Плач Феміди, або Непокаране зло повертається. Частина 1
Злочини Росії в Україні внаслідок агресії набрали безпрецедентних масштабів. На порядок денний виходить необхідність трибуналу над рашизмом. Ситуація потребує негайних рішень
Від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року за 6 місяців війни Росія вчинила понад 43 тисячі злочинів проти України:
- на 19 серпня українські правоохоронці зареєстрували 29 184 злочинів агресії і воєнних злочинів та 13 593 злочинів проти національної безпеки.
Як інформує Генеральна прокуратура, станом на ранок 23 серпня російські війська вбили в Україні 374 дитини, поранили – 723.
Ці дані не є остаточними, оскільки триває робота з їхнього встановлення у місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.
За підтвердженими даними ООН, у період від 24 лютого до 24 липня, за п'ять місяців повномасштабної війни в Україні, внаслідок агресії загинули 5237 мирних жителів, 7035 людей дістали поранення.
У Києві наголошують, що це – лише задокументовані дані ООН. Через інтенсивні бойові дії на території України справжні цифри втрат можна буде встановити пізніше.
Як приклад фахівці наводять трагедію Маріуполя, де, за попередніми даними, внаслідок російських бомбардувань та атак на момент захоплення міста загинуло понад 20 тисяч мирних громадян.
Крім того, в середині липня ООН поінформувала, що від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого кордон України перетнули понад 9 млн українців.
У перші місяці війни в Україні 7,7 мільйонів людей стали внутрішніми переселенцями. Такі цифри зафіксувала наприкінці квітня Міжнародна організація з міграції.
Фото: Reuters
Також у XXI сторіччі світ зіткнувся із таким злочином, як масове викрадення людей. На середину літа 2022 року близько 1,6 млн українських цивільних, у тому числі понад 260 тис. дітей, були примусово вивезені до Росії.
За пів року щоденними масовими бомбардуваннями, ракетними та авіаційними ударами по містах та селах України агресор повністю знищив або зруйнував сотні й тисячі лікарень, житлових будинків, навчальних закладів, дитячих садків, аптек, підприємств, стадіонів, культових споруд . Мільйони людей залишилися без своїх домівок.
Фото: Reuters
Служба безпеки України встановила, що з 20 ракетних ударів, які завдаються російськими військами по Україні, лише один припадає на військовий об'єкт, решта – влучає в цивільну інфраструктуру.
Так, з початку повномасштабного вторгнення окупанти вразили на території України понад 22 тисяч цивільних об'єктів і лише близько 300 – військових.
Як повідомляється, прямі втрати української економіки через війну на кінець серпня 2022 року сягають близько $113 мільярдів.
Водночас, за 4 роки війни після російської анексії Криму та окупації частини територій Донбасу в 2014 році сумарні втрати України 2018 року становили вже близько $300 млрд.
Свій висновок зробили також експерти Верховної Ради: загальні втрати України у війні з Росією найближчими роками можуть перевищити $1 трлн.
Як поінформував 22 серпня головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, за 6 місяців війни, чинячи опір агресору, загинули 9 тисяч захисників України. Серед них не лише військовослужбовці, а й бійці тероборони та всі, хто взяв до рук зброю.
Побіжно наведені цифри дають можливість хоча б приблизно окреслити масштаби трагедії, спричинені агресією Росії за 6 місяців повномасштабної навали.
Ми свідомо не торкаємося погроз Кремля застосувати ядерну зброю та атак і захоплень атомних електростанцій України, позаяк ця тема заслуговує на окрему розмову.
Наведені факти дають підстави говорити про відповідальність агресора, про можливість покарання за воєнні злочини та своєчасного засудження за скоєне Зло, як того вимагають міжнародні конвенції.
Параноя агресора довкола дат
Керівництво держави прогнозує, що напередодні Дня Незалежності України 24 серпня Росія може вдатися до особливо жорстоких дій.
23 серпня українці святкують День Державного прапора. Календар нагадує, що сьогодні також – Європейський день пам’яті жертв сталінізму та нацизму.
"Ми маємо бути свідомі того, що цього тижня Росія може постаратися зробити щось особливо гидке, щось особливо жорстоке. Такий у нас ворог. Але і в будь-який інший тиждень за ці пів року Росія робила те саме постійно – гидке й жорстоке", - заявив напередодні президент Володимир Зеленський.
