live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

"Неоднозначна постать": міністр культури розповів, чи варто називати площі і вулиці іменем Бандери


фото: informator
Бородянський вважає, що знесення пам'ятників не міняє свідомість, але ініціювати зміни в закон про декомунізацію не буде

Про це міністр культури, молоді та спорту сказав в інтерв'ю "ВВС News Україна".

Володимир Бородянський заявив, що не ініціюватиме жодних змін в закон про декомунізацію, як і в закон про мову.

"Моє ставлення взагалі позитивне, але завжди є "але". Давайте так: я за те, щоб ми називали речі своїми іменами. В нашій історії були жахливі сторінки і добрі сторінки. І той режим, який був 70 років на нашій території, призвів до великих втрат. І призвів до здобутків, теж не можна цього заперечувати. Але найстрашніше, що він призвів до втрат інтелектуальних, ментальних і жахливих фізичних, людських втрат", - сказав міністр.

Він наголосив, разом з тим, що знесення пам'ятників не міняє свідомість.

"На мій погляд, це найлегший шлях, який ми обрали - закрити зірку, зняти Леніна. А от свідомість і проблеми, які виникають, ті всі суперечки - це ж через свідомість. Ми взагалі не провели цю дискусію, не з'ясували, що з нами відбувалось, і не сказали: дивіться, така у нас була історія. Вони - не герої наші, і ми не будемо називати їхніми іменами площі й вулиці", - зауважив Бородянський.

Щодо того, чи можна називати площі і вулиці, скажімо, іменем Бандери, міністр відповів, що він "неоднозначна постать у суспільстві". 

"Це ж наша спільна історія. Вона ще болить у багатьох людей. І для того, щоб приймати рішення про назви, не-назви, героїзацію, не-героїзацію, ми повинні усвідомити, що у нас в історії були різні періоди. Бандера боровся за своє бачення незалежності України? Боровся, це правда. Він був білий? Чорний? Якого кольору він був? Ми ж розуміємо, що у ньому є неоднозначність... Його по-різному сприймають у Львові і Харкові, наприклад", - пояснив міністр культури.

Утім, він вважає, що не можна зіставляти ставлення до різних постатей в різних областях України. Коментуючи зауваження журналіста, що у такий спосіб можна дійти до того, що в якійсь Харківській області поставлять пам'ятник Сталіну і скажуть: Львів, вам це не подобається - то ви і не ставте, Бородянський зазначив: "Ні-ні-ні. Сталін - злочинець. Це факт. Бандера боровся за незалежність України в той спосіб, як він бачив боротьбу. Він вибрав той варіант боротьби, який він вважав правильним. Зовсім інша історія - це Сталін. У нього був інший вибір, інший контекст, він просто знищував свій народ…".

Міністр сказав, що повернувся до питань перейменування після певних етапів загальнонаціонального осмислення. 

"Вся ця тема не до кінця осмислена, тому в одній частині України вона викликає спротив, а в іншій - схвалення. Нам би переосмислити це все. Не сьогодні, а років десять-двадцять тому... – зауважив він. - Я вважаю, що нам необхідні серіали, фільми, театральні постановки, які переосмислюють цей час - з різних боків. Не робіть з нього білого чи чорного. Зробіть, як було, щоб ми могли побачити, щоб ми через емоцію зрозуміли той контекст, у якому люди жили, приймали рішення, які б не були ці рішення".

новини партнерів

11 липня, 2020 субота

10 липня, 2020 п'ятниця

11 липня, 2020 субота

10 липня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати