OPINION

Валютні очікування: куди рухається валютний курс?

26 липня, 2024 п'ятниця
14:01

Останнім часом пересічного громадянина все більше хвилює ситуація на валютному ринку. Щоб пересвідчитись, що на валютному ринку не все гаразд, – далеко ходити не треба – до найближчого відділення будь-якого банку

Зміст

Заяви НБУ також не вселяють почуття надійності, оскільки попит на іноземну валюту не вщухає, попри те, що іноземна валюта дорожчає.

Загалом з початку цього року (станом на 19.07.24) гривня до долара США вже девальвувала на 9,1% (за 2023 р. — на 3,9%, а за 2022 р. —  на 34,1%).

Наразі НБУ фактично повністю визначає обмінний курс гривні, який залежить лише від величини інтервенцій НБУ. З початку 2024 р. (станом на 22.07.24) від'ємне сальдо інтервенцій суттєво перевищує торішні обсяги за аналогічний період і становило 16,3 млрд дол. США (минулого року було "мінус" 13,7 млрд дол. США станом на 24.07.23).

НБУ продовжує утримувати облікову ставку на суттєво позитивному реальному рівні (в червні - 13% річних при інфляції у 4,8%) з надією, що привабливість гривневих активів спинить валютний попит. Однак, цього не відбувається, оскільки в економіці немає фундаментальних передумов з боку конкурентоспроможності реального сектора.

Читайте також: Банки повинні активніше стимулювати економіку кредитами

Щобільше, встановлення ключової реальної ставки на рівні, що кількаразово перевищує темпи реального ВВП, дестимулює спрямування коштів у відновлення виробництва, підвищує валютні ризики з боку імпорту.

Девальвація обмінного курсу гривні в травні-червні стала новим проінфляційним чинником. Девальвація національної валюти є структурним проінфляційним чинником, який впливає на вартість витрат і також перешкоджає відновленню виробництва.

Зараз вже можна чітко констатувати — валютні очікування в країні дестабілізовано непродуманою політикою валютної лібералізації. Запровадження режиму гнучкого валютного курсоутворення та широкомасштабне скасування НБУ валютних обмежень в умовах структурного дефіциту іноземної валюти у понад 30 млрд дол. на рік — не могли не дестабілізувати валютний ринок.

В кінці літа 2023 р. Нацбанк оприлюднив свою Стратегію валютної лібералізації ("Стратегія пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування"). З жовтня 2023 р. запроваджено режим гнучкого обмінного курсу, а з травня 2024 р. скасовано ряд валютних обмежень.

Вже у 2023 р. валютний ринок почало штормити., а у 2024 р. валютні інтервенції на підтримку обмінного курсу гривні довелося суттєво інтенсифікувати. За травень-липень 2024 р. чистий продаж НБУ іноземної валюти на міжбанку склав близько 8 млрд дол. США, а всього з початку року вже понад 16 млрд. дол.

Валютні резерви країни за 2 останніх місяці знизилися на 4,5 млрд дол. і склали 37,9 млрд дол. станом на 01.07.2024. Фактична динаміка валютних резервів суперечить прогнозам НБУ та МВФ Зокрема НБУ ще у квітні прогнозував, що за підсумками I півріччя рівень валютних резервів зросте до 41,6 млрд дол. і надалі продовжить збільшуватися!

Читайте також: Бюджетна декларація та середньострокові орієнтири економічного розвитку

Зараз склалась парадоксальна ситуація — НБУ уже випереджає уряд у витрачанні валютних резервів. За січень-липень Уряд витратив близько 15 млрд дол. зовнішньої допомоги для потреб фінансування видатків та погашення боргу, а НБУ за цей же час провів чистих інтервенцій  на 16,3 млрд дол. Якщо так продовжиться і надалі, уряд скоро змушений буде прискорено конвертувати валютну допомогу лише для того, щоб у НБУ продовжував свої ігри у валютну лібералізацію.

Одним з ключових чинників валютного попиту є купівля іноземної валюти населенням (близько 40% загального валютного попиту). Населення продовжує викуповувати по 1 млрд дол. іноземної валюти щомісяця, тоді як в літні місяці минулого року, населення навпаки – більше продавало іноземної валюти, ніж купувало. Валютну паніку поки що вдається вгамувати інтенсивними валютними інтервенціями НБУ – по 150-200 млн дол. на день або по 3 млрд дол. на місяць.

На графіку – помісячна динаміка нетто-купівлі валюти населенням з початку війни.

помісячна динаміка нетто-купівлі валюти населенням з початку війни.

Чітко видно, що валютні очікування населення стабілізувалися в середині 2023 року. В червні-липні минулого року населення навіть більше продавало валюти ніж купувало.

Є ознаки того, що нестабільність на валютному ринку посилюється. За останній тиждень НБУ продав майже 1 млрд дол., в понеділок 22 липня було продано близько 250 млн дол. Обмінний курс стрімко девальвує, але це не спиняє попит. В іноземну валюту конвертуються вже не тільки нові кошти, але й наявні гривневі заощадження. За перші 10 днів липня депозити юридичних осіб скоротилися на 6 млрд грн. Багато іноземної валюти також йде на закупки енергетичного обладнання. Ми на порозі валютної кризи.

