OPINION

"Перестаньте дивитися на диригентську паличку Москви"

Устя Стефанчук
28 квітня, 2024 неділя
20:04

Усе думаю про останні дискусії, природу тектонічного зламу між позиціями умовних лібералів і умовних консерваторів, наприклад, у відомій конструкції Линів — Забужко, а також в інших гучних історіях з Лозницею, Андруховичем тощо

Зміст

Несподівано для себе захопилася цією темою (знову безсоння, скотиняка), читаю коментарі шанованих мною людей, усі з яких по різні боки й дивуюся собі тихенько.

Дійшла до кількох висновків.

Найперше, здебільшого люди мого покоління і молодші (що прикметно, часто вчорашні затяті ліберали) виявилися, на мій величезний подив, радше консерваторами у цьому і подібних протистояннях від початку війни (десь давніше вже озвучувала цю думку з іншого боку, не можу пригадати контексту, на жаль). Це група, яка рішуче проти будь-яких спільних майданчиків з ворогом, площин дотику, перетинів, навіть з такою благою метою, як видимість для західного споживача і світу, загалом.

Тоді як покоління старше — у цьому випадку ліберально налаштоване, себто, проти кенсилинґу, за гнучкість і пошук цих власне майданчиків, глибинно за пошук розуміння (як мені видається). Це гарно видно в літературному зрізі чи мистецькому. Представники цієї групи часто порівнюють, наприклад, Забужко з Фаріон (що окрема цікава тема: чому кожне відстоювання свого національного інтересу вважається фаріонщиною і має негативну конотацію)

Друге - це рефлексія вже особиста, навіть інтимна. Зрозуміла про себе дещо цікаве, за нормальних безвоєнних розкладів я була б у ліберальній когорті, ба більше, до війни я дійсно затято і переконано відстоювала право кожного, плюралізм і була противницею будь-якого кенсилинґу. Віра у ці принципи була залізобетонною. Мене часто таврували за це лівачкою, грантоїдкою (де, ку*ва, ті гранти) і ліберасткою.

Війна (я про 10 років зараз) дала мені зрозуміти, що це все розкіш, яку я не можу собі дозволити. Не можна одночасно любити людей і ненавидіти, нехай інших, але такою лютою ненавистю, що не тямиш себе.

Читайте також: Карл Маркс підтримав би російський Telegram

Принаймні, я не вмію так. Зʼясувалося, що оте усе, що вважалося залізобетонним є набутим і штучним у порівнянні з основним, первинним інстинктом виживання України й позбавлення (знищення) усього ворожого. Російська мова, культура (зокрема те в ній, що я вважала цікавим, як от Шостаковича чи Прокоф'єва, скажімо), усе оце разом з їхніми найбільшими лібералами, зоозахисниками, феміністками та усіма, з ким за нормальних умов я б знайшла, ймовірно, світоглядно більше спільного, ніж з деякими українцями, пішло на*уй.

Це усвідомлення не раптове, звісно, але глибина цього переживання мене якось струснула до самих нутрощів. Україна понад усе, от у найбільш непатетичному можливому сенсі, знаєте, як в Шевченка, "проклену святого Бога. За неї душу погублю!". От я саме так.

Фанатизм? Ймовірно. Романтизм, інфантильність? Не виключено. Але так мені відчувається. Я зробила повне коло і повернулася до витоку. Чи мені соромно за цей шлях ? Ні, навіть до певної міри пишаюся тим, що можу про це вголос говорити. Я більше українка, ніж будь-що інше, часом думаю, що може більше, ніж людина. Бо хіба людина може вмістити стільки ненависті?

Трохи сумбурно, але годі про мене. Дай Боже, ми здолаємо ворога і я зможу знову собі дозволити такі люксуси як людинолюбство і ліберальність.

Повертаючись до дискусій, у тому числі літературних, на згадану тему, їхня основа вартість в тому, що вони є. Примітно ще те, що вони в нашій історії також зʼявляються з певною періодичністю, візьмімо, наприклад, 1920 рр., там також були свої Забужко і Линіви.

