OPINION

"Перестаньте дивитися на диригентську паличку Москви"

Устя Стефанчук
28 квітня, 2024 неділя
20:04

Усе думаю про останні дискусії, природу тектонічного зламу між позиціями умовних лібералів і умовних консерваторів, наприклад, у відомій конструкції Линів — Забужко, а також в інших гучних історіях з Лозницею, Андруховичем тощо

Зміст

Несподівано для себе захопилася цією темою (знову безсоння, скотиняка), читаю коментарі шанованих мною людей, усі з яких по різні боки й дивуюся собі тихенько.

Дійшла до кількох висновків.

Найперше, здебільшого люди мого покоління і молодші (що прикметно, часто вчорашні затяті ліберали) виявилися, на мій величезний подив, радше консерваторами у цьому і подібних протистояннях від початку війни (десь давніше вже озвучувала цю думку з іншого боку, не можу пригадати контексту, на жаль). Це група, яка рішуче проти будь-яких спільних майданчиків з ворогом, площин дотику, перетинів, навіть з такою благою метою, як видимість для західного споживача і світу, загалом.

Тоді як покоління старше — у цьому випадку ліберально налаштоване, себто, проти кенсилинґу, за гнучкість і пошук цих власне майданчиків, глибинно за пошук розуміння (як мені видається). Це гарно видно в літературному зрізі чи мистецькому. Представники цієї групи часто порівнюють, наприклад, Забужко з Фаріон (що окрема цікава тема: чому кожне відстоювання свого національного інтересу вважається фаріонщиною і має негативну конотацію)

Друге - це рефлексія вже особиста, навіть інтимна. Зрозуміла про себе дещо цікаве, за нормальних безвоєнних розкладів я була б у ліберальній когорті, ба більше, до війни я дійсно затято і переконано відстоювала право кожного, плюралізм і була противницею будь-якого кенсилинґу. Віра у ці принципи була залізобетонною. Мене часто таврували за це лівачкою, грантоїдкою (де, ку*ва, ті гранти) і ліберасткою.

Війна (я про 10 років зараз) дала мені зрозуміти, що це все розкіш, яку я не можу собі дозволити. Не можна одночасно любити людей і ненавидіти, нехай інших, але такою лютою ненавистю, що не тямиш себе.

Читайте також: Карл Маркс підтримав би російський Telegram

Принаймні, я не вмію так. Зʼясувалося, що оте усе, що вважалося залізобетонним є набутим і штучним у порівнянні з основним, первинним інстинктом виживання України й позбавлення (знищення) усього ворожого. Російська мова, культура (зокрема те в ній, що я вважала цікавим, як от Шостаковича чи Прокоф'єва, скажімо), усе оце разом з їхніми найбільшими лібералами, зоозахисниками, феміністками та усіма, з ким за нормальних умов я б знайшла, ймовірно, світоглядно більше спільного, ніж з деякими українцями, пішло на*уй.

Це усвідомлення не раптове, звісно, але глибина цього переживання мене якось струснула до самих нутрощів. Україна понад усе, от у найбільш непатетичному можливому сенсі, знаєте, як в Шевченка, "проклену святого Бога. За неї душу погублю!". От я саме так.

Фанатизм? Ймовірно. Романтизм, інфантильність? Не виключено. Але так мені відчувається. Я зробила повне коло і повернулася до витоку. Чи мені соромно за цей шлях ? Ні, навіть до певної міри пишаюся тим, що можу про це вголос говорити. Я більше українка, ніж будь-що інше, часом думаю, що може більше, ніж людина. Бо хіба людина може вмістити стільки ненависті?

Трохи сумбурно, але годі про мене. Дай Боже, ми здолаємо ворога і я зможу знову собі дозволити такі люксуси як людинолюбство і ліберальність.

Повертаючись до дискусій, у тому числі літературних, на згадану тему, їхня основа вартість в тому, що вони є. Примітно ще те, що вони в нашій історії також зʼявляються з певною періодичністю, візьмімо, наприклад, 1920 рр., там також були свої Забужко і Линіви.