НБУ намагається зняти з себе відповідальність за провали валютної політики. 18.07.2024 на УП вийшла колонка "Нацбанк готовий вжити заходи у відповідь останніх послаблень гривні", де НБУ стверджує, що зростання видатків Уряду є основною причиною нарощування валютного попиту:

"Поточне послаблення курсу гривні на валютному ринку регулятор пов'язує з розширенням чистого попиту протягом останніх двох місяців під впливом збільшення бюджетних видатків, значна частина яких матеріалізується в попит на валюту, травневої валютної лібералізації, а також тимчасового зменшення пропозиції валюти аграрним сектором".

Читайте також: Влада без стратегії для держави

Однак, твердження НБУ повинні бути відкинуті як такі, що суперечать фактам.

За даними Держказначейства, в травні-червні 2024 р. видатки НБУ склали 780 млрд грн, що лише на 5% (на 38 млрд грн) перевищує рівень видатків травня-червня минулого року. В еквіваленті доларів США бюджетні видатки навіть впали на 0,8 млрд дол. США (!), оскільки обмінний курс торік був на 10% міцнішим.

Натомість валютні інтервенції НБУ зросли проти попереднього року колосально. В травні-червні приріст валютних інтервенцій НБУ проти минулого року становив +65% (+2,4 млрд дол), і перевищив відповідний приріст гривневої ліквідності від операцій Уряду у 6 разів (!). Тому, збільшення бюджетних видатків апріорі не могло бути причиною нарощування попиту на іноземну валюту.

Загалом, ситуація на валютному ринку свідчить про абсолютну неспроможність ключової процентної ставки та всієї політики приваблення гривневих активів впоратися з валютними викликами. 

Макростабільність України є фантомною, оскільки для її підтримки доводиться витрачати по 3 млрд дол. на місяць. НБУ зосередився на піар-активності з метою насадження міфів в суспільстві про досягнення макростабільності, забезпеченої високою процентною ставкою. Насправді вся макростабільність трималася на траншах зовнішньої допомоги, яку треба було вміло використовувати. Тепер ми можемо опинитися біля розбитого корита — без резервів і без приросту ВВП.

Принагідно варто згадати аргентинський досвід. У 2022-2023 рр. влада Аргентини браво рапортувала МВФ про свої успіхи у забезпеченні макростабільності впродовж 6 переглядів програми EFF. Аргентина з запасом виконувала взяті зобов’язання перед МВФ:

  • Реалізовано кроки щодо лібералізації валютного ринку з режимом повзучої гнучкої девальвації обмінного курсу песо;
  • Реальна ключова процентна ставка центрального банку утримувалась на суттєво позитивному рівні: +17..+18% протягом 2022-2023 рр. (ex-ante).
  • Монетарне фінансування дефіциту бюджету у 2022 р. було знижено до 0,8% ВВП, що нижче визначеного нормативу в програмі  МВФ у 1,0% ВВП.

Однак макростабільність Аргентини дуже швидко закінчилася після шокового впливу засухи на стан сільського господарства. Інфляція та девальвація склали сотні процентів на рік. Довелося повертатися до фіксації обмінного курсу песо та запровадження жорстких валютних обмежень.

Читайте також: Чим пояснити червневий стрибок інфляції

Що треба зробити в Україні:

  • зафіксувати обмінний курс на рівні 42-45 грн за 1 дол. США;
  • переглянути скасовані валютні обмеження та відновити ті з них, які можуть використовуватися для непродуктивного виведення капіталу з країни;
  • відтермінувати реалізацію "Стратегії пом’якшення валютних обмежень…" до закінчення воєнного стану в країні.

