OPINION

Небезпека Трампа: які ризики несе для світу новий президент США?

9 листопада, 2024 субота
14:00

Нашим дипломатам і політичній владі треба тримати баланс, бо працювати доведеться з будь-яким обраним президентом

Зміст

А мені — як людині, яка до публічної політики поки не належить — вдавати нічого не треба. Маю можливість казати про Трампа і дискурс, який він уособлює, все що думаю.

Так от. Сьогодні я трохи поясню, чому вважаю Трампа (і дискурс, який він уособлює) глобальною загрозою. Незалежно від того, якою буде його тактична позиція щодо України. Бо навіть якщо для нас все більш-менш обійдеться з його президентством (що доволі оптимістичне очікування) і ми зуміємо вистрибнути з війни, глобальних проблем він додасть, і до них теж треба бути готовими. 

Теза перша. Популярність Трампа і МАГА є реакцією на проблеми США, але не є частиною рішення. Він їх посилює. 

Трамп — це не явище "в собі", він — логічний результат накопичення суперечностей і кризових явищ американської політичної та економічної системи. 

Є частина еліт, яка зацікавлена або переконана у користі  "правого" повороту в економічному і соціальному житті. Є десятки мільйонів невдоволених бідністю, поганими перспективами й соціальними правилами, які ці люди не розуміють і не готові прийняти. Треба очолити. Трамп і очолює. На гроші корпорацій і голосами знедолених "білих".

Трамп, можна сказати, цілком в дусі правих в Європі 90 років тому, вирішив дилему "як зберегти привілеї еліт (багатих), коли існує масове виборче право?".

Читайте також: Між Трампом і Путіним Україна може знову опинитися як "між Гітлером і Сталіним"

Чи є трампізм формою фашизму? Поки не зовсім, але він може таким стати, якщо ще раз повторить цикл влади. Наразі ця політична концепція поєднує в собі елементи націоналістичної, неліберальної та корпоративістської відповіді на проблеми й виклики, які як існують об'єктивно, так і є частково або повністю вигаданими.

"Праведне обурення" через те, що істеблішмент "обманює народ", і апеляція до страхів є головним риторичним прийомом Трампа. Апеляція до "краху американської мрії", збіднення значної частки колишнього середнього класу й авторитарна відповідь Трампа на це — логічний підсумок накопичених проблем. Правий популізм як політичний метод чудово діє на "безправних" та "знедолених" білих, бідних представників робочого класу, жертв соціальної нерівності тощо. Так само й лівий популізм знаходить свою аудиторію. І обидві ці тенденції роблять розкол в американському суспільстві ширшим.

Теза друга. Права авторитарна риторика підкріплена авторитарними діями, що ставить під загрозу американські інституції та загрожує справжньою узурпацією влади.

Трамп неодноразово піддавав критиці основи американської демократії, ставлячи під сумнів довіру до виборчої системи та судової системи. В той саме час під час першого терміну — за підтримки одіозного Леонарда Лео — він провів до Верховного Суду трьох власних суддів (з 9). Які цього року забезпечили йому рішення щодо "президентського імунітету".  

Той саме Лео активно підтримує Трампа в його намірах змінити судову систему. Це може призвести до зниження стандартів правосуддя та формування системи, в якій судді прийматимуть рішення на користь політичних і бізнес-інтересів. Крім того, якщо порівнювати з першою адміністрацією, в команді Трампа лишилося дуже мало поміркованих політиків, а значна частина його першої команди або прямо підтримала Гарріс, або нищівно атакує Трампа. Саме через застереження щодо його авторитарних методів.

Читайте також: Трамп повертається. Чи варто лізти у помиральну яму після тріумфу республіканців?

Публіцист Мішель Голдберг порівняв цю риторику ресентименту Трампа з тим, як "мобілізаційна ідея" (МАГА!) реалізується через владу національного вождя, який єдиний спроможний повести спільноту на виконання її історичної ролі. Так, вам не здалося. Тут можна обережно провести паралель між Трампом і кількома цікавими особистостями, які поприходили до влади приблизно 90-100 років тому.

Теза третя. Без розв'язання наочних проблем і при авторитарних тенденціях політика Трампа тільки посилить поляризацію американського суспільства. 

Політика Трампа сама по собі активно сприяє поляризації, підсилюючи розподіл на "своїх" і "чужих". Його риторика часто включає заклики до ненависті проти іммігрантів, меншин і тих, хто має інші погляди. За даними досліджень Pew Research, рівень політичної ненависті в США зріс до рекордних рівнів

Крім того, Донні або члени його команди неодноразово солідаризувалися з Proud Boys (неонацисти), а також купою конспірологічних та відверто шизоїдних груп. Думаю, історію з гаїтянами нагадувати не треба. А є ще токсична тема абортів і весь дискурс боротьби з "ліберальними новаціями".

