OPINION

Перемога України – це посилення безпеки Польщі

2 грудня, 2024 понедiлок
14:06

Тези з виступу в рамках панелі "Сучасний стан українсько-польських відносин та виклики, що стоять перед ними. Вплив війни на співпрацю Польщі та України" на Польсько-українському Форумі Майбутнього 2024

Зміст

Для предметного обговорення стану українсько-польських відносин і викликів, перед якими ми стоїмо, необхідно врахувати декілька ключових зовнішніх чинників.

Перше – це повернення до влади у США Дональда Трампа та непередбачуваність його політики щодо України, Європейського Союзу, НАТО й Росії. Він є прихильником швидкого припинення вогню у російсько-українській війні та досягнення миру. Ми не знаємо й, мабуть, він сам також достеменно не знає, яким шляхом реалізувати цю мету.

До ЄС Трамп ставиться як до економічного конкурента, а не стратегічного партнера. Не думаю, що Америка б вийшла з Північноатлантичного Альянсу, хоча Трамп напевно намагатиметься обмежити присутність американської армії в Європі. А це означає зниження готовності США захищати європейців.

Зростає необхідність Європі самій займатися власною безпекою та обороною. Окремі країни, регіональні коаліції та ввесь ЄС чимало роблять у цьому напрямку, хоч загалом зробленого недостатньо. Польща тут чемпіон, що ми, українці, тільки вітаємо.

Читайте також: Перемога Трампа: загроза чи шанс? Чого чекати Україні

Для нас аксіомою є те, що перемога України – це посилення безпеки Польщі. Сильна Польща, яка готова протистояти імперській Росії, – це збільшення шансів на перемогу України й запровадження миру на нашій землі.      

Друге – мета Росії не змінилася впродовж трьох років широкомасштабної агресії проти України та одинадцяти років російсько-української війни загалом. Росія прагне знищення нашої держави та геноциду української нації. А також розвалу ЄС і НАТО, бо Путін хоче нової Ялтинської конференції з розподілом світу на трьох: США, Росія та Китай. Він сподівається, що перемога Трампа і його другий президентський термін наближають реалізацією цієї мети.

Путін не зацікавлений у мирі, він вдаватиметься до чергових "ескалацій", щоб примусити Україну до капітуляції. Але ми не капітулюємо. Тому для нас дуже важливим є те, що Україну готові підтримувати чимало європейських країн, особливо з півночі – скандинавські та балтійські держави, Великобританія, Нідерланди.

Ми щиро вітаємо приєднання Польщі до "північної Вісімки" (Данія, Естонія, Ісландія, Латвія, Литва, Норвегія, Швеція, Фінляндія) та рішучі заяви на її недавньому саміті прем’єр-міністра Дональда Туска на підтримку України.    

Третє – у світі сформувалася нова "Вісь зла": союз авторитарних режимів Росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї. Їхня перша мета – це перемога Москви в російсько-українській війні. Попри велику допомогу, надану союзниками Росії, РФ зазнала стратегічної поразки, бо ми вистояли. Крім цього, Росія нині не може перемогти Сили оборони України на полі бою.

Інша ціль "осі зла" – це зміцнення впливу Росії та Ірану на Близькому Сході. Тут вони також зазнають поразки не лише в Секторі Газа та Лівані, а також у Сирії.

Після трьох років широкомасштабної агресії Росії проти України стало очевидним, що безпеку на європейському континенті не можна розглядати відокремлено від захисту демократичних країн у Тихоокеанському регіоні. 

З багатьох розмов з провідними політиками Тайваню знаю: вони прекрасно свідомі того, що перемога України радикально зменшить бажання Пекіна захопити Тайвань.

Насправді я озвучив ключові події та процеси у міжнародній політиці, щоб проілюструвати глобальні масштаби "української проблеми". Тому намагання звести російську агресію до "конфлікту в Україні" насправді грає на руку Росії та її союзникам. Будь-яке "примушення" України до миру на російських умовах – це спосіб досягнення Путіним цілей його геноцидної війни проти України та намагання знищити Захід.

