OPINION

Найбільшим донором грантової підтримки України залишаються США

Богдан Данилишин
10 листопада, 2023 п'ятниця
14:03

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

За результатами чергового опитування підприємств України, проведеного Національним банком, індекс очікувань ділової активності у жовтні знизився нижче рівноважного рівня (до 49.6 порівняно із 50.1 у вересні). Основними факторами впливу на погіршення очікувань бізнесу стали збереження значних безпекових ризиків, руйнування виробничих потужностей окремих підприємств, логістичні обмеження експортерів, звуження інвестиційного попиту, відновлення зростання цін на пальне, а також значний дефіцит кваліфікованих кадрів.

Зокрема, респонденти промисловості другий місяць поспіль не прогнозують змін своєї ділової активності (індекс зберігається на рівні 50), проте позитивно налаштовані щодо обсягів виготовленої продукції, нових замовлень на продукцію, а також щодо запасів сировини та матеріалів. Також унаслідок сезонного скорочення економічної активності будівельні підприємства в цілому негативно оцінили результати своєї діяльності (індекс знизився до 44,8 з 50,6), зокрема через очікування зниження доступності послуг підрядників та зростання закупівельних цін. Через це керівники будівельних підприємств прогнозують скорочення загальної чисельності працівників.

Аналогічними є результати обстеження підприємств промисловості, проведені Держстатом.

Так, у жовтні 2023 р. індикатор ділової впевненості в промисловості знизився порівняно із вереснем 2023 р. на 2,2 в.п. і становив мінус 9,1%, у переробній промисловості цей показник знизився порівняно з попереднім місяцем на 2 в.п. і становив мінус 10,4%. Промислові підприємства відзначили забезпеченість замовленнями, як і у вересні – у середньому на чотири місяці роботи, а рівень завантаженості виробничих потужностей – в середньому на 62,9%.

Підприємства сфери послуг за опитуванням Національного банку, у жовтні вкотре негативно оцінили результати своєї діяльності, зважаючи на подальше здорожчання пального, проблеми з логістикою та слабкий попит (індекс становив 47.2 порівняно із 47.9 у вересні). Респонденти цього сектору зберегли негативні очікування щодо обсягу нових замовлень, обсягів послуг у процесі виконання, а також, на відміну від попереднього місяця, очікують зменшення обсягу наданих послуг.

Натомість підприємства торгівлі залишаються найоптимістичнішими з-поміж інших ВЕД щодо результатів своєї діяльності завдяки сталому внутрішньому попиту, сповільненню інфляції та достатній пропозиції товарів. Очікується збільшення товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу. Проте навіть у цьому сегменті підприємства песимістично налаштовані щодо загальної чисельності працівників.

Станом на початок листопада в Україні намолочено понад 67 млн тонн нового врожаю, зокрема зернових культур —  47 млн 184,1 тис. тонн, олійних — 19, 958 тис. тонн. Збір зернових та зернобобових культур проведено на площі 9,3 млн га при врожайності 50,6 ц/га, в тому числі пшениці обмолочено 4 694,5 тис. га (врожайність — 47,7 ц/га), намолочено 22,4 млн тонн; кукурудзи обмолочено 2 420,1 тис. га (врожайність — 70,8 ц/га), намолочено 17,1 млн тонн; ячменю обмолочено 1 504,5 тис. га (врожайність — 39,2 ц/га), намолочено 5,9 млн тонн. Водночас за результатами дослідження Держстату  сільськогосподарські підприємства відзначили уповільнення темпів зростання обсягів виробництва продукції. Серед обтяжувальних факторів для виробництва були відзначені зниження цін на сільськогосподарську продукцію та недостатній попит.

Читайте також: Фактичні показники інфляції є значно нижчими торішніх прогнозів

Зменшенню безпекових ризиків для бізнесу має сприяти реалізації ЄБРР пілотного проєкту страхування від воєнних ризиків в Україні, до якого нещодавно долучилася Велика Британія. Відповідну заяву про наміри підписали уряд Великої Британії та ЄБРР 31 жовтня 2023 року. Проєкт ЄБРР передбачає створення нового фонду, який сприятиме розвитку міжнародного ринку перестрахування та страхування майна та торговельних ризиків, включаючи страхування товарів у дорозі або на складах.

