OPINION

Фрідріх Мерц: той, хто взяв реванш у Меркель і може допомогти Україні

12 грудня, 2024 четвер
14:05

Грудневого ранку на потязі до Києва прибув високий гість із Німеччини

Зміст

Скромний двометровий чоловік в округлих окулярах — мультимільйонер і найбільш імовірний наступник Олафа Шольца на посаді канцлера. Лідер німецьких християнських демократів Фрідріх Мерц приїхав до Києва, щоб "дізнатися про поточний стан оборони" в Україні. 

Розберімо, що це за зірка німецької політики і чим він кращий за попередників, які зробили Німеччину залежною від російського газу та кремлівських наративів. І заодно — чи може він допомогти Україні ракетами Taurus?

Спадковий юрист

Фрідріх Мерц народився 1955 року в містечку Брілон у взірцевій німецькій родині, де тато був суддею, дід мером — і членом NSDAP, бо в 1930-ті так "було треба". Уже в 17 Мерц вступив у партію ХДС, а потім пішов на юрфак. Талановитий оратор і здібний юний політик уже в 1989 році став депутатом Європарламенту. А в 1994 році став народним обранцем бундестагу. До виборчої кампанії нова зірка німецької політики підійшов украй креативно — там були й селяни, і лісники, і навіть лисиця з голосом Гельмута Коля (до слова, саме на цього політика тривалий час рівнявся юний Мерц). Суворі юристи з консервативними цінностями — це те, що тривалий час подобалось німецькому виборцеві та претендувало на найвищі посади. 

Читайте також: Захід — Росія: приручити людожера не вийде

Ворожнеча з Ангелою Меркель

Ініціатор возз'єднання Німеччини та канцлер, який 16 років поспіль був за кермом — Гельмут Коль скандально закінчив політичну карʼєру. Партія ХДС програла вибори конкурентам — і до влади прийшов проросійський політик Герхард Шредер, який посадив країну на голку Газпрому. Далі сам видатний політик вляпався у корупційний скандал з відмиванням грошей. ХДС/ХСС хутко знайшла нових зірок, які б могли освіжити репутацію — і так на горизонті засяяли дві сорокарічні зірки, а саме Фрідріх Мерц та Ангела Меркель. Вона очолила партію, а Мерц став керувати фракцією у парламенті. Варто відзначити, що тодішня німецька політика була закритим чоловічим клубом, де жінок сприймали як "украшеніє колєктіва", тому фрау Меркель почала ювелірну боротьбу проти харизматичного конкурента.

Коли між ними почало розгортатись змагання за лідерство, чимало хто вважав, що юрист із Зауерланда хутко приструнить вискочку зі Східної Німеччини. Утім Мерц та його соратники недооцінили небезпечну білявку. За два наступні роки Ангела повністю перехопила ініціативу в партії, підкоривши собі ХДС і відтіснивши Мерца на задній план.  Деякі з її інтриг були досить прості, але дієві. Наприклад, вона запровадила традицію недільних нарад перед стартом робочого тижня. Мерц просто не встигав на них, оскільки вихідними їздив побачитися з сім'єю в Зауерланд, тоді як Меркель жила за два кроки від штаб-квартири ХДС. 

Також небезпечна Ангела знайшла бюрократичні ключики, аби заволодіти місцем керівника фракції. Тож одного дня Мерц прокинувся звичайним депутатом. Щобільше — вони часто сварились через загравання Ангели з лівим електоратом, а вона вважала його заскорублим елітарним консерватором. Тож Мерц трошки подумав — і у 2009-му пішов із політики у бізнес. 

Читайте також: Україна почала побудову нового світового порядку

Мільйони євро і вихід на Трампа

Наступні довгі роки Мерц провів у наглядових радах та правліннях численних німецьких концернів — аеропорти, банки, футбольні клуби та промислові гіганти — скрізь там був потрібний юрист Мерц. 

Його бізнес-чуйка та кришталева репутація стали зрозумілі німецькому бізнесу. У 2018 році Мерц зробив невдалу спробу взяти реванш над Меркель у партії і дав інтервʼю Bild, де необачно сказав, що має зарплату в один мільйон євро щомісяця, але вважає себе "середнім класом". 

Меркель та її подруга Аннеґрет Крамп-Карренбауер роздули з цього та з наявності у Мерца приватного літака велетенський скандал — і політик був змушений ще попрацювати в США. 

Утім робота на посаді голови наглядової ради німецького представництва американського фінансового концерну Blackrock дозволила йому завʼязати прекрасні стосунки з поважними багатими республіканцями, які стали спонсорами Дональда Трампа. Тож у квітні 2024 року Мерц різко став молодим і перспективним лідером ХДС, а Ангелу Меркель списували ледве не в політичні трупи та називали головною винуватицею неадекватної мігрантської політики та того, що Німеччина вже не та.

Мерц — перший німецький політик в Ірпені

Гер Мерц був одним із перших німецьких політиків, які відвідали Україну після початку російського повномасштабного вторгнення. На початку травня 2022 року, прибувши потягом до Києва, Мерц зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським і мером Києва Віталієм Кличком, а також оглянув наслідки російської окупації на Київщині. 

