OPINION

Блокування кордону з Польщею — початок перемовин про вступ України до ЄС

Тарас Радь
9 березня, 2024 субота
16:01

Польща, прикриваючись блокадою кордону з Україною, де-факто розпочала процес консультацій з Україною щодо її майбутнього членства у Європейському Союзі

Задовго до того, як Європейська комісія планує передати Україні переговорну рамку для вступу в ЄС (попередньо у кінці березня 2024 року), уряд Туска де-факто з січня цього року (щойно прийшов до влади) розпочав двосторонні переговори з українським урядом щодо умов членства України в ЄС. Проте прямо цього не каже, хоча це стає зрозуміло з дій та коментарів польського уряду

З кожним наступним місяцем шабашу, що відбувається на кордоні з Україною, цей факт стає щораз більше очевидним.

Уряд Туска пов'язав воєдино питання розв'язання проблеми розблокування кордону з нав'язуванням Україні обмежень в економічній сфері, перш за все, в аграрному секторі. Це класична протекціоністська політика сильнішої сторони із захисту власних національних інтересів коштом слабшої.

Читайте також: Поляки знають, що протести "фермерів" - справа росіян

Це власне і є реальна та прагматична політика, що, можливо, видається незрозумілою для наївних українців, рівень сприйняття якими двосторонніх відносин зводиться до абстрактного твердження про те, що "поляки наші найкращі друзі". Так, але українці мають за це заплатити.

Уряд Туска планує розширити список продуктів, заборонених ще урядом ПіС. Теперішня влада просто продовжує ту політику, яку розпочала попередня влада у 2023 році, прикриваючись "протестувальниками" на чолі з "Конфедерацією". Потрібно розуміти, що якщо при владі був би ПіС, було б те ж саме.

І ця політика приносить свої добрі результати для уряду Туска. З січня 2024 року його рівень підтримки зріс на 3% і сьогодні становить 41%, тоді як невдоволенні урядом 34% (цей показник збігається з рівнем підтримки ПіС). А тому уряд Туска і надалі дотримуватиметься протекціоністської політики, і продовжуватиме її не лише в аграрному секторі, але також в інших сферах. Не виключено, що навіть в історичній політиці, якщо ті ж самі антисистемні сили зуміють сформувати лояльність 70% польського суспільства до цього питання.

Цікаво те, що у польському суспільстві, на відміну від українського, немає суперечностей чи відчуття лицемірства у діях власного уряду. Вони справді в переважній більшості залишаються прихильними до солідарності з Україною, що, однак, не суперечить праву Польщі на непаритетні умови захисту національних інтересів коштом інтересів України. Ця діалектика сприйняття зумовлена тим, що поляки розглядають ці два питання не як взаємозаперечні, а як паралельні лінії, що не перетинаються. Це для українців вони мають логічний зв'язок, тоді як для поляків це "нічого особистого, просто бізнес".

Читайте також: Позиція уряду Польщі демонструє політичну шизофренію щодо розв'язання проблеми блокування кордону. Колонка Віталія Портникова

Загострення двосторонніх українсько-польських відносин і неприязні кроки Польщі стосовно України з квітня 2023 року — це частина тернистого шляху, який пройде Україна на шляху до членства до ЄС. І це лише початок. І це лише з Польщею. А далі будуть не менш прості переговори з Угорщиною, Словаччиною, Румунією і навіть Молдовою (хоча це дещо окрема історія).

Тут складність не лише у давніх проблемах двосторонніх відносинах, а також у відсутності чітких та зрозумілих критеріїв політики розширення Європейського Союзу. Згідно зі статтею 49, "будь-яка європейська держава, яка поважає цінності, зазначені в статті 2, та віддана їх поширенню, може подати заявку на набуття членства у Союзі". Якщо заглянути у статтю 2, то там загальні формулювання про цінності: "Союз засновано на цінностях поваги до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права та поваги до прав людини, зокрема осіб, що належать до меншин. Ці цінності є спільними для всіх держав-членів у суспільстві, де панує плюралізм, недискримінація, толерантність, правосуддя, солідарність та рівність жінок і чоловіків". А також країна-претендент має відповідати вимогам Копенгагенських критеріїв (1993). Це по суті про це ж саме, але більш інструментальне: стале функціонування інститутів для функціонування демократії, верховенства права та прав людини, функціонування ринкової економіки та здатність гарантувати дотримання цілей політичного, економічного та монетарного союзу. По суті це і все.

