Огляд

Перший тест для Умєрова. Пояснюємо, що очікувати від "Рамштайн-15"

Юрій Мартинович
18 вересня, 2023 понедiлок
18:39

Від початку повномасштабного вторгнення відбулося вже 14 засідань у форматі "Рамштайн" між українським міністерством оборони та військовими відомствами наших союзників. 19 вересня Україну вперше представлятиме новий глава Міноборони – Рустем Умєров. Чи принесе це українцям якісь зміни?

Еспресо розповість історію "Рамштайн", його значення та які старі-нові виклики тепер перед Рустемом Умєровим.

Що у тексті:

  • Що таке засідання у форматі "Рамштайн";
  • Чи змінить заміна Резнікова діалог учасників "Рамштайн";
  • Що очікувати від "Рамштайн-15".

Що таке засідання у форматі "Рамштайн"

Зустріч на авіабазі Рамштайн

Фото: AP

"Рамштайн" (англ. Ramstein Meetings) — це ціла серія дипломатичних зустрічей міністрів оборони кількох десятків країн світу (під егідою США), які підтримують Україну у війні, яку розпочала Росія. Мета цих зустрічей – синхронізація та прискорення надання зброї Україні для протистояння російському повномасштабному вторгненню, а також навчання українських військових за стандартами НАТО.

Зустрічі отримали таку назву через місце проведення першої 26 квітня 2022 року на базі Повітряних сил США "Рамштайн" у німецькому місті Рамштайн-Мізенбах. Надалі ці зустрічі відбувалися або офлайн, або онлайн у двох місцях (база "Рамштайн" або в Брюсселі в штаб-квартирі НАТО). Всі вони отримували неофіційні назви, як "Рамштайн-2", "Рамштайн-3" і так далі.

Кожна з таких зустрічей мала важливе значення для посилення як оборонних, так і контрнаступальних можливостей ЗСУ. Під час першої зустрічі 30 країн зголосилися виділити понад 5 мільярдів доларів США військової допомоги Україні (наприклад, Німеччина оголосила про 50 одиниць зенітних самохідних установок Gepard). Після другої зустрічі, 20 країн оголосили про нові пакети допомоги, деякі заявили про готовність передати артилерійське озброєння, танки та іншу бронетехніку, інші запропонували навчання українських військових. Після третього "Рамштайну", США надали нам славнозвісні HIMARS. Остання зустріч відбулася онлайн 18 липня. Вона була важливою, оскільки офіційно були укладені домовленості про навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Загалом, формат "Рамштайн" став важливим для консолідації можливостей союзників в допомозі Україні та великою мірою визначив успіхи ЗСУ на полі бою з росіянами.

Чи змінить заміна Резнікова діалог учасників "Рамштайн"

Рамштайн

Фото: Getty Images

Попри скандали пов’язані з різними сумнівними закупівлями Міноборони, Олексій Резніков показав себе, як фаховий дипломат у питаннях вибудовування довготривалого діалогу з союзниками. Експерти відзначали його важливу особисту роль у переговорах, адже в очах союзників він мав авторитет. Тому, можливо, це була одна з причин, чому президент України Володимир Зеленський не одразу звільнив очільника Міноборони. Адже перші гучні скандали з закупівлями (одне яйце за 17 грн) були ще на початку цього року.

Та хай там як, під час повномасштабної війни основними гравцями є не владні мужі, а українські військові, волонтери та народ, який протистоїть окупантам. Роль індивідуумів безперечно важлива, та, як то кажуть, незамінних людей немає, особливо, коли мова йде про екзистенційну війну за право існування України.

Читайте також: Б’ють в серце противника: характеристики та особливості далекобійних ракет Taurus. Їх можуть передати Україні

Голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики й міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко вважає, що зміна очільника Міноборони України не вплине на діалог учасників "Рамштайн". Тому не варто очікувати якихось принципових змін у плані підтримки України.

"Думаю, що радикальним чином це все-таки не вплине. Хоча, дійсно, в галузі міжнародної політики людський фактор має велике значення. Часто згадую в цьому аспекті слова президента Байдена, який сказав, що міжнародні відносини — це міжособистісні відносини. Але в даному контексті, у плані надання озброєнь, військово-технічної допомоги Україні, я думаю, це не вплине вирішальним чином. … Ми бачимо, що сам формат, механізми "Рамштайну" давно напрацьовані. Є певні традиції, які вже склалися", — сказав Мережко телеканалу FREEДОМ.  

Також він відзначив, що вважає Рустема Умєрова ефективним представником парламентської дипломатії та успішним менеджером.

