OPINION

На запитання вірних та духовенства УПЦ МП має відповісти не тільки церковна верхівка

13 січня, 2023 п'ятниця
14:18

Такі самі запитання митрополиту Онуфрію мала б поставити Державна служба з питань етнополітики та релігійних організацій

Зміст

Ініціативу вірних і духовенства Української православної церкви Московського патріархату поставити "10 запитань" митрополиту Онуфрію та всій ієрархії потрібно однозначно вітати. Всі запитання поставлені влучно, конкретно й по суті. Їхня мета – примусити очільників УПЦ МП розкрити справжній канонічний статус церкви, її зв’язки з РПЦ і тим самим виявити намагання ієрархії за будь-яку ціну приховати своє підпорядкування Москві.

Ініціативу вірних і духовенства Української православної церкви Московського патріархату поставити "10 запитань" митрополиту Онуфрію та всій ієрархії потрібно однозначно вітати. Всі запитання поставлені влучно, конкретно й по суті. Їхня мета – примусити очільників УПЦ МП розкрити справжній канонічний статус церкви, її зв’язки з РПЦ і тим самим виявити намагання ієрархії за будь-яку ціну приховати своє підпорядкування Москві

Читайте також: Російську церкву в Україні хочуть зберегти

Підписанти листа вимагають чіткого визначення статусу УПЦ МП: автокефалія, автономія чи самоврядування в рамках іноземної помісної церкви. Бо лише такі терміни використовуються в канонах Вселенського православ’я. Вони запитали синод єпископів, чи: УПЦ МП вийшла зі складу РПЦ; митрополит Онуфрій та інші владики вийшли зі складу органів управління РПЦ; УПЦ МП вважає, що рішення РПЦ з 1990 р. щодо УПЦ втратили чинність; УПЦ МП вважає, що втратила чинність Грамота московського патріарха Алексія I з 1990 р., яка ставила УПЦ у залежність від РПЦ; втратив чинність статут РПЦ для УПЦ МП; синод УПЦ МП надіслав іншим православним помісним церквам грамоти про вихід церкви зі складу РПЦ й попросив про визначення нового канонічного статусу УПЦ?

На всі ці запитання вірні та духовенство зажадали підтвердження документами.

Два останні запитання стосуються того, чи синод УПЦ МП засуджує заяви московського патріарха Кіріла про підтримку й обґрунтування війни Росії проти України та пропаговану ним ідеологію "русского міра", "яка за всіма ознаками носить єретичний і неправославний характер". А також того, чи синод засуджує приєднання РПЦ єпархій на окупованих територіях та факти колабораціонізму свого духовенства.

Читайте також: РПЦ має бути заборонена в Україні

Будемо сподіватися, що під зверненням свої підписи поставлять усі, хто вболіває за Україну та долю Українського православ’я. А таких серед вірних і духовенства УПЦ МП немало. І сьогодні їхній голос має звучати особливо потужно.

Упевнений, що документів, оприлюднення яких зажадали підписанти, не існує. "Революційні" рішення собору УПЦ МП 27 травня 2022 р., що мав розірвати зв’язки цієї церкви з РПЦ, були спробою випустити пару з котла народного обурення керівництвом УПЦ МП після 24 лютого. Та ще ширмою, за якою воно намагалося приховувати збереження підлеглості Москві. З надією, що ніхто не розбереться в їхніх казуїстичних хитросплетіннях.

Ініціатива вірних і духовенства не може замінювати прямих обов’язків органів державної влади по захисту національної безпеки у сфері свободи совісті та релігійних організацій. Бо такі самі запитання митрополиту Онуфрію мала б поставити Державна служба з питань етнополітики та релігійних організацій

Важливо підкреслити, що подібна ініціатива вірних і духовенства не може замінювати прямих обов’язків органів державної влади по захисту національної безпеки у сфері свободи совісті та релігійних організацій. Бо такі самі запитання митрополиту Онуфрію мала б поставити Державна служба з питань етнополітики та релігійних організацій. І вимагати документів на підтвердження його слів про "незалежність" УПЦ МП та її "відмежування" від РПЦ.

