OPINION

Оговтатися

Костянтин Москалець
23 травня, 2024 четвер
20:01

Думка написати про цю книжку майнула всередині, і я зафіксував її, як ентомолог – метелика

Зміст

Або як фіксуєш майбутні рими до ненаписаних іще віршів чи ідентифікуєш перелітні образи, що замисленими соловейками з’являються перед заплющеними очима. Саме тоді, коли вже остаточно збираєшся поринути в сон. Часто саме такі, зафіксовані присмерковою притомністю образи, не дають потім заснути аж до ранку. Ні, це не метелик, це риба. Вона надто велика й важка, щоб витягнути її з океану підсвідомості на берег. А жадібність не дозволяє відпустити її назад. Писати? Чи не писати? І як би я переклав назву книжки для українських читачів? "Прийти в норму"? "Оговтатися"? А може, одразу дати підзаголовок: "12 принципів воїна для відновлення і переналаштування життя"? Ні, це схоже на назву мотиваційної словесної пурги якого-небудь Пітерсона...

При слові "воїн" перед очима з’являється фото Тревіса Мілза з обкладинки присвяченої йому книжки. Старший сержант армії США Тревіс Мілз під час третьої ротації в Афганістані підірвався на саморобному вибуховому пристрої. Сила вибуху могла знищити автомобіль. Мілз вижив завдяки могутньому здоров’ю і старанням лікарів, але став одним із п’яти американських солдатів, які втратили на війні чотири кінцівки одразу. Обидві ноги. Обидві руки.

Читайте також: Мовчання моря пам’яті

Ні, я не писатиму про це, надто болюча тема. Надто жива й актуальна. Про тих хлопців, яких на початку 1980-х привозили до мого Бахмача в цинкових трунах з Афганістану і яких проводжали в останню путь усім містом, сьогодні вже ніхто не пам’ятає. А про сьогоднішніх...

Чи маю я право писати про такі речі? Я й досі не забув сповненого ненависті погляду ветерана, який зайшов до вагона метро на Дарниці разом зі своєю дружиною. У нього були посічені вибухами й руки, й ноги, а головне, що давалися взнаки важкі психологічні наслідки посттравматичного розладу. Може, я нагадав йому когось із ворогів. Або безвідповідального командира, який послав їхній взвод на бійню. Хтозна, чого він так дивився на мене – незмигно, вороже, вбивчо. Про що я можу розповісти ось таким ветеранам?

Читайте такожЦей хлопець

Засну я сьогодні чи ні? Моя особиста війна цілком очевидно добігає кінця. Навскісне проміння призахідного сонця ілюзорно подібне до променів світанку життя. Те, що далеке, стає значно ближчим за сьогоднішнє. У молодших поколінь тепер свої пісні й автори, дехто з них отримує престижні колись премії за довжелезні бездарні вірші, і це майже ні в кого не викликає обурення. Тож чому я повинен розповідати їм про справді добру книжку? Не писатиму я про неї. Краще напишу про життя без шкідливих звичок або про самобутні втіхи самозаглиблення...

Ніч із переповненою ось такими думками головою позаду. Долаючи невиспаність, іду до "Фори" по молоко. І тут-таки перед входом до магазину зустрічаю того, чий вигляд змінює моє нічне рішення. Я оговтуюся. Прокидаюся від пітьми невиспаного розуму. Ні, я мушу розповісти про видану торік книжку Тревіса Мілза "Оговтатися" (Travis Mills, "Bounce Back: 12 Warrior Principles to Reclaim and Recalibrate Your Life"). Хоч мені все одно скоро на дембель, але комусь іншому вона може допомогти вижити вдруге й опритомніти, знайти в собі сили та мужність бути. Повернути – хоч як дивно це прозвучить – втрачене почуття гумору.

Саме гумор Тревіса Мілза підкуповує читача з перших же сторінок книжки. Попри цілком очевидне, моторошне каліцтво, цей хлопець утримує сім’ю, заснував свій бізнес і потужну благодійну організацію, він блискучий оратор, "джерело сміху і світла для всіх, із ким зустрічається", як пише про нього в передмові Джоко Вілінк, колишній "морський котик", із яким ми познайомилися завдяки чудовій книжці "Дисципліна – це свобода". Проте цей тріумф замість трагедії, ці суто американські, суто чоловічі жарти не в усіх викликають довіру. "Ти що, справді залишив усе позаду? – понуро запитує в Тревіса на одній із презентацій у Колорадо інший ветеран із виразними ознаками ПТСР. – Ти напевно постійно про це думаєш". – "Ні, не думаю, – відповідає Тревіс. – Я прийняв те, що сталося, і мушу рухатися далі". – "Ти брешеш мені. Цього не може бути". Він вдруге і втретє називає Тревіса Мілза – безрукого й безногого – брехуном, а я, читаючи цю розповідь, чомусь пригадую того озлобленого ветерана з метро. І все ж Тревіс наполягає на своєму, пояснюючи вже не зраненому чоловікові, а нам: "Якби я далі думав про той день, я переживав би травму знову й знову. Неможливо рухатися далі, якщо ти продовжуєш переживати це без кінця. Я повинен був думати про свою дружину і дітей, і я зробив цей вибір, щоб рухатися далі. Я вирішив не залишатися пораненим".

Читайте також: Війна як піст

Тревіс формулює дванадцять принципів для тих, хто вирішив жити далі, свідомо не залишаючись пораненим. Немає сенсу переповідати їх тут побіжно – кожен розділ пов’язаний із конкретними історіями й міркуваннями, які при переказі блякнуть і втрачають силу. Можете повірити мені на слово, що ці принципи по-армійському чіткі, зримі та зрозумілі. Як, скажімо, третій: "Вказуючи пальцем на когось, ти трьома пальцями вказуєш на себе. Не звинувачуй інших і будь до себе милосердним". Розповідаючи про людей, які внаслідок війни почали пиячити або потрапили в залежність від наркотиків, людей, які збиралися покінчити життя самогубством (а дехто й покінчив), Мілз не приховує жорстокої правди про моторошні речі, що кояться з тими, хто повернувся з війни або ж так і не повернувся, хоча живе вдома і справно ходить на роботу. Деякі люди здаються і ламаються, пояснює в передмові Вілінк, упокорюються долі й подіям, які розгортаються довкола. Їх розчавило, тому вони дозволяють обставинам диктувати їм емоційний стан, керувати їхніми думками. Такі люди згортаються у клубок і чекають, коли все це закінчиться. Вони здаються, з ними квит.

Але є й інші люди. Саме таку іншу людину я побачив у зовсім не героїчній і не романтичній обстановці біля "Фори". Він вийшов зі свого автомобіля на двох протезах, без милиць, і, злегка похитуючись, самостійно попрямував до входу. Йому довелося вдруге навчитися ходити. За віком цей чоловік міг би бути моїм сином. Або сином того робітника з Деснянського ШЕУ, який саме виходив із магазину, і побачивши, хто йде йому назустріч, заціпенів... а потім шанобливо і якось по-особливому урочисто, наче перед королем, притримав двері. "Спочатку всі глядачі звертають увагу на мої травми, – каже Тревіс, – і нічого іншого бачити не можуть. Але я розмовляю з ними, жартую, і вони потроху починають оговтуватися...".

Цей чоловік сам водить машину. Він сам приїхав по продукти для сім’ї. Так, вираз його обличчя навряд чи був безтурботним, до того ж його цілком очевидно напружували наші співчутливі погляди. Але він уже все подолав і залишив позаду, зрозумів я. Цей – не здався. Дякую тобі, незнайомий герою. Дякую тобі за науку, Тревісе Мілз. За те, що покаліченим хлопцям і дівчатам, які зараз переживають немилосердно бездонну ніч страждання, завжди буде орієнтир для виходу з неї. За те, що ви показали нам, як треба жити по-справжньому.