У "Договорі про Європейський Союз" ви не знайдете жодної детальнішої інформації про те, що може, а що не може бути предметом двосторонніх переговорів країн-членів ЄС з країною-претендентом. А практика показує, що таким предметом може виступати будь-що: від отримання економічних переваг та поступок до зміни назви країни, переписування підручника з історії та вимог відмовитись від власної мови.

Читайте також: Україна — Польща. Слід змінити ставлення до історії

Раніше писав про цю проблему окремий допис, що політика розширення ЄС перетворилась на блошиний ринок, де кожен торгує власним "національним барахлом" і намагається його продати тобі за захмарну ціну. І єдина можливість уникнути цього це адекватність країни-члена ЄС, з якою ведуться переговори.

Практика показує, що з кожною наступною хвилею розширення ЄС, особливо після найбільшої, 2004 року, коли прийняли 10 нових членів Центральної Європи, зокрема трьох найбільш проблемних для майбутніх переговорів з Україною (Польща, Угорщина, Словаччина), умови двосторонніх переговорів стають усе жорсткішими та неадекватнішими. І апелювати при цьому до Брюсселя немає сенсу — Європейська Комісія тут безпомічна, у неї просто немає на цьому етапі жодних повноважень. Максимум, що вона може — це виступати посередником у переговорному процесі й апелювати до розуму. Але ця логіка була зрозумілою на ранніх етапах існування Європейського Економічного Союзу (1957-1992) і ще у перші роки існування Європейського Союзу (1992-2003), оскільки це відповідало цінностям та принципам країн-засновниць. Проте нові члени ЄС так званої "нової Європи" переписали правила протягом останніх 20 років.

А тому варто прищіпати паски безпеки сильніше і приготуватись до постійної турбулентності у відносинах з сусідами України на західних кордонах. Трясти буде сильно, а час від часу дуже сильно. Наскільки доведеться прогнутись та поступитись Україні сьогодні стверджувати складно. Але ціна за членство буде високою. Ідея "сполучених штатів Європи" у баченні Жана Моне, Роберта Шумана, Альчіде де Гаспері, Альтьєро Спінеллі залишилась у 1950-х роках. Сьогодні 2020-ті, а попереду, напевне, не менш складні 2030-ті.

Європейський Союз, у який планує вступити Україна на початку 2030-х, буде вже далеко не тим, яким він був на момент 2013 року, коли українці остаточно зробили свій цивілізаційний вибір на Майдані.

