OPINION

Перейменування вулиць – це про пам'ять і просвітництво

27 липня, 2024 субота
14:09

Знову скандали довкола надання назвам українських вулиць українських смислів – і цього разу винні не лише так звані "східняки". Відзначилися Волинь та Слобожанщина

Зміст

У селі Колодяжному, що на Ковельщині, де колись діяв один із найпотужніших осередків УПА, сільська рада відмовилася прибирати з місцевої топоніміки прізвище російського радянського військового Смирнова. Припускаю, вулицю Колодяжного нарекли його іменем у радянський час, бо товариш Смирнов героїчно воював у цих краях з українськими повстанцями. Моє припущення може бути вірним, бо якби невідомий мені товариш Смирнов служив деінде, наприклад, у Сарненському районі чи взагалі у сусідній області, десь під Здолбуновом (Рівненщина), його прізвище увічнили б у назві котроїсь із тамтешніх вулиць. Наприклад, у рідному Ніжині я жив на вулиці імені генерала Корчагіна, котрий брав участь у повторній російсько-радянській окупації міста, офіційно названої "звільненням від німецько-фашистських загарбників".

Проте товариша Корчагіна з ніжинської топоніміки прибрали без шуму й пилу. Натомість товариша Смирнова не змогли, і це спричинило скандал через намір дати вулиці ім'я Ізидори Косач, рідної сестри Лесі Українки. Дровець у вогонь скандалу підкинув той факт, що в Колодяжному не далі, як 12 липня, презентували відреставровану садибу родини Косачів. Подію присвятили до 75-річчя від часу відкриття Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки та 175-річчя від дня народження Олени Пчілки. Отже, музей був і йому далі бути. Третій рік на його території проходить фестиваль "Літо в садибі Косачів". Портрет Лесі Українки, вона ж Лариса Косач, надрукований на українській грошовій купюрі. Тобто, все це можна – а вулиця імені однієї з  Косачів на малій батьківщині всіх Косачів – зась.

Читайте також: Росія прагне занурити світ у непередбачуваний час

Для Волині подібний прецедент усе ж таки швидше виняток. Натомість на Слобожанщині, а конкретно – в Харкові, який щодня страждає від російських КАБів і ледь не щодня Росія в місті вбиває людей, ситуація швидше типова. "Категорично проти нових іменованих назв і повністю за назви нейтральні, а ще бажано повністю не пов'язані із воєнними...". А далі ще про те, що через перейменування і "заскладні" нові назви харків'яни буцімто не захочуть у місті жити. Тобто не знищення міста росіянами, а саме перейменування створюють дискомфорт ваті", - пише 25 липня на своїй Facebook-сторінці Вахтанг Кіпіані. 

Це не перша його і не його єдиного реакція на свіже рішення Харківської ОВА Олега не називати окремі вулиці на честь відомих українців, причому – не завжди загиблих у нинішній війні. Пан Кіпіані цитує заступника харківського мера Олега Новикова, якому значно ближче назви на кшталт "провулок Привітний" замість "провулок Михайла Барбари". Нагадаю: відомий український музикант, народжений у Львові, двадцять із п'ятдесяти своїх років жив та творив саме в Харкові.

"Знаєте, що люди хотіли? Вони думають: якщо прийде зміна назви вулиці, то будуть якісь проблеми з документацією", - пояснює прецедент довкола місцевого перейменування секретар Колодяжненської сільської ради Павло Кухта. Хоча насправді чиновник при прикривається людською думкою. Бо, як дізналися місцеві медійники, більшості мешканців Колодяжного ідей з перейменуванням подобається, а меншості – все одно. Натомість озвучений острах проблем із документацією – страшилка, яка є  ровесницею російсько-української війни, котра й дала старт невідворотній декомунізації та подальшій дерусифікації.