Я впевнений, що між Україною та Польщею немає жодних розбіжностей у стратегічних цілях. І я дуже радий, що прем’єр-міністр Дональд Туск  підтвердив цей факт під час недавнього візиту до Швеції (27-28 листопада). Будемо сподіватися, що ще міцніше підтвердить це його анонсована на грудень його зустріч з президентом Володимиром Зеленським.

Читайте також: Зброя, енергетика, гроші: як Польща допоможе Україні в 2025 році

Оптимізму додала "спільна заява" міністрів закордонних справ наших держав (26 листопада), в якій Польща підтримала інтеграцію України з ЄС і НАТО. Наші міністри заявили про очікування на "позитивний скринінговий звіт Європейської Комісії та рішення Ради ЄС про відкриття Кластера 1 "Основи" під час Польського головування".  

Будемо сподіватися, що разом з цим завершиться час ставлення Польщею ультиматуму щодо блокування інтеграції України з ЄС.

Ми розуміємо, наскільки великим є обсяг роботи, який має зробити Україна, щоб наша держава та суспільство були належним чином готові до членства в Європейській Унії. Але свою частину завдання ми обов’язково виконаємо.

У "Спільній заяві" міністри запропонували спосіб подолати історичні проблеми між нашими країнами. Україна підтвердила відсутність перешкод для проведення пошукових і ексгумаційних робіт на території України згідно з законодавством України та заявила про готовність позитивно розглядати заявки з цих питань. Над розв'язанням історичних питань працюватиме Робоча група під егідою міністерств культури наших держав.

Читайте також: Польські політики американським: допомога Україні — в інтересах світу

Усупереч голосам скептиків, я вважаю, що це правильний шлях до подолання нинішніх проблем і шанс на поступове згасання емоцій. З власного досвіду – а українсько-польськими відносинами я займаюся десятки років – можу заявити, що Україна відкрита для дискусій навіть щодо найскладніших питань минулого. Ми нічого не приховуємо й не боїмося.

І остання теза. Мета використання Росією історії для виправдання агресії проти України та атакування Польщі на міжнародній арені зрозуміла: вона хоче, щоб ми політично та символічно повернулися до 30-40-х років ХХ століття. Тобто в епоху диктатур, тоталітаризмів, імперіалізму і війн. Щоб ми забули про досвід свободи, демократії та європейської інтеграції.

Тому я хотів би запропонувати, щоб в українсько-польських відносинах ми якомога більше обговорювали досвід минулих 50-ти років, бо саме тоді сталися такі епохальні події, як польська "Солідарність", кінець комунізму в Центрально-Східній Європі, розширення ЄС і НАТО на держави нашого регіону, українські революції, безпрецедентна допомога мільйонів поляків українським біженцям. Це фундамент, на якому маємо побудувати спільне українсько-польське майбутнє в ЄС і НАТО.

