OPINION

Найбільшим донором грантової підтримки України залишаються США

Богдан Данилишин
10 листопада, 2023 п'ятниця
14:03

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Зміст

Економічна ситуація

За результатами чергового опитування підприємств України, проведеного Національним банком, індекс очікувань ділової активності у жовтні знизився нижче рівноважного рівня (до 49.6 порівняно із 50.1 у вересні). Основними факторами впливу на погіршення очікувань бізнесу стали збереження значних безпекових ризиків, руйнування виробничих потужностей окремих підприємств, логістичні обмеження експортерів, звуження інвестиційного попиту, відновлення зростання цін на пальне, а також значний дефіцит кваліфікованих кадрів.

Зокрема, респонденти промисловості другий місяць поспіль не прогнозують змін своєї ділової активності (індекс зберігається на рівні 50), проте позитивно налаштовані щодо обсягів виготовленої продукції, нових замовлень на продукцію, а також щодо запасів сировини та матеріалів. Також унаслідок сезонного скорочення економічної активності будівельні підприємства в цілому негативно оцінили результати своєї діяльності (індекс знизився до 44,8 з 50,6), зокрема через очікування зниження доступності послуг підрядників та зростання закупівельних цін. Через це керівники будівельних підприємств прогнозують скорочення загальної чисельності працівників.

Аналогічними є результати обстеження підприємств промисловості, проведені Держстатом.

Так, у жовтні 2023 р. індикатор ділової впевненості в промисловості знизився порівняно із вереснем 2023 р. на 2,2 в.п. і становив мінус 9,1%, у переробній промисловості цей показник знизився порівняно з попереднім місяцем на 2 в.п. і становив мінус 10,4%. Промислові підприємства відзначили забезпеченість замовленнями, як і у вересні – у середньому на чотири місяці роботи, а рівень завантаженості виробничих потужностей – в середньому на 62,9%.

Підприємства сфери послуг за опитуванням Національного банку, у жовтні вкотре негативно оцінили результати своєї діяльності, зважаючи на подальше здорожчання пального, проблеми з логістикою та слабкий попит (індекс становив 47.2 порівняно із 47.9 у вересні). Респонденти цього сектору зберегли негативні очікування щодо обсягу нових замовлень, обсягів послуг у процесі виконання, а також, на відміну від попереднього місяця, очікують зменшення обсягу наданих послуг.

Натомість підприємства торгівлі залишаються найоптимістичнішими з-поміж інших ВЕД щодо результатів своєї діяльності завдяки сталому внутрішньому попиту, сповільненню інфляції та достатній пропозиції товарів. Очікується збільшення товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу. Проте навіть у цьому сегменті підприємства песимістично налаштовані щодо загальної чисельності працівників.

Станом на початок листопада в Україні намолочено понад 67 млн тонн нового врожаю, зокрема зернових культур —  47 млн 184,1 тис. тонн, олійних — 19, 958 тис. тонн. Збір зернових та зернобобових культур проведено на площі 9,3 млн га при врожайності 50,6 ц/га, в тому числі пшениці обмолочено 4 694,5 тис. га (врожайність — 47,7 ц/га), намолочено 22,4 млн тонн; кукурудзи обмолочено 2 420,1 тис. га (врожайність — 70,8 ц/га), намолочено 17,1 млн тонн; ячменю обмолочено 1 504,5 тис. га (врожайність — 39,2 ц/га), намолочено 5,9 млн тонн. Водночас за результатами дослідження Держстату  сільськогосподарські підприємства відзначили уповільнення темпів зростання обсягів виробництва продукції. Серед обтяжувальних факторів для виробництва були відзначені зниження цін на сільськогосподарську продукцію та недостатній попит.

