OPINION

Свій до свого по своє... Навіщо Путін їздив до Північної Кореї?

Юрій Фізер
19 червня, 2024 середа
18:03

Посилення стратегічної співпраці між Росією і Північною Кореєю. Продовження розвитку економічних взаємин між обома країнами. І найголовніше — розширення своєрідного антизахідного блоку

Зміст

Саме так можна коротко підсумувати візит кремлівського господаря Владіміра Путіна до Пхеньяна, столиці найзакритішої країни світу.

Про цей візит почали говорити ще у вересні минулого року. Тоді північнокорейський лідер Кім Чен Ин проїхав не одну сотню кілометрів російським Далеким Сходом у своєму бронепоїзді, зупиняючись на стратегічних військових об’єктах і заводах. А наприкінці своєї "подорожі" офіційно запросив Путіна до Північної Кореї.

Кремлівський старець запрошення прийняв. І всі вже тоді розуміли, що поїздка таки відбудеться, бо вона була вкрай важливою для Путіна. Втім, головним питанням було "коли". Упродовж багатьох місяців, про це взагалі не згадували. І лише за день до самого візиту, себто в понеділок 17 червня, про те, що Путін таки їде до Кіма, журналістам повідомив його помічник Юрій Ушаков.

До речі, після "вояжу" Кім Чен Ина Далеким Сходом у вересні минулого року Росія отримала від Північної Кореї понад 10 000 морських контейнерів. А це - 260 тисяч метричних тонн вантажу, а саме боєприпасів. Про це у лютому цього року повідомили у США, посилаючись на дані розвідки. Ба більше, після цього російські війська також запустили по території України щонайменше 10 ракет північнокорейського виробництва.

Читайте також: Швейцарська заява Путіна, Північна Корея і "плато" економічних відносин Росії з Пекіном

Але повернімося до візиту. Варто зауважити, що увагу до зустрічі двох диктаторів підігрівали не лише у Північній Кореї, для якої це була ледь не історична подія, зважаючи на те, що востаннє Путін приїздив туди ще влітку 2000-го. Говорили про це і в Росії. Сам російський господар навіть написав велику статтю про важливість виведення російсько-північнокорейських взаємин на новий рівень. Вочевидь, це не могло не насторожувати, зважаючи на те, що пожвавлення взаємодії у такому "геонебезпечному" тандемі може мати серйозні наслідки не лише для регіону навколо Корейського півострова, але для безпеки всього світу загалом.

Втім, попри заяви, які лунали з обох боків про те, яким їхні керівництва бачать подальшу співпрацю, ставлення до цієї співпраці в обох диктаторів різнилося. Кім Чен Ин хоче таким чином отримати від Росії певні "плюшки" у вигляді продовольства, нафтопродуктів, а також ядерних і ракетних технологій. Окрім того, — посилити свій вплив всередині країни, а також у межах регіону Корейського півострова. Тобто, північнокорейський лідер вбачав у візиті Путіна не лише економічний зиск, але й репутаційний, зважаючи на те, що до нього приїхав лідер однієї із 5 країн з правом вето в Раді безпеки ООН.

А от для Путіна головним було, по-перше, показати керівництву США, що він готовий до загострення взаємин із Вашингтоном, якщо до його вимог не будуть дослухатися. І своїм візитом та укладеною угодою він це прекрасно продемонстрував. По-друге, йому потрібно більше зброї для ведення агресивної та невмотивованої війни в Україні. І він це також точно отримає. От тільки, що господар Росії готовий у відповідь дати Кім Чен Ину? Відповідь на це запитання, даватимуть вже, мабуть, західні розвідслужби.

Тепер давайте уважніше придивимося до укладених угод. Хоча ні, — угода була лише одна. Росія і Корейська Народно-Демократична Республіка домовилися будувати, як вони це назвали, "геостратегічну фортецю", яка мала б захищати їх від "ворожого Заходу". І саме про це йдеться у документі про всеосяжне стратегічне партнерство. Тут наголос саме на слові "стратегічне". Він замінив укладену ще в 1961 році угоду про дружбу і взаємодопомогу, а також угоду 2000 року про добросусідство і співпрацю. І хоча на Росії ще до візиту заявляли, що цей документ буде відповідати міжнародному праву, усі прекрасно розуміють, що для Путіна і Кім Чен Ина це будуть лише чорні букви на білому папері.