За словами радника голови Офісу президента Михайла Подоляка, Росія – архаїчна держава, і вона прив'язує свої дії до певних дат, що треба зробити, щоб людям було погано.
"Вони ненавидять нас, тому спробують 23 та 24 серпня збільшити кількість обстрілів крилатими ракетами низки наших міст. Безумовно, Київ буде в переліку цих міст", - заявив Подоляк 21 серпня.
Кремль на весь світ розповсюджує фейк, що саме українські "нацисти" можуть піти "у наступ", вдатися "до ескалації".
"А ми тую червону калину…"
Незважаючи на війну та загрозу ракетних ударів, в Україні цього року в умовах інтенсивних воєнних дій будуть відзначати День Незалежності.
За повідомленням влади, 23 серпня у Києві та інших містах, а також у закордонних дипломатичних установах проходять урочисті церемонії підняття державного прапора.
24 серпня монумент "Батьківщина-мати" у Києві та інші знакові місця підсвітять кольорами українського стягу, а в Національному заповіднику Софія Київська представники всіх церков молитимуться за Україну.
Крім того, на Хрещатику триває виставка-"парад" знищеної та трофейної російської військової техніки.
"Правильно. Парад московської орди на Хрещатику в Києві – це те, про що так мріяв Путін, – може бути лише у такий спосіб", - іронізують сьогодні активісти соціальних мереж.
Фото: GettyImages
Під час офіційних заходів хвилиною мовчання вшановуватимуть всіх загиблих у війні.
Разом з тим, з 22 по 25 серпня у Києві заборонені всі масові заходи, пов'язані з великим скупченням людей. У ці дні влада радить не ігнорувати сигнал тривоги та ховатися в укриття в разі повітряної тривоги.
Головне управління розвідки Міноборони через підвищену загрозу ракетних ударів та провокацій з боку Росії також закликає українців бути особливо обережними на День Незалежності.
"Є підвищена загроза ракетних ударів та інших провокацій як всередині країни, так і ззовні", - заявили в ГУР та закликали громадян бути обережними та готовими до того, що "День Незалежності буде атаковано".
Про зловісні наміри Путіна говорять сьогодні й військові експерти. Олег Жданов прогнозує, що цими днями Росія готує масований удар по Україні. Він вважає, що найнебезпечнішими можуть стати 23 та 24 серпня.
За даними експерта, напередодні Дня Державного Прапора та Дня Незалежності біля українських кордонів помітне велике скупчення ворожої авіації – загалом 430 літаків та 360 вертольотів.
Кількість авіації на аеродромах Білорусі, Криму та Росії зараз на 110 одиниць перевищує чисельність, яка була на момент повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.
Вранці 23 серпня Сполучені Штати оприлюднили розвіддані про те, що Росія найближчим часом планує завдати нових ударів по цивільній інфраструктурі та урядових об'єктах України.
"Ми маємо інформацію, що Росія зосереджує зусилля для нанесення найближчими днями ударів по цивільній інфраструктурі та урядових об'єктах України", - передає Reuters слова американського посадовця.
Він констатує, що, "враховуючи послужний список Росії в Україні", Вашингтон занепокоєний загрозою, яку становлять російські обстріли для мирного населення та цивільної інфраструктури.
У зв’язку з можливим завданням ракетних ударів посольство США в Києві 23 серпня закликало американських громадян негайно залишити Україну.
На 23 серпня також припав візит до Києва президента Польщі Анджея Дуди, що може стати додатковим подразником для Кремля – під боком Росії перебуває "зловісний НАТО".
Оленівка. Історія може мати трагічне продовження
Фото: Reuters
У День Незалежності російські загарбники планують провести показове судилище над військовополоненими, повідомила напередодні розвідка України.
З цією метою напередодні окупанти терміново переобладнували вціліле приміщення Маріупольської філармонії. На сцені монтувалися залізні клітки, в яких будуть утримувати захисників України. Також поруч з філармонією зводяться кілька нових тимчасових споруд.
Для судилища над захисниками Азовсталі у тимчасово захопленому Маріуполі росіяни готують підставних "свідків", звозять пропагандистів та можуть влаштувати провокацію.
