OPINION

Грузія: юридичний глухий кут після виборів

28 жовтня, 2024 понедiлок
10:04

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі після консультації з лідерами опозиційних політичних сил заявила про невизнання підсумків парламентських виборів у Грузії, назвала їх повним фейком і закликала співвітчизників виходити на вулиці в понеділок о 19-й годині за тбіліським часом

Зміст

Таким чином Саломе Зурабішвілі приєдналася до тих опозиційних політичних діячів, які підкреслили, що тільки вуличний протест може примусити партію "Грузинська мрія" та її лідера, олігарха Бідзіну Іванішвілі, визнати, що ця партія програла парламентські вибори в Грузії й грузинський народ відмовив їй в довірі.

Тим часом лідери цієї партії впевнені, що вуличний протест закінчиться поразкою опозиції, партія "Грузинська мрія" збереже владу, сформує новий уряд і обере нового президента Грузії, таким чином продовжить керувати країною ще впродовж наступного терміну повноважень парламенту.

Однак зараз питання не лише у вуличному протесті, хоча, звичайно, його ефективність може призвести до краху правління Бідзіни Іванішвілі та його соратників. Питання ще й в юридичних тонкощах, пов’язаних із майбутнім функціонуванням парламенту Грузії. Адже для того, щоби парламент почав працювати, потрібно, щоб його зібрала президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка не визнає його повноваження.

Наступний момент, який є не менш важливим, — це кількість депутатів, потрібна для того, щоб засідання парламенту були легітимними. На цей момент грузинське законодавство передбачає, що для зібрання нового парламенту потрібно, щоб у залі засідань було не менш як сто депутатів, а в "Грузинської мрії" - 89 мандатів. Бажання лідерів цієї партії отримати конституційну більшість у новому парламенті й таким чином розв'язувати проблеми змін у Грузії на свій розсуд не виправдалося навіть в умовах тиску на виборців і ймовірної фальсифікації підсумків парламентських виборів.

Читайте також: Грузія не цікава жодному із західних гравців

Таким чином, ситуація залишається доволі непростою й для правлячої партії. Адже якщо всі представники опозиційних політичних сил відмовляться від участі в роботі чинного парламенту, ніяких можливостей зібрати легітимну сесію грузинського парламенту й вибрати новий уряд у "Грузинської мрії" просто не буде, а будуть продовжуватися повноваження і чинного парламенту, і президентки країни Саломе Зурабішвілі. Будь-які інші дії, скажімо, зібрання депутатів без згоди президентки або зібрання меншої кількості депутатів ніж сто осіб буде виглядати не стільки легітимацією парламентських виборів у Грузії, скільки звичайнісіньким державним переворотом.

І Бідзіна Іванішвілі разом зі своїми соратниками це прекрасно усвідомлює. Як усвідомлює й той факт, що такий парламент буде ізольований у цивілізованому світі. А на відміну від якогось Олександра Лукашенка, якому на цивілізований світ абсолютно плювати, бо для нього важливо, щоб його вибори, і його легітимність, і легітимність його так званого парламенту визнавали в Москві, в Іванішвілі та його соратників немає таких опцій із тієї простої причини, що з РФ у Грузії немає ані дипломатичних взаємин, ані можливостей ці дипломатичні взаємини поновити в умовах окупації грузинських територій російською армією.

Читайте також: "Про євроатлантичний рух Грузії можна буде забути": дипломат Цинцадзе пояснив, чого чекати, якщо результати виборів будуть легітимізовані

Тож єдиним політиком, який може визнавати легітимність будь-якої грузинської влади, залишається тільки прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який буквально цими днями прибуває до Тбілісі з офіційним візитом – звичайно ж, візитом підтримки Бідзіни Іванішвілі й партії "Грузинська мрія". Однак не виключено, що Орбан стане свідком великих вуличних протестів на вулицях Тбілісі й подумає, чи не відбудуться такі протести в Будапешті вже під час наступних парламентських виборів у самій Угорщині. Так що для нього візит у Грузію може стати репетицією фіналу його власної політичної кар’єри.

Тож, звичайно, зараз представники влади будуть докладати зусиль, щоб зірвати зусилля опозиції з їхньої делегітимізації. Тут може бути кілька варіантів.

