Вчені випробували генне редагування на ссавцях
Група вчених з австралійського Університету Аделаїди вперше вбудувала в ДНК ссавця генний редактор CRISPR / Cas9, здатний створювати "потрібні" види генів, які поширюються на всю популяцію
Про це йдеться в статті, опублікованій в електронній бібліотеці bioRxiv.org.
CRISPR / Cas9 в 2013 році відкрила група генетиків на чолі з вченим Фенем Чжаном. Дослідники виявили редактор в ДНК бактерій і з тих пір з'ясували, що з його допомогою можна "виправляти" геном не тільки одноклітинних, але і багатоклітинних істот.
Редактор генів гіпотетично дозволить позбутися від деяких видом комарів і мошок, які переносять небезпечні віруси, а також захистити тварин з групи ризику вимирання.
Дослідникам з університету Аделаїди вперше вдалося відредагувати ген миші. Вчені змінили всі копії гена Tyr, який відповідає за темний пігмент в тканинах ссавців і вставили отримані клітини в ДНК декількох мишей. Коли гризуни виросли, генетики схрестили їх з мишами, геном яких залишився без змін.
В результаті експерименту 73 відсотки мишенят виявилися альбіносами, оскільки в їх генах був відсутній темний пігмент. Це одночасно підтверджує теорію, що редагування генів відбивається на популяції, і демонструє, що Cas9 чинить менший вплив на хребетних тварин.
- Науковці постійно вивчають тварин в пошуках вирішення людських проблем. Так, печерні рибки можуть допомогти людям економити час на сні: сліпі тетри Astyanax mexicanus - рибки з печер Мексики і півдня США - сплять всього по дві години на добу, і при цьому можуть жити до 30 років. Вчені вивчають їх, щоб зрозуміти механізми сну в людей, і, можливо, змусити нас висипатися за меншу кількість годин.
- А за допомогою гризунів вчені хочуть обдурити смерть: Голі землекопи живуть незвично довго для ссавців свого розміру, майже не відчувають болю, стійкі до раку, а також здатні затримувати дихання на 18 хвилин, тож давно привертають увагу вчених, які працюють над загадкою старіння.
- Актуальне
- Важливе