"Я приголомшений", — написав тоді політик у соцмережі Х.

Згодом опозиціонер рекомендував Шольцу також приїхати до Києва, що чинний канцлер невдовзі й зробив.

До слова, Мерц має гарний і давній контакт із колишнім послом у Німеччині Андрієм Мельником. Вони навіть приязно зустрічаються на політичних ток-шоу на німецькому телебаченні.

Читайте також: Путін хоче Карибську кризу на біс

Палка підтримка України, але критика наших біженців 

Мерц постійно критикував чинний уряд ФРН за, на його думку, занадто мляву й недостатню підтримку Берліном України. 

На думку потенційного канцлера, Німеччина не може пасти задніх, коли сусіди передають сучасну зброю, а "кульгава качка Шольц" не може надати далекобійні ракети Taurus, а також посилити підтримку Сил оборони України іншими важливими видами озброєнь. Мерц вважає, що ці ракети можна передати Україні після консультацій з Америкою. 

Що стосується підтримки українських біженців — тут Мерц та його партія жорсткіші. Ще у 2022 році лідер ХДС  ставив під сумнів взагалі потребу біженців у соцдопомозі. "Ми вже спостерігаємо соціальний туризм серед цих біженців: до Німеччини, назад в Україну, в Німеччину і назад до України". 

На початку 2024 року Мерц закликав до жорсткішого підходу щодо працевлаштування українських біженців у ФРН. Тоді ж Мерц критично оцінив те, що українські біженці мають право саме на виплати повноцінної соцдопомоги на рівні з німецькими громадянами — так званих "грошей для громадян" (Bürgergeld), а отже, отримують більше державних виплат, ніж інші біженці, які мусять спершу подати заяву на притулок і місяцями чекати на рішення.

Читайте також: План Трампа: швидкість — не та категорія, яка точно веде до успіху

Зазначу, що це не якесь упередження до українців. У оновленій програмі блок ХДС/ХСС прописав скорочення обсягу соцдопомоги — аби 5,5 мільйонів безробітних мігрантів ішли працювати. 

Реалізувати плани вони хочуть в разі перемоги на майбутніх виборах до бундестагу в лютому 2025 року. Одразу спойлер — програми підтримки для сирійців та арабів теж планують переглянути. Тому ксенофобії тут нема. 

Мерц і Taurus для України

Майбутній канцлер однозначно за військову допомогу для України, але різкість риторики про надання німецьких далекобійних ракет дещо змінювалась. 

Ще 13 жовтня Мерц заявив, що надав би Україні далекобійні крилаті ракети Taurus, але за певних умов. "Я б сказав: якщо не припиняться бомбардування (з боку Росії, — ред.), першим кроком має бути зняття обмеження на дальність. А другим кроком — постачання ракет Taurus", — зазначив лідер німецької консервативної опозиції. Він додав, що тоді російський президент Володимир Путін "сам вирішуватиме, наскільки далеко він хоче зайти в цій війні". 

Утім після візиту до Києва 9 грудня Мерц був обережним в інтервʼю Die Welt. 

"Можливо, немає такої вундерваффе, можливо, не буде такої зброї, яка змінить правила гри", – визнав політик, що російсько-українська війна зайшла в глухий кут. 

Він також був стриманий, коли його спитали про німецькі ракети Taurus.

"Треба подивитися, чи вписується ця система в концепцію", — відповів лідер ХДС/ХСС. Він погодився з нинішнім канцлером і своїм конкурентом Олафом Шольцом у тому, що Німеччина не повинна стати стороною конфлікту. 

Читайте також: Війна з озиранням на Путіна

Чому Мерц став більш стриманим у питанні передачі ракет Україні? Причина очевидна — після виборів у лютому 2025 року християнським демократам доведеться йти в коаліцію з партією Олафа Шольца СДПН. Тому вже йде попереднє шліфування найбільш чутливих позицій. 

Ставлення Мерца до Росії

Німецький опозиціонер вважає, що його попередниця Ангела Меркель — як лідерка блоку ХДС/ХСС припустилася серйозних помилок, коли зупинила атомні електростанції країни після аварії на Фукусімі 2011 року. І таким чином Німеччина стала в рази залежніша від російських енергоносіїв. 

Він один з небагатьох топполітиків, які критикували будівництво "Північного потоку - 2". Мерц відверто називав це загрозою для Німеччини. 

За наполяганням Фрідріха Мерца у травні 2024 року була ухвалена оновлена програма партії ХДС — новації зафіксували, що з лівацькими експериментами Ангели Меркель нарешті покінчено

У новій програмі в кінці нарешті згадані загрози від Росії для Німеччини — після ситуації у найбідніших країнах світу, відносин із державами Африки та захисту прав людини.

"Росія, яка веде злочинну агресивну війну і силою ставить під питання європейський мирний порядок і цілісність суверенних держав, не може бути партнером",  — написано у програмі ХДС. 

Читайте також: Трамп і війна в Україні: сценарії

Одночасно християнські консерватори лишають іскру надії, що колись буде такий день, коли "і Росія змінитися". Що вона буде державою, яка "беззаперечно визнає право на існування своїх сусідніх країн" і знову зможе стати "передбачуваним політичним та економічним партнером". 