Бюджетна сфера

За оперативною інформацією Міністерства фінансів, за січень-жовтень  2023 року до загального фонду державного бюджету надійшло 1 414,3 млрд грн. Серед платежів, справляння яких контролюють податкові та митні органи, отримано такі основні надходження: 299,7 млрд грн — податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів; 169,3 млрд грн — податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів, з яких зібрано 280,8 млрд, відшкодовано – 111,6 млрд грн; 140,0 млрд грн — податку на доходи фізичних осіб та військового збору; 108,7 млрд грн – податку на прибуток підприємств; 88,1 млрд грн —  акцизного податку; 48,5 млрд грн – рентної плати за користування надрами; 25,4 млрд грн — ввізного та вивізного мита. При цьому виконання розпису доходів Державною податковою службою становило 102,6% (+14,8 млрд грн), Державною митною службою – 97,3% (-9,0 млрд грн).

Наступним важливим джерелом доходів державного бюджету у січні-жовтні цього року стали кошти, отримані Україною у вигляді міжнародної допомоги (грантів) – 404,9 млрд грн. Найбільшим донором грантової підтримки у січні-жовтні 2023 року були Сполучені Штати Америки (398,5 млрд грн). Також на безповоротній основі Україна отримала фінансування від Німеччини, Іспанії, Фінляндії, Ірландії, Швейцарії, Бельгії, Ісландії загальним обсягом до 6,4 млрд гривень. Кошти були спрямовані до держбюджету України через Цільовий фонд Світового банку у рамках проєкту PEACE in Ukraine.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

У цілому, за підсумками січня-жовтня 2023 року, до загального і спеціального фондів державного бюджету надійшло 2 206,0 млрд грн податків, зборів та інших платежів. Водночас касові видатки державного бюджету за січень-жовтень 2023 року становили  3 113,9 млрд грн, у тому числі загального фонду –  2 346,0  млрд грн, або 95,1% від розпису звітного періоду. В результаті за десять місяців 2023 року державний бюджет виконано з дефіцитом у сумі 900,0 млрд грн, у тому числі загальний фонд – у сумі 923,1 млрд грн проти запланованого розписом загального фонду на січень-жовтень 2023 року дефіциту у сумі 1 478,0 млрд гривень.

Фактичні державні запозичення до загального фонду державного бюджету за січень – жовтень 2023 року становили 1 341,4 млрд грн, або 86,3% від запланованих на цей період. Від розміщення ОВДП на фінансування державного бюджету залучено 452,0 млрд грн, в тому числі в іноземній валюті 141,5 млрд грн (3 098,3 млн дол. США та 709,3 млн євро). Із зовнішніх джерел надійшло 889,4 млрд грн (або $24,3 млрд).

Залучені кошти від розміщень ОВДП за січень – жовтень 2023 року дозволили повністю покрити потребу в коштах, необхідних для здійснення платежів з погашення ОВДП. Загалом платежі з погашення державного боргу за січень – жовтень 2023 року склали 383,0 млрд грн (97,5% плану), платежі з обслуговування – 187,5 млрд грн (100,0 % плану).

Валютний ринок

Помірне зростання як попиту, так і пропозиції іноземної валюти на міжбанківському ринку з боку клієнтів банків минулого тижня обумовило збереження чистого попиту на іноземну валюту. Відповідний дефіцит покрито за допомогою інтервенцій Національного банку, чисте значення яких минулого тижня становило 563 млн доларів США (порівняно із 675 млн доларів США тижнем раніше). Міжбанківський курс гривні укріпився за тиждень майже на 1,0%.