"За одним із можливих сценаріїв рашистів, вони можуть завдати по приміщенню точкового ракетного удару. В разі реалізації такого сценарію рашисти спробують традиційно перекласти провину за скоєний злочин на Україну", - заявляє розвідка МОУ.
Скидається на те, що своєрідним "прологом" до проанансованого Кремлем судилища в Маріуполі стало недавнє гучне вбивство Дар’ї Дугіної – доньки головного творця сучасного російського нацизму Олександра Дугіна.
"Вбивати, вбивати, вбивати"
Саме цей професор філософії та ідеолог Кремля після початку російської агресії закликав "вбивати, вбивати й убивати" українців.
ФСБ вже звинуватила Україну у підриві московської пропагандистки. Згідно з "вердиктом" російських спецслужб, до вбивства послідовниці свого батька причетний полк "Азов".
Елітний підрозділ Збройних сил України разом з іншими формуваннями ЗСУ кілька місяців чинив безпрецедентну героїчну оборону Маріуполя. Битва за велике індустріальне та портове місто України стала одним з головних факторів, який вплинув на хід війни.
Оборона Маріуполя, як зокрема і бої перших тижнів за Київ, Чернігів, Суми та Харків, поховали омріяний Путіним бліцкріг, яким передбачалося захоплення столиці та всієї України "за три дні".
Диктатор Росії загибель пропагандистки Дар’ї Дугіної назвав "підлим та жорстоким злочином", а її саму – "людиною зі "справжнім руським серцем".
Колаж Еспресо TV
Сьогодні ідеолог "русского мира" Дугін закликав до священної помсти аж до "повної Перемоги". Путін посмертно нагородив його загиблу доньку орденом "за мужність".
У полку "Азов" спростували причетність до підриву Дар’ї Дугіної і вважають подію підготовкою до судилища над азовцями.
У переддень можливого рашистського "маріупольського трибуналу" – так званого суду над військовополоненими, які "посміли" стати на захист своєї землі, світ почув ще один нацистський випад високого російського дипломата.
Непокаране зло повертається
Україна є єдиною в світі країною, яка добровільно позбулася третього за потужністю військового ядерного арсеналу, а у відповідь отримала безпрецедентну агресію.
США, Велика Британія та Російська Федерація 1994 року взяли зобов’язання поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони Української держави.
Росія порушила свої зобов’язання, 2014 року без всяких підстав розв’язала війну, розпочавши 24 лютого 2022 року повномасштабне вторгнення.
Фактично на очах усієї планети в центрі Європи реалізується путінський план знищення 40-мільйонної української нації.
Доречно нагадати що, починаючи з 1990-х років, Росія неодноразово вдавалася до нападів на молоді держави колишнього СРСР. Це було, зокрема, у Ічкерії, Молдові, Грузії, але жодного разу агресія не була належно покарана.
20 серпня російський посол при міжнародних організаціях у Відні Михайло Ульянов оголосив: "Жодної пощади українському населенню", цинічно демонструючи розгнузданість та безкарність Кремля.
Україна визнала Росію країною-агресором, назвала війну геноцидом та закликала світову спільноту зробити те саме, що б було справедливим.
Демократичні країни-партнери допомагають зброєю, дипломатичними кроками, економічними санкціями. На жаль, вони не перетворилися на миттєві та "руйнівні", що було обіцяно у разі повномасштабного вторгнення.
Як в Україні, так і в інших країнах, судячи із заяв, йде підготовка Трибуналу щодо воєнних злочинів Путіна та його оточення.
Історія свідчить, що для цього потрібний тривалий час.
За великим рахунком, Україна протистоїть повномасштабній агресії з боку ядерної держави без достатньої підтримки.
Сьогодні, можливо, Києву слід скористатися досвідом, коли суд на агресором був проведений своєчасно і показово.
Йдеться про Харківський трибунал, вперше проведений у розпал Другої світової війни над німецькими військовими злочинцями у щойно звільненому від нацистів українському місті.
Як це було, які наслідки мало, наскільки це реально в наш час і як швидко може стати можливим – у наступному матеріалі Еспресо.
- Актуальне
- Важливе