Читайте також: Два тирани проти всіх. Чому поїздки Путіна до Північної Кореї — крах Росії?

Після укладення угоди в середу обидва диктатори почали коментувати її зміст. І всі їхні заяви зводилися до того, що документ про всеосяжну співпрацю має виключно мирний характер. Але... згідно із ним сторони домовилися надавати одна одній допомогу в разі агресії проти них. Тобто, ця угода просто виправдовує те, що досі робилося таємно. Тепер Москва і Пхеньян зможуть відкрито допомагати одна одній. З Північної Кореї підуть вантажі зі зброєю. А з Росії — з продовольством, і нафтопродуктами.

Я б назвав це спробою легітимізувати порушення обома країнами санкцій ООН під гаслом "боротьби за власну державність і незалежність". При цьому Путін на пресконференції навіть заявив, що через активну підтримку України країнами Заходу, не виключає для себе розвитку військово-технічного співробітництва з КНДР. Тобто, він ніби натякнув Байдену, що може допомогти Кіму модернізувати його армію.

А от північнокорейський лідер трішки більше пояснив "потребу" в розвитку такої співпраці. Він зокрема сказав: "Час змінився. Також змінився статус КНДР і РФ у світовій геополітичній структурі. Завдяки укладенню Угоди про всеосяжне стратегічне партнерство між КНДР і РФ відносини між нашими двома країнами встали на рейки подальшого перспективного розвитку для досягнення прогресу двох країн і примноження достатку їхніх народів шляхом активного співробітництва в різних галузях, включно з політикою, економікою, культурою і військовою справою". Так, справді, Кім Чен Ину потрібні гроші, підтримка, допомога, російські туристи. Але передусім йому потрібні військові технології. От тільки що саме він отримає з цих технологій, залежатиме від того, як Захід реагуватиме на цю угоду. Тому, як бачимо, маршал Кім таки в цьому тандемі є свого роду молодшим партнером.

Отже, який висновок можна зробити після цього візиту?

Головний — світ стає направду небезпечнішим. І цю напругу створює саме Путін, попри його постійні заяви про те, що Росія в жодному разі не піде на загострення; і що укладені з Північною Кореєю угоди не спрямовані проти будь-якої іншої країни світу. Насправді російський очільник знову збрехав. Хоча це вже нікого не дивує. Річ у тім, що Путіну, на превеликий жаль, вдалося продовжувати створювати ситуативні партнерства на основі взаємного ворожого ставлення до Сполучених Штатів Америки. Тобто, в цьому питанні, попри всі свої заяви, Путін виступає в ролі "архітектора нової холодної війни". Бо це саме він поглиблює прірву, яка виникла між Росією, Китаєм, КНДР і країнами Заходу. І йому вдалося, принаймні зараз, знову отримали те, що йому потрібно.

А от Кім Чен Ин, якщо отримає ядерні та військові технології від Росії, може продовжувати погрожувати безпосередньо Південній Кореї і Японії. І це дозволить йому, на превеликий жаль, вивести ці погрози на якісно новий рівень, зважаючи на те, що наприкінці минулого року лідер КНДР відкинув ідею "возз’єднання із Півднем", назвавши Сеул "найбільшим ворогом", і пообіцявши повернути в південну частину Корейського півострова у "батьківське лоно". А мавпа з гранатою — це завжди погано.

Кого посилення співпраці між Росією і Китаєм не турбує зовсім, то це керівництво Китаю. Під час брифінгу в середу Лінь Цзянь, офіційний представник міністерства закордонних справ Піднебесної, яка є третьою у цьому символічному ситуативному антизахідному, назвав нормально потребою Росії та КНДР співпрацювати. Обидві країни він назвав "дружніми сусідками, які відчувають нормальну потребу розвивати співпрацю і взаємини між собою".

Спеціально для Еспресо

Про автора. Юрій Фізер, журналіст, телеведучий, міжнародний оглядач

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин