OPINION

Сирійсько-грузинський пасьянс

Олександр Красовицький
5 грудня, 2024 четвер
18:00

Як пов'язана війна у Сирії та революційні події у грузинській столиці

Зміст

1. Я не є дипломованим спеціалістом в близькосхідних відносинах, але розумію, що останні кілька тисяч років саме в цьому регіоні створювалися наративи та робилися перші кроки того, що потім десятиліттями мало відгуки по всьому світу. Це і про те, що звідси пішли майже всі головні світові релігії (називаю в хронологічному порядку) - юдаїзм, християнство, іслам. Тут кожен кілометр землі пройдено римськими легіонами. Тут зберігалося світло знань, коли Європа впала в темні віки. Тут хрестоносці вибудовували торговельні шляхи під виглядом релігійного ренесансу. Тут дві Світові війни мали протистояння за ресурси Азії та транзит. Тут Радянський Союз створив форпост, яким досі користується Путін, створюючи проблеми всьому світу не тільки в паливній галузі. Саме тут вкоренилася династія Асадів, підтримана радянським керівництвом. І якщо казати про чахликові яйця, одне з них точно сховано поблизу Дамаска.

2. Сирія — місце, де Брежнєв, а потім і Путін,  утримували від падіння нафтові ціни, щоб отримати можливість озброювати на паливні кошти армії нечисті по всьому світу. 

Один нафтопровід і один газопровід великої потужності з Близького Сходу через Туреччину і Грецію до Європи повністю змінить обличчя Європи, зробивши її вільною від постійного бажання тягнути руки до кишені, щоб підтримати нафтодоларами путінський режим. 

Блокування транзиту через Сирію, Південний Ємен та Сомалі з піратами двадцять першого століття, які знищують каравани через Червоне море, газопровід через Україну,  який слугував засобом шантажу десятиліттями, — це все явища одного порядку. Ми ще колись дізнаємось історію створення та існування ІДІЛ, за яким стоять ті самі тіні, що і за найгіршими сторінками в історії нашої держави. 

Читайте також: Сирійські повстанці вирушають на Дамаск

Після початку сирійських воєн минулого десятиліття Росія, яка мала можливість скувати землю цієї близькосхідної країни власними військовими базами, почала шантажувати світ великою війною в регіоні,  після загострення  домовилася з Туреччиною і фактично  відкупилася дешевими газом і нафтою, і поступками в кавказькому регіоні, від одноосібного правителя Туреччини. Але, як ми бачимо, у керівника найбільш східної країни НАТО, немає постійних домовленостей, тим більше з потенційним противником та конкурентом в регіоні. Впевнений, Ердоган, людина з тонким оцінюванням ризиків, зробив висновок про майбутній розвиток подій не помилково. Чого очікувати далі?

3. Численні угруповання антиасадівської опозиції, які мають різні етнічні, релігійні, мовні орієнтири та дуже не люблять один одного, домовилися зі своїми спонсорами та між собою (саме в такому порядку) не про відновлення статус-кво в Ідлібі, повернувши Алеппо. Вони, впевнений, домовилися про розподіл влади в Сирії, яка має знов стати єдиною державою, що відновить мирне життя під контролем світових лідерів, маю надію, що без Путіна та Асада, і це надасть можливість прибрати Іран з Лівану та зменшити його можливості в Ємені. Війна Ізраїлю проти Хамасу, чергова Ліванська війна проти Хезболли (Ірану), як виявляється, були першим і другим актами написаної кимось партитури близькосхідної війни 2024 року. Росія, що витратила ресурси та глибоко зав'язла в Україні, не може допомогти нічим, крім авіації. Іран, після останніх бомбардувань ізраїльтянами є конкурентом Сирії за російське ППО та ПРО, а не захисником для сирійців. Іранські бази теж можуть днями потрапити під атаки чергових угруповань невідомих нам релігійних та етнічних лідерів Сирії. 

Одним зі сценаріїв того, що відбуватиметься далі, буде спроба російських або іранських (це не єдине ціле) спонсорів чинного режиму передати владу якомусь умовно поміркованому нащадку Асада для того, щоб зберегти частину контролю. Маю надію, що сирійці цього не допустять. 

Але хочу нагадати, що режим тиранії там існував  з середини двадцятого століття і всі рівні та прошарки суспільства не тільки втомилися, багато хто пов'язаний з режимом злочинами й кров'ю набагато більш свіжими, ніж при розпаді спорохнявілого СРСР брежнєвського часу.