Водночас дефіцит рахунку поточних операцій, який за 9 місяців 2023 р. становив 5,5 млрд доларів США (порівняно із профіцитом 7,9 млрд доларів США за аналогічний період 2022 року) продовжував виступати домінівним фактором попиту на іноземну валюту. Так, від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами та послугами за січень-вересень досягло 28 млрд доларів США (у тому числі у вересні "мінус" 3,6 млрд доларів США). При цьому, традиційні канали надходжень іноземної валюти за поточним рахунком поступово зменшуються: надходження в Україну з оплати праці за 9 міс. 2023 року становили 9,1 млрд доларів США (9 міс. 2022 р. – 9,6 млрд доларів США), трансферти (переважно до сектору загальнодержавного управління) становили 18,6 млрд доларів США (9 міс. 2022 р. – 20,3 млрд доларів США).

Читайте також: МВФ суттєво поліпшив прогноз економічного зростання України

Надходження прямих іноземних інвестицій в Україну у вересні становили 126 млн доларів США (3,2 млрд доларів США з початку року) та забезпечувалися значною мірою реінвестованими доходами іноземних інвесторів (78 млн доларів США у червні, 2,4 млрд доларів США з початку року). Обсяг портфельних інвестицій в Україну у за 9 міс. 2023 року скоротився на 331 долар США, що відображало передусім зменшення вкладень іноземних інвесторів у державні боргові цінні папери, а також банків та корпоративного сектору. Зростання обсягу готівкової валюти поза банками у вересні прискорилося до 775 млн доларів США (8,1 млрд доларів США за січень-вересень 2023 р.).

Фінансовий сектор

За даними Національного банку, показники адекватності капіталу банківської системи України продовжують залишатися високими. Станом на 1 жовтня 2023 року адекватність регулятивного капіталу банків України становила 25%, основного – 14,8 %, що понад як удвічі перевищує мінімальні нормативні вимоги Національного банку. Збереженню високої капіталізації сприяють позитивні фінансові результати банків – за 8 місяців 2023 року чистий прибуток банківської системи перевищив 95 млрд гривень (рентабельність капіталу – 64,7%).

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) зберігається на рівні близько 680 млрд грн, у тому числі близько 480 млрд грн – у депозитних сертифікатах НБУ.  

Основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності продовжують виступати витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти зменшують обсяг вільної ліквідності в банківській системі. Надлишок ліквідності обумовлює низький попит банків на кредити рефінансування, залишок заборгованості за якими скоротився до рівня менш як 2,5 млрд гривень, та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ (з 15.09.23 становить 16%).

