OPINION

900 днів війни. Що змінилося в голові у Путіна?

Вадим Денисенко
12 серпня, 2024 понедiлок
12:06

Правитель Росії хоче померти у кріслі президента

Зміст

1. Напевне, почати потрібно з того, що не дуже подобається українцям. Так от, повномасштабне вторгнення почалося перш за все через те, що Путін вважав цю війну не лише завершенням екзистенційного конфлікту для знищення українців, як нації. Була ще друга, можливо, більш вагома причина: маленька переможна війна мала повернути Росії статус "третього полюса світу". Це базова причина цієї війни. Без усвідомлення цього нам складно буде робити певні прогнози про подальші дії Кремля.

2. Тепер власне, про зміни, які відбулися в голові у Путіна. Марш Пригожина став поворотною точкою для Путіна.

Він зрозумів одну важливу річ: еліти бояться його настільки сильно, що він може все. В прямому значенні слова "все".

До того, він все ж остерігався багатьох речей. Я розумію, що зараз багато хто почне говорити, що і до того він міг все, але це не так. У 2022 році дійшло до того, що Путін на певний момент навіть перетворився на "колективного Путіна" і змушений був принизливо для себе вибудовувати систему колективної відповідальності). Власне з цього моменту (після маршу Пригожина) можна метафорично говорити, що народився новий Путін, який запропонував росіянам нову національну ідею. І ідея ця звучить так: Путін хоче жити максимально довго і померти в кріслі президента.

Читайте також: Російсько-українська війна: кульмінація

Мова вже не йде про підручник історії чи щось інше. Головна ідея російської держави — довге і безхмарне життя Путіна.

Ви спитаєте, а як же третій полюс світу? Ця ідея залишається, але тепер вона відкладається на невизначений час. Точніше, час визначається життям Путіна. Він прекрасно розуміє, що технологічно (в значенні новітніх технологій, які визначають нинішню епоху), він не зможе зробити Росію третім полюсом. І тому, вся його стратегія на зовнішньому фронті зводиться до наступного: створення проблем конкурентам (хаотизація процесів), яка має призвести до повернення діалогу з Росією. Простіше кажучи, він буде пробувати створювати проблеми в будь-якій точці світу і головне, всередині країн-конкурентів з однієї сторони, а з іншої — буде вимагати сідати з ним за стіл переговорів.

І тепер найнеприємніше для нас: Путін розуміє, що торгувати Україною він вже не може. Для початку діалогу він буде продавати Заходу міф про вплив на вісь зла. Його нинішня гра — це продаж повітря. Точніше: він хоче "гарантувати" Заходу безпечність КНДР та Ірану, зрозумілі правила гри в Сахелі тощо, обмін на постійний діалог, частиною якого буде зняття санкцій. Ще раз наголошу — санкції, лише частина цього діалогу в розумінні Путіна.

3. Тепер щодо внутрішніх справ у РФ. Головна видима зміна — гола вечірка, яка стала Рубіконом для еліт. Маси до кінця її не зрозуміли, але тепер створені нові правила гри, суть яких зводиться до кафкіанської формули: "Ви не знаєте за що вас буде покарано, але вас може бути покарано за все". Єдина можлива поведінка в цій системі координат — покора і "бути хорошим стосовно абʼюзера". Це базова установка влади, яку покірно сприйняли еліти. Протягом року, якщо нічого не буде особливо мінятися, це зрозуміють маси. Вони вже відчувають різке погіршення життя (дві третини росіян взагалі не мають заощаджень). Але влада рухається до того, що ще більша кількість росіян будуть жити на межі злиднів.

При цьому, влада вибудовує не опричнину, як багато хто вважає. Кремль будує таку структуру суспільства, в якій є пасивна половина, яка не лише боїться влади і кориться їй (в Росії 400 років 99% суспільства боїться влади).

Ця умовна половина є апологетами режиму, для яких створено дві міфологічні рамки: 1) вони проти змін, бо зміни означатимуть, що буде ще гірше (колись один мій знайомий це описав ситуацією з 90-х, коли йому не платили місяцями зарплату, а начальник цеху їм говорив: "За прохідною ми нікому не потрібні". власне розширення цієї бази людей одна з головних задач Кремля. 2) створення відносно великого прошарку меншості, яку мають поважати через їхні дії на війні. При цьому, головний міф цієї війни буде не (лише) в перемогах. А в грошах. Цей прошарок ніколи до і ніколи після не мав і не матиме стільки грошей, скільки зараз. І припинення виплат завтра не мінятиме майже нічого в їхньому ставленні до Путіна (якщо не включиться зовнішня (інша внутрішня) пропагандистська машина). В усій цій ідилії є велика ложка дьогтю для Путіна. Ті, хто будують цю модель (перш за все Сергій Кірієнко), думають не тільки про Путіна. Вони думають про його смерть і про транзит влади.