Джерело

Про автора. Тарас Радь, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
30 квітня
17:49
US Department of Defense
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, чому Україні потрібні несправні F-16
17:48
Кримський міст
Росіяни будують залізницю на півдні України, щоб замінити Кримський міст, - голова Запорізької ОВА
17:47
Україна Польща
Рішення про повернення чоловіків призовного віку в Україну мають приймати на рівні ЄС, – віцепрем'єр Польщі Косіняк-Камиш
17:37
На фото: єгипетська галерея музею університету Сіднея
Австралійський музей вилучив з експозиції єгипетські мумії з поваги до мертвих
17:21
Петр Павел
Президент Чехії Павел назвав вступ України до ЄС геостратегічною необхідністю
17:21
Дональд Трамп
Трамп заявив, що не виділяв би кошти на допомогу Україні, якщо Європа "не зрівняє" підтримку
17:16
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Американські рамки обмежують наші дії": дипломат Хара назвав розбіжності у стратегічних цілях України та США щодо війни з РФ
17:10
Німеччина уряд
У Німеччині провели розтин тіл військових ЗСУ, вбитих росіянином. Прокуратура припускає політичні мотиви злочину
17:07
Збірна України, хокей
Україна розтрощила Китай на ЧС з хокею
16:59
йога, фізична активність
Попри генетику: учені з'ясували, що здоровий спосіб життя може подовжити тривалість життя на 5 років
16:58
Максим Микитась
Застава понад 900 тис грн та електронний браслет. ВАКС відпустив з-під арешту екснардепа Микитася
16:57
Латвія
Уряд Латвії погодив надання Україні пакету допомоги, який містить дрони й системи ППО
16:51
ЗСУ
У Міноборони розраховують, що до середини червня кількість рекрутингових центрів зросте майже вдвічі
16:46
Віталій Миколенко (ліворуч), Україна - Північна Македонія
"Мені не потрібна операція": зірковий футболіст збірної України дав надію фанатам перед Євро-2024
16:43
​​Завдяки СБУ в Україну екстрадували організатора "схем для ухилянтів"
В Україну екстрадували з Болгарії організатора схем для ухилянтів
16:28
інвалідний візок
Росія депортувала вихованців будинку-інтернату з особливостями розвитку, - Спротив
16:15
Nokia технології Фінляндія
4G, інтернет та "Змійка": Nokia представила сучасні кнопкові телефони
16:14
демонтаж тунелю Деміївська
На "синій" гілці метро Києва почали демонтаж тунелю: коли планують завершити ремонт
16:12
G7
Країни G7 зобов'язалися зменшити залежність від російських товарів у ядерній сфері
16:06
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Відбувається динамічна зміна ситуації": речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця" про східний фронт
16:00
OPINION
Олексій Голобуцький
Чому наша мобілізація стала проблемою для американців
15:54
Суд. Павло «Мерседес»
З митрополита УПЦ МП Павла Лебедя знімуть електронний браслет
15:44
Тейлор Свіфт
Пісні Тейлор Свіфт посіли всі 10 позицій першої десятки чарту Billboard Hot 100
15:41
Оновлено
У Києві демонтують пам'ятник на честь Переяславської ради
У Києві демонтують пам'ятник на честь Переяславської ради
15:38
Біньямін Нетаньягу
Ізраїль увійде в Рафах незалежно від переговорів про перемир'я, - Нетаньягу
15:37
Через санкції США Росія перейменувала деякі нафтові танкери, - Bloomberg
15:35
Литва прапор
З антирадіаційним захистом: Литва планує збудувати в Україні 6 шкіл-бомбосховищ до кінця року
15:18
Ексклюзив
перемовини Україна-РФ
Українських політиків, які наважаться на перемовини з РФ, чекає політична смерть, - майор запасу НГУ Гетьман
15:15
малий бізнес
У Харкові підприємців звільнили від сплати податків на землю та нерухомість
15:14
Філіппіни, ВМС
Філіппіни готують нову стратегію для протидії Китаю у Південнокитайському морі, - Bloomberg
15:06
Український фільм "Назавжди-назавжди" отримав головний приз кінофестивалю у Стамбулі
14:57
Оновлено
зенітно ракетний комплекс Patriot
У ЗСУ заявили, що Польща може збивати ракети РФ над Україною, польський ексміністр оборони прокоментував
14:56
Ольга Стефанішина
"У питаннях війни немає приємних рішень": Стефанішина сказала, чи повертатимуть українців із ЄС примусово
14:45
Netflix розпочав виробництво нового сезону серіалу "Джинні й Джорджія" 
14:44
Nova Post в Барселоні
В Іспанії відкрилося перше відділення Нової пошти
14:35
Єврокомісія почала розслідування щодо Facebook та Instagram через недостатню протидію дезінформації РФ
14:23
На фото: Блогерка Софія Ченг прославилася сміливими селфі та загинула, впавши у водоспад у 2022 році
Росія увійшла до трійки лідерів за смертністю від селфі
14:16
польща гроші злотий
"Прихильник злотого": очільник мінфіну Польщі виступив проти переходу країни на євро
14:13
OPINION
Микола Княжицький
Немає логіки, є брехня. Колонка Миколи Княжицького
14:09
СБУ затримала у Києві проросійських хакерів
Створили фейкові акаунти очільників СБУ та ГУР: у Києві затримали проросійських хакерів
Більше новин