У Карпатах - нашестя рудих іспанських слимаків. Фахівці радять, як з ними боротися
У Карпатах нашестя іспанського рудого слимака - інвазивного виду, який потрапив в Україну понад 10 років тому разом із капустою та салатом з південно-східної Польщі
Іспанські слимаки загрожують екосистемам Карпат, а людям завдають значних економічних збитків, оскільки псують врожай. Тварини живляться будь-якою органікою, швидко розмножуються і поширюються, пише франківське видання Курс.
Для контролю за іспанським слимаком спеціалісти Ukrainian Biodiversity Information Network розробили план дій на рівні територіальних громад та виклали в інфографіці.
В Карпатах також мешкає карпатський синій слимак, який, на відміну від іспанського, є місцевим видом. З ним боротися не потрібно.
Своєю чергою фахівці Держпродспоживслужби теж порадили прикарпатцям, як давати раду з рудими слимаками.
Найкращий час для боротьби з ними - від травня до липня, і в цей час необхідно намагатися їх якнайбільше знищити, оскільки у серпні вони відкладають нові яйця. Один слимак за сприятливих умов може відкласти до 400 яєць.
Спочатку слимаки харчуються перегноєм ґрунту, проте через 10-14 днів вже здатні завдати істотної шкоди рослинам: вигризати зародки проростаючого насіння, об’їдати ніжні листки сходів і розсади у теплицях.
На зиму доцільно перекопувати ділянку - зимують вони у стадії яйця і слимака на глибині до 10 сантиметрів, тому перед першими заморозками або під час відлиг ділянку варто перекопати, і таким чином ми їх можемо знищити.
Що стосується хімічного методу боротьби проти молюсків, то застосовують препарати на основі метальдегіду – "Антислизень" або "Патруль" - 20-30 г/10 м кв., препарат рівномірно розсипати у місцях, де виявлено молюсків.
Якщо ви виявили блискучий липкий слід на підлозі або стінах, знайте: слимаки з’явилися в вашому домі. Найкраще місце для їхнього поселення - там, де сиро, значить, шукати їх потрібно у ванній кімнаті або кухні.
У будинку можна скористатися засобами, що не представляють небезпеки для здоров’я людини. Є кілька продуктів, які слимаки не переносять: сіль, гірчичний порошок, мелена кава, оцет, нашатирний спирт. Розсипте їх у ті місця, де волого, і там, де ви помітили їхні сліди перебування.
Для профілактики появи молюсків у погребі можна використовувати вапняне запилення, не допускати підвищеної вологості приміщення, частіше проводити провітрювання. Досить дієвим способом є використання пива або суміші дріжджів і пива. Зібраних слимаків знищують у міцному соляному розчині або заливають кип’ятком.
Також одним із методів боротьби з слимаками є використання нашатирного спирту. Для цього беруть 100-150 мл 10% нашатирного спирту на 10 л води і готують робочий розчин. Препарат миттєво вбиває слимаків при контакті, але препарат дуже нестійкий і швидко втрачає свої властивості. Обприскування проводять пізно ввечері або вночі. Найбільш активні слимаки між 21 та 2 годинами ночі.
Можна обпилити грядки ввечері декілька разів з інтервалом в 30-40 хвилин суперфосфатом (25 грамів на 1м кв.) або сумішшю вапна і тютюнового пилу (1:1) при попаданні цих речовин на шкідника він виділяє велику кількість слизу і гине.
Читайте також: Не гречкосії, продаємо равликів, купуємо сало. 8 міфів про українське сільське господарство
Окрім того, в мережі поділився власним досвідом боротьби з "рудими ненажерами" франківський письменник Ярослав Ткачівський.
"Навали "іспанських слимаків" атакують наші грядочки, знищуючи на своєму шляху ніжні й соковиті рослин, а в саду з’їдають декоративні квіти… Як з ними боротися? Методів є багато. Та я про свій розповім:
В затінку коло компостної скрині перед вечором наливаю відро-два води. На вологий ґрунт кидаємо декілька пошкоджених фруктів (яблуко, груша, персик…). Але найбільше рудим паразитам смакують огірки (бажано без шкірки - зо дві-три половинки). А вже вдосвіта виходжу на "полювання"… І так даємо собі раду з обжирайлами", - розповів господар.
- Актуальне
- Важливе