OPINION

Перемога України – це посилення безпеки Польщі

2 грудня, 2024 понедiлок
14:06

Тези з виступу в рамках панелі "Сучасний стан українсько-польських відносин та виклики, що стоять перед ними. Вплив війни на співпрацю Польщі та України" на Польсько-українському Форумі Майбутнього 2024

Зміст

Для предметного обговорення стану українсько-польських відносин і викликів, перед якими ми стоїмо, необхідно врахувати декілька ключових зовнішніх чинників.

Перше – це повернення до влади у США Дональда Трампа та непередбачуваність його політики щодо України, Європейського Союзу, НАТО й Росії. Він є прихильником швидкого припинення вогню у російсько-українській війні та досягнення миру. Ми не знаємо й, мабуть, він сам також достеменно не знає, яким шляхом реалізувати цю мету.

До ЄС Трамп ставиться як до економічного конкурента, а не стратегічного партнера. Не думаю, що Америка б вийшла з Північноатлантичного Альянсу, хоча Трамп напевно намагатиметься обмежити присутність американської армії в Європі. А це означає зниження готовності США захищати європейців.

Зростає необхідність Європі самій займатися власною безпекою та обороною. Окремі країни, регіональні коаліції та ввесь ЄС чимало роблять у цьому напрямку, хоч загалом зробленого недостатньо. Польща тут чемпіон, що ми, українці, тільки вітаємо.

Читайте також: Перемога Трампа: загроза чи шанс? Чого чекати Україні

Для нас аксіомою є те, що перемога України – це посилення безпеки Польщі. Сильна Польща, яка готова протистояти імперській Росії, – це збільшення шансів на перемогу України й запровадження миру на нашій землі.      

Друге – мета Росії не змінилася впродовж трьох років широкомасштабної агресії проти України та одинадцяти років російсько-української війни загалом. Росія прагне знищення нашої держави та геноциду української нації. А також розвалу ЄС і НАТО, бо Путін хоче нової Ялтинської конференції з розподілом світу на трьох: США, Росія та Китай. Він сподівається, що перемога Трампа і його другий президентський термін наближають реалізацією цієї мети.

Путін не зацікавлений у мирі, він вдаватиметься до чергових "ескалацій", щоб примусити Україну до капітуляції. Але ми не капітулюємо. Тому для нас дуже важливим є те, що Україну готові підтримувати чимало європейських країн, особливо з півночі – скандинавські та балтійські держави, Великобританія, Нідерланди.

Ми щиро вітаємо приєднання Польщі до "північної Вісімки" (Данія, Естонія, Ісландія, Латвія, Литва, Норвегія, Швеція, Фінляндія) та рішучі заяви на її недавньому саміті прем’єр-міністра Дональда Туска на підтримку України.    

Третє – у світі сформувалася нова "Вісь зла": союз авторитарних режимів Росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї. Їхня перша мета – це перемога Москви в російсько-українській війні. Попри велику допомогу, надану союзниками Росії, РФ зазнала стратегічної поразки, бо ми вистояли. Крім цього, Росія нині не може перемогти Сили оборони України на полі бою.

Інша ціль "осі зла" – це зміцнення впливу Росії та Ірану на Близькому Сході. Тут вони також зазнають поразки не лише в Секторі Газа та Лівані, а також у Сирії.

Після трьох років широкомасштабної агресії Росії проти України стало очевидним, що безпеку на європейському континенті не можна розглядати відокремлено від захисту демократичних країн у Тихоокеанському регіоні. 

З багатьох розмов з провідними політиками Тайваню знаю: вони прекрасно свідомі того, що перемога України радикально зменшить бажання Пекіна захопити Тайвань.

Насправді я озвучив ключові події та процеси у міжнародній політиці, щоб проілюструвати глобальні масштаби "української проблеми". Тому намагання звести російську агресію до "конфлікту в Україні" насправді грає на руку Росії та її союзникам. Будь-яке "примушення" України до миру на російських умовах – це спосіб досягнення Путіним цілей його геноцидної війни проти України та намагання знищити Захід.

