OPINION

Найвищі показники зростання — в аграріїв, але попит падає

Богдан Данилишин
23 грудня, 2023 субота
18:01

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Зміст

Економічна ситуація

За даними Держстату, зростання промислового виробництва в Україні у січні-вересні 2023 року становило +2,4% до відповідного періоду минулого року (у вересні +11,7% р/р). Слід відзначити, що таке зростання спостерігалося на низькій базі порівняння — падіння промислового виробництва у січні-вересні 2022 року становило 34,7% (у вересні 2022 р. "мінус" 39,4% р/р).  Загалом індекс промислового виробництва у 2023 році становив близько 2/3 від рівня 2016 року.

Характерно, що вищі темпи зростання спостерігалися у галузях, пов’язаних із переробленням сільськогосподарської сировини, експорт якої був обмежений через ускладнення логістики. Так, річні темпи зростання перероблення та консервування фруктів і овочів за 9 міс. 2023 року становили 15,3%, виробництва олії та тваринних жирів – 17,9%, виробництво напоїв – на 17,5%.

Також потреба у відновленні зруйнованої інфраструктури та житла зумовила зростання виробництва цементу, вапна та гіпсових сумішей (+33,1% р/р за 9 міс.), виробів з бетону, гіпсу та цементу (+18,8% р/р), іншої продукції первинного оброблення сталі (+16,5% р/р). Продовження військових дій створювало додатковий попит на виробництво зброї та боєприпасів (+76,1% р/р), виробництво військових транспортних засобів (+97,3% р/р).

Водночас виробництво продукції добувної промисловості через зменшення інвестицій та безпекові ризики скоротилося за 9 міс. 2023 р. на 3,4%, металургійне виробництво – на 13,8%. Виробництва, сфокусовані на внутрішній ринок, також зазнали зменшення попиту — виробництво текстилю скоротилося на 1,6%, одягу – на 6,3%. Через значні ушкодження електрообладнання зменшилося постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 6,5% (р/р).

У сфері будівництва спостерігалося збільшення будівництва нежитлових будівель та інженерних споруд – на 14,1% та 34,4% за 9 міс. 2023 р. до відповідного періоду минулого року. Водночас через зменшення попиту на тлі зростання собівартості будівництво житла у річному вимірі скоротилося на 4,3%.

Через значні міграційні процеси пасажирообіг у січні-вересні 2023 року зріс на 23,2% до відповідного періоду минулого року, тоді як вантажообіг через проблеми на кордонах – навпаки, скоротився на 8,4%.

Бюджетна сфера

За даними Міністерства фінансів, за січень-листопад 2023 року загальна сума касових видатків загального фонду державного бюджету становить 2632,8 млрд грн. У листопаді видатки становили 285,7 млрд гривень.

З огляду на режим воєнного часу, основні видатки спрямовувалися на підтримку Збройних сил України та соціальну підтримку населення.

Читайте також: Прямі поточні витрати на боєздатність ЗСУ становлять половину всіх витрат держбюджету

Зокрема, 1082,1 млрд грн або 41,1% від загального обсягу видатків (у листопаді – 98,2 млрд грн) спрямовано на оплату праці з нарахуваннями, у тому числі 836 млрд грн (у листопаді – 74,7 млрд грн) спрямовано на грошове утримання військовослужбовців. 637,9 млрд грн або 24,2% від загального обсягу видатків (у листопаді – 75,1 млрд грн) спрямовано на оплату використання товарів і послуг, у тому числі 426 млрд грн – для підтримки Збройних Сил України, 128,7 млрд грн — перераховано Національною службою здоров’я України на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення. 473,4 млрд грн або 18% від загального обсягу видатків (у листопаді – 49,2 млрд грн) спрямовано на соціальне забезпечення (виплату пенсій, допомоги, стипендій).

Крім того, на обслуговування державного боргу спрямовано 225 млрд грн або 8,5% від загального обсягу (у листопаді – 37,5 млрд грн), на трансферти місцевим бюджетам - 135,6 млрд грн або 5,2% від загального обсягу (у листопаді – 10 млрд грн).

В умовах необхідності забезпечення невідкладного фінансування зазначених потреб, особливої ваги набуває залучення коштів міжнародних партнерів. Так, 14 грудня Україна отримала третій транш фінансування на суму близько 900 млн доларів США (663,9 млн СПЗ) від Міжнародного валютного фонду (МВФ) в рамках програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility - EFF). Що стало результатом другого перегляду програми EFF Виконавчою радою МВФ. Загалом, із передбачених програмою 15,6 млрд доларів США (11,6 млрд СПЗ) Україна залучила вже близько 4,5 млрд доларів США.

