OPINION

Грузія: юридичний глухий кут після виборів

28 жовтня, 2024 понедiлок
10:04

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі після консультації з лідерами опозиційних політичних сил заявила про невизнання підсумків парламентських виборів у Грузії, назвала їх повним фейком і закликала співвітчизників виходити на вулиці в понеділок о 19-й годині за тбіліським часом

Зміст

Таким чином Саломе Зурабішвілі приєдналася до тих опозиційних політичних діячів, які підкреслили, що тільки вуличний протест може примусити партію "Грузинська мрія" та її лідера, олігарха Бідзіну Іванішвілі, визнати, що ця партія програла парламентські вибори в Грузії й грузинський народ відмовив їй в довірі.

Тим часом лідери цієї партії впевнені, що вуличний протест закінчиться поразкою опозиції, партія "Грузинська мрія" збереже владу, сформує новий уряд і обере нового президента Грузії, таким чином продовжить керувати країною ще впродовж наступного терміну повноважень парламенту.

Однак зараз питання не лише у вуличному протесті, хоча, звичайно, його ефективність може призвести до краху правління Бідзіни Іванішвілі та його соратників. Питання ще й в юридичних тонкощах, пов’язаних із майбутнім функціонуванням парламенту Грузії. Адже для того, щоби парламент почав працювати, потрібно, щоб його зібрала президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка не визнає його повноваження.

Наступний момент, який є не менш важливим, — це кількість депутатів, потрібна для того, щоб засідання парламенту були легітимними. На цей момент грузинське законодавство передбачає, що для зібрання нового парламенту потрібно, щоб у залі засідань було не менш як сто депутатів, а в "Грузинської мрії" - 89 мандатів. Бажання лідерів цієї партії отримати конституційну більшість у новому парламенті й таким чином розв'язувати проблеми змін у Грузії на свій розсуд не виправдалося навіть в умовах тиску на виборців і ймовірної фальсифікації підсумків парламентських виборів.

Читайте також: Грузія не цікава жодному із західних гравців

Таким чином, ситуація залишається доволі непростою й для правлячої партії. Адже якщо всі представники опозиційних політичних сил відмовляться від участі в роботі чинного парламенту, ніяких можливостей зібрати легітимну сесію грузинського парламенту й вибрати новий уряд у "Грузинської мрії" просто не буде, а будуть продовжуватися повноваження і чинного парламенту, і президентки країни Саломе Зурабішвілі. Будь-які інші дії, скажімо, зібрання депутатів без згоди президентки або зібрання меншої кількості депутатів ніж сто осіб буде виглядати не стільки легітимацією парламентських виборів у Грузії, скільки звичайнісіньким державним переворотом.

І Бідзіна Іванішвілі разом зі своїми соратниками це прекрасно усвідомлює. Як усвідомлює й той факт, що такий парламент буде ізольований у цивілізованому світі. А на відміну від якогось Олександра Лукашенка, якому на цивілізований світ абсолютно плювати, бо для нього важливо, щоб його вибори, і його легітимність, і легітимність його так званого парламенту визнавали в Москві, в Іванішвілі та його соратників немає таких опцій із тієї простої причини, що з РФ у Грузії немає ані дипломатичних взаємин, ані можливостей ці дипломатичні взаємини поновити в умовах окупації грузинських територій російською армією.

Читайте також: "Про євроатлантичний рух Грузії можна буде забути": дипломат Цинцадзе пояснив, чого чекати, якщо результати виборів будуть легітимізовані

Тож єдиним політиком, який може визнавати легітимність будь-якої грузинської влади, залишається тільки прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який буквально цими днями прибуває до Тбілісі з офіційним візитом – звичайно ж, візитом підтримки Бідзіни Іванішвілі й партії "Грузинська мрія". Однак не виключено, що Орбан стане свідком великих вуличних протестів на вулицях Тбілісі й подумає, чи не відбудуться такі протести в Будапешті вже під час наступних парламентських виборів у самій Угорщині. Так що для нього візит у Грузію може стати репетицією фіналу його власної політичної кар’єри.

Тож, звичайно, зараз представники влади будуть докладати зусиль, щоб зірвати зусилля опозиції з їхньої делегітимізації. Тут може бути кілька варіантів.

Перший варіант – ігнорування вуличних протестів і переконування опозиційних політичних лідерів, що вони не можуть довести своєї реальної здатності заважати "Грузинській мрії" продовжувати керувати країною, й що їм краще взяти парламентські мандати й працювати в парламенті в ролі опозиції.

Другий шлях – це корумпування конкретних депутатів грузинського парламенту від опозиційних сил, щоб знайти ще 11-12 депутатів і таким чином створити умови для того, щоб у грузинському парламенті було сто депутатів і щоб він почав працювати. В тій ситуації небажання президентки Грузії Саломе Зурабішвілі не скликати цей парламент можна буде й ігнорувати, хоча в таких умовах, звичайно, може виникнути ситуація, коли Зурабішвілі, навіть коли депутати від цього скороченого парламенту оберуть нового президента Грузії, буде вважати себе легітимною очільницею держави.

Читайте також: Росію у Грузії цікавить географія

І невідомо ще, кого будуть вважати таким легітимним очільником у західних країнах: як відомо, після так званих президентських виборів у Білорусі був довгий час, коли Світлану Тихановську вважали реальною переможницею президентських виборів у цій країні, а диктатор Олександр Лукашенко, попри те, що контролював територію цієї багатостраждальної країни, продовжував вважатися узурпатором, з яким не варто мати ніяких справ. І навіть посольства західних країн у Білорусі практично перестали функціонувати в умовах відсутності легітимного режиму влади в цій колишній радянській республіці. І це те, що точно не потрібно Бідзіні Іванішвілі.

І, нарешті, може бути ще один шлях, більш комфортний для олігарха та тієї влади, яку він створив у Грузії за останні десятиріччя, — це дострокові парламентські вибори в умовах, якщо опозиційні депутати дійсно відмовляться від того, щоб узяти мандати, а президентка Грузії Саломе Зурабішвілі відмовиться скликати сесію новообраного грузинського парламенту. В цих умовах, звичайно ж, партія "Грузинська мрія" буде продовжувати контролювати уряд й інші владні інституції й більш ретельно готуватися до виборів парламенту країни.

Однак знову-таки виникає питання: в умовах очевидного суспільного протистояння наскільки керівництву "Грузинської мрії" вдасться й після позачергових парламентських виборів переконати суспільство, що вона стала легітимним переможцем. А поступатися владою, навіть на якийсь час, який продемонстрував би демократичність "Грузинської мрії", ані Бідзіна Іванішвілі, ані ті, хто оточують сьогодні грузинського олігарха, не збираються.

Таким чином, ми можемо констатувати, що Грузія дійсно входить у довготривалу й суперечливу політичну кризу, яка може продовжуватися місяцями, й не привести до якоїсь спокійної ситуації в цій країні. І ця турбулентність і буде реалією Грузії найближчим часом. Та ще й на тлі війни на пострадянському просторі, що продовжується, — війни Росії проти України.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
Більше новин