Читайте також: Росія після Курська: все станеться набагато швидше

4. До останнього часу жоден олігарх не мав впливу на політичні процеси у РФ. В нинішній системі координат, так звані "Вежі Кремля" втратили свою першочергову суть. Раніше між вежами відбувалися цивілізовані й не дуже дискусії, в результаті яких Путін отримував одноосібне право на арбітраж, але й держава отримувала "проговорені" економічні, рідше політичні та геополітичні рішення. Зараз роль веж Кремля знизилася до ролі олігархату: тобто обслуги. А головні рішення починають замикатися в межах відносно невеликого кола людей, які відповідають за безпеку Путіна.

Іншими словами, Росія сьогоднішнього зразка, багато в чому перейшла в ручне управління з найпринциповіших питань і коло тих, хто бере участь в виробленні рішень стає вужчим. Щобільше, Путін починає активно створювати системи дискомфорту для свого оточення. Початок був покладений в той момент, коли був звільнений Патрушев, який, де-факто був "разводящим" для силовиків. Патрушев цю роль втратив (а втратив, бо почалося зрощення його групи й групи Ростєха Чемезова). Ніякої реальної загрози для влади Путіна це зрощення не несло, але виходячи з позиції, що диму без вогню не буває, Путін понизив Патрушева. Правда, він не завдав удару і по Чемезову, який курує 80% російського ВПК (тут логіка Путіна проста — не треба ламати те, що працює).

Читайте також: Наступ на Курщині зруйнував міф про сакральність влади Путіна

Так от, розбивши тандем Патрушев-Чемезов, Путін не зупинився. Ось лише кілька прикладів останнього місяця. Наприклад, радник Путіна Дюмін отримав право контролю над Чемезовим (правда, останнього ще має контролювати й міністр оборони Білоусов). Варто звернути увагу на посадку сенатора Савжльєва, який був гаманцем того самого Дюміна.

Окремий сюжет — створення посади заступника керівника росгвардії (поки нема призначення), але керівник гвардії Золотов вже в напрузі.

І все це відбувається на фоні санкціонованого Путіним двовладдя в ФСБ. Зараз складно відповісти, хто головніший: Бортніков чи його перший заступник Корольов, у функціонал якого входить, в тому числі доповідати про особисте життя еліти. Все це відбувається на фоні двох субʼєктивних моментів: через старіння, Путін все повільніше приймає рішення і від рішення про створення посади до заповнення вакансії можуть іти місяці.

Другий момент також повʼязаний зі старінням, але не лише фізичним, але й старінням системи: Путін, судячи з усього, все більше впадає в параною. Але, бувши сцикуном зроду, він будує у своїй голові систему влади, як прообраз всієї держави — він будує систему обсадженої фортеці, де він і є фортецею. При чому він одночасно грає і за тих, хто нападає і за тих хто обороняється.

5. Щодо простого народу, то Путін ніколи не вважав народ субʼєктом. Народу запропоновано один варіант: погіршення життя (де компенсатором будуть міфи про які говорилося вище) і страх через посилення репресивного апарату. Путін щиро вірить, що контроль над елітами і є контролем над народом.

Наостанок варто задати самим собі питання "чи можлива табакерка"? Відповідь проста: табакерка можлива у двох випадках (таку екзотичну версію, як отруєння на замовлення інших спецслужб, я вважаю майже фантастичною, хоча Путін все робить, щоб допікати всім): стрілець-одинак, як це було нещодавно з Трампом або смертельний переляк когось із надвпливових соратників Путіна. Поки це не проглядається, але й виключити неможливо. Правда, Берія відважився тільки тоді, коли зрозумів, що його можуть розстріляти.

