Чому ми розумніші за тварин. Вчені наблизилися до відповіді
Вчені з MIT порівняли швидкість сигналів між нейронами у мозку людей і щурів та виявили величезну різницю в силі сигналу і глибині його обробки
Про це пише ScienceAlert.
Для проведення експерименту нейробіологи видалили невелику ділянку мозку з передньої скроневої частки у кількох добровольців в рамках хірургічного втручання для лікування епілепсії. Видалення такого шматка мозку ніяк не позначиться на житті пацієнтів, однак це дасть величезний поштовх до вивчення роботи нейронів.
Щоб підтримувати життя нейронів у зразках із мізків добровольців хоча б добу, дослідники занурили їх в спинномозкову рідину і вимірювали, як сигнали поширюються по їх довжині.
Аналогічні дослідження раніше проводили на нейронах щурів. Роботу нейронів людського мозку порівнювали з електрохімічними процесами, що відбуваються в мозку гризунів.
"Це найбільш ретельні детальні вимірювання на сьогоднішній день фізіологічних властивостей нейронів людини", - каже Нельсон Спрустон. Він не брав участі в дослідженні, але, будучи старшим директором наукових програм в Медичному інституті ім. Говарда Хьюза в Джанелі, розуміє його значення.
"Ці експерименти технічно дуже складні навіть на щурах, тому дивовижно, що вони зробили це на людях", - додає він.
Передача сигналів в нейроні нагадує дерево, позбавлене листя, пояснюють нейробіологи. Гілки, звані дендритами, збирають сигнали з інших осередків і передають їх через тіло клітини в довгу тонку "скриню"- аксон.
Виявилося, цей процес дозволяє не тільки передавати сигнали, але і налаштовувати його, обробляючи інформацію. У певному сенсі ці "гілки" можна розглядати як транзистори - вони підсилюють одні сигнали, блокуючи іншу.
"Справа не в тому, що люди розумні, а інші тварини - дурні. І навіть не в тому, що у нас більше нейронів. Просто від самого початку нейрони в людському мозку поводяться по-іншому", - каже Марк Харнетт, провідний автор дослідження.
В людських нейронах існує набагато більше електричної компартменталізації - це дозволяє різним частинам бути більш незалежними та також призводить до потенційного збільшення потужності одиничних нейронів. При цьому поки незрозуміло, чи є головною причиною цього саме дивна архітектура нейронів.
- Поганий настрій може допомогти вам підвищити продуктивність, зокрема зосередити увагу, краще керувати часом та визначати пріоритети завдань
- Люди з "вибуховим" та злісним темпераментом, ймовірно, зависокої думки про свої розумові здібності
- Актуальне
- Важливе