![На фото: Меланія та Дональд Трамп На фото: Меланія та Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/318000_319000/318921_GettyImages-1244812622_new_80x50_0.webp)
Навіщо Банковій "Труха" і ескортниці? Як команда Зеленського збирається виграти вибори після війни
Офіс президента продовжує наповнювати мильними бульками джакузі довкола очільника країни
У час, коли соціологія показує зростання тих, хто вважає, що між політиками та військовими є конфлікт — і це заважає перемозі, на Банковій вирішили знову розіграти карту всеосяжного позитиву. На закриту зустріч президента із пресою запросили телеграм-канали. Що у цьому не так?
На Банкову прийшло близько двадцяти людей. І до нормальних людей доєднався, зокрема, адміністратор Telegram-каналу "Труха", який неодноразово звинувачували у поширенні неточної інформації та фейків.
Крім численних вкидів, "Труха" нагнітала паніку, пропонувала гроші за відео військових уражень західною технікою, а ще публікувала без блюру "еб*йшие прилеты" по цивільній та військовій інфраструктурі — чим допомагало армії РФ коригувати нові удари.
"Труха" також займається позитивним піаром провладних депутатів. Наприклад, цей телеграм-канал періодично публікує новинки про шалену волонтерську діяльність Олександра Трухіна, того самого депутата, який збирався "тихонечко уйти в лес" зі 150 тисячами "печеньок" із Полтавщини.
Фото: скрін
Безумовно, таке сусідство спричинило справедливе обурення у присутніх редакцій офіційних ЗМІ. Бо найперше ніхто не знає реальних адміністраторів та спонсорів телеграм-каналів. Інформація у цій соцмережі не перевіряється, там не обробляють фото і відео з кадрами насилля. А найголовніше — досі неясно, де там саппорт і хто кінцевий бенефіціар Телеграму. І, чесно скажімо, чи такий вже вільний Павєл Дуров від зв’язків із російським ФСБ.Читайте також: Королівство розбитих дзеркал
Варто нагадати, що це не перша спроба Офісу президента мінімізувати контакти з офіційними медіа і використовувати для піару без кордонів паркани та цегляні стіни.
Ще влітку 2019 року тодішній керівник ОП Андрій Богдан пихато заявив, що партія і президент будуть тепер обходитись без офіційних ЗМІ.
"Класичні журналісти звикли самі себе усвідомлювати як суспільство. Але, як довела наша виборча кампанія, ми спілкуємося із суспільством без посередників, без журналістів", - сказав тоді глава ОПУ.
Правда, коли Богдан пішов у відставку і в нього виникли іміджеві проблеми, то пішов з інтерв’ю аж ніяк не в телеграм, а на "Українську правду" та "Гордон" — офіційні ЗМІ.
Також журналісти пам’ятають, коли на пресконференцію 2020 року запросили пропагандистів каналів Віктора Медведчука Макса Назарова та Діану Панченко, і Володимир Олександрович присвятив їм набагато більше часу, ніж іншим. А особливо феєричною стала поява працівників сайту Анатолія Шарія, де працівниця виводила президента на розмову про те, який же Сергій Стерненко та інші активісти — страшні радикали, які заважають всім жити.
Читайте також: Навіщо бити в стіни, якщо можна зробити троянського коня
Тому оцінки нинішньої легалізації численних помийок телеграму були достатньо колючі.
Катерина Коберник із видання "Бабель" назвала подібний креатив зневагою до професійних журналістів: "солідаризацію з помийкою і демонстрацію абсолютної некомпетентності в питаннях медіа в ОП".
"Це компроміс зі злом в надії на те, що воно стане твоїм союзником. Так було, коли до президента кликали сайт Шарія, помийку Страну і загравали з каналами Медведчука. Чим це закінчилось, всі пам'ятають", — написала Коберник на своїй фейсбук-сторінці.
Спеціальний кореспондент Liga.net Юрій Смірнов був на цій зустрічі особисто і вважав це відвертим провалом інформаційної політики ОП.