Читайте також: Російська матрьошка. Чому УПЦ й надалі є частиною гундяєвської РПЦ

Але замість реалізації норм закону "Про свободу совісті та релігійних організацій" попереднє керівництво ДЕСС провело усні "консультації" з Онуфрієм, іншим духовенством, зокрема Юридичним відділом УПЦ МП (червень 2022 р.), з метою роз’яснення змін, що відбулися в управлінні цією церквою. Одержані пояснення були настільки "переконливими", що ДЕСС вирішила: УПЦ МП розірвала зв’язки з РПЦ і стала канонічно незалежною. У такий спосіб, від імені Української держави ДЕСС сформулювала оцінку, яка суперечила фактам, канонічному праву, українському законодавству та нормальній логіці.

Нове керівництво ДЕСС має виправити цю ситуацію й поставити аналогічні запитання УПЦ МП. Але це половина праці, бо ключовим є інше. ДЕСС має діяти відповідно до нормативно-правових актів, зокрема закону про свободу совісті. Статті 12 і 14 нормують процес реєстрації статутів релігійних організацій, зокрема статутів про управління релігійних об’єднань/церков.

Перша проблема, яку потрібно з’ясувати — це дати однозначну і вичерпну відповідь на запитання: чи 27 травня минулого року собор УПЦ МП прийняв зміни до статуту про управління УПЦ МП, чи теж ухвалив статут нового релігійного об’єднання?

І перша проблема, яку потрібно з’ясувати — це дати однозначну і вичерпну відповідь на запитання: чи 27 травня минулого року собор УПЦ МП прийняв зміни до статуту про управління УПЦ МП, чи теж ухвалив статут нового релігійного об’єднання? Коли це зміни до статуту, тоді сама УПЦ МП підтвердить, що вона надалі частина РПЦ. Але тоді цей факт необхідно як мінімум відобразити у назві цієї релігійної організації, проти чого затято виступають представники УПЦ МП.

У другому випадку УПЦ МП має пройти повну процедуру реєстрації зі з’ясуванням підстав віровчення, канонічного статусу, організаційних та фінансових питань. Інша справа, це викличе необхідність реєстрації установ нового релігійного об’єднання: його центру, громад, монастирів, навчальних закладів, благодійних організацій. А також врегулювання майнових відносин.

Але в ситуації, яка склалася після повномасштабного вторгнення Російської Федерації, проблема статусу УПЦ МП та її входження до РПЦ мають вторинне значення. Для Української держави, інтересів нашої національної безпеки, захисту демократичного розвитку українського суспільства і православних вірних ключове значення має якомога скоріша заборона діяльності РПЦ в Україні. "Тонкощами" статусу й статутів церкви митрополита Онуфрія можна бути зайнятися після цього.

І тому "Карфаген має бути зруйнований". Для захисту української незалежності та демократії якомога скоріше необхідно ухвалити законопроєкт № 8221 "Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій".