Перший варіант – ігнорування вуличних протестів і переконування опозиційних політичних лідерів, що вони не можуть довести своєї реальної здатності заважати "Грузинській мрії" продовжувати керувати країною, й що їм краще взяти парламентські мандати й працювати в парламенті в ролі опозиції.

Другий шлях – це корумпування конкретних депутатів грузинського парламенту від опозиційних сил, щоб знайти ще 11-12 депутатів і таким чином створити умови для того, щоб у грузинському парламенті було сто депутатів і щоб він почав працювати. В тій ситуації небажання президентки Грузії Саломе Зурабішвілі не скликати цей парламент можна буде й ігнорувати, хоча в таких умовах, звичайно, може виникнути ситуація, коли Зурабішвілі, навіть коли депутати від цього скороченого парламенту оберуть нового президента Грузії, буде вважати себе легітимною очільницею держави.

Читайте також: Росію у Грузії цікавить географія

І невідомо ще, кого будуть вважати таким легітимним очільником у західних країнах: як відомо, після так званих президентських виборів у Білорусі був довгий час, коли Світлану Тихановську вважали реальною переможницею президентських виборів у цій країні, а диктатор Олександр Лукашенко, попри те, що контролював територію цієї багатостраждальної країни, продовжував вважатися узурпатором, з яким не варто мати ніяких справ. І навіть посольства західних країн у Білорусі практично перестали функціонувати в умовах відсутності легітимного режиму влади в цій колишній радянській республіці. І це те, що точно не потрібно Бідзіні Іванішвілі.

І, нарешті, може бути ще один шлях, більш комфортний для олігарха та тієї влади, яку він створив у Грузії за останні десятиріччя, — це дострокові парламентські вибори в умовах, якщо опозиційні депутати дійсно відмовляться від того, щоб узяти мандати, а президентка Грузії Саломе Зурабішвілі відмовиться скликати сесію новообраного грузинського парламенту. В цих умовах, звичайно ж, партія "Грузинська мрія" буде продовжувати контролювати уряд й інші владні інституції й більш ретельно готуватися до виборів парламенту країни.

Однак знову-таки виникає питання: в умовах очевидного суспільного протистояння наскільки керівництву "Грузинської мрії" вдасться й після позачергових парламентських виборів переконати суспільство, що вона стала легітимним переможцем. А поступатися владою, навіть на якийсь час, який продемонстрував би демократичність "Грузинської мрії", ані Бідзіна Іванішвілі, ані ті, хто оточують сьогодні грузинського олігарха, не збираються.