У Харкові з цим історично складніше. Чого варті вікопомні вже каруселі з перейменування проспекту Жукова. Коротко нагадаю. У травні 2016 року міська влада своїм рішенням переназвала проспект маршала Жукова на проспект генерала Петра Григоренка, правозахисника, політв'язня, однієї з жертв радянської каральної  психіатрії. Але у червні 2019-го влада відіграє назад, повертаючи проспекту радянську назву. "Радянізацію" довелося скасовувати в залі суду. Проте три місяці потому, в лютому 2020-го, влада робить третю спробу повернути Жукова в міський простір. Це рішення знову довелося анулювати в суді лише в червні того ж року. І весь цей час у місті був, є та й досі лишається чималий прошарок містян, кому щиро подобається Жуков та, відповідно, проспект його імені.

"Проспект Гагаріна, одна із ключових артерій міста. Замість того щоб отримати назву на честь Героя України Левка Лук'яненка, автора тексту Акту проголошення Незалежності України, це тепер проспект Аерокосмічний. При тому, що в Харкові вже є вулиця Космічна. Вулиця Труфанова. Замість нової назви на честь українського Пласту, це буде вулиця Дегтярна. Вулиця Героїв Праці замість того аби мати ім'я Симона Петлюри, отримала абстрактну назву Нескорених", - обурено пише Роман Лозинський.

Читайте також: Епоха дискусій про "цінності" минає

І з цього місця варто наголосити: згадані абстрактні й нейтральні, точніше, нейтрально-героїчні назви починають домінувати, коли йдеться про зміни топонімічних назв.

Знову згадаю мою рідну ніжинську вулицю Корчагіна, яка тепер – імені Захисників України. На перший погляд, жодних ознак владного саботажу. Захисників України треба вшановувати. Але є нюанс: захисники України – не узагальнення, не абстракція. Цим ви разом визначаються десятки тисяч українців, і серед полеглих, є також чимало ніжинців. Питання просте: чому влада, і не лише ніжинська, в подібних випадках зазвичай уникає персоніфікації?

Аналогічна ситуація – в Києві, коли станцію метро "Площа Льва Толстого" переназивають на "Площу Українських Героїв". Завжди можна відповісти на питання, хто вони, герої України та що героїчного вчинили. Проте це дуже широке поняття, в яке вкладається не лише нинішнє й минуле століття, але також – козацька доба та навіть діяльність українських просвітників століття позаминулого. Коли лише за друк та поширення видань українською мовою загрожували тюрма, тортури, неправий суд, заслання або каторга.

Прихильники так званих нейтральних назв на кшталт Квіткова, Персикова, Ромашкова, Сонячна тощо, або деперсоніфікованої героїки не завжди свідомо опираються декомунізації, деколонізації та дерусифікації. І не завжди вони раби звичок: мовляв, народилися на вулиці Пушкіна – на ній і помремо. Є аспект, який чомусь не розглядається. А саме: вперте небажання позбутися російського контексту історії та сучасності власної країни.

Адже мало назвати який-небудь провулок Лермонтова іменем українця чи симпатика України, як ось у Києві з'явилися вулиці Джона Маккейна та Джохара Дудаєва. Так само мало переназвати київську вулицю імені чеського журналіста Юліуса Фучика на ім'я чеського ж письменника й драматурга Карела Чапека. За кожною назвою найчастіше стоїть людина, особистість, більш чи менш знайома широкому загалу, але завжди – достойна, аби на її честь назвали провулок, вулицю, проспект, сквер, парк, площу. Говорячи "достойна", маю на увазі передусім український контекст. У який однозначно вписуються і Петро Григоренко, і Джохар Дудаєв, і Михайло Барбара, і Роман Ратушний, і сотні тисяч інших достойників. І який нівелюють ботанічно-географічно-синоптичні назви. Які не дратують тих, кому досі байдужа Україна як держава. І не змушують підняти зад, напружитись та поцікавитись, чим же саме та чи інша постать заслужила, аби пам'ять про неї увічнили в такий спосіб.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
18:05
Оновлено
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу й міністра оборони Галланта. У Єрусалимі назвали ордери "антисемітськими"
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
Більше новин