Давні люди влаштовували біля Стоунхенджа бенкети, - вчені
Група вчених з Університету Кардіффа і Університетського коледжу Лондона проаналізувала ізотопи в останках свиней, знайдених неподалік від пам'ятника, і визначила, що 4,5 тисячі років тому люди з усієї Англії приходили туди бенкетувати
Робота опублікована в журналі Science Advances.
Поруч зі Стоунхенджем археологи знайшли великі кістки, які колись належали 131 свині. Автори називають цих тварин "головною стравою бенкету". Тому їх зацікавило походження свиней. Аналіз останків міг би сказати, хто бенкетував біля монумента: тільки місцеві жителі або мандрівники з інших далеких регіонів.
Щоб дізнатися цікаву для них інформацію, вчені проаналізували співвідношення ізотопів різних хімічних елементів. Вони розглядали різновиди стронцію, кисню і сірки, які мають різні форми - в залежності від геології, клімату і близькості до узбережжя відповідно. Крім того, вони аналізували ізотопи азоту і вуглецю, щоб визначити раціон тварин.
Як пишуть автори, три елементи, які свідчать про місцезнаходження, говорять про широкий територіальний розкид. Дослідники стверджують, що до Стоунхенджу сходилися люди з усієї Англії. В епоху пізнього неоліту (приблизно 4,5 тисячі років тому) люди йшли з північно-східної частини острова, з Західного Уельсу і Південної Шотландії.
Це відкриття вразило істориків, так як передбачає соціальну спільність населення Британії вже в епоху неоліту. Жодне з попередніх досліджень не допускало такої гіпотези. Разом з тим виникають питання до найбільш древніх британців. Свині не можуть самостійно долати великі відстані, тому їх треба або транспортувати, або забивати і зберігати свіжість м'яса протягом подорожі. І те й інше вимагає певних технологій і навичок.
Нова робота продемонструвала, що навіть кістки свиней можуть подарувати великий масив нової інформації, тому вчені сподіваються провести в майбутньому інші великі мультиізотопні аналізи, які допоможуть пояснити переміщення свиней або подарують інші несподівані відкриття.
- Раніше вчені точно ідентифікували місце походження будівельного матеріалу для неолітичного пам'ятника. Дослідники з Університетського коледжу Лондона визначили, що внутрішні камені Стоунхенджа видобувались з рудників, які знаходяться на відстані 230 кілометрів від Еймсбері.
- Таємничі ідоли: у місті Чан-Чан, що в Перу, археологи знайшли 19 дерев'яних статуй віком близько 800 років, "одягнених" у маски із бежевої глини
- Українсько-польська команда археологів виявила кістки молодої жінки, поховані 4500 років тому. Знахідка унікальна, адже скелет хтось ретельно прикрасив чорними візерунками, перш ніж поховати останки.
- Раніше науковці з'ясували, які продукти містив останній обід "снігової" людини, яка мешкала у Альпах близько 5,5 тис. років тому.
- Актуальне
- Важливе