У Лутковської заявили про ризики закону щодо реінтеграції Донбасу
Представник уповноваженого Ради з прав людини Михайло Чаплига вважає, що ухвалення проекту закону щодо реінтеграції Донбасу (№7163) фактично впроваджує воєнний стан на цих територіях та несе ризики для прав і свобод
Про це повідомляє УНІАН.
Чаплига заявив, що "ухвалення законопроекту в тому вигляді, в якому він підготовлений до другого читання, буде містити значні ризики і правам, і свободам людини".
На його думку, окремі положення згаданого законопроекту суперечать вимогами Конституції України.
"В Конституції у нас визначено поняття воєнного стану, воно є чітким і зрозумілим. Чіткою і зрозумілою є процедура, якою він вводиться і чітко зрозуміло, які права і свободи можуть бути обмежені та як діють при цьому державні органи. Цим документом вводиться поняття "здійснення заходів із забезпечення нацбезпеки та оборони, відсічі стримування збройної агресії Росії в Донецькій та Луганській областях", - зазначив Чаплига.
Читайте також: Що змінить законопроект про реінтеграцію Донбасу. Основні положення
Він наголошує, що фактично це є замінник словосполучення воєнний стан, і що означає це визначення - незрозуміло, і які матимуть повноваження і як діятимуть органи державної влади на підставі цього нового визначення.
Згідно з цим законопроектом, за його словами, ЗСУ можуть бути залучені в мирний час без впровадження воєнного стану.
"Фактично цим законопроектом запроваджується воєнний стан без необхідної процедури, яка визначена Конституцією у відповідних законах. Відтак майно фірм, підприємців, осіб може бути використано з метою захисту інтересів держави, причому це в непередбачений Конституцією спосіб", - наголосив Чаплига.
Також представник омбудсмена зазначає, що законопроект про відновлення суверенітету на Донбасі несе "дискримінаційну річ" щодо жителів Криму в питаннях визнання актів народження та смерті:
"Наразі в одній з частин проекту закону в тому вигляді, в якому він підготовлений до другого читання, мова йде про спрощену процедуру визнання актів народження або смерті, виданих так званою владою "ДНР", "ЛНР". При цьому процедура для наших співгромадян, які були вимушені покинути АР Крим або залишитися там, залишається тією самою, як і було до цього, тобто в судовий спосіб", - зазначив Чаплига.
Читайте також: Для чого потрібен пакет законів про Донбас
- Нагадаємо, 5-6 жовтня Верховна Рада розглянула пакет президентських законопроектів - закон №7163 про деокупацію Донбасу (прийнято у першому читанні) та закон №7164 про особливий статус окупованих районів (проголосовано депутатами та підписано президентом).
- 16 січня під час засідання Ради має відбутися кількагодинний розгляд поправок до законопроекту щодо реінтеграції Донбасу, після чого того ж дня має бути ухвалення рішення.
- Актуальне
- Важливе