Читайте також: Фактичні показники інфляції є значно нижчими торішніх прогнозів

Зменшенню безпекових ризиків для бізнесу має сприяти реалізації ЄБРР пілотного проєкту страхування від воєнних ризиків в Україні, до якого нещодавно долучилася Велика Британія. Відповідну заяву про наміри підписали уряд Великої Британії та ЄБРР 31 жовтня 2023 року. Проєкт ЄБРР передбачає створення нового фонду, який сприятиме розвитку міжнародного ринку перестрахування та страхування майна та торговельних ризиків, включаючи страхування товарів у дорозі або на складах.

Бюджетна сфера

За оперативною інформацією Міністерства фінансів, за січень-жовтень  2023 року до загального фонду державного бюджету надійшло 1 414,3 млрд грн. Серед платежів, справляння яких контролюють податкові та митні органи, отримано такі основні надходження: 299,7 млрд грн — податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів; 169,3 млрд грн — податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів, з яких зібрано 280,8 млрд, відшкодовано – 111,6 млрд грн; 140,0 млрд грн — податку на доходи фізичних осіб та військового збору; 108,7 млрд грн – податку на прибуток підприємств; 88,1 млрд грн —  акцизного податку; 48,5 млрд грн – рентної плати за користування надрами; 25,4 млрд грн — ввізного та вивізного мита. При цьому виконання розпису доходів Державною податковою службою становило 102,6% (+14,8 млрд грн), Державною митною службою – 97,3% (-9,0 млрд грн).

Наступним важливим джерелом доходів державного бюджету у січні-жовтні цього року стали кошти, отримані Україною у вигляді міжнародної допомоги (грантів) – 404,9 млрд грн. Найбільшим донором грантової підтримки у січні-жовтні 2023 року були Сполучені Штати Америки (398,5 млрд грн). Також на безповоротній основі Україна отримала фінансування від Німеччини, Іспанії, Фінляндії, Ірландії, Швейцарії, Бельгії, Ісландії загальним обсягом до 6,4 млрд гривень. Кошти були спрямовані до держбюджету України через Цільовий фонд Світового банку у рамках проєкту PEACE in Ukraine.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

У цілому, за підсумками січня-жовтня 2023 року, до загального і спеціального фондів державного бюджету надійшло 2 206,0 млрд грн податків, зборів та інших платежів. Водночас касові видатки державного бюджету за січень-жовтень 2023 року становили  3 113,9 млрд грн, у тому числі загального фонду –  2 346,0  млрд грн, або 95,1% від розпису звітного періоду. В результаті за десять місяців 2023 року державний бюджет виконано з дефіцитом у сумі 900,0 млрд грн, у тому числі загальний фонд – у сумі 923,1 млрд грн проти запланованого розписом загального фонду на січень-жовтень 2023 року дефіциту у сумі 1 478,0 млрд гривень.

Фактичні державні запозичення до загального фонду державного бюджету за січень – жовтень 2023 року становили 1 341,4 млрд грн, або 86,3% від запланованих на цей період. Від розміщення ОВДП на фінансування державного бюджету залучено 452,0 млрд грн, в тому числі в іноземній валюті 141,5 млрд грн (3 098,3 млн дол. США та 709,3 млн євро). Із зовнішніх джерел надійшло 889,4 млрд грн (або $24,3 млрд).

Залучені кошти від розміщень ОВДП за січень – жовтень 2023 року дозволили повністю покрити потребу в коштах, необхідних для здійснення платежів з погашення ОВДП. Загалом платежі з погашення державного боргу за січень – жовтень 2023 року склали 383,0 млрд грн (97,5% плану), платежі з обслуговування – 187,5 млрд грн (100,0 % плану).

Валютний ринок

Помірне зростання як попиту, так і пропозиції іноземної валюти на міжбанківському ринку з боку клієнтів банків минулого тижня обумовило збереження чистого попиту на іноземну валюту. Відповідний дефіцит покрито за допомогою інтервенцій Національного банку, чисте значення яких минулого тижня становило 563 млн доларів США (порівняно із 675 млн доларів США тижнем раніше). Міжбанківський курс гривні укріпився за тиждень майже на 1,0%.