"Яка практична користь від запрошення Трухи для ОП? Серйозно питаю. Домогтися ван войсу від телеграм-каналу? Не смішіть. Не можна ігнорувати ресурс з такою аудиторією? Тоді проводьте закриті зустрічі анонімних каналів з Подоляком і дресуйте їх там. Але не треба легітимізувати, саджаючи телеграм-помийки за один стіл з президентом та іншими журналістами, які не прикриваються маскою анонімності та пишуть про все публічно, підписуючись під кожним реченням", — написав Смірнов.
Що на цю конструктивну і цілком доречну критику сказав Офіс президента? Через інші телеграм-помийки понаписував: "ЗМІ — це ноунейми з поганими охопленнями". І ще мені сподобався дуже пасаж з одного придворного телеграм-каналу: "ТГ каналы миллионы читают, а твоё СМИ 1000 человек?".
Читайте також: "Легко переконувати приручених зайців не їсти м’яса"
У відкритих джерелах можна знайти інформацію, що такими інформаційними джакузі для Банкової займаються Михайло Подоляк та прессекретарка Андрія Єрмака Даша Зарівна. Вони навсправжки вважають, що вибудували дуже якісну комунікацію президента з суспільством через "єдиний телемарафон", ручних позитивних блогерів та телеграм-канали.
Саме Подоляку, наприклад, спало на думку ідея кілька місяців тому зібрати в офісі інстаблогерів та ескортницю Ксюшу Манекен і пустити через них заяву, що "війна точно закінчиться 2023 року. Даю, слово пацана!".
Навіщо Офісу президента цей інформаційний шлак? Останнім часом стало зрозуміло, що будь-які зустрічі президента зі ЗМІ — це гострі та чутливі питання. І відверте небажання Зеленського пояснити, що трапилось на Чонгарі, чому до війни не готувались, попри попередження ЦРУ, і мовчанка на просте питання: "Де Баканов?".
За останні два місяці президент двічі сказав про намір балотуватися удруге. Тож не виключено, що наступну п’ятирічку Зеленський здобуватиме за допомогою тарологів, шаманів, ескортниць. А ще телеграм-каналів "Труха", "Джокер", "Лачен", які почали прокачувати на Банковій правильними меседжами.
Буквально днями Юлія Мостова, головред "Дзеркала тижня" розказала, як не сподобалось президенту їхнє розслідування про яйця по 17 гривень. І що президент просив пресу не писати про корупцію до кінця війни.
Тож — телеграми й інстаграм-блогерки зі свіжим гіпсом після ринопластики — це спосіб брехні, маніпуляції, спроба уникнути відповідальності. Та повторити зачистку інформаційного поля, як це було у Путіна на початку нульових.
Але чи перемагають анонімними телеграм-каналами країни у війні? Очевидно, що ні. Можна запитати хоч у Черчилля, хоч в Ізраїлю. Де здорова дискусія допомагала виграти війни й хутко відновити життя тих, хто отримав шалені уроки виживання.
Уже зараз в Ізраїлі у ЗМІ публікують соціологію, де питають, чи належно уряд поінформував громадян про терористичні удари? І чи є вина у цьому Нетаньягу. Більшість громадян покладає відповідальність за смерть цивільних на уряд. І має тверду думку, що прем’єра та його команду чекатиме розбір польотів.
Війни виграють демократії та здорова дискусія. А писанина на паркані — чим є зараз сучасний телеграм — це спосіб хайпонути на емоціях. Не більше і не менше.
Спеціально для Еспресо
Про авторку: Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе
![Румунія, прапор Румунії Румунія, прапор Румунії](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305369_GettyImages-1478115586_new_80x50_0.webp)
![фейк фейк](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/300000_301000/300212_GettyImages-1365566546_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Вільям Бернс Вільям Бернс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/280000_281000/280389_William-Burns_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Володимир Зеленський Володимир Зеленський](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332601_41341_new_80x50_0.webp)
![Володимир Огризко Володимир Огризко](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/222000_223000/222325_Volodimir_Ogrizko_rudenko.kiev.ua._new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/304000_305000/304468_Screenshot_69_new_80x50_0.webp)