Я впевнений, що між Україною та Польщею немає жодних розбіжностей у стратегічних цілях. І я дуже радий, що прем’єр-міністр Дональд Туск  підтвердив цей факт під час недавнього візиту до Швеції (27-28 листопада). Будемо сподіватися, що ще міцніше підтвердить це його анонсована на грудень його зустріч з президентом Володимиром Зеленським.

Читайте також: Зброя, енергетика, гроші: як Польща допоможе Україні в 2025 році

Оптимізму додала "спільна заява" міністрів закордонних справ наших держав (26 листопада), в якій Польща підтримала інтеграцію України з ЄС і НАТО. Наші міністри заявили про очікування на "позитивний скринінговий звіт Європейської Комісії та рішення Ради ЄС про відкриття Кластера 1 "Основи" під час Польського головування".  

Будемо сподіватися, що разом з цим завершиться час ставлення Польщею ультиматуму щодо блокування інтеграції України з ЄС.

Ми розуміємо, наскільки великим є обсяг роботи, який має зробити Україна, щоб наша держава та суспільство були належним чином готові до членства в Європейській Унії. Але свою частину завдання ми обов’язково виконаємо.

У "Спільній заяві" міністри запропонували спосіб подолати історичні проблеми між нашими країнами. Україна підтвердила відсутність перешкод для проведення пошукових і ексгумаційних робіт на території України згідно з законодавством України та заявила про готовність позитивно розглядати заявки з цих питань. Над розв'язанням історичних питань працюватиме Робоча група під егідою міністерств культури наших держав.

Читайте також: Польські політики американським: допомога Україні — в інтересах світу

Усупереч голосам скептиків, я вважаю, що це правильний шлях до подолання нинішніх проблем і шанс на поступове згасання емоцій. З власного досвіду – а українсько-польськими відносинами я займаюся десятки років – можу заявити, що Україна відкрита для дискусій навіть щодо найскладніших питань минулого. Ми нічого не приховуємо й не боїмося.

І остання теза. Мета використання Росією історії для виправдання агресії проти України та атакування Польщі на міжнародній арені зрозуміла: вона хоче, щоб ми політично та символічно повернулися до 30-40-х років ХХ століття. Тобто в епоху диктатур, тоталітаризмів, імперіалізму і війн. Щоб ми забули про досвід свободи, демократії та європейської інтеграції.

Тому я хотів би запропонувати, щоб в українсько-польських відносинах ми якомога більше обговорювали досвід минулих 50-ти років, бо саме тоді сталися такі епохальні події, як польська "Солідарність", кінець комунізму в Центрально-Східній Європі, розширення ЄС і НАТО на держави нашого регіону, українські революції, безпрецедентна допомога мільйонів поляків українським біженцям. Це фундамент, на якому маємо побудувати спільне українсько-польське майбутнє в ЄС і НАТО.

