Німецькі фізики запропонували нову теорію темної матерії
Темна матерія, яка, за припущенням учених, повинна становити 23% Всесвіту, досі не виявлена. Фахівці Університету ім. Гутенберга в Майнці запропонували нову теорію, згідно з якою частинки темної матерії насправді набагато легші, ніж передбачалося раніше
Про це повідомляє EurekAlert.
Відповідно до загальноприйнятої теорії, темна матерія існує, тому що інакше зірки не могли б обертатися навколо центру галактик. Серед ймовірних кандидатів на звання темної матерії - гіпотетично існуючі так звані вімпи, слабковзаємодіючі масивні частинки.
Проте новітні дослідження змушують все більше сумніватися в цьому. Тому німецький фізики зайнялися пошуками альтернативних варіантів.
Вчені звернули увагу на результати спостережень, зроблених декількома незалежними групами дослідників в 2014 році. Вони повідомляють про присутність нових спектральних ліній з енергією 3,5 кілоелектронвольт в рентгенівському випромінюванні далеких галактик і галактичних скупчень.
Ця незвичайна радіація може виявитися ключем до розуміння природи темної матерії. Німецькі фізики пропонують розглянути сценарій, в якому дві частинки темної матерії стикаються і взаємно знищуються.
Таке відбувається, наприклад, коли електрон зустрічається з позитроном. "Довгий час передбачалося, що таке знищення неможливо спостерігати, якщо ці частинки легкі, - пояснює професор Йоахім Копп. - Ми піддали нашу нову модель вивченню і порівняли її з експериментальними даними. Все сходиться набагато краще, ніж в разі старіших моделей".
Згідно з моделлю Коппа, частинками темної матерії можуть бути ферміони з масою всього в кілька кілоелектронвольт, які називають також стерильними нейтрино. Така легка темна матерія вважалася малоймовірною, бо не пояснювала освітленості галактик.
Але гіпотеза Коппа дає елегантне рішення цієї проблеми - німецькі вчені припустили, що анігіляція темної матерії - це двоетапний процес: в першу фазу формується проміжний стан, який пізніше розпадається на рентгенівські фотони, за якими ми можемо спостерігати.
Нова модель настільки загальна, що є цікавою початковою точкою для пошуку темної матерії, навіть якщо спектральна лінія, виявлена в 2014 році, виявиться іншого походження.
Фізики університету вже працюють над космічною місією e-ASTROGRAM, яка повинна буде проаналізувати рентгенівське випромінювання з недоступною раніше точністю.
Читайте також: Космічна субмарина. Коли і навіщо NASA відправить підводний човен на Титан
- Найбільший в історії космічний телескоп Webb планують запустити вже у 2019 році. Він майже втричі більший та потужніший за знаменитий телескоп Hubble.
- Вчені знайшли на Марсі колосальні запаси води. Раніше його не помічали - він знаходився глибоко під грунтом, а зараз вийшов на поверхню планети внаслідок ерозійних процесів.
- Дізнайтесь, як це - летіти крізь Туманність Оріона. Астрономи і фахівці з візуалізації NASA скомбінували дані з космічних телескопів Hubble і Spitzer (видимий і інфрачервоний діапазони) і створили відео такого польоту.
- Американське аерокосмічне агентство (NASA) оприлюднило відео, у якому зібрало найбільш популярні знімки минулого року.
- Вчені думають, що життя на Марсі можливе, але лише глибоко під поверхнею грунту.
- Актуальне
- Важливе