4. Чи є пов'язаними з цим події в Грузії? Звісно, ні, з точки зору того, що вони готувалися роками. Після абсолютно аморфного стилю опозиції після попередніх виборів, після ганебного повернення до парламенту під тиском Євросоюзу (когось цей тиск тоді дивував?) всім стало зрозуміло, що остання спроба виходу Грузії з фактичної російської окупації відбудеться саме цієї осені. Влада теж готувалася — закон про іноагентів,  реклама на тлі кадрів з понівеченими Путіним українськими містами, занулення повноважень президента та зміни виборів президента з загальнонаціональних на кулуарні,  знищення армійських підрозділів, які воювали в Іраку та Афганістані і багато чого ще. Тисячі, десятки тисяч "біженців від війни" з Росії — це частина цієї роботи. Скільки серед них агентів ФСБ та ГРУ? Скільки серед куплених ними бізнесів вже працює на знищення грузинської державності? Пройде час, ми дізнаємось правду. Але зараз Грузія — поле бою. Поки що криваве, але без вбивств. На жаль, і це — питання часу. Путін та його грузинські поплічники самі не зупиняться, для них це теж бій, що може бути останнім. Їм доживати в Москві на дачах  разом з Асадом, Януковичем на іншими використаними росіянами презервативами.

5. А проте, все у світі пов'язано складними вузлами. 

Грузія є ключовим транзитним хабом для регіону. Саме від наявності грузинського транзиту залежить російське угруповання у Вірменії,  прямий залізничний шлях до Ірану.  З іншого боку, саме від Грузії залежить шлях азербайджанських, казахських,  узбецьких, туркменських енергоносіїв до Європи через Туреччину або (саме так) через Україну.  

Читайте також: Сакартвело, гаумарджос!

Потенційний одеський хаб — це частина глобального розв'язування проблеми, яку Росія нав'язала центральній Азії. До речі, саме в Одесі колись існувала телеграфна станція Лондон-Калькутта. Ще Шеварднадзе, намагаючись виплутатися з обіймів Росії, встиг зробити нафтопровід Баку — Тбілісі — Джейхан, що став одним з гарантів зацікавленості Європи майбутнім маленької кавказької країни. Саакашвілі намагався зробити наступний крок — порт Лазіка в Анаклії мав стати найбільшим транзитним вікном з Азії в Чорне море. Проросійська влада одразу зупинила проєкт будівництва, а потім навіть продала його росіянам, які так гарантували смерть надії на новий транзитний коридор. 

Батумі, який став символом сучасного розвитку для Грузії, перестав приймати круїзні лайнери з Європи, туристам з Німеччини та Британії прийшли на зміну дешеві ковбасні "відпочивальники" з Омська та Кінешми. 

6. Саме цей швидкий окупаційний рух і став головним в тому, що всі політики, які дуже не люблять один одного, навіть маючи різні партійні списки, об'єдналися заради майбутнього країни. Далі — зміна влади й трибунал над тими, хто хоче знищити грузинську державність.  Попереду дотискання чинної системи.  Сьогодні страйкують студенти, проти влади виступили багато держслужбовців, посли в кількох країнах, в тому числі пішли у відставку посли в Китаї та США. Відмовилися працювати на владу понад 500 співробітників будинку юстиції. Йде боротьба за телебачення. 

Але поки що мовчить понівечена армія. Мовчить поліція, на діях якої тримається захист підроблених результатів виборів. На 14 грудня призначені вибори президента в нелегітимному без чотирьох з п'яти партій парламенті. Сьогодні черговий вечір збере знов врожай заарештованих та понівечених поліцією громадян. Як і в Сирії, момент істини близько. Чекаємо. 