Джерело

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
-4.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.51
    Купівля 41.51
    Продаж 42
  • EUR
    Купівля 42.92
    Продаж 43.6
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
12 лютого
15:05
Марк Рютте
Маємо гарантувати результати перемовин, щоб Путін не зміг змінити їх через пів року, рік або два, - Рютте
15:02
Оновлено
на фото Верховна Рада України
Рада продовжила термін проходження ВЛК громадян, визнаних обмежено придатними до військової служби
14:51
Швеція
Підтримка України є першочерговим зовнішньополітичним завданням уряду Швеції, - голова МЗС Стенергард
14:41
Марк Рютте
"Якщо Путін захоче напасти на НАТО – він програє": Рютте про дані розвідки щодо підготовки нової атаки РФ у Європі
14:33
Олександр Мережко
"Росія до цього не готова": нардеп Мережко про заяву Умєрова щодо готовності України до перемовин
14:32
ДБР завершило розслідування щодо судді з Броварів, який під виглядом відрядження поїхав у круїз на Кариби
14:21
Марк Рютте
Рютте анонсував нові оголошення про допомогу Україні від союзників
14:20
Олександр Мережко
"Багато залежить від зустрічі спецпредставника Келлога з командою президента України": нардеп Мережко про мирний план Трампа
14:16
Міжпарламентська співпраця, – це  той ресурс, який ми повинні використати в перемовинах, – Стефанчук
14:13
Оголошені пільги й гарантії для добровольців 18-24 років допоможуть залучити до ЗСУ більше громадян, - Веніславський
14:03
OPINION
Військові починають говорити
13:35
Оновлено
Рамштайн
Перед початком "Рамштайну" Умєров зустрівся з міністрами оборони Британії та США
13:22
У Харкові на території ТЦК напали з ножем на військового
13:21
Apple iPhone 15
Apple слідом за Google перейменує Мексиканську затоку на Американську
13:13
Дональд Трамп
Журналісти АР заявили, що їх не пустили на брифінг в Овальному кабінеті через відмову називати Мексиканську затоку Американською
12:57
Верховна Рада
В Україні відзначатимуть Національний день молитви
12:52
TESLENKO випустив кліп на пісню Storm, з якою виступить у Нацвідборі на Євробачення у Сан-Марино
12:47
СБУ повідомила про викриття зрадника у своїх лавах: на ФСБ працював керівник штабу Антитерористичного центру Служби
12:41
Альберто Рохас
У Росії порушили справу проти іспанського журналіста Альберто Рохаса, якого звинувачують у нібито візиті на Курщину разом з ЗСУ
12:31
"Стрічка часу"
На Берлінале відбудеться світова премʼєра українського фільму "Стрічка часу"
12:27
Дмитро Пєсков
РФ відкрита до переговорів, проте не обговорюватиме тему обміну "своїх територій", - Пєсков
12:26
поліграф ЗСУ
Іноземці, які бажають служити в українській армії, проходитимуть перевірку на поліграфі
12:21
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що на початку повномасштабного вторгнення загинули люди в Офісі президента
12:09
Ексклюзив
НАТО
Після засідання "Рамштайн" очікується оголошення пакета військової допомоги від країн Європи, - журналістка Висоцька
12:01
OPINION
Рідкісноземельні метали: чому нас хочуть обдурити?
11:55
MONATIK випустив кліп на трек "Так вмієш лиш ти", знятий понад 3 роки тому Таню Муїньо
11:43
Через ракетну атаку на Київ постраждали офіси каналів "FreeДом" та "Дім"
11:35
Вірменія
Парламент Вірменії проголосував за початок процесу вступу країни до ЄС
11:28
Ексклюзив
Для початку видобутку літію в Україні спільно зі США потрібно 5-10 років, - експерт Романюк
11:23
Коригував ворожі удари на Покровському напрямку: "сплячому агенту" РФ оголосили підозру в держзраді
11:19
Огляд
Карта бойових дій за 5-12 лютого
Карта бойових дій за період 5-12 лютого: локальні контратаки ЗСУ дали результат
11:10
школа в окупації
Окупанти у Сіверськодонецьку агітують дев'ятикласників укладати контракти з армією РФ після школи
10:59
Контракт 18-24 у Резерв+
У Резерв+ відтепер можна подати заявку на укладення контракту в рамках проєкту "Контракт 18-24"
10:49
електроенергія
Споживання електроенергії зростає через похолодання: ситуація в енергосистемі 12 лютого
10:45
Олексій Лень
Український баскетболіст Олексій Лень став гравцем "Лос-Анджелес Лейкерс"
10:36
Оновлено
Удар по Києву 12.02.25
РФ вночі атакувала Україну дронами і балістикою: у Києві є загиблий, на Чернігівщині вдарили по критичній інфраструктурі
10:32
Disney
Різноманіття, справедливість, інклюзивність: Disney скорочує свої зусилля у сфері DEI на тлі закриття Трампом програм рівності
10:32
На Одещині ввечері спалахнула пожежа в будинку для літніх: три людини загинули, є постраждалі
10:30
москва, кремль
Опитування "Левада-центр": 78% росіян підтримують війну в Україні, але 61% хоче мирних переговорів
10:24
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 12 лютого: скільки коштує долар і євро
Більше новин