Фізики кажуть, що придумали математичну модель для робочої машини часу
Фізик-теоретик і математик з Університету Британської Колумбії Бен Тіппета заявив, що придумав працюючу математичну модель для подорожі в часі - таку собі "коробку", яка може рухатися вперед-назад крізь час і простір
Про це пише ScienceAlert.
Разом з Девідом Цзан, астрофізиком Університету Меріленда, Тіппета вивів на підставі теорії загальної відносності математичну модель того, що вони назвали TARDIS - Traversable Acausal Retrograde Domain in Space-time ( "прохідні аказуальні ретроградні зони в просторі-часі").
На думку вчених, математично людство вже можезробити машину часу, але на сьогоднішній день немає матеріалів, з яких можна зібрати такий пристрій - однак вони можуть бути відкриті вже в найближчому майбутньому.
"Хоча це математично доцільно, поки неможливо побудувати просторово-часову машину, тому що ми потребуємо матеріалів, які ми називаємо екзотичними речовинами, щоб згинати простір-час у цих неможливих шляхах, але вони ще не були виявлені", - сказав Тіпетта.
"Люди думають про подорожі в часі як про фантазії. Ми схильні думати, що це неможливо, тільки тому що поки цього не робимо. Але математично це можливо", - каже він.
Модель вчених заснована на ідеї, що четвертим виміром всесвіту є час. Це дозволяє припустити наявність просторово-часового континууму, в якому різні напрямки простору і часу з'єднані тканиною Всесвіту.
Теорія відносності Ейнштейна пов'язує гравітаційні ефекти всесвіту з викривленням простору-часу, феноменом, що стоять за еліптичними орбітами планет і зірок. Якби простір і час були пласкими нескривленими, планети рухалися б по прямій. Але згідно відносності геометрія простору-часу стає викривленою в присутності об'єктів з великою масою, що змушує їх крутитися навколо зірок.
За словами Тіппета і Цанга, Всесвіт може бути вигнутий не тільки в просторі, але і в часі. Як приклад вони наводять простір поряд з чорними дірами.
"Моя модель машини часу використовує викривлений простір-час, щоб час для пасажирів став колом, а не прямою. Це коло може відправити нас у часі назад", - каже Тіппет.
Для цього вчені пропонують створити щось на зразок "бульбашки", що несе всіх, хто всередині, через час і простір по вигнутій траєкторії зі швидкістю, що перевищує швидкість світла. Це і дозволяє переміщатися в часі назад.
Описуючи схему, Тіппета стверджує, що всередині міхура об'єкт А побачить, що події B періодично змінюються, а потім реверсують. Поза міхура спостерігач B побачить, що дві версії A виходять з одного і того ж місця розташування: годинна стрілка повертається вправо, а інша - вліво. Іншими словами, зовнішній спостерігач побачить дві версії об'єктів всередині машини часу: одна версія розвивається вперед в часі, інша - назад.
- Тим часом Facebook винайшла нову одиницю виміру часу. Щоб творцям візуальних ефектів було зручніше вимірювати тривалість окремих кадрів, розробник Крістофер Хорват запропонував ввести нову одиницю часу у вигляді простого парного числа - "фліки".
- Німецькі фізики запропонували нову теорію темної матерії. Вона, за припущенням учених, повинна становити 23% Всесвіту, але й досі не виявлена. Фахівці Університету ім. Гутенберга в Майнці запропонували нову теорію, згідно з якою частинки темної матерії насправді набагато легші, ніж передбачалося раніше.
- Актуальне
- Важливе