Таким чином, ми можемо констатувати, що Грузія дійсно входить у довготривалу й суперечливу політичну кризу, яка може продовжуватися місяцями, й не привести до якоїсь спокійної ситуації в цій країні. І ця турбулентність і буде реалією Грузії найближчим часом. Та ще й на тлі війни на пострадянському просторі, що продовжується, — війни Росії проти України.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+12.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.67
  • EUR
    Купівля 47.44
    Продаж 48.21
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
14 червня
04:30
Оновлено
атака РФ, Запоріжжя, 14.06.25
РФ атакує Україну "шахедами": у Запоріжжі спалахнули пожежі
03:20
Оновлено
Дональд Трамп
"Я давав Ірану шанс за шансом": Трамп закликав Тегеран укласти угоду, "поки не пізно", а удари Ізраїлю назвав дуже успішними
02:47
Оновлено
Ізраїль та Іран
Іран запустив балістичні ракети на Ізраїль: США допомагають Тель-Авіву перехоплювати ракети, - ЗМІ
01:35
Оновлено
Іран
В Ірані виявили витік радіації всередині ядерного обʼєкта, але зовні її не зафіксовано, - МАГАТЕ
01:10
Сумщина
На Сумщині залучать додаткові сили й засоби для будівництва фортифікацій
00:48
Оновлено
Рада безпеки ООН
Радбез ООН провів засідання на прохання Ірану після атаки Ізраїлю: заяви сторін
2025, п'ятниця
13 червня
23:38
Беньямін Нетаньягу
"Це ваш шанс": Нетаньягу закликав іранців до повстання
23:14
Оновлено
У Франції автобус з українцями потрапив у ДТП
У Франції автобус з українцями потрапив у ДТП: загинули чотири людини, є постраждалі
22:55
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 175 боїв: найгарячіше на Покровському напрямку
22:22
Ексклюзив
Фільми про Білий дім
Перезавантаження відносин з РФ - це стратегічна мета адміністрації Трампа, - американський дипломат Карпентер
22:14
Огляд
Як приборкати дракона
У "Глибокому прикритті" не шукайте "Ритуалу": що подивитися на вихідні
22:10
Вірменія прагне підписати мирну угоду з Азербайджаном до кінця 2025 року, - Пашинян
21:42
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Перші ракети українського виробництва за західними технологіями мають зʼявитися вже наприкінці червня, - Наливайченко
20:58
Володимир Зеленський і посол Австрії Роберт Мюллер
Зеленський прийняв вірчі грамоти від нових послів Австрії й Казахстану
20:44
єврейська громада україни
Ізраїль обманом зміг зібрати високопосадовців Ірану перед ударами 13 червня, - Fox News
20:41
5000-тонний есмінець КНДР
У КНДР повідомили, що відремонтували й повторно спустили на воду 5000-тонний есмінець, який зазнав аварії під час минулого запуску
20:40
Ексклюзив
США Китай
Поки не вибудуються перемовини між США та Китаєм, ніякого перемир'я не буде, - Кульпа
20:35
Огляд
винищувач F-16
Удари Ізраїлю по Ірану: три в одному - плюси для України
20:27
Анонс
International Invest Summit
International Invest Summit: Jazz Business збере у Львові інвесторів, урядовців та бізнесменів
20:10
Ексклюзив
Сергій Згурець
Дії Ірану поки що є найбільш непрогнозованим фактором, - Згурець
20:00
OPINION
Вітри війни завжди до змін погоди
19:56
Україна ЄС
ЄС узгоджуватиме з Києвом усі рішення щодо тимчасового захисту українців, — комісар Бруннер
19:50
Пресреліз
Сучасний клас інформатики на Полтавщині від проєкту Leave no one behind partnership
Терешківський ліцей на Полтавщині отримав сучасний клас інформатики в межах проєкту з Тайванем
19:47
"Без таких воїнів не було б України": Зеленський відзначив захисників державними нагородами
19:35
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
У Польщі заявили про перехоплення літака РФ над Балтійським морем
19:33
ракетна атака, ракета
Україна запускає серійне виробництво балістичної ракети "Сапсан", - Центр досліджень армії
19:32
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Тиск РФ триватиме мінімум до жовтня, задача СОУ - посилення оборони та мінімізація втрат, - Згурець
19:22
кіно про лікарів
У ЗСУ заборонили призначати медиків на непрофільні посади без їхньої згоди
19:15
Ексклюзив
"Велика кількість аспірантів була відрахована": у Міносвіти прокоментували ситуацію зі вступом задля уникнення мобілізації
19:04
ВАКС
Незаконне заволодіння аеропортом Одеса: ВАКС затвердив рекордну угоду на відшкодування понад 1 млрд грн
18:51
Утік через вікно другого поверху: в Харкові затримали підозрюваного в підпалі будівлі ТЦК
18:35
Оновлено
Ізраїль завдав ударів по Ірану, Тегеран
Ізраїль завдав ударів по ядерних та військових об'єктах Ірану. Наслідки й подробиці
18:33
Естонія передала Україні партію артилерійських боєприпасів
18:32
військові кораблі США
США переміщують військові кораблі ближче до Ізраїлю, - Politico
18:30
Ексклюзив
ВПС ЗСУ
Ключовий виклик - перенести асиметричну перевагу України в повітрі на землю, - американський дипломат Карпентер
18:07
В Україні до 6 років тюрми засудили депутатку з Куп'янщини, яка співпрацювала з окупантами
18:07
Ексклюзив
Настає трагічний процес венесуалізації США, - польський експерт Кульпа
18:04
OPINION
Блог Агія Загребельська
Санкціями не виграти війну. Але вони допоможуть це зробити
18:00
Огляд
дрон "Оса"
Штучний інтелект і тренування на музейних експонатах: що відомо про дрони "Оса", якими ймовірно уразили третину стратегічної авіації Росії
17:46
Ексклюзив
Віталій Портников
Україні все одно доведеться будувати відносини з Росією, - Портников
Більше новин