Водночас дефіцит рахунку поточних операцій, який за 9 місяців 2023 р. становив 5,5 млрд доларів США (порівняно із профіцитом 7,9 млрд доларів США за аналогічний період 2022 року) продовжував виступати домінівним фактором попиту на іноземну валюту. Так, від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами та послугами за січень-вересень досягло 28 млрд доларів США (у тому числі у вересні "мінус" 3,6 млрд доларів США). При цьому, традиційні канали надходжень іноземної валюти за поточним рахунком поступово зменшуються: надходження в Україну з оплати праці за 9 міс. 2023 року становили 9,1 млрд доларів США (9 міс. 2022 р. – 9,6 млрд доларів США), трансферти (переважно до сектору загальнодержавного управління) становили 18,6 млрд доларів США (9 міс. 2022 р. – 20,3 млрд доларів США).

Читайте також: МВФ суттєво поліпшив прогноз економічного зростання України

Надходження прямих іноземних інвестицій в Україну у вересні становили 126 млн доларів США (3,2 млрд доларів США з початку року) та забезпечувалися значною мірою реінвестованими доходами іноземних інвесторів (78 млн доларів США у червні, 2,4 млрд доларів США з початку року). Обсяг портфельних інвестицій в Україну у за 9 міс. 2023 року скоротився на 331 долар США, що відображало передусім зменшення вкладень іноземних інвесторів у державні боргові цінні папери, а також банків та корпоративного сектору. Зростання обсягу готівкової валюти поза банками у вересні прискорилося до 775 млн доларів США (8,1 млрд доларів США за січень-вересень 2023 р.).

Фінансовий сектор

За даними Національного банку, показники адекватності капіталу банківської системи України продовжують залишатися високими. Станом на 1 жовтня 2023 року адекватність регулятивного капіталу банків України становила 25%, основного – 14,8 %, що понад як удвічі перевищує мінімальні нормативні вимоги Національного банку. Збереженню високої капіталізації сприяють позитивні фінансові результати банків – за 8 місяців 2023 року чистий прибуток банківської системи перевищив 95 млрд гривень (рентабельність капіталу – 64,7%).

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) зберігається на рівні близько 680 млрд грн, у тому числі близько 480 млрд грн – у депозитних сертифікатах НБУ.  

Основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності продовжують виступати витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти зменшують обсяг вільної ліквідності в банківській системі. Надлишок ліквідності обумовлює низький попит банків на кредити рефінансування, залишок заборгованості за якими скоротився до рівня менш як 2,5 млрд гривень, та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ (з 15.09.23 становить 16%).