Окрім того, Світовий банк оголосив про надання Україні 1,34 млрд доларів США додаткового фінансування через механізм "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні" (PEACE in Ukraine). Кошти буде спрямовано на програми державної соціальної допомоги, пенсійні виплати та забезпечення надання критично важливих державних послуг. Фінансування складатиметься з позики Світового банку обсягом 1,086 млрд дол. США, користуючись з кредитних коштів Цільового фонду з надання необхідної кредитної підтримки Україні (ADVANCE Ukraine), що підтримується Урядом Японії, гранту у розмірі 190 млн дол. США від Норвегії в рамках Цільового фонду підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (URTF), гранту 50 млн дол. США від Уряду Сполучених Штатів Америки та гранту на суму 20 млн дол. США від Уряду Швейцарії.

Валютний ринок

Обсяг операцій банків із безготівковою іноземною валютою (без урахування операцій НБУ) у листопаді зріс на 50,2% порівняно із жовтнем. Це свідчить про поступову адаптацію ринку до функціонування в умовах режиму керованої гнучкості обмінного курсу. При цьому, Національний банк продовжує активно брати участь в роботі міжбанківського ринку, компенсуючи структурний дефіцит іноземної валюти та згладжуючи надмірні коливання курсу. Так, обсяг інтервенцій Національного банку з продажу іноземної валюти у листопаді становив 2,5 млрд доларів США (порівняно із 3,4 млрд доларів США у жовтні) із середньозваженим курсом продажу USD на 1,0% меншим порівняно із жовтнем.

Читайте також: В Україні зафіксовано підвищений попит на іноземну валюту

Водночас обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім як для задоволення внутрішнього попиту на іноземну валюту, так і виконання міжнародних зобов’язань України. Станом на 1 грудня 2023 року міжнародні резерви України, за попередніми даними, становили 38,8 млрд доларів США, знизившись у листопаді на 0,5% зважаючи на переважання обсягу інтервенцій НБУ для підтримки курсової стійкості та боргових виплат над обсягом надходжень від міжнародних партнерів.

Відповідно до балансових даних, чистий продаж валюти НБУ в листопаді становив 2,5 млрд доларів США, тоді як на валютні рахунки уряду в Національному банку надійшло 2,3 млрд доларів США, з яких 1,6 млрд доларів США – макрофінансова допомога від ЄС, 0,4 млрд доларів США –  від Світового банку, 0,3 млрд доларів США – від розміщення валютних ОВДП. Урядом України у листопаді виплачено за обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті 109,2 млн доларів США. Крім того, Україна сплатила Міжнародному валютному фонду 250,3 млн доларів США.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Фінансовий сектор

Корпоративне кредитування у листопаді зростало як у гривні, так і в іноземній валюті (+1,4% та +1,3% відповідно). Водночас загальна заборгованість корпоративного сектору за кредитами банків все ще залишається нижчою, ніж на початок року. Кредитування фізичних осіб (в гривні) зростає вищими темпами – на 3,0% за місяць, на 8,5% з початку року. При цьому обсяг депозитної бази банків, передусім в гривні, продовжував активно збільшуватися: гривневі депозити домогосподарств у листопаді зросли на 3,1% (з початку року – на 15,2%), бізнесу – на 4,0% (з початку року – на 33,7%).

Показники адекватності капіталу банків у листопаді залишалися на рівні попереднього місяця – 25,4% для регулятивного та 14,7% - для основного капіталу банків. Відповідні показники понад як удвічі перевищують мінімальні нормативні вимоги НБУ.

