reuters
20:49
Ексклюзив
Микола Княжицький
У нас неврегульована система логістики закупівель і поставок озброєння: нардеп Княжицький про конфлікт Міноборони та АОЗ
20:48
Кая Каллас
Очільниця дипломатії ЄС Каллас: Україна потребує більше зброї, щоб зупинити просування росіян
20:29
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Після відходу ЗСУ з Великої Новосілки ворог опинився у вкрай складних умовах. Колонка Сергія Згурця
20:26
Радослав Сікорський
Сікорський заявив, що Угорщина погодилася на продовження санкцій проти РФ під впливом Трампа
20:05
OPINION
ІПСО під чужим прапором
20:02
Володимир Зеленський
"Якби завтра половина армії пішла додому, треба було б в перший день здаватися": Зеленський про демобілізацію в ЗСУ
19:58
ЗСУ, мобілізація
Підполковник ЗСУ Жорін назвав дві умови, за яких можна знижувати мобілізаційний вік в Україні
19:54
Найгірша ескалація за десятиліття: у Конго підтримувані Руандою повстанці оголосили про захоплення міста-мільйонника Гома
19:54
Оновлено
У ЄС погодили послаблення санкцій проти Сирії
19:42
Володимир Зеленський
"Це було тупо": Зеленський заявив, що віддавати ядерну зброю потрібно було лише в обмін на членство України в НАТО
19:36
Оновлено
Угорщина - ЄС
Угорщина погодилась на компроміс з ЄС щодо санкцій проти Росії. Каллас натякнула, що поступка Будапешту була символічною
19:16
Президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва
Президент Бразилії Лула да Сілва обговорив із Путіним війну в Україні й хоче приїхати до Москви на 9 травня
19:15
СУ-35
Іран придбав партію російських винищувачів Су-35
19:11
Сектор Газа
Після оголошення перемир'я між ХАМАС та Ізраїлем тисячі палестинців почали повертатися до Гази
19:08
Екссценарист "Студії Квартал 95" Макс Вишинський розповів, чи мають "кварталівці" бронь від мобілізації
18:47
РФ протягом дня кілька разів атакувала Дніпропетровщину: постраждали 5 людей
18:38
екстренка
USAID зупинило фінансування всіх програм і проєктів в Україні. У Мінсоцполітики прокоментували
18:31
Ексклюзив
Ізраїль, ЦАХАЛ
У Defense Express припустили, яке озброєння Ізраїль може передати Україні
18:30
МЗС РФ
"Контакти з новою адміністрацією не розпочалися": МЗС РФ про можливу телефонну розмову Путіна та Трампа
18:24
У Нідерландах з музею викрали коштовності румунських царів 450 року до н. е.
18:24
російські окупанти
Армія РФ намагається закріпитися в острівній зоні у гирлі Дніпра, - ОСУВ "Херсон"
18:16
Повітряна тривога
Підприємства втрачають до 50% робочого часу: бізнес просить уряд змінити систему оповіщення про тривоги
18:09
На Запоріжжі чоловік кинув гранату в жінку з дитиною: його відправили під варту
18:03
Ексклюзив
Покровськ
"Поки ми тут, перед нами щонайменше двічі знищили автомобіль за допомогою FPV-дрона": волонтер Радиш про ситуацію у Покровську
18:02
OPINION
Повоєнна еміграція: хотіти не значить виїхати
17:42
Північна Корея
Військових КНДР тимчасово відвели з лінії зіткнення на Курщині, - Sky News
17:40
Ексклюзив
Фортифікації, зуби дракона
"Тема дуже складна і не все можна говорити публічно": нардеп Цимбалюк розповів про результати роботи ТСК щодо облаштування фортифікаційних споруд
17:37
Анонс
Обкладинка презентації фільму "Перемога Хорватії у війні за незалежність - інформаційний вимір”
Як Хорватія перемогла у інформаційній війні: в УКУ покажуть фільм Еспресо
17:32
Вийшов трейлер воєнного трилера Сергія Касторних "Мишоловка"
17:32
Оновлено
Колишній концтабір Аушвіц I у 80-ту річницю визволення табору 27 січня 2025 року. в Освенцімі, Польща
Зеленський прибув до Польщі, де долучиться до заходів з нагоди 80-ї річниці звільнення в'язнів Аушвіцу
17:14
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Теоретично зустріч між Трампом і Путіним відбудеться у березні-квітні, цьому передуватиме телефонна розмова, - голова ВГО "Україна в НАТО" Романюк
17:12
Придністров'я
Кишинів надасть самопроголошеному Придністров'ю 3 млн кубометрів газу в борг
17:09
США, нелегальні мігранти
Адміністрація Трампа доручила заарештовувати до 1,5 тис. нелегальних мігрантів щодня, - WP
16:52
Куп'янськ
РФ поступово розширює плацдарм на березі річки Оскіл, ворог намагається тиснути на Куп'янськ, - розвідка Британії
16:50
Валерій Залужний
Зволікання Заходу з наданням Україні зброї призвело до зміни ситуації на фронті, – Залужний
16:41
НАТО
Литва й Естонія пообіцяли витрачати на оборону 5% ВВП
Більше новин