Той саме Леонард Лео зібрав у свій фонд 1 млрд доларів для боротьби з "лівим ухилом" і "владою корпорацій". Який там порядок денний? Все стандартно: проти політики різноманітності та гендерної рівності, заперечення кліматичних і соціальних проблем, конспірологія різного рівня. Борються і з глобальним фінансовим капіталом і банками, які є, за оцінками Лео, "брудними лівими грошима". Серед ворогів - BlackRock, Vanguard, American Airlines, Coca-Cola, State Farm, Major League Baseball і Ticketmaster.

Внутрішня напруга, що зростає, може стати причиною насильства та подальшого розділення суспільства. Особливо, коли Трамп без особливих гальм знаходить ворогів, яких треба карати. Чи зможе за таких умов США проводити активну зовнішню політику і протидіяти тираніям в інших куточках світу? Ні.

Читайте також: Трамп, як колись Зеленський, теж вірить, що можна зазирнути в очі Путіну

Теза четверта. Економічна програма Трампа не є частиною рішення.

Поки два стовпи Трампа в економіці — це контроль за Федеральною резервною системою з метою знецінення долара і жорстка протекціоністська політика. Перше має зробити американський експорт дешевшим, а друге — створити барʼєри для імпорту. 

Чому це має призвести до покращення торгівельного балансу, а не до серії торгівельних війн — не розуміють навіть деякі люди з команди Трампа, той же Лаффер. Він сподівається, що це все — лише риторика, бо в іншому випадку інфляція тільки посилиться, ніякого додаткового зростання не буде, а ризик глобальної ескалації зросте. 

Теза пʼята. В міжнародному контексті повернення Трампа до влади може призвести до зниження авторитету США і посилення хаосу. Так, може бути ще гірше. Набагато гірше. 

Акцент на внутрішньому порядку денному і ризики ескалації внутрішньої нестабільності плюс те, що Трамп просуває ізоляціоністську політику вже ставить під загрозу і функціональність НАТО, та інших альянсів. Що відкриває можливості для масштабування війн.

Так, є дуже багато причин бути невдоволеним Байденом і Ко, але в Азійсько-Тихоокеанському регіоні він посилив альянс США — Британія — Австралія, посилив Філіппіни ракетами й надає допомогу Тайваню. Україна отримує менше, ніж нам потрібно. І нерішучість Байдена і Ко теж матиме тяжкі негативні наслідки для глобальної стабільності. Проте немає жодних причин думати, що Трамп буде діяти протилежно, а не посилить вже наявні тенденції. Особливо щодо нас. 

Читайте також: Чому Путін програв вибори у США

Ізоляціонізм погіршить міжнародну репутацію США і створить купу нових ризиків міжнародній безпеці. Що, зрештою, теж послабить США. Світ буде менш безпечним, а головна країна, яка мала б забезпечити цю стабільність для власного успіху і виживання — стане більш вразливою для зовнішнього впливу.

Замість висновку. Я б дуже хотів, щоб ймовірне президентство Трампа несло менше загроз. Але Трамп став набагато радикальнішим, ніж у 2017-му, його команда набагато радикальніша і він уособлює популістські вульгарно-націоналістичні настрої, які можуть підривати демократичні інститути й призвести до тріумфу популізму, якого розвинені країни не бачили дуже давно.

І я повторю те,  з чого почав: так, ми можемо якимось везінням чи конʼюнктурою пропетляти, але немає жодних причин думати, що світ пропетляє і не зануриться у ще більший вихор кризи. Бо в умовах сучасних глобальних викликів важливо, щоб американська політика була спрямована на підтримку демократії, на стабілізацію, і була відповідальною. За Трампа шанси на це — примарні. 

Джерело

Про автора. Юрій Богданов, публіцист, спеціаліст зі стратегічних комунікацій у сфері бізнесу, державного управління та політики