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 589 пільгових кредитів на загальну суму 2,4 млрд грн, з них близько половини – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою перевищила 40,5 тисяч на загальну суму 158 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
7 вересня
15:23
Віктор Дідух
Паралімпіада-2024: українець Віктор Дідух здобув золото в настільному тенісі
15:07
Вовчанськ, Харківщина
У Вовчанську ЗСУ б’ються з окупантами всередині багатоповерхівок, - ОТУ "Харків"
14:56
Мішель Барньє
У Франції тривають багатотисячні протести після того, як Макрон обрав Барньє прем'єр-міністром
14:53
Огляд
Людмила Кіченок
Перемога, перемога і ще раз перемога: огляд новин українського спорту за 1-7 вересня
14:40
Іспанія
Іспанія підписала доєдналась до ІТ-коаліції з підтримки України
14:36
Кирило Буданов
Буданов пояснив, чому вважає Telegram "загрозою національній безпеці"
14:33
Ексклюзив
Олег Рибачук
Можна прогнозувати, що дозволи будуть: Рибачук про обмеження застосування західної зброї
14:27
Кирило Буданов на "Радіо Хартія"
Буданов сказав, коли економіка Росії відчує болючі наслідки війни
14:15
На фото: ілюстративне фото вебкам-моделі
У Казахстані заборонили вебкам на законодавчому рівні
14:12
The Washington Post: Лобісти у Вашингтоні змагаються за майбутнє Православної Церкви в Україні
14:05
OPINION
Кремль освоює бойове вуду... для зіткнення із НАТО в Африці
13:56
Ексклюзив
Курська область
Росія уже готує і обов'язково здійснить контрнаступ, намагаючись витіснити ЗСУ з Курщини, - полковник Грант
13:55
Міністра з прав людини Бразилії звільнили після звинувачень у сексуальних домаганнях до жінок, зокрема в уряді
13:39
Цвєтов Ігор
Український легкоатлет Ігор Цвєтов здобув другу золоту медаль на Паралімпіаді-2024 у Парижі
13:35
OnlyFans виплатила власнику Радвінському $1 млрд дивідендів за три роки
13:32
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ вночі атакували Воронезьку область РФ: виникла пожежа і детонація на складі боєприпасів
13:10
Уніформа для дітей на ТОТ
Окупанти хочуть, щоб учні на ТОТ України носили радянську форму, як за Сталіна
13:07
Оновлено
Росіяни обстріляли з артилерії Костянтинівку на Донеччині: троє загиблих, є поранені
13:04
Успенський собор у Каневі
Верховний суд передав Успенський собор в Каневі у власність держави
12:59
Іран Росія
"Несе серйозні безпекові загрози не лише для України, але і для всієї Європи": у МЗС України відреагували на можливу передачу Іраном балістичних ракет до РФ
12:39
Володимир Зеленський та Джорджа Мелоні
Зеленський обговорив відновлення української енергосистеми з прем'єркою Італії Мелоні
12:39
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
У Білому домі анонсували візит до США прем'єра Британії Стармера: говоритиме про Україну
12:18
"Повна аналогія ЗСУ на Курщині": окупанти у Маріуполі почали по-новому маркувати військові вантажівки
12:06
OPINION
Прецедент Кудрицького: гіркий посмак
11:15
Boeing Starliner
Космічний корабель Boeing Starliner повернувся на Землю без астронавтів
11:09
Збірна України, Євро-2024, Роман Яремчук, Олександр Зінченко
Україна - Албанія: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
10:47
"Важливий крок у протидії мінній загрозі": в Україні відкрили Офіс протимінної діяльності ДСНС
10:42
КНДР відправила чергову партію повітряних куль зі сміттям до Південної Кореї
Макулатура, шматки пластику, пляшки: КНДР знову запустила повітряні кулі зі сміттям у Південну Корею
10:25
Кирило Буданов
Буданов: Українські дрони дозволяють вражати військові об’єкти РФ на відстані до 1800 км
10:19
Зеленський зустрівся з представниками бізнесу Італії: обговорили повоєнну відбудову України
10:12
Ексклюзив
На Волині пройшла акція на підтримку захисників Маріуполя, які 26 місяців перебувають у російському полоні
Понад 1,3 тис. людей з гарнізону Маріуполя залишаються в полоні РФ, - Андрющенко
10:10
На фото: військовий
В Україні відзначають День воєнної розвідки
10:07
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну кількома групами БПЛА: у низці регіонів лунали вибухи, у Києві та області впали уламки
10:04
OPINION
Зростання податків: результат буде так собі
09:51
Маріуполь окупанти вода
Окупанти припинили завозити питну воду у Лисичанськ, де третій рік відсутнє централізоване водопостачання, - Луганська ОВА
09:18
ппо
Сили ППО за ніч знищили 58 російських "шахедів": деякі полетіли до РФ, Білорусі та ТОТ Луганщини
09:06
Ексклюзив
ЗСУ
Сили оборони повною мірою зупинили просування ворога на Куп'янському напрямку, - комбат 92-ї ОШБр Федоренко
08:56
Радослав Сікорський
Сікорський заявив, що Польща мала б збивати російські ракети над Україною, якби вони загрожували АЕС
08:46
Огляд
Чарівні слова, точка У та козаки з татарами - 5 книг про те, як досягти свого
08:32
ЗСУ
За добу на фронті сталося 187 боєзіткнень: ворог атакує на 12 напрямках
Більше новин