Джерело

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.47
    Купівля 41.47
    Продаж 41.91
  • EUR
    Купівля 43.64
    Продаж 44.33
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
2 грудня
16:28
У Любліні на Ukraina Festiwal Filmowy покажуть 6 українських фільмів
16:28
війна з Росією
Від початку доби на фронті сталося 120 боєзіткнень, з них 27 - на Курахівському напрямку
16:28
військовий квиток, мобілізація
У Генштабі заявили, що з 1 жовтня понад 2 тис. добровольців долучилися до Сил оборони без участі ТЦК
16:20
Підпалювали об'єкти Укрзалізниці та Укрпошти: правоохоронці затримали підозрюваних на Кіровоградщині та Вінниччині
16:18
свічка
У Гвінеї через сутички на футбольному матчі загинули 56 людей
16:04
мобілізація
Нардепка Никорак спрогнозувала, що кількість ветеранів в Україні зросте до 5 млн
16:00
OPINION
блог Володимир Когутяк
Інструктори з Європи мають бути в Україні до того, як Трамп офіційно стане президентом
16:00
Іраклі Кобахідзе
"Краще за Америку й Європу": прем'єр Грузії Кобахідзе подякував силовикам за розгін мітингувальників
15:56
Збір на розвідувальні дрони
15:43
НАТО, Єнс Столтенберг
"Тимчасова поступка" ТОТ України може стати варіантом швидкого закінчення війни, - Столтенберг
15:37
У Кривому Розі без опалення ще понад 500 будинків: на ремонт тепломереж відправлять фахівців з інших регіонів
15:37
Оновлено
Володимир Зеленський і Олаф Шольц
Шольц прибув до Києва. Німеччина надасть Україні новий пакет допомоги на €650 млн, в якому будуть IRIS-T
15:37
Оновлено
Протести у Грузії
Сутички в Тбілісі між поліцією та мітингарями продовжились, проти влади анонсували перші санкції
15:35
Грузія, протести
МЗС України закликало уряд Грузії припинити лякати мітингувальників "міфічним українським сценарієм"
15:21
НБУ
НБУ запустив функцію миттєвих переказів
15:21
Північна Корея
У бойові підрозділи РФ направили близько 2 тис. військових КНДР, - представник ГУР Черняк
15:18
"Угорщина на боці миру": Сіярто зустрівся з Лавровим у Москві
14:28
Brain rot: Оксфордський словник назвав слово 2024 року
14:12
Зірку фільму про Гаррі Поттера Руперта Ґрінта засудили за несплату $2,3 млн податків
14:09
У Білорусь за ніч залетів 31 російський дрон, - Гаюн
13:53
мобілізація
Financial Times: Україна намагається наростити темпи мобілізації на тлі зростання дезертирства 
13:52
Намагалася встановити камери для коригування ударів РФ: у Чернігові затримали місцеву жительку
13:52
електроенергія
Погодинні вимкнення світла застосовують і для споживачів, і для бізнесу: ситуація в енергосистемі 2 грудня
13:37
нафтопровід "Дружба"
У Польщі після виявлення витоку перекрили частину нафтопроводу "Дружба"
13:30
На фото: Артем Чех
Письменник і військовий Артем Чех написав нову книжку
13:23
військовий
Військових, які повернуться на службу до 1 січня, поновлять з усіма соцгарантіями, - ДБР
13:19
Огляд
Ярослава Магучіх
Олігарха з РФ обрали президентом FIE, а Кварацхелія підтримав протести в Грузії. Головні новини світового спорту за тиждень
13:17
Сухо, але з туманами: прогноз погоди на 3 грудня від Наталки Діденко
13:00
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
У листопаді армія РФ втратила понад 35 тис. військових на сході України, - ОСУВ "Хортиця"
12:54
Ексклюзив
Величезна помилка - нехтувати безпекою персональних даних: експерт із кібербезпеки про "тисячу від Зеленського" й "нацкешбек"
12:47
Оновлено
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ми на межі великого скандалу: Згурець про закупівлю озброєння для ЗСУ через ДПСУ
12:42
Сапери повернули в експлуатацію майже 35,5 тис. кв. км землі, - Шмигаль
12:11
Україна має БПЛА, що можуть літати на 1800 км, і працює над дронами - перехоплювачами "шахедів", - Федоров
12:03
OPINION
Вибори у Румунії: Україна має надійного сусіда
11:49
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія просувається на сході України, а Зеленський хоче "працювати безпосередньо" з Трампом над припиненням війни. Акценти світових ЗМІ 2 грудня
11:48
KN-23
Росіяни запустили по Україні близько 60 балістичних ракет КНДР, - ГУР
11:38
Кевін Спейсі відвідав кібуц Ізраїлю, що найбільше постраждав від нападу ХАМАСу в жовтні 2023 року
11:35
Сприяли ухиленню від мобілізації та переправленню чоловіків за кордон за $6-12 тис.: оголосили підозри лікарю та службовцю київського ТЦК
11:27
лікарня, пацієнтка
У лікарні померла жінка, поранена на Полтавщині під час масованої атаки РФ 17 листопада
11:07
Олександр Сирський
У Генштабі оприлюднили попередні підсумки впровадження нової програми базової військової підготовки
Більше новин