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 589 пільгових кредитів на загальну суму 2,4 млрд грн, з них близько половини – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою перевищила 40,5 тисяч на загальну суму 158 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.74
 • EUR
  Купівля 41.29
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
25 лютого
11:31
Лукашенко
Лукашенко оголосив про свою участь у виборах президента Білорусі у 2025 році
10:56
Литва прапор
Литовці зібрали понад €8 млн на обладнання для українських військових
10:46
Вибори у Росії
На ТОТ Запорізької області розпочалося "дострокове голосування" на псевдовиборах президента РФ
10:44
День Гідності та Свободи, Україна, прапор України
25 лютого: День української жінки та День інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ. Чим ще відомий цей день
10:35
Ексклюзив
втрати росіян
Кожне просування ворога - це великі втрати для них, - офіцер 59-ї ОМБр Цехоцький
10:31
Пресреліз
Для ірпінських ветеранів створять "Ветеран Хаб Ірпінь"
10:22
Ексклюзив
Карта. Роботине_2002
Боїв у центрі Роботиного немає, - депутат Запорізької облради Лишенко
10:08
Сирський і Умєров відвідали передові командні пункти і підрозділи в зоні бойових дій
10:07
OPINION
Віктор Андрусів
Довга війна стає довшою
10:04
Окупанти зруйнували вокзал у Костянтинівці
Окупанти зруйнували вокзал у Костянтинівці: поранено жінку
09:57
сили ППО
Вночі РФ намагалася знищити українську ППО на півдні, - Гуменюк
09:42
Фуміо Кісіда
Прем'єр Японії Кішіда заявив, що планує запровадити додаткові санкції проти деяких росіян і організацій РФ
09:34
Єрмак і Джонсон
Тільки запрошення України до НАТО забезпечить світу реальні можливості відновити безпеку, - Єрмак
09:26
Дмитро Медведєв
Угода України та Німеччини про гарантії безпеки - це "альянс нацистів з бандерівцями": РФ поширює фейк
09:17
Оновлено
обстріл, ППО
Росія вночі і зранку атакувала Україну "шахедами": на Київщині працювала ППО, на Хмельниччині пошкоджено об'єкт інфраструктури
08:58
Ріші Сунак
Прем'єр Британії: Захід має бути сміливішим щодо конфіскації російських активів
08:52
окупанти танк
Під час штурму росіяни втрачають близько 60% техніки, - голова Луганської ОВА
08:30
Дюмін та Шойгу
Керівництво армії РФ намагається перекласти провину за воєнні злочини на підлеглих, - ISW
08:28
Солідарність з Україною у другу річницю початку війни в Україні біля меморіалу Лінкольна у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 24 лютого 2024 р.
"Це в національних інтересах": у Вашингтоні люди на мітингу закликали США продовжити підтримку України
08:12
ЗСУ. ППО
Сили ППО вночі знищили 16 із 18 ворожих "шахедів"
08:01
Інтерв’ю
Чому поляки насправді блокують кордон. Розмова з Денисом Марчуком із Всеукраїнської аграрної ради
08:01
OPINION
Олексій Голобуцький
Мобілізація: примус чи не примус?
07:55
Дональд Трамп
Трамп здобув перемогу на республіканських праймериз у Південній Кароліні
07:43
Інфографіка
втрати окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 8 танків, 29 артсистем і 810 військових армії РФ, - Генштаб
07:25
безпілотник, дрон
Росіяни звинуватили Україну в атаці 6 БПЛА: 4 з них начебто збили над Чорним морем
01:36
Росія продовжує продукувати фейки
"Британський букмекер приймає ставки, яке наступне місто захопить РФ": пропагандисти вигадали новий фейк
01:11
Василь Ломаченко та Анатолій Ломаченко (праворуч)
"Персона нон грата": український ексчемпіон світу засудив поведінку Ломаченка під час війни
2024, субота
24 лютого
23:57
Ласточкине
Росія окупувала Ласточкине неподалік Авдіївки, – DeepState
22:33
Володимир Зеленський і Пол Йонсон
Зеленський зустрівся з Борисом Джонсоном та міністром оборони Швеції
22:24
Тотальний спротив: вийшов календар, присвячений боротьбі українців проти російських окупантів
21:50
Ілля Забарний, АПЛ, Ерлінг Холанд, Борнмут - Манчестер Сіті
"Ман Сіті" переміг "Борнмут" Забарного та закріпив позиції у боротьбі за чемпіонство
21:47
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що Україна досягла політичного рішення про початок переговорів щодо вступу в ЄС
21:23
У Повітряних силах розповіли, скільки ракет та дронів збили за 730 днів повномасштабного вторгнення РФ
21:15
Роберт де Ніро
Роберт Де Ніро, Imagine Dragons та інші: понад 30 світових зірок звернулись до українців зі словами підтримки
20:59
Ексклюзив
Арсеній Яценюк
Станом на сьогодні американську допомогу європейці не здатні замінити, - Яценюк
20:46
Олешки
Елітний підрозділ темношкірих найманців прибув у Олешки Херсонської області, - "Атеш"
20:30
Оновлено
Гуляйполе
Росія обстріляла Гуляйполе Запорізької області: загинула літня жінка, є поранені
20:17
марш «Разом до Перемоги. Razem do Zwycięstwa»
"Разом до перемоги": у Кракові відбувся багатотисячний марш, присвячений другій річниці вторгнення РФ
20:03
OPINION
Ігор Луценко
Тепер нам загрожує смерть повільна
19:53
Ілюстративне фото
Окупанти вдарили по Білозерці на Херсонщині: загинула жінка, п'ятеро поранених
Більше новин