Джерело

Про автора. Микола Княжицький, народний депутат України, журналіст.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 40.49
    Купівля 40.49
    Продаж 41
  • EUR
    Купівля 43.74
    Продаж 44.47
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
9 липня
00:14
пігулки_ліки
Ліки Укрпоштою у прифронтових і прикордонних з РФ областях: в ОВА пояснили, як замовити
2024, понедiлок
8 липня
23:33
Боголюбов і Коломойський
ЗМІ заявили про втечу ексспіввласника "Привату" Боголюбова з України, у бізнесмена відреагували
23:30
Ексклюзив
орбан путін
Орбан вдає, ніби ЄС штовхає Україну до перемовин із Кремлем, а Індія намагається грати між Заходом, РФ і Китаєм, - політексперт Хара
23:12
Верховна Рада
ВР закликала світ визнати атаку РФ терактом, дати Україні більше зброї та скасувати обмеження на її застосування
22:48
Оновлено
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 108 боєзіткнень, РФ використовує підтримку з повітря та перевагу в живій силі
22:34
Міжнародний кримінальний суд
Україна надасть докази атаки РФ по цивільних об'єктах Міжнародному кримінальному суду
22:16
Ексклюзив
Обстріл Києва 08.07.2024
"Застосовували все, що було": генерал-лейтенант Романенко розповів, як РФ удосконалює ракетні удари
22:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ціленаправлена атака РФ по дітях, ворожі наступи та ситуація на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:58
Оновлено
Обстріл Києва 08.07.2024
РФ масовано атакувала Київ: загинули 27 людей, зокрема 3 дитини
21:38
Росіяни били по Нікопольщині 8 липня 2024 року
Росіяни з артилерії та дронами били по Нікопольщині: постраждав чоловік
21:07
Оновлено
Ракетний обстріл Києва 08.07.2024
Ракетна атака РФ 8 липня: у Києві, Покровську, Дніпрі і Кривому Розі є загиблі й постраждалі. Усі подробиці
20:50
Оновлено
Як світ реагує на масовану атаку РФ по Україні та удар по лікарні "Охматдит" у Києві
20:33
Ексклюзив
Микола Княжицький
У документі є надзвичайно важливі пункти: Княжицький про безпекову угоду з Польщею
20:07
Оновлено
Наслідки атаки на Покровськ 8 липня
Росіяни вранці вдарили по підприємству у Покровську: загинули 3 людини, ще 3 поранені
20:03
OPINION
Олексій Панич
То чи є у Росії нацизм?
19:54
Обкладинка фільму Миколи Княжицького "Розвіяні війною!
Документальний фільм "Розвіяні війною": як Україні не програти демографічну війну
19:53
Іван Федоров
Можливості постачати гуманітарну допомогу на ТОТ Запорізької області немає вже понад рік, - голова ОВА Федоров
19:50
Паулу Фонсека
Екстренер "Шахтаря" одягнув на першу пресконференцію в "Мілані" значок з прапором України
19:48
Слов'янськ
Фіксував для "МДБ ДНР" роботу українських ППО і РСЗВ: жителя Слов'янська засудили до 10 років
19:31
зерно, зернова угода
Методика перевірки походження зерна, яке продає РФ, буде готова до кінця літа, – Мінагрополітики
19:07
НАТО, Єнс Столтенберг
"Столтенберг ніколи не хотів миру. Він хоче більше відмивання грошей НАТО": фейки світових ЗМІ за 8 липня
19:07
Оновлено
новини Львівщини
У Кривому Розі внаслідок ракетної атаки РФ загинули 10 людей, ще 47 поранено
19:06
У Forbes оцінили, скільки витратила РФ на атаку по Україні 8 липня
18:47
Марін Ле Пен
Партія Ле Пен прагне приєднатися до групи Орбана в Європарламенті, - Politico
18:43
Оновлено
Зеленський у Радбезі ООН
Радбез ООН проведе 9 липня засідання через масовану атаку РФ та удар по лікарні "Охматдит"
18:33
Кабмін
Уряд дозволив не оприлюднювати інформацію про закупівлі на потреби оборони під час воєнного стану
18:30
Окупанти об'єднали русифікацію і пошук медиків на ТОТ: до Бердянська переселяють лікарів та росіян цілими сім'ями
18:27
Ексклюзив
сонячні панелі
Сонячні батареї не врятують українців під час зимових відключень, - голова Спілки споживачів комунальних послуг Попенко
18:25
Інтерв’ю
повернення українських військовополонених
У полоні РФ перебувають щонайменше 20 тис. цивільних українців: Ахтем Чийгоз і Ольга Скрипник розповіли, як відбувається їхнє повернення в Україну
18:24
Джо Байден
"Час це закінчити": Байден написав листа демократам із запевненням, що не покине президентські вибори
18:16
світло
Укренерго скасувало анонсовані дні без відключень світла для окремих областей
18:15
United24 та monobank відкрили збір на 100 млн грн на допомогу Охматдиту
18:10
На фото: Bring Me The Horizon
Соліст Bring Me the Horizon Олівер Сайкс відреагував на обстріл Охматдиту росіянами
18:02
Атака РФ по Києву 8 липня: Кабмін розглядає нові локації для переїзду працівників і пацієнтів Охматдиту
18:02
OPINION
Віктор Трегубов
Ті, хто кидається на ТЦК, суголосять окупантам
17:48
Донька президента Камеруну Поля Бія Бренда
Донька президента Камеруну, де діє заборона на одностатеві стосунки, здійснила камінг-аут
17:45
Прем’єр Індії Моді з Путіним
Прем’єр Індії Моді прилетів до Москви на переговори з Путіним
17:38
PR
Георгій Судаков, Словаччина - Україна
Настрій на гру важливий не менше рівня команди: які висновки потрібно зробити після вильоту України з Євро-2024
17:36
Еліна Світоліна
Світоліна вийшла на гру Вімблдону з чорною стрічкою та не стримала сліз після виходу до чвертьфіналу
17:30
імпорт електроенергії
Туск заявив, що Польща могла б виробляти електроенергію для України на своїх ТЕС
Більше новин