Джерело

Про автора. Олександр Красовицький, український видавець, генеральний директор і основний власник видавництва "Фоліо".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.17
    Купівля 42.17
    Продаж 42.75
  • EUR
    Купівля 43.38
    Продаж 44.15
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
17 січня
02:58
Атеш
"Кількість активістів зростає щоденно": "Атеш" похизувався роботою у Криму
01:59
Кевін Лерена
Готовий битись в Україні: чемпіон WBC кинув виклик Усику
01:19
Ендрік та Арда Гюллер, Реал, Ла Ліга, Кубок Іспанії
Дубль 18-річного вундеркінда вивів "Реал" з Луніним у чвертьфінал Кубка Іспанії
00:58
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну безпілотниками в ніч на 17 січня: на Київщині постраждала дитина
00:51
Новий прем'єр Молдови Доріан Речан
Прем'єр Молдови мав розмову з псевдоочільником Придністров'я на тлі газової кризи
00:27
Війна з РФ, Курахівський напрямок, Донбас
Росія окупувала Піщане, Словʼянку та Ясенове на Донеччині, - DeepState
2025, четвер
16 січня
23:43
ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 131 боєзіткнення: ворог найактивніший на Покровському та Курському напрямках
23:32
Зеленський зустрівся з делегацією ООН у Києві
22:57
TikTok
Генеральний директор TikTok планує відвідати інавгурацію Трампа, - Axios
22:46
Ексклюзив
танк AMX-10 RC
Європа за цей рік прокинеться остаточно, інакше буде наступною у війні проти РФ, - дипломат Чалий
22:44
Скотта Бессент
Кандидат у міністри фінансів США Бессент заявив, що підтримає посилення санкцій проти РФ, якщо Трамп погодить це
22:13
Оновлено
"Мир завдяки силі": очільник МЗС Нідерландів оголосив про нову допомогу в Києві
21:35
сектор Гази
ХАМАС і Ізраїль уже підписали угоду про припинення вогню. - Al Arabiya
21:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Угода з Британією: нова фінансова допомога та відправка миротворців в Україну - що відомо. Колонка Сергія Згурця
21:09
Оновлено
Кароль Навроцький
"Україна має знати, що політика керується правилом взаємності": кандидат у президенти Польщі Навроцький відреагував на слова Зеленського
21:05
Порошенко
Порошенка знову не випустили за кордон
20:34
Помер видатний режисер Девід Лінч
20:30
Низку поїздів в Одесу прискорять: люди прибуватимуть на 2 години швидше
20:12
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після виводу Байденом військ з Афганістану Трамп не хоче мати програш у вигляді поразки України, - нардепка Устінова
20:00
OPINION
Юзаючи Telegram в Україні, ти сприяєш спецслужбам країни-агресора
19:59
На прикордонні Сумщини росіяни дронами атакували авто поліції
19:43
ID-картка, паспорт
Понад 80 тис. українців у Польщі отримають "застряглі" паспорти, - Верещук
19:27
Доступ до полонених і повернення цивільних: Лубінець зустрівся з Москальковою, українськими та російськими представниками Червоного Хреста
19:23
Роберт Фіцо
"Шукаємо іншу дату": Фіцо заявив, що може зустрітися з Зеленським "найближчими днями"
19:16
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
Навряд чи Москва погодиться на миротворців в Україні, - очільник Інституту світової політики Шлінчак
19:02
Донецька область
З небезпечних районів Донеччини поліція евакуювала 13 350 дітей
18:51
У Запоріжжі встановлять 17 нових модульних бетонних укриттів
18:47
Міністерство оборони України
Нардепка Радіна звинуватила Міноборони в порушеннях щодо закупівельних агенцій. У міністерстві озвучили свою позицію
18:39
"єПідтримка"
У Дії заяви на "Зимову єПідтримку" подали понад 10 млн українців
18:36
Оновлено
ООН цьогоріч планує залучити понад $3,32 млрд для гуманітарної допомоги Україні
18:34
Леонардо Ді Капріо
Леонардо ді Капріо пожертвував $1 млн на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
18:02
OPINION
Кінець нафтової імперії Ігоря Коломойського
18:00
У Дії відновили замовлення цифрових копій для установ та підприємств
17:45
Україна отримає від Британії та Швейцарії $500 тис. на гуманітарне розмінування Харківщини
17:41
Ексклюзив
День Гідності та Свободи, Україна, прапор України
Рівень довіри українців до США та Заходу знизився, - виконавчий директор КМІС Грушецький
17:39
Ексклюзив
У росіян дедалі менше засобів для протидії ударам Сил оборони по нафтобазах РФ, - Defense Express
17:12
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни використовують канал Сіверський Донець - Донбас, щоб прорвати оборону Часового Яру, - ОТУ "Луганськ"
17:08
Поліція біля гімназії в місті Спішска Стара Вес, східна Словаччина, 16 січня 2025 р.
У Словаччині учень напав із ножем на вчителя та однокласників: двоє загиблих
16:58
Театральний фестиваль-премія "ГРА" оголосив старт прийому заявок та нову номінацію - за найкращий текст
16:26
національний кешбек
За програмою "Національний кешбек" українці накопичили 1 млрд грн
Більше новин