Спеціально для Еспресо

Про автора.  Костянтин Москалець, письменник

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 40.42
    Купівля 40.42
    Продаж 40.94
  • EUR
    Купівля 43.38
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
25 червня
09:43
Естонія
У Естонії пропонують повернути візові вимоги для дипломатів з Грузії
09:39
Дональд Трамп
У разі перемоги Трамп може припинити військову допомогу Україні, якщо не буде переговорів з РФ, - Reuters
09:36
Ексклюзив
знищені окупанти
Росія продовжує реалізовувати тактику повзучого наступу, - Згурець
09:07
військовий квиток, мобілізація
Серед людей, які оновили свої дані, 1,1 млн є придатними до мобілізації, - Міноборони
08:48
Віктор Орбан
Угорщина не згодна з цим, але процес не блокуємо, - Орбан про переговори про вступ України до ЄС
08:42
Ексклюзив
ЗСУ
Сили оборони проводять контратаки біля Липців, - депутат Харківської міськради Ревчук
08:40
Микола Тищенко
ДБР повідомило Тищенку про підозру через події в Дніпрі
08:19
Прапор США
У Держдепі США прокоментували пропозицію Сенату визнати РФ спонсором тероризму
08:00
OPINION
Вадим Денисенко
Дагестан: У Росію найближчим часом прилетять "чорні лебеді"
07:55
Гаррі Кейн (праворуч), Даня - Англія, Євро-2024
Євро-2024: розклад матчів 25 червня
07:42
Оновлено
безпілотник, дрон
РФ звинуватила Україну у нібито атаці на Білгородщину: нібито збили 29 дронів
07:36
Оновлено
На фото: Ракетоносій РФ "Буян-М"
РФ утримує у Чорному й Азовському морях 8 кораблів, 3 з них - ракетоносії
07:24
Інфографіка
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Сили оборони впродовж доби ліквідували 1100 військових РФ, 4 танки та 35 артсистем
07:17
швидка
Скарги на швидку уже є і в Луганську, - ОВА
07:09
речник Держдепу США Метью Міллер
Росія може припинити страждання цивільних, - держдеп США про вибухи у Криму
06:55
Біньямін Нетаньягу
Ізраїль готовий лише на "часткову" угоду про припинення вогню, - прем'єр Нетаньягу
06:55
Збірна Італії, Євро-2024
Євро-2024: результати матчів 24 червня
06:29
Киргизстан
У Киргизстані засудили чоловіка, який воював в Україні за окупантів
06:28
Дмитро Кулеба
Кулеба назвав три кроки до членства в ЄС після завершення переговорів про вступ
05:48
Еммануель Макрон
"Вірю в силу діалогу": Макрон заявив, що готовий до спілкування з Путіним
05:38
Росіяни обстріляли Торецьк на Донеччині
У Торецьку можуть оголосити примусову евакуацію
05:21
Оновлено
Вибухи в Криму
РФ звинуватила США в атаці на Крим: у Пентагоні відповіли, що Україна сама ухвалює рішення щодо цілей
04:17
Джуліан Ассанж
Засновник WikiLeaks Ассанж вийшов з в'язниці
02:48
Вдруге пішов на фронт після протезування: на війні з РФ загинув український хореограф Антон Смецький
02:15
стадіон «Сонячний» у Харкові
Від початку повномасштабного вторгнення РФ знищила або пошкодила в Україні 518 об'єктів спортивної інфраструктури
01:45
На Харківщині для людей закрили проїзд до трьох населених пунктів. Причина
01:14
Ілюстративне фото
Уперше у світі людині вживили мозковий імплант для контролю епілептичних нападів
00:35
Оновлено
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: розклад і результати усіх матчів чемпіонату Європи з футболу
00:26
Скандал з Тищенком у Дніпрі: поліцейського, який був поруч з нардепом, звільнили, - Слідство.Інфо
2024, понедiлок
24 червня
23:58
ЄС Україна
Оборонна співпраця і європейське майбутнє України: ЗМІ розкрили деталі проєкту безпекової угоди з ЄС
23:58
Лука Модріч, Хорватія - Італія, Євро-2024
Євро-2024: Італія на останніх секундах врятувала матч з Хорватією та вийшла до плей-офф
23:53
Ферран Торрес (праворуч), Албанія - Іспанія, Євро-2024
Іспанія перемогла Албанію на Євро-2024
23:27
Володимир Зеленський
Зеленський продовжив санкції проти Фірташа, Фукса і низки російських олігархів на 10 років
22:59
Оновлено
80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 135 бойових зіткнень. 45 - на Покровському напрямку
22:33
Корінна та Міхаель Шумахери
Поліція ФРН затримала чоловіків, які шантажували родину легендарного автогонщика Шумахера
22:07
Віктор Орбан
У Німеччині кортеж Орбана потрапив у ДТП: загинув поліцейський, ще один офіцер постраждав
21:39
Військові кораблі Китаю провели навчання у трьох морях
"Я не здаюся": глава МЗС Чехії заявив, що й надалі намагатиметься обмежити пересування дипломатів РФ у Шенгенській зоні
21:32
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Удар ЗСУ по об'єкту в Криму, сила Atacms та ситуація на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:20
Ексклюзив
Якби це був ATACMS, то там була б кривава баня: "Інформаційний спротив" про падіння уламків ракети російського ЗРК у Севастополі
21:19
Олександр Сваток, Німеччина - Україна
Футболіст збірної України перейшов до клубу зі США
Більше новин