З позитивного і нового. Партія Мерца уперше каже, що система безпеки в Європі має бути організована не разом із Росією, а проти Росії для захисту від неї.  Жертві російської агресії — Україні — слід і надалі надавати "всеосяжну" допомогу та підтримувати курс Києва на вступ України до ЄС та НАТО.

Спеціально для Еспресо

Про авторку: Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.95
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 грудня
16:30
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 138 боєзіткнень: на Курахівському напрямку росіяни здійснили 37 атак
16:30
ракета
Україна зафіксувала понад 120 випадків, коли ракети або дрони РФ пролітали біля ядерних об'єктів, – Галущенко
16:13
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Правозахисниця Денісова пояснила, в яких випадках людину зобов'язані зняти з військового обліку
16:12
Оновлено
Емманюель Макрон та Дональд Туск
Туск на зустрічі з Макроном про можливе відправлення військ в Україну: "Поки що не плануємо"
16:00
OPINION
"…Доти всі покоління українців йтимуть на війну"
15:56
Дональд Трамп
Трамп заявив, що "категорично проти" далекобійних ударів по території РФ
15:54
Підземний шпиталь для ЗСУ
Зеленський відвідав перший в Україні підземний шпиталь, де лікують поранених військових
15:51
На "Санденсі" пройде премʼєра нової документалки Мстислава Чернова "2000 метрів до Андріївки"
15:37
НБУ
НБУ підвищив облікову ставку до 13,5%
15:21
Трамп
Журнал TIME оголосив Трампа "Людиною року"
15:20
ЮНЕСКО
"Бабин Яр" та Одеський літературний музей внесли до списку культурних цінностей ЮНЕСКО
15:07
лого
"Земля, що об'єднує": Одеська облрада затвердила бренд-концепцію та айдентику Одещини
14:45
Оновлено
Атака по Запоріжжю
Удар РФ по Запоріжжю 10 грудня: кількість загиблих зросла до 11, серед поранених є дитина
14:44
Роснефть Reliance
Індія і Росія уклали найбільшу в історії угоду про постачання нафти, - Reuters
14:41
На ТОТ Херсонщини окупанти незаконно зрубали 400 ялинок
14:17
У РФ заявили про домовленість з Україною обмінятися посилками для полонених
14:05
Книги
Програму єКнига планують запустити з 16 грудня
14:05
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: ситуація вдень 12 грудня
14:04
путін
The Times: Ракетні амбіції Дніпра витримують натиск Путіна
14:02
війна діти
Ще 326 дітей залишаються в зоні активних бойових дій на Донеччині
13:54
На фото: LATEXFAUNA випустила розпусний кліп
Кліп Latexfauna потрапив до топ-100 світового чарту YouTube
13:36
світло
В Укренерго розповіли про нову схему відключень світла
13:10
В'ячеслав Володін
В Україні заочно засудили до 15 років тюрми голову держдуми РФ В’ячеслава Володіна
13:08
Через погрози оприлюднити фото гонщика: ексмедсестру Шумахера звинувачують у вимаганні 15 млн євро
12:59
Росіяни засудили 20-річного маріупольця до 11 років колонії через нібито шпигунство на користь ГУР
12:55
Анастасія Блищик пресофіцер в 47 окрема механізована бригада
"Залишився маріонеткою": пресофіцерка 47-ї ОМБр Блищик прокоментувала відео Маркуса щодо медійної роботи підрозділу
12:53
Свенья Шульце
До Києва приїхала міністерка розвитку Німеччини Свенья Шульце
12:35
Михайло Шатський
У Москві ліквідували заступника генконструктора "Марсу" Шатського, який модернізував ракети
12:33
Міністерство оборони України
Міноборони спрямувало 23 млрд грн на закупівлю озброєння польській компанії попри ризики, - Железняк
12:26
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія з 1 січня приєднаються до Шенгенської зони
12:24
Сонячно, але ожеледиця: Наталка Діденко поділилася прогнозом на 13 грудня
12:06
Андрій Єрмак
Україна наразі не готова до перемовин із РФ щодо завершення війни, – Єрмак
12:00
OPINION
Курська операція — ідеальний шторм для Путіна
12:00
Партнерський матеріал
гривня
Як цифровізація фінансових послуг змінює життя українців
11:48
застосунок Дія
У Мінцифрі анонсували 4 цифрових проєкти для протидії корупції
11:38
Соліст "Хейтспіч" послав на**й Тіну Кароль, бо його пісня не пройшла в Нацвідбір на Євробачення
11:22
електроенергія
Споживання електроенергії тримається на високому рівні: ситуація в енергосистемі 12 грудня
11:16
Номінований на "Оскар" за пісню для "Ваяни" композитор Міранда пояснив, чому не працював над саундтреком другої частини
10:55
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росіяни за 3 км від Покровська, а Франція й Польща думають над відправкою військ в Україну. Акценти світових ЗМІ 12 грудня
10:53
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Україна працює над поверненням біженців із Німеччини, - Шмигаль
Більше новин