Безконтрольна чи повзуча девальвація зашкодить економічній активності, викличе додатковий сплеск банкрутств та безробіття, звузить податкову базу. Це підірве фундаментальні основи стійкості державних фінансів, попри тимчасовий короткостроковий ефект від конвертації валютної допомоги та зростання доходів від імпорту.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.05
    Купівля 41.05
    Продаж 41.49
  • EUR
    Купівля 44.94
    Продаж 45.58
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
12 жовтня
19:14
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
Шлях до перемоги України дуже простий - це два заходи, які має ухвалити Захід, - Піонтковський
19:09
Норвегія
Відповідатиме за оборонну співпрацю: Норвегія створила посаду військового аташе в Києві
18:48
Дональд Трамп
Трамп виступив за смертну кару для мігрантів, які винні у вбивстві американців
18:48
Оновлено
Після концерту ОЕ у столичному Палаці спорту ТЦК з поліцією перевіряли документи у чоловіків: як відреагував Вакарчук, що каже влада і опозиція
18:41
Білоруські прикордонники допомогли нелегальним мігрантам перейти кордон з Латвією
Польща обмежує право на притулок для біженців з Білорусі
18:21
Ексклюзив
мобілізація в РФ
Кремлю доведеться почати мобілізувати молодь із Москви й Санкт-Петербурга, і це створить серйозні проблеми, - екскомандувач армією США Бен Ходжес
18:10
Новини Львова
Трьом українцям з ТОТ Запоріжжя окупанти присудили 12-13 років в'язниці за "шпигунство": хто це
18:02
OPINION
блог Андрій Магера
Кремлю потрібне повернення імперії
17:55
Огляд
Михайло Мудрик (в центрі), Україна - Грузія
Збірна України здобула першу перемогу в Лізі націй, а "Челсі" передумав продавати Мудрика: огляд новин спорту за тиждень
17:53
У Києві особистий водій власниці бренду одягу One by One влетів у людей на тротуарі: що відомо
17:29
ракета "Довгий Нептун"
Від початку доби відбулося 94 боєзіткнення: найгарячіше на Курахівському напрямку, там досі тривають бої
17:24
У Маріуполі повідомляють про підвищену активність окупантів у порту: імовірно збільшують перевезення
17:18
Ексклюзив
гривні
Нардепка Южаніна розповіла, коли почне вираховуватися військовий збір за ставкою 5%
17:12
Журналістка під прикриттям встановила скільки платять рядовим проросійським агітаторам у Молдові
Скільки платять рядовим проросійським агітаторам у Молдові: журналістка під прикриттям провела розслідування
16:59
Росіяни атакували цивільне авто FPV-дроном у Купʼянську: двоє людей постраждали
16:59
У Києві з'явився мурал, присвячений Буданову
У Києві з’явився мурал із Будановим на ромашковому полі та з котиком на руках
16:47
Оновлено
Вибух на АЗС у Грозному
У Грозному на АЗС вибухнула цистерна з газом: серед загиблих є двоє дітей
16:26
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
Туреччина запровадила мита на сталь з Росії
16:03
Ексклюзив
Вугледар, Донецька область
Росія не здатна повною мірою скористатися захопленням Вугледара, - екскомандувач армією США Бен Ходжес
16:00
OPINION
Рейд ТЦК на концерт ОЕ: наші справи погані
15:59
Олександр Лукашенко
Лукашенко домовився з Роснафтою "помацати" надра Гомельщини
15:46
Ексклюзив
Рамзан Кадиров
Зараз Кадиров хоче підкорити собі Дагестан, - керівник проєкту "Антиімперський блок народів" Медуниця
15:38
новини Львівщини
З початку року роботодавці отримали 77 млн грн компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю
15:30
замах на Трампа
Військова авіація та куленепробивне скло під час мітингів: Байден задовольнив запит Трампа щодо посилення охорони
15:21
заморозки
Нестійка неоднорідна погода, на заході найближчим часом очікуються заморозки: прогноз від Наталки Діденко на 13 жовтня
15:15
пожежа на нафтобазі у Феодосії
Удар по нафтобазі у Феодосії 7 жовтня: пожежу гасять уже шосту добу
15:02
Віталій Кім
На Миколаївщині росіяни вдалися до нової тактики обстрілів: бʼють по великих складах, де теоретично щось може бути
14:36
На Сумщині викрили нацгвардійця, який поширював секретну інформацію серед цивільних
14:35
Заява Вакарчука після останнього концерту ОЕ: подякував фанатам і зовсім не згадав ТЦК
14:34
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
Аби створити контраст між 59-річною Гарріс та 78-річним Трампом: штаб віцепрезидентки опублікує звіт про її стан здоров'я
14:14
Ексклюзив
Путін
Є три причини, через які Москва не застосує ядерну зброю, - Піонтковський
14:06
OPINION
Рейд на концерті Океану Ельзи: Полювання на ухилянтів не є функцією ТЦК
14:00
свині
У кількох селах Полтавської області впровадили карантин через африканську чуму свиней
13:28
Південна Корея
"Може спричинити збройний конфлікт": КНДР звинуватила Південну Корею в розкиданні антиагітаційних листівок з дронів над Пхеньяном
13:25
капелан
В ЗСУ служать понад 300 капеланів від 13 релігійних організацій, - Генштаб
13:20
Ексклюзив
Сі Цзіньпін та Путін
"Китай та Індія можуть відмовитись від підтримки Росії": екскомандувач армією США Бен Ходжес назвав причину
13:08
фото зруйнованих міст України для реклами
У Грузії оштрафували опозиційні телеканали за відмову показувати ролик "Грузинської мрії" зі зруйнованими містами України
13:01
Оновлено
Удар по Запоріжжю 12 жовтня
Росія вночі атакувала Україну "шахедами" і КАБами: в Запоріжжі є постраждалі, на Миколаївщині влучання на території ферми
12:59
армія КНДР
Кілька тисяч солдатів КНДР проходять навчання в РФ і можуть потрапити на війну в Україні до кінця року, - WP
12:54
Микита Потураєв
"Я вітаю такі перевірки, вони мають бути наскрізними і постійними", - нардеп-"слуга" Потураєв щодо появи ТЦК після концерту "Океану Ельзи"
Більше новин