Читайте також: Жандарми й профурсетки

Київська Олександрія і парнасівці, найгарячіші дискусії того часу. Одна з них, і певно, найважливіша, яка була частинно наслідком визвольних змагань, а частинно - сплеску націонал-комунізму, який намагався примирити ідеологію комунізму з національним відродженням, дискусія про те, в якому напрямку рухатися Україні. Починалася вона більш-менш як літературна і відбувалась у формі полеміки стосовно естетики та стилістики, переваг масової народної (Пилипенко і ПЛУГ) чи олімпійської високої літератури (Хвильовий, неокласики, Зеров)

Пролетарський письменник, комуніст, марксист Хвильовий займає в цій дискусії провідну роль, і очевидно, другу позицію, можливо, через відчутне тяжіння плужан до проросійської орієнтації чи мо, через їхнє графоманство. Хвильовий, провідною ідеєю творчості й усієї життєвої діяльности якого завжди була боротьба з психічним комплексом рабства, колоніальною свідомістю, насамперед українською писав: "Річ у тім, що російська література тяжить над нами в віках, як господар становища, який привчав нашу психіку до рабського наслідування". І так довго, як існує зв'язок з Росією (Хвильовий ґречно підкреслив, що йдеться саме про ділянку літературну), так довго нам ніколи не стати самодостатніми. "Не на російську. Рішуче і без жодних застережень", - підсумовує Хвильовий щодо орієнтації (літературної).

Весною 1926 року з'являється памфлет Хвильового "Апологети писаризму" 13 частиною якого є "Московські задрипанки" - вмістилище вище означених ідей. Там він висловив ідеї, які врешті були сформульовані у гасло (яке самим Хвильовим не виголошене ніде) "Геть від Москви". Думки викликали шквал критики оттудава і реакцію Сталіна та Кагановича, звинувачення Хвильового в буржуазному націоналізмі (чим то врешті закінчиться усім відомо).

Проте цікаво, що десь з того моменту саме гасло набуло ширшого значення і вжитку, а дискусія перейшла в площину онтологічну, об'єднавши довкола ідеї літературного, ментального, духовного, евентуально політичного від'єднання від Росії правих і лівих.

Бути чи не бути українській літературі, культурі, Україні, питання постало так. “Геть від Москви", гасло знане, але таки трохи заїжджене, настільки, що не всі замислюються над його сенсом. Можна, звичайно, себе дурити й раціоналізувати про добрих росіян, які прихильні, про бравого культурного дипломата Лозницю і Ко, про опозицію, врешті решт.

Читайте також: Київські відьми читають Булгакова

Але питання стоїть так (бодай для мене): або Україна, або зв'язки з Росією. Бо якщо кожен собі раціоналізуватиме зв'язки з Росією просвітницькою місією, культурною експансією, можливим позитивним ауткамом роботи розкручених "українських культурних агентів" типу Линів, то ми ризикуємо довіку борсатися в болоті русского міра, про що власне писав Хвильовий.

Отак несподівано для себе з толерастки, ліберастки і запроданки я перетворилася ледь не в поплічницю пані Фаріон. Насправді мені сумно спостерігати в кількох важливих дискусіях останнього часу, як раптом усі, хто займають безапеляційно проукраїнську позицію, безвідносно до їхніх ідеологічних, релігійних, світоглядних, статевих і будь-яких інших преференцій, тавровані якщо не фашистами, то обмеженими, затягнутими товстолобами, які поза своєю “містечковістю” не бачать ширшої картини, а усі, хто за "ширшу картину", так би мовити, за діалог (якою б не була його мета) - прогресивні, глобальномислячі.

І на завершення. У своєму доносі на Хвильового один із сексотів напише, що його "Московські задрипанки" майже вторують ідеям Донцова.

Керований своїм національним інстинктом вчорашній комуніст Хвильовий зумів побачити єдиний можливий шлях для України, єдино можливе "або". От і я бачу лише так. Його "перестаньте дивитися на диригентську паличку Москви" тут не просто влучне, а якось аж комічно влучне.

Джерело

Про авторку. Устя Стефанчук, журналістка, блогерка, дослідниця історії української діаспори в Північній Америці