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+22.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.94
    Купівля 40.94
    Продаж 41.54
  • EUR
    Купівля 46.88
    Продаж 47.76
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
21 квітня
12:05
штучний інтелект
ОАЕ хочуть першими у світі використовувати ШІ для написання законів
12:02
OPINION
Справжня червона лінія для Угорщини та угорців: вибори 2026 року
12:00
Google
Суд у Росії оштрафував Google за розголошення даних про військових, загиблих на війні в Україні
11:38
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росія заявила про закінчення "великоднього перемир'я" і продовження "спеціальної військової операції"
11:08
Снаряди 155-мм
Британія планує в 16 разів збільшити виробництво боєприпасів, щоб не залежати від США і Франції, - The Times
11:04
Ексклюзив
РСЗВ M-1991 виробництва КНДР під час випробувань
Росія стає все більше залежною від зброї КНДР: Defense Express про появу на фронті північнокорейських РСЗВ
10:59
Папа Франциск
Помер Папа Франциск
10:55
електроенергія
Через погоду й неробочий день на окремих підприємствах споживання електроенергії знизилося: ситуація в енергосистемі України 21 квітня
10:46
Установлювала відеокамери для коригування ворожих ударів по ешелонах ЗСУ: на Чернігівщині затримали агентку РФ
10:25
Піт Геґсет
Геґсет поділився інформацією про удари США по Ємену з дружиною, братом та особистим адвокатом у Signal, - NYT
10:11
єврейська громада україни
Ізраїль раптово заборонив в'їзд делегації французьких парламентаріїв, анулювавши їхні візи
10:00
OPINION
Чому трампізм став реальністю в США
09:44
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
09:32
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
На Купʼянщині гармати ворога інтенсивно працювали під час пасхального "перемир'я", - командир полку безпілотних систем "Ахіллес" Федоренко
09:22
Дональд Трамп
Більше, ніж Обама та Байден разом узяті: Трамп отримав рекордні $239 млн пожертв для інавгураційного комітету
09:20
ППО
Нічна атака РФ дронами та ракетами: сили ППО знищили 42 ворожих БПЛА
09:15
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
"Жива сила, боєкомплекти й техніка тягачами": на Запоріжжі зафіксували велике перекидання військ РФ із Криму
08:55
школа в окупації
Дітей виводять на вулицю, а вчителі обшукують рюкзаки: партизани розповіли про "антитерористичні навчання" від окупантів у Криму
08:41
Фільми про Білий дім
Адміністрації Байдена й Трампа неправомірно надавали доступ до секретної інформації тисячам федеральних службовців, - WP
08:22
Ексклюзив
СУ-35 збитий
Не виконують плани з випуску та ремонту літаків: авіаексперт Долінце про вплив санкцій на військову авіацію РФ
08:17
ЗСУ
Попри "великоднє перемир'я" на фронті за добу сталося 96 боїв: на Курщині росіяни здійснили 184 обстріли
08:12
Оновлено
ППО
Росія зранку 21 квітня обстріляла дронами Черкащину і ракетами Миколаїв
08:01
OPINION
блог Андрій Магера
Путін у гробу бачив нас із вами
07:59
Безсмертний полк
"З оркестром, піснями й портретами": росіяни планують відновити ходу "Безсмертного полку" у Вашингтоні
07:43
Кремль
Росія, ймовірно, готується до потенційного затяжного конфлікту з НАТО, - ISW
07:36
Марк Цукерберг
Цукерберг закликав конгрес США запровадити перевірку віку для магазинів застосунків Apple і Google
07:22
Інфографіка
втрати окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 2 танки, 10 артсистем і 670 військових армії РФ
07:00
Дональд Трамп
Нейтральна територія навколо ЗАЕС та визнання анексії Криму: у WSJ окреслили ключові пункти мирного плану Трампа щодо України
06:42
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
РФ окупувала Катеринівку на Донеччині, - DeepState
06:08
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни утримують один ракетоносій у Чорне море
05:57
путін
Спроба Путіна виставити себе головним миротворцем провалилася, - очільник ЦПД Коваленко про "перемирʼя"
00:00
Українська гімнастка Онофрійчук відмовилася фотографуватися з ексросіянкою та білорускою на змаганнях у Баку
2025, неділя
20 квітня
23:38
Дональд Трамп
Трамп сподівається, що наступного тижня Росія та Україна "укладуть угоду"
23:04
Гео Шкурупій
Цей день в історії: народився геній "Розстріляного відродження", футурист Гео Шкурупій
23:01
фентезі
У світі з'явилися фіктосексуали: хто це такі
22:36
Нашивка "Радіаційна небезпека"
Суто технічно для відновлення ядерного статусу Україні вистачить 4-х років, - Радіо Свобода
21:51
Ексклюзив
Міністерство оборони
Громадська радниця Міноборони Ніколаєнко розповіла, що турбує Антикорупційну раду в діях міністрества
21:51
Оновлено
ЗСУ
Україна пропонує Росії відмовитися від будь-яких взаємних ударів дронами та ракетами по цивільній інфраструктурі протягом наступних 30 діб
21:36
Ексклюзив
"Коли нічого сказати, починають вигадувати нову термінологію": дипломат Джиджора про перемовини в Парижі
21:33
Андрій Сибіга
Дії РФ після опівночі покажуть її ставлення до мирних зусиль США та пропозиції 30-денного припинення вогню, - Сибіга
Більше новин