Читайте також: Жандарми й профурсетки

Київська Олександрія і парнасівці, найгарячіші дискусії того часу. Одна з них, і певно, найважливіша, яка була частинно наслідком визвольних змагань, а частинно - сплеску націонал-комунізму, який намагався примирити ідеологію комунізму з національним відродженням, дискусія про те, в якому напрямку рухатися Україні. Починалася вона більш-менш як літературна і відбувалась у формі полеміки стосовно естетики та стилістики, переваг масової народної (Пилипенко і ПЛУГ) чи олімпійської високої літератури (Хвильовий, неокласики, Зеров)

Пролетарський письменник, комуніст, марксист Хвильовий займає в цій дискусії провідну роль, і очевидно, другу позицію, можливо, через відчутне тяжіння плужан до проросійської орієнтації чи мо, через їхнє графоманство. Хвильовий, провідною ідеєю творчості й усієї життєвої діяльности якого завжди була боротьба з психічним комплексом рабства, колоніальною свідомістю, насамперед українською писав: "Річ у тім, що російська література тяжить над нами в віках, як господар становища, який привчав нашу психіку до рабського наслідування". І так довго, як існує зв'язок з Росією (Хвильовий ґречно підкреслив, що йдеться саме про ділянку літературну), так довго нам ніколи не стати самодостатніми. "Не на російську. Рішуче і без жодних застережень", - підсумовує Хвильовий щодо орієнтації (літературної).

Весною 1926 року з'являється памфлет Хвильового "Апологети писаризму" 13 частиною якого є "Московські задрипанки" - вмістилище вище означених ідей. Там він висловив ідеї, які врешті були сформульовані у гасло (яке самим Хвильовим не виголошене ніде) "Геть від Москви". Думки викликали шквал критики оттудава і реакцію Сталіна та Кагановича, звинувачення Хвильового в буржуазному націоналізмі (чим то врешті закінчиться усім відомо).

Проте цікаво, що десь з того моменту саме гасло набуло ширшого значення і вжитку, а дискусія перейшла в площину онтологічну, об'єднавши довкола ідеї літературного, ментального, духовного, евентуально політичного від'єднання від Росії правих і лівих.

Бути чи не бути українській літературі, культурі, Україні, питання постало так. “Геть від Москви", гасло знане, але таки трохи заїжджене, настільки, що не всі замислюються над його сенсом. Можна, звичайно, себе дурити й раціоналізувати про добрих росіян, які прихильні, про бравого культурного дипломата Лозницю і Ко, про опозицію, врешті решт.

Читайте також: Київські відьми читають Булгакова

Але питання стоїть так (бодай для мене): або Україна, або зв'язки з Росією. Бо якщо кожен собі раціоналізуватиме зв'язки з Росією просвітницькою місією, культурною експансією, можливим позитивним ауткамом роботи розкручених "українських культурних агентів" типу Линів, то ми ризикуємо довіку борсатися в болоті русского міра, про що власне писав Хвильовий.

Отак несподівано для себе з толерастки, ліберастки і запроданки я перетворилася ледь не в поплічницю пані Фаріон. Насправді мені сумно спостерігати в кількох важливих дискусіях останнього часу, як раптом усі, хто займають безапеляційно проукраїнську позицію, безвідносно до їхніх ідеологічних, релігійних, світоглядних, статевих і будь-яких інших преференцій, тавровані якщо не фашистами, то обмеженими, затягнутими товстолобами, які поза своєю “містечковістю” не бачать ширшої картини, а усі, хто за "ширшу картину", так би мовити, за діалог (якою б не була його мета) - прогресивні, глобальномислячі.

І на завершення. У своєму доносі на Хвильового один із сексотів напише, що його "Московські задрипанки" майже вторують ідеям Донцова.

Керований своїм національним інстинктом вчорашній комуніст Хвильовий зумів побачити єдиний можливий шлях для України, єдино можливе "або". От і я бачу лише так. Його "перестаньте дивитися на диригентську паличку Москви" тут не просто влучне, а якось аж комічно влучне.

Джерело

Про авторку. Устя Стефанчук, журналістка, блогерка, дослідниця історії української діаспори в Північній Америці

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
06:00
OPINION
Не тільки питання перемовин: Рютте переконує Трампа
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
Більше новин