Юрій Вітренко: У Фірташа все зараз дуже добре
Т.в.о. міністра енергетики України Юрій Вітренко вважає впровадження нових “правил гри” на роздрібному газовому ринку вкрай вигідними для олігархічного бізнесу
"У Дмитра Фірташа все зараз дуже добре", - сказав він в ефірі "Радіо НВ" 24 грудня.
"Коли відмінили покладання спеціальних обов'язків (ПСО), облгаззбути Фірташа, тобто компанії, які постачають газ населенню, - їх прибуток вже не обмежується. І вони зараз в змозі постачати газ населенню з маржею, яка іноді доходить до 50%. Якщо раніше маржа була максимум 5%", - пояснив свою думку Юрій Вітренко.
На думку урядовця, у газового бізнесу Фірташа зараз надприбутки.
"Це не є нормально, коли олігарх, який фактично займає домінуюче становище, має таку маржу. А "Нафтогаз", який начебто бореться за долю ринка, збільшує її з 2%-3% до 5% - це несерйозна частка ринка. Це означає, що на 95% ринку заробляє пан Фірташ величезні гроші", - зауважив Вітренко.
Вочевидь, Юрій Вітренко таким чином висловив своє ставлення до запровадження ринку газа для побутових споживачів. З 1 серпня 2020 року “правила гри” на газовому ринку змінилися. Покладання спеціальних обов'язків (ПСО) для постачання газа населенню скасували, запровадивши ринкові механізми формування ціни.
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 2020 р. № 1088 були внесені зміни до "Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу".
Ними скасовується регулювання державою торговельної надбавки (націнки) постачальника газу для населення.
Положенням покладались спеціальні обов'язки на постачальників природного газу побутовим споживачам. До 1 серпня 2020 року роздрібна ціна на природний газ, за якою він продавався населенню, регулювалася державою.
Наприклад, в опалювальному сезоні 2019-2020 компанії, що постачали газ населенню, не могли закладати в тариф націнку більшу за 2,5% від ціни, по якій закуповується природний газ у НАК "Нафтогаз України".
Таким чином держава обмежувала зростання тарифів на газ для населення. З серпня 2020 року постачальники газу для населення можуть встановлювати будь-які тарифи на свій розсуд. При цьому люди отримали право змінювати постачальників ресурсу і переходити до тих, у яких тарифи менші.
Урядовці обіцяли, що в перспективі конкуренція великої кількості компаній на ринку призведе до зменшення тарифів на газ. Однак, оскільки ринок постачання газу наразі контролює кілька монополістів, то на практиці це призвело до значного зростання тарифів на газ для населення.
Спеціальні ціни для комунальних підприємств, які забезпечують теплом і гарячою водою, зберегли до кінця нинішнього опалювального сезону.
У грудні 2020 року оптова ціна на природний газ для виробників теплової енергії, яким НАК "Нафтогаз України»" постачає газ у рамках спеціальних обов’язків (ПСО), становить 6103,1 грн за 1 тис. куб. м (без урахування ПДВ та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами). У листопаді оптова ціна на природний газ за ПСО для виробників теплової енергії становила 5375,37 грн за 1 тис. кубометрів.
На початку грудня 2020 фірма з ознаками фіктивності отримала безкоштовно від НАК "Нафтогаз Україна" 305 мільйонів кубометрів газу вартістю майже 2 мільярди гривень та навіть встигла продати його. Передачу газу приватній фірмі оформили менше місяця назад через укладання "мирової угоди" між дочірньою компанією "Нафтогаза" ПАТ “Укртрансгаз” та ЗАТ «Укренергозбут" і двома товками - "Фінансовою компанією Фін-інвест" і "Профі Газ".
Раніше голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв ухвалив рішення №418 від 2 листопада 2020 р., згідно з яким 305 кубометрів газу передали від "Нафтогазу" до "Укртрансгазу" як позику, саме для подальшого виведення цього ресурсу у власність "Профі Газу".
- Актуальне
- Важливе