Читайте також: "Ймовірно, Умєров встановить справедливість": нардеп Цимбалюк про відсутність екс-військкомів на фронті

Що очікувати від "Рамштайн-15"

Рустем Умєров

Рустем Умєров, фото: Reuters

Про новий "Рамштайн" було відомо ще в кінці серпня, коли міністром був Резніков. Після призначення Рустема Умєрова новим міністром оборони України 6 вересня, вже 11 вересня очільник Міноборони США Ллойд Остін провів з Умєровим телефоном обговорення нової допомоги нашій країні й порядку денного засідання чергового "Рамштайну".

14 вересня заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх офіційно підвередила, що "Рамштайн-15" відбудеться 19 вересня.

"Остін і Міллі поїдуть до Рамштайну, Німеччина, 18 вересня, щоб провести особисту зустріч контактної групи з питань оборони України. Це буде 15-те засідання після того, як у квітні 2022 року міністр Остін сформував міжнародну групу. Секретар і голова приєднаються до міністрів оборони та старших військових чиновників з майже 50 країн, щоб обговорити поточну ситуацію в Україні та подальшу тісну координацію міжнародним співтовариством, щоб забезпечити український народ засобами, необхідними для захисту його суверенної території", - розповіла Сабріна Сінгх.

Питання надання F-16, ATACMS і Taurus

Наразі немає інформації про те, які саме питання обговорюватимуть 19 вересня. Однак безперечно, що мова йтиме про поповнення запасів снарядів української артилерії, яких завжди бракує, також поповнення запасів ракет для ППО, які щодня "приземляють" російські цілі в повітрі, та, звісно, навчання наших військових в країнах НАТО, зокрема, як просувається вишкіл українських льотчиків, щоб ЗСУ таки отримали F-16.

Читайте також: Довга рука для HIMARS і M270: ракета ATACMS, яка потрібна ЗСУ, та нові дальності з ER GMLRS і PrSM

Непростими можуть бути обговорення пов’язані з наданням Україні німецьких ракет Taurus та американських ATACMS. Адже вже місяцями наші дипломати намагаються "пробити" аргументи союзників, які не поспішають нам надавати ці потужні ракети дальнього застосування. Однак, можливо, Рустем Умєров зможе знайти відповідні доводи, які переконають США та Німеччину, що так звані червоні лінії Путіна – це лише страшилка, щоб затримати постачання надважливої зброї Україні.

Читайте також: Міністр оборони Німеччини пообіцяв рішення щодо надання Україні ракет Taurus за тиждень-два

У коментарі ICTV військовий експерт Михайло Жирохов висловив думку, що, імовірно, такі чутливі питання, як ATACMS чи Taurus не будуть обговорювати.

"На "Рамштайні" обговорюють потреби, які можуть реалізувати передусім європейські країни. Наприклад, так формувалася танкова коаліція, авіаційна коаліція", – сказав військовий експерт і додав, що "Рамштайн" – це в першу чергу про нагальні потреби для нашої оборони.

Та варто пам’ятати, що будь-які рішення, прийняті на "Рамштайн", не є стовідсотково публічними, вони реалізовуються протягом багатьох місяців. Тому завтра громадськість почує лише те, що можна публічно буде оголосити. А непублічні домовленості можуть принести свої плоди дещо згодом.

Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 37.37
    Купівля 37.37
    Продаж 38.12
  • EUR
    Купівля 39.81
    Продаж 40.81
  • Актуальне
  • Важливе
2023, субота
30 вересня
20:01
Авіаудар по Констянтинівці
Росіяни скинули авіабомбу на Костянтинівку: поранено двох жінок та дитину
19:56
Ексклюзив
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Після деокупації тим, хто примусово отримав паспорти РФ, треба буде дати час, щоб їх здати, - Лубінець
19:46
Кевін Маккарті
Уряд США на межі закриття, оскільки Маккарті планує голосування в останню хвилину перед опівніччю
19:45
Ексклюзив
росія, Китай
Як Китай намагається підкорити країни зі слабкими демократіями: експерт Харитонов про ситуацію навколо проєкту "один пояс, один шлях"
19:18
ЗСУ наступ
Протягом доби на фронті відбулося 24 боєзіткнення, ЗСУ відбили 9 атак ворога на Мар’їнському напрямку, - Генштаб
19:14
Ексклюзив
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Окрім МКС, злочинами росіян повинен займатися окремий трибунал на зразок Нюрнберзького, - Лубінець
19:10
Чехія Україна
Україна отримає від Чехії ліцензію на виробництво штурмових гвинтівок CZ BREN 2
18:59
Роберт Френсіс Кеннеді-молодший не виключає, що балотуватиметься у президенти США від "третьої сили"
18:54
З 1 жовтня водії включають фари
Відзавтра водії повинні вмикати фари поза населеними пунктами
18:43
без світла, свічка блекаут
"Якщо будуть критичні влучання": який графік відключення світла діятиме на Черкащині та Полтавщині
18:43
Оновлено
ЗСУ війна
На Лимано-Куп’янському напрямку росіяни поновили штурми, а ЗСУ знищили там ворожі склади з боєприпасами та паливом
18:38
OPINION
Марія Репко
Бюджет-2024. Чому мені стає погано, коли я дивлюся на проєкт
18:37
Огляд
БпЛА "Бобер"
Безпілотник "Бобер": українські "шахеди", з якими не може впоратися московська ППО, технічні характеристики та застосування
18:33
фермер
РФ змушує фермерів на ТОТ Херсонщини продавати продукцію за цінами, нижчими за ринкові
18:31
Азербайджан
Генпрокуратура Азербайджану заарештувала на 4 місяці ексміністра закордонних справ Нагірного Карабаху Бабаяна
18:17
У Києві на Шулявці під час реконструкції впав шляхопровід
18:04
Федоров показав експериментальний зразок бойового робота "Лють"
18:03
Ексклюзив
росія ядерна зброя
У Росії не настільки відчайдушне становище, щоб переходити на ядерну зброю, - ізраїльський військовий експерт Гендельман
18:00
Жозеп Боррель в Одесі
До Одеси з неанонсованим візитом прибув голова європейської дипломатії Боррель
18:00
Огляд
Зміна генералів у США: чим запам’ятався Марк Міллі і що очікувати Україні від колишнього пілота Чарльза Брауна
17:50
Ексклюзив
окупанти
Ізраїльський воєнний експерт пояснив, які шанси має російській наступ
17:25
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Зовнішньополітичні дипломатичні кроки будуть ламати потенціал Росії, - Безсмертний
17:02
OPINION
Євстратій Зоря
Жодні "заборони", оголошені єпископами Московського патріархату в Україні, не мають ніякої сили
17:02
Наукова бібліотека ім. М. Максимовича у Києві. Наслідки ракетного удару РФ 10.10.22
Росіяни за час повномасштабного вторгнення зруйнували понад 220 українських бібліотек
16:45
Ексклюзив
Вірменія
У Центрі близькосхідних досліджень вважають, що Росія ще остаточно не втратила Вірменію
16:32
облитий фарбою мурал у Бучі
Створений художниками зі США: у Бучі затримали чоловіка, який облив фарбою мурал
16:32
wlady.koffeanon
З фотоапаратом у руках: в бою під Курдюмівкою загинув фотограф і воїн-доброволець з Лос-Анджелесу Володимир Миронюк
16:09
демонтували радянські зірки
У Світловодську на Кіровоградщині демонтували радянські зірки на братській могилі
15:46
ракети Taurus
Німеччина повинна терміново поставити Україні Taurus , - глава комітету Бундестагу
15:35
мітинг в Одесі 30 вересня
"Чому діти донатять, а влада ремонтує?" Біля мерій Києва та Одеси знову зібралися проти тендерів на "бруківку"
15:23
ООН
ООН відправить у Нагірний Карабах гуманітарну місію
15:14
Інфографіка
долар євро гривня валюта обмін
Курс валют на 29 вересня: в яку ціну євро та долар
14:53
Ексклюзив
обстріл, ППО
У Силах оборони зауважили, що атаками дронів ворог намагається підібрати нову тактику майбутніх уражень
14:47
Аналітика
Зерно
Як впливає експорт зерна на курс гривні та чого насправді бояться польські фермери
14:40
Видатки на оборонне виробництво у проєкті держбюджету збільшені у 7 разів, - Шмигаль
14:33
Харків, ілюстративне фото
Росіяни збиралися перетворити Харків на "блокадний Ленінград", - командир 92-ої бригади Федосенко
14:25
Ілюстративне фото
Росіяни з дрона скинули снаряд на Козацьке, що на правобережжі Херсонщини: поранено чоловіка
14:20
Ексклюзив
Роман Безсмертний
"Американці - молодці, вони заплутують наших ворогів": Безсмертний про рішення США надати ATACMS Україні
14:16
Огляд
Олександр Усик та Олександр Красюк (праворуч)
Усик та Ф'юрі домовились про "бій століття", скандальне рішення УЄФА та сенсаційний виліт "Динамо" з Кубка: огляд головних новин спорту за тиждень
14:16
"єПідтримка"
Понад 60 тисяч українців неправомірно отримали по 6,5 тис. грн від "Є-Підтримки", третина з них вже повернули кошти до бюджету, - Опендатабот
Більше новин