Джерело

Про автора: Вадим Денисенко, політолог.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.57
  • EUR
    Купівля 45.45
    Продаж 46.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
14 вересня
00:26
шахед
Росія запустила "шахеди" з Курської області. Ситуація у ніч на 14 вересня
00:23
Оновлено
Ентоні Блінкен
США вводять нові санкції проти пропаганди РФ: Блікен розповів про глобальний вплив RT
2024, п'ятниця
13 вересня
23:54
Кріштіану Роналду, Євро-2024
"Вони думають, що телефони, TikTok та Instagram навчать їх хорошого": Роналду розкритикував нинішнє покоління
23:49
прапор Росії
Bloomberg написав про можливу відповідь РФ на дозвіл Україні на удари далекобійною зброєю
23:30
Суджа, РФ, Курська область
"У Курській області, куди вторглись ЗСУ, були створені подоби концтаборів": російські фейки за 13 вересня
23:21
Україна_Польща
Сікорський та Сибіга розповіли про формування Українського легіону в Польщі
23:16
Ексклюзив
Сергій Кривонос
Для впевненої позиції України у перемовинах має бути чотири потужних фактори, - генерал Кривонос
22:49
шахтарі
РФ на ТОТ Луганщини демонтує системи живлення шахт, - Спротив
22:46
Курахове
За добу на фронті відбулось 115 боєзіткнень. Найгарячіше - на Курахівському напрямку
22:38
Ярослава Магучіх
Магучіх тріумфувала у фіналі сезону "Діамантової ліги"
22:29
боєприпаси 155 мм
Польща виділить €100 млн на закупівлю боєприпасів для України в межах ініціативи Чехії
22:16
Індія повернула 45 своїх громадян, завербованих Росією на війну в Україні
22:16
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Контрнаступ на Курщині: цілі росіян та особливості бойових дій ЗСУ на Горлівському напрямку. Колонка Сергія Згурця
22:08
Речник міністерства оборони США Джон Кірбі
На зустрічі Байдена і Стармера не очікують заяв щодо дозволу Україні для ударів вглиб РФ, - Кірбі
21:46
Володимир Зеленський
Перша держава, з якою Україна почала спільне виробництво зброї: Зеленський обговорив з міністром оборони Данії взаємодію, зокрема F-16
21:33
Ексклюзив
Генерал-майор ЗСУ Сергій Кривонос
У нас є величезна проблема між трьома силовими структурами: генерал Кривонос про завдання, які необхідно вирішувати
21:33
Джастін Тімберлейк
Джастін Тімберлейк визнав себе винним у справі про водіння в стані алкогольного сп'яніння
21:12
Новофедорівка, Крим. Фото: скріншот, Telegram
Більшість кораблів покинули кримські порти, - "Атеш"
21:00
Кабінет міністрів затвердив проєкт держбюджету на 2025 рік: Шмигаль розповів про пріоритети
20:18
Радослав Сікорський
У Польщі допускають передачу Україні додаткових МіГ-29, - Сікорський
20:03
ЗСУ
"Не вводили конкретних обмежень": у МЗС Фінляндії та Швеції заявили, що Україна може бити їхньою зброєю по РФ
20:02
Оновлено
Костянтин Вівчаренко, Динамо, УПЛ
"Оболонь" та "Олександрія" зіграли внічию. Розклад і результати 6-го туру УПЛ
20:02
OPINION
До історії слова "рашизм"
19:59
OPINION
Європа скасовує щедрі виплати. Чи готова Україна до повернення біженців?
19:55
У Конотопі чоловік загинув внаслідок атаки РФ 12 вересня. В місті оголосили жалобу
19:55
Віктор Орбан
"Війна в Україні не закінчиться на полі бою": Орбан заявив, що все більше країн готові приєднатися до "табору миру"
19:48
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
У Кремлі відреагували на заяву Ердогана, що Крим - це Україна
19:35
Російський газ
Австрійська компанія, яка забезпечує енергією 2 млн людей у Відні, відмовляється від газу РФ
19:33
новини Львівщини
Уряд зменшив процентну ставку для бізнесу за держпрограмами
19:33
санкції проти Росії
ЄС розглядає три варіанти зміни санкцій проти РФ, аби забезпечити виділення Україні $50 млрд заморожених активів
19:31
Ексклюзив
на фото представники МАГАТЕ прибули на Хмельницьку АЕС
"Ми були на грані радіаційної аварії": експертка про важливість перебування МАГАТЕ енергооб'єктах України
19:31
Ексклюзив
голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький
"У владних кабінетах хочуть мати своїх людей": експерт Гончар про звільнення Кудрицького з Укренерго
19:14
МАГАТЕ
Спостерігачі МАГАТЕ розпочали роботу на високовольтних електропідстанціях Укренерго
19:10
азов
У російському полоні ще залишаються понад 900 азовців
19:05
Андрій Лунін і Флорентіно Перес
"Зробімо це разом": Лунін зробив першу заяву після підписання нового контракту з "Реалом"
19:02
Камала Гарріс
Команда Гарріс розміщує у ключових на виборах штатах рекламу, яка стосується України
19:02
Слідком РФ
Інкримінують "воєнні злочини" на Курщині: у РФ оголосили в розшук командувача ОК "Північ" Дмитра Красильникова
18:46
РФ протягом дня атакувала Нікопольщину з різних видів озброєння: постраждали 3 людини
18:44
поліція
На Полтавщині звільнили двох поліцейських через справу про зґвалтування 12-річного хлопця
18:38
Хасиди
Умань готова прийняти паломників, але "стовідсоткову безпеку" не гарантує, – Держетнополітики
Більше новин