За минулий тиждень на умовах Державної програми "Доступні кредити 5-7-9%" видано 327 пільгових кредитів на загальну суму 1,7 млрд грн, у тому числі банками державного сектору економіки – 186 кредитів на суму 0,56 млрд гривень. За час дії воєнного стану в Україні у рамках Державної програми "Доступні кредити 5-7-9%" укладено 42,8 тис. кредитних договорів на загальну суму 170,5 млрд грн (у тому числі банками державного сектору – 32,1 тис. кредитів на суму 86,5 млрд грн), з яких 11,73 млрд грн – на інвестиційні цілі, 8,97 млрд грн – як антикризові кредити, 3,74 млрд грн – як рефінансування попередньо отриманих кредитів, 36,18 млрд грн – кредити для сільськогосподарських товаровиробників, 58,39 млрд грн – на антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-10.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.44
    Купівля 41.44
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
04:56
трансплантація органів
Кабмін ухвалив постанову, якою дозволив лікарням створювати госпітальні банки тканин для трансплантації
03:51
Україна ЄС
ЄС обговорює пакет військової допомоги для України на €20 млрд, - Bloomberg
03:10
Словаччина: антиурядові протести
У Словаччині знову відбулись протести проти політики зближення з Росією: вимагають відставки Фіцо
02:28
діти провалилися під лід
В Україні на водоймах від початку року загинули 79 людей
01:33
Очільник МЗС Польщі привіз у США збитий українцями Shahed
"Символ загибелі тисяч невинних людей": Сікорський привіз у США збитий українцями "шахед"
01:11
Андрій Сибіга
"Підкреслив волю України до миру": Сибіга провів розмову з держсекретарем США Рубіо
01:02
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну дронами: на Київщині загинув залізничник, у Києві впали уламки
00:33
Дональд Трамп
Трамп заявив, що РФ хоче укласти угоду: переговори між Вашингтоном і Москвою відновляться 25 лютого
2025, п'ятниця
21 лютого
23:48
Збірна України з баскетболу
Збірна України вперше з 2009 року не зіграє на Євробаскеті
23:19
Володимир Зеленський
Команди України та США працюють над проєктом угоди, - Зеленський
23:02
Еммануель Макрон
Опитування: найбільше серед європейських лідерів українці довіряють Макрону, найменше - Орбану
22:58
Оновлено
На фронті з початку доби відбулося 80 боїв: армія РФ найактивніша на Покровському напрямку
22:55
Пані Посол Канади Наталка Цмоць
Санкції проти РФ повинні залишатися в нашому пріоритеті та розширюватись, - посол Канади
22:47
Німеччина
У Німеччині заарештували 18-річного росіянина за підозрою в підготовці "політично вмотивованого нападу"
22:19
зеленський Шольц
Зеленський і Шольц обговорили шляхи завершення війни та гарантії безпеки
22:16
Ексклюзив
Зеленський, Трамп
В цій ситуації Зеленському слід розглянути заміну переговірника з адміністрацією Трампа, - політик Луценко
22:09
Дрони не можуть довго літати: в ОТУ "Харків" розповіли про перебіг бойових дій за морозної погоди
21:43
Ексклюзив
ЄС - Україна
Країни ЄС готують великий пакет військової допомоги Україні на 2025 рік, - кореспондентка "Еспресо" з Брюсселя
21:42
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
Німеччина посилить тиск на США через їхню позицію щодо України, – глава МЗС Бербок
21:32
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія не має й не матиме потенціалу для захоплення важливих центрів України. Колонка Сергія Згурця
21:25
Девід Петреус на події КБФ 21 лютого
Існує двопартійний консенсус щодо необхідності продовження підтримки України, - ексдиректор ЦРУ Петреус
21:16
Олександр Усик
Усик відвідав матч Роналду в Саудівській Аравії
21:06
окупанти, оркі, російські солдати
Російські військові на лівобережжі Херсонщини мають проблеми з пальним, - "Атеш"
20:47
Європейські країни 24 лютого проведуть екстрену нараду щодо України, - Bloomberg
20:35
Оновлено
суд у справі вбивства Гандзюк
У Києві відбувся розгляд справи вбивства Гандзюк: Мангер та Левін намагались оскаржити попереднє рішення суду
20:30
Арсеній Яценюк на КБФ 21 лютого 2025
Верховна Рада має ухвалити резолюцію щодо виборів через пів року після всеосяжної мирної угоди, - Арсеній Яценюк
20:23
Ілон Маск
"Три роки тому Росія зайшла занадто далеко, а тепер - українська влада": Маск пояснив зміну риторики щодо підтримки Києва
20:16
Огляд
"Бруталіст"
Коли "Безвихідь" не тупик: що подивитися у вихідні
20:04
OPINION
Прозорість. Відкритість. Залученість Європи
19:56
дитячий вагон Укрзалізниці
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на перший дитячий вагон у міжнародному сполученні
19:54
Оновлено
США Україна
Україна та США все ще працюють над угодою про рідкісноземельні метали, – ЗМІ
19:36
Болгарія
Парламент Болгарії схвалив декларацію про неучасть збройних сил у військових діях в Україні
19:33
наслідки атаки на Гуляйполе
Росіяни атакували КАБами Гуляйполе на Запоріжжі: троє поранених
19:31
Берлінале. Прем'єра Стрічки часу
Світова прем’єра української "Стрічки часу" зірвала 10-хвилинні овації на Берлінале
19:18
Анджей Дуда та Дональд Трамп
Дуда й Трамп проведуть зустріч на вихідних, - ЗМІ
19:15
На замовлення РФ підірвав авто військового прокурора: СБУ та Нацполіція затримали агента ФСБ, який готував теракт в Одесі
19:13
віце-президент США Джей Ді Венс
Віцепрезидент США Венс заявив, що в українців немає "надійного шляху до перемоги"
19:08
Ексклюзив
військові РФ
У зоні відповідальності 80-ї ОДШБр усі підрозділи КНДР на Курщині ліквідовано, - Гайдащук
18:45
Папа Римський Франциск
"Вставав поснідати": Ватикан повідомив, що стан госпіталізованого Папи Франциска поліпшився
18:44
На фото: Артем Пивоваров
Пивоваров презентував пісню "Блакить твоїх очей" на слова Сосюри
Більше новин