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.72
  Купівля 40.72
  Продаж 41.24
 • EUR
  Купівля 44.2
  Продаж 44.95
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
14 липня
07:24
У Трампа стріляли на передвиборчому мітингу у Пенсильванії: що відомо
2024, субота
13 липня
23:59
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
З початку доби росіяни майже 40 разів намагались прорвати оборону ЗСУ на Покровському напрямку
23:32
Андрій Білецький і Герман Галущенко
Міністр енергетики Галущенко зустрівся на передовій з бійцями 3 ОШБр
23:06
Ламін Ямаль, Іспанія - Франція, Євро-2024
Іспанія - Англія: букмекери дали прогноз на фінал Євро-2024
22:55
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 13 липня: скільки коштують долар та євро
22:25
крилата ракта "Калібр"
Окупанти створюють нові установки для пусків "калібрів" та "оніксів", - речник ВМС
22:21
Джо Байден
Скільки демократів-конгресменів просять Байдена зійти з дистанції: останні дані від New York Times
22:16
Оновлено
На фото: Монатік
Виступ MONATIK і Галкіна на весіллі в Італії: барабанщицю, яка брала участь у корпоративі виключили з гурту Renie Cares
22:11
Віктор Коваленко
Російська ракета влучила в будинок ексфутболіста "Шахтаря" і збірної України
21:37
Оновлено
Окупанти атакували подвійним ударом "Іскандерів" вокзал на околиці Харкова: загинули поліцейський та начальник райуправління ДСНС, серед 23 постраждалих є дитина і 5 залізничників
21:32
Дмитро Губернієв (праворуч)
Російські телеканали вирішили бойкотувати Олімпіаду
20:46
Дмитро Пєсков
Пєсков сказав, за якої умови Росія націлить ракети на столиці європейських держав
20:43
Віктор Циганков, Жирона, Ла Ліга, чемпіонат Іспанії
Топклуби АПЛ розпочали полювання на футболіста збірної України
20:20
Олександр Лукашенко
"Ми ніякі не вороги для українців". Лукашенко наказав відвести додаткові сили від кордону з Україною
20:15
енергетика
Бізнес втратить 26 млрд грн через впровадження єдиного тарифу на розподіл електроенергії, - експерт Трохимець
20:05
OPINION
Андрій Бондар
Світ змирився з терором держав
20:01
Ексклюзив
Віталій Портников
Ударом по Охмадиту Путін намагається примусити Україну до "миру" на його умовах, - Портников
19:16
Ексклюзив
На фото: Мішель Обама
Наскільки це буде кращий варіант, в мене є сумніви: дипломат Шамшур про можливу кандидатуру від демократів - Мішель Обаму
19:16
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 109 боєзіткнень: найбільше росіяни атакують на Покровському напрямку
19:01
Джо Байден
Пресконференцію Байдена дивилось більше людей, ніж церемонію вручення премії "Оскар", - NYT
18:57
дрон «Вектор»
Прикордонники формують першу комендатуру розвідувально-ударних дронів
18:46
Джозеф Байден і Володимир Зеленський
Зеленський та Єрмак були "вкрай розчаровані", коли Байден у Вашингтоні не дозволив бити вглиб Росії, - Politico
18:39
Іраклі Кобахідзе
Прем'єр Грузії Кобахідзе заявив, що країна буде готова до вступу в ЄС у 2030 році
18:33
Ексклюзив
Віктор Орбан
Човникова місія приватного політика: Фейгін про візити Орбана до Києва, Москви та Пекіна
18:27
весілля Ананта Амбані та Радхіки Мерчант
Серед запрошених Кардаш'яни та Борис Джонсон: в Індії весілля сина святкує найбагатша родина країни
18:21
Огляд
Ярослава Магучіх
Рекорд Магучіх і вердикт щодо Реброва: огляд українського спорту за 7-13 липня
18:03
Ексклюзив
Це нові тактичні прийоми: авіаційний експерт Романенко про ракетну атаку РФ 8 липня
18:02
OPINION
Богдан Данилишин
Чим пояснити червневий стрибок інфляції
17:49
Оновлено
обстріл
Російська армія вдарила по Херсонщині: є загиблий, поранено двох жінок
17:38
Польща
Очільник польського МЗС Сікорський оголосив про наміри Польщі витрачати 5% ВВП на оборону
17:37
Оновлено
Нікопольщина
РФ обстріляла Нікопольщину артилерією і БПЛА: є поранені, пожежники потрапили під атаку дронами
17:11
Поліцейські знайшли і вивезли з Вовчанська трьох дітей, яких ховали від евакуації батьки
17:08
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ, націлившись на командира ХАМАС, вдарив по так званій безпечній зоні у Газі: загинуло понад 70 людей
17:04
Кирило Буданов
Буданов розповів про спроби фізичного знищення Путіна. Охорону диктатора посилено
16:47
Олімпіада-2024, Париж
Міністерка спорту Франції пірнула у Сену на тлі занепокоєння щодо якості води перед Олімпійськими іграми
16:27
Прем'єр Ірландії Саймон Гарріс
Зеленський зустрівся з премʼєром Ірландії Гаррісом: про що говорили
16:18
Ексклюзив
НАТО, державний прапор України
Дипломат Безсмертний назвав головних лобістів України в НАТО
16:08
Ексклюзив
спека
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, скільки триватиме спека
16:03
OPINION
Роман Вибрановський
Хто сказав, що ми не платили за електрику?
15:57
Імран Хан
Пакистанський суд скасував останній з